Typ produktu - Spokojny Umysł
Darmowa Dostawa Od 199 zł ✨
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Search in posts
Search in pages
product

Typ produktu

Książka drukowana, ebook czy audiobook - wybór należy do Ciebie, a każda opcja jest dobra!
show blocks helper
Zwiń filtry

Typ produktu książki

W dzisiejszych czasach, kiedy świat pędzi, a my staramy się za nim nadążyć, czytanie książek mogłoby się wydawać co najmniej archaicznym wymysłem, na który nikt nie ma czasu. Na szczęście w praktyce sytuacja wygląda zupełnie inaczej i nadal chętnie sięgamy po dobrą książkę

Zazwyczaj pomaga nam ona zrelaksować się czy wyciszyć. Książka jest także doskonałą odskocznią od życia i codziennych trosk. W zależności od tego, jaki gatunek wybierzemy, możemy wcielić się w postać światowej sławy detektywa, przeżyć niezwykłą historię miłosną czy niesamowitą przygodę na krańcu świata. 

Książki to także doskonałe źródło wiedzy i cennych wskazówek. Powstaje wiele poradników i książek motywacyjnych, dzięki którym możemy spojrzeć na nasze życie i działanie z innej perspektywy.

Typy książek

Współczesny styl życia ludzi sprawił, że obecnie coraz bardziej przenosimy się do internetu. Wirtualna rzeczywistość i rozwój technologii sprawiają, że bez wychodzenia z domu możemy zrobić zakupy spożywcze, wywołać zdjęcia czy porozmawiać ze znajomymi (nawet z tymi z najbardziej odległych zakątków świata!). To samo tyczy się książek klasyczne, drukowane pozycje coraz częściej są dostępne w formie wirtualnej, która jest dostępna praktycznie na każdym smartfonie.

Dzisiejsza technologia wspiera potrzeby ludzi i ich tryb życia, ułatwiając nam dostęp do różnych książek praktycznie w każdej sytuacji i o każdej porze dnia i nocy. Mowa tu między innymi o ebookach i audiobookach, które podbijają powoli nasz rynek i są coraz częściej wybierane nawet przez najbardziej zatwardziałych czytelników książek drukowanych. Jakie więc są najpopularniejsze typy książek oraz jakie są ich wady i zalety?

Książki drukowane

Kiedy na rynku zaczęły pojawiać się ebooki i audiobooki, wiele osób myślało, że to koniec tradycyjnej książki drukowanej. Mówiło się, że technologia na pewno zdominuje ciężkie i nieporęczne książki. Na szczęście nic takiego się nie wydarzyło i książka drukowana wciąż ma się bardzo dobrze.

Według badań przeprowadzonych przez Bibliotekę Narodową, w 2021r. książki papierowe cieszyły się największą popularnością i osiągnęły druzgocącą przewagę nad ebookami czy audiobookami. Wybór drukowanej książki zadeklarowało niemal 90% ankietowanych. Wśród wszystkich badanych osób, tylko 7% wybiera  audiobooki, a co 20. czytelnik sięga po ebooki. Jak więc pokazują wyżej przytoczone badania, książka w wersji papierowej wciąż stanowi filar czytelnictwa w Polsce. I w zasadzie fani tego typu książek wcale nie będą zdziwieni wynikami tych badań – to przecież książka drukowana ma w sobie “to coś”. Zapach zadrukowanych stron, dźwięk przewracanych kartek, cały specyficzny klimat jaki tworzy się podczas czytania oraz bez wątpienia fakt, że w książce papierowej można zatracić się do reszty to niepodważalne atuty wymieniane często przez fanów klasycznej formy książki. 

Książki papierowe mogą mieć także często wartość sentymentalną, przechodzą z pokolenia na pokolenie lub są pamiątką po bliskiej osobie. W takiej książce możemy też zawsze łatwo wrócić do ulubionych fragmentów lub zaznaczać najciekawsze cytaty.

Książki drukowane różnią się także między sobą – oprawą graficzną, czcionką, ilustracjami czy okładką, a to również jest ich ogromną zaletą (w porównaniu z np. jednolitym tekstem ebooka czy czytanym bez emocji audiobookiem).

Oprócz szeregu zalet, książka drukowana ma też swoje niewielkie wady. Wiele osób twierdzi, że tego typu książki są ciężkie i nieporęczne. To prawda – książki doskonale sprawdzają się w wygodnym fotelu w domowym zaciszu, ale kiedy dużo podróżujemy lub czytamy naprawdę grubą książkę, wtedy jej gabaryt ma już ogromne znaczenie. 

Książka papierowa czytana w nieodpowiednich warunkach czy np. przy złym świetle może niekorzystnie wpłynąć na nasz wzrok i w tej kwestii zdecydowanie przegrywa z czytanymi audiobookami czy z ebookami na dobrej jakości czytniku. 

Ebooki

Ebook to nic innego jak publikacja książki, zapisana w formie elektronicznej. Zazwyczaj w jej skład wchodzi tekst, a czasem także zdjęcia czy grafiki. Ebooki możemy odczytywać na specjalnych czytnikach, ale także na komputerze, smartfonie czy tablecie.

Do podstawowych zalet ebooków możemy bez wątpienia zaliczyć ich wagę – a raczej ich brak. Ebooki to po prostu pliki w wirtualnej chmurze, więc bez problemu możemy nosić przy sobie nawet kilkadziesiąt bardzo przepastnych tomów książek, a fizycznie tego nie odczujemy. Dostępność wielu książek w jednym urządzeniu sprawia także, że zawsze możemy wygodnie przeskakiwać między jedną lekturą, a drugą, albo wracać do ulubionych pozycji.

Książki w wersji elektronicznej, czyli ebooki i audiobooki są także bardzo ekologiczne. Przy ich produkcji nie wykorzystywane są tusz czy papier, dzięki czemu możemy zadbać o otaczające nas środowisko. To samo dotyczy utylizacji przeczytanych książek – w przypadku ebooków i audiobooków możemy usunąć je przy pomocy jednego kliknięcia, a dzięki temu nie pozostanie nawet ślad po naszej lekturze. 

Nowoczesne czytniki ebooków zamiast ekranów LED, które mogą negatywnie wpływać na nasz wzrok, mają tak zwany e-papier. Ta wyjątkowa technologia sprawia, że czytanie na czytniku jest przyjemniejsze, nie męczy oczu i jest dla nich bezpieczne. 

Popularne czytniki pozwalają także zaznaczać w książce ciekawe fragmenty (i do nich wracać) oraz w łatwy sposób wyszukiwać wybrane frazy czy zdania.

Zaletą książek elektronicznych takich jak ebooki i audiobooki jest bez wątpienia ich dostępność. W tego typu książki możemy zaopatrzyć się jednym kliknięciem, kupując je w księgarniach i sklepach internetowych. Ciekawym rozwiązaniem, który ostatnio zyskuje na popularnością są tzw. rozwiązania abonamentowe. Za niewielką miesięczną opłatą otrzymujemy dostęp do niezliczonych zasobów bibliotek internetowych i możemy z nich korzystać o każdej porze dnia i nocy.

Jedną z głównych wad książek elektronicznych jest ich uzależnienie od energii. Czytnik czy smartfon mogą nam się po prostu rozładować i tym samym przerwać nawet najbardziej wciągającą lekturę. Książka papierowa nigdy nam tego nie zrobi. 

Znaczenie ma tu też na pewno cena książek elektronicznych i papierowych. Chociaż coraz częściej możemy spotkać niskie i atrakcyjne ceny książek elektronicznych, nie możemy zapomnieć, że warto do tego dokupić także dobrej jakości czytnik. Oczywiście możemy korzystać np. ze smartfona, ale odpowiedni czytnik do ebooków sprawi, że czytanie będzie przyjemniejsze, łatwiejsze i zdrowsze dla naszych oczu.

Audiobooki

Niezwykle interesującą formą współczesnych książekaudiobooki. Jest to nagrana i zapisana w formie pliku dźwiękowego, interpretacja książki w wykonaniu jednego lub kilku lektorów. Im więcej lektorów czyta książkę tym przyjemniejsza i łatwiejsza w odbiorze jest cała treść. Ciekawym rozwiązaniem są także słuchowiska, gdzie oprócz głosu lektora (lub lektorów) słyszymy odgłosy otoczenia, różne dźwięki czy muzykę. Lektor ma ogromne, o ile nie kluczowe znaczenie w odbiorze książki. Dobry lektor, a raczej jego ton głosu, intonacja czy interpretacja tekstu mogą nas zachwycić do reszty, ale mogą też zniechęcić do najbardziej pasjonującej książki. Czasami jedna książka dostępna jest w wersji czytanej przez różnych lektorów, ale najczęściej możemy spotkać tylko jedną interpretację.

Ogromną zaletą audiobooków jest fakt, że nie wymagają one od nas 100% uwagi i skupienia. Doskonale sprawdzą się więc na siłowni, spacerze, podczas jazdy samochodem czy w czasie wykonywania obowiązków domowych. Słuchanie książek może stać się towarzyszem praktycznie większości czynności, które wykonujemy w ciągu dnia.

Audiobooki są także świetną propozycją dla osób z wadami wzroku, seniorów lub osób lubiących czytać do snu. Słuchanie nie męczy oczu, a samo w sobie jest niezwykle relaksujące i wyciszające. 

Audiobooki są także często wybawieniem dla uczniów, którzy muszą przyswoić szkolne lektury, ale po prostu nie lubią czytać. 

W audiobookach możemy zazwyczaj regulować tempo czytania, przez co tekst nie musi się ciągnąć, a my możemy “pochłonąć” daną książkę szybciej. Audiobooki pozwalają nam także kontrolować czas jaki poświęcamy na czytanie książek, a to jest często pomocne przy planowaniu czy podczas wykonywania niektórych czynności.

Wadą audiobooków jest to, że trudno jest odnaleźć wybrane fragmenty książek lub zaznaczyć ciekawe zdania. Często też nie skupiamy się wystarczająco na czytanej książce, przez co mogą uciec nam niektóre szczegóły czy wątki, a to raczej nie zdarza się w przypadku książki papierowej czy ebooka.

Podsumowanie

Łatwo zauważyć, że każda forma książki, czy to papierowa, elektroniczna czy czytana, ma swoje mocne i słabe strony. Ale pamiętajmy, że nie ważne jak czytamy i jaką formę książki wybierzemy – ważne, że czytamy w ogóle! 

Czytanie i słuchanie książek ma swoje niekwestionowane zalety dlatego wybierzmy formę, która najbardziej nam odpowiada i pasuje do naszego stylu życia, a następnie zanurzmy w niezwykłym świecie literatury.