Grubość maty - Spokojny Umysł
Darmowa Dostawa Od 199 zł ✨
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Search in posts
Search in pages
product
show blocks helper
Zwiń filtry

Grubość maty do jogi

Kiedy decydujemy się rozpocząć naszą przygodę z jogą, jesteśmy pełni optymizmu i energii. W końcu wystarczy tylko wygodny strój, trochę przestrzeni i już możemy zacząć ćwiczyć. Szybko jednak okazuje się, że do pełni szczęścia brakuje nam jeszcze maty do jogi. W dzisiejszych czasach, kiedy maty dostępne są praktycznie we wszystkich sklepach sportowych, a w internecie znaleźć możemy wszystkich producentów i dystrybutorów mat na świecie, zakup maty dla siebie nie powinien być wyzwaniem. Jednak mnogość ofert i możliwości sprawia, że łatwo się w tym pogubić. 

Często decydujemy się na zakup maty pod wpływem impulsu, coś wpadnie nam w oko lub po prostu wybierzemy pierwszą z brzegu. To nie jest jednak dobra droga – źle dobrana mata może zakłócić nam prawidłowe wykonywanie asan i skierować nasze myśli nie tam, gdzie trzeba. Aby cieszyć się w pełni praktyką jogi, warto poświęcić chwile na wybór maty, która będzie dostosowana do naszych potrzeb i warunków.

O czym warto pomyśleć przed zakupem maty do jogi?

Jeżeli zależy Ci na wybraniu maty skrojonej dla Ciebie, warto przed zakupem odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Taki mały rachunek sumienia może naprowadzić Cię na konkretne typy mat i podpowiedzieć, co dla Ciebie powinno być ważne. Odpowiedzi na te pytania potraktuj jako cenne wskazówki.

 • Jaki typ jogi preferujesz? Intensywną lub spokojną  praktykę, a może Hot jogę?
 • Jakie masz warunki fizyczne – Twój wzrost i wrażliwość kolan czy stawów?
 • Czy jesteś początkującym czy raczej zaawansowanym joginem?
 • Gdzie najczęściej uprawiasz jogę – w domu, w parku, na zajęciach w szkole jogi?
 • Jak często przenosić matę (np. na zajęcia) i czy będziesz z nią podróżował?
 • Czy masz alergie lub inne istotne dolegliwości?
 • Czy masz skłonność do nadmiernej potliwości?
 • Jaki masz budżet?
 • Czy wygląd/kolor maty jest dla Ciebie istotny?

Grubość maty

Grubość maty ma kluczowe znaczenie przede wszystkim dla naszych stawów i kości. Grubsza mata zapewnia lepszą amortyzację i izolację od podłoża, a dla wrażliwych osób może to być kluczowe przy wyborze maty. Cieńsze maty natomiast doskonale sprawdzają się w podróży, są zazwyczaj dużo lżejsze i zajmują mniej miejsca. Na cienkie maty często kładzie się np. koc do jogi lub matę z mikrofibry, aby poprawić jej właściwości amortyzujące. 

W naszym Spokojnym sklepie znajdziesz maty o grubości od 1,5 mm do 6 mm. Taki przedział gwarantuje, że każdy znajdzie u nas coś dla siebie. 

Grube maty – od 5 do 6mm

Grubość maty ma bardzo duży wpływ na jej ciężar – z reguły grubsze maty są cięższe. Dzięki temu mata jest stabilniejsza i gwarantuje lepszą amortyzację, jednak kiedy często przenosimy naszą matę, jej waga może być uciążliwa. Grusze maty lepiej sprawdzą się także podczas intensywnych i dynamicznych praktyk.

Cienkie maty – od 1 do 2 mm

Jeżeli często podróżujemy lub przynosimy własną matę na zajęcia jogi, wtedy lepiej sprawdzą się maty cieńsze, a tym samym lżejsze. Cienkie maty to także doskonała opcja dla joginów, dla których ważne jest “czucie” podłoża i stabilność.

Wymiary maty

Na rynku najczęściej możemy spotkać maty do jogi o wymiarach mniej więcej 180 cm wysokości i 60 cm szerokości. Dla większości joginów, taka mata jest w zupełności wystarczająca. Kiedy jednak praktykujący jest większy lub wyższy warto pomyśleć o dodatkowych centymetrach maty, które podniosą komfort naszych praktyk. Przyjmuje się, że optymalna mata do jogi powinna być ok. 10 cm dłuższa niż ćwiczący na niej jogin. Mata o idealnych wymiarach, powinna także zapewnić komfort w trakcie wykonywania savasany. Warto tu też wspomnieć o tym, że większa mata będzie cięższa niż standardowa.

Z czego zrobione są maty do jogi?

Najważniejszą kwestią przy wyborze maty do jogi powinien być materiał, z jakiego będzie ona wykonana. To właśnie materiał lub ich mieszanka wpływają głównie na właściwości maty, jej ciężar, cenę i trwałość. Najpopularniejszymi tworzywami wykorzystywanymi przy produkcji mat do jogi są:

 • PVC – maty z polichlorku winylu to popularne maty “nie do zdarcia”. Cechuje je głównie doskonała trwałość przez co często możemy je spotkać na sali w szkole jogi. Maty z PVC mają też bardzo dobrą przyczepność na sucho i stosunkowo niską cenę. Ponadto są bardzo łatwe w utrzymaniu czystości, wystarczy przetrzeć je mokra szmatką.
 • TPEpianka termoplastyczna zyskuje ostatnio na popularności i ma coraz więcej zwolenników. Jej ogromną zaletą jest waga – nawet grube maty, o wysokiej amortyzacji są bardzo lekkie. TPE to materiał nadający się do recyklingu i ekologiczny, a to istotne dla osób dbających o środowisko. Tego typu maty nie są jednak tak trwałe jak np. maty z PVC.
 • Mikrofibra i bawełna –  te cieniutkie i lekkie maty doskonale wchłaniają nawet duże ilości potu. Sprawdzą się więc podczas intensywnych praktyk czy Hot jogi. Są łatwe w użytkowaniu – po treningu można je prać w pralce. Wadą tego typu mat jest ich słaba amortyzacja oraz fakt, że ślizgają się po podłodze. Dlatego bardzo często możemy spotkać maty np. z kauczuku i mikrofibry.
 • Kauczuk i korek – ogromną zaletą tego typu mat jest fakt, że kauczuk i korek to materiały naturalne, biodegradowalne i przyjazne dla środowiska. Ich cechą szczególną jest doskonała antypoślizgowość. Dzięki swojej porowatej strukturze zapewniają bardzo dobrą przyczepność w czasie nawet bardzo dynamicznych praktyk. Z biegiem czasu maty z naturalnych materiałów mogą jednak zacząć się kruszyć, a ponadto wymagają trochę więcej uwagi w kwestii zachowania czystości i higieny.

Przeznaczenie mat do jogi

Jeżeli szukamy maty podróżnej lub do dynamicznych praktyk, ułatwi nam to podział produktów ze względu na ich zastosowanie. Jeżeli szukasz maty w konkretnym celu i znasz swoje preferencje, możesz sprawdzić nasze wyjątkowe maty dla początkujących, zaawansowanych, maty do spokojnej lub dynamicznej praktyki, maty podróżne i maty do Hot jogi. Każdy typ ma swoje szczególne właściwości i inaczej sprawdzi się w różnego typu sytuacjach.

Mamy nadzieję, że uda Ci się wybrać idealną matę dla siebie! Jeżeli jednak chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat tego jak wybrać najlepszą matę do jogi i na co jeszcze zwrócić szczególną uwagę – zachęcamy Cię do lektury tego wpisu na naszym blogu -> Jak wybrać matę do jogi?