Materiał maty - Spokojny Umysł
Darmowa Dostawa Od 199 zł ✨
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Search in posts
Search in pages
product
show blocks helper
Zwiń filtry

Joga już od kilku lat staje się coraz popularniejsza w naszym kraju. Coraz więcej ludzi przekonuje się do tej aktywności i chętnie uczestniczy w zajęciach w szkołach jogi lub praktykuje ją w domowym zaciszu. Rosnące zainteresowanie tym tematem sprawia, że producenci akcesoriów i mat do jogi stają na głowie, żeby tworzyć coraz to doskonalsze produkty i zadowolić jak największą liczbę klientów. Jak więc odnaleźć się w przebogatej ofercie akcesoriów do jogi? Jak wybrać idealną matę do jogi? Czym różnią się konkretne materiały? Chętnie wprowadzimy Cię w świat mat do jogi. Zapraszamy!

Czym jest joga?

Joga to właściwie jedna z sześciu systemów filozofii indyjskiej. Dotyka ona wszelkich związków ciała i umysłu. Według jej głównych założeń, dzięki treningowi ciała, dyscyplinie duchowej i przestrzeganiu zasad etycznych, praktykujący otrzymuje możliwość poznania natury rzeczywistości oraz wyzwolenia się z kręgu narodzin i śmierci.

W kulturze zachodniej bardziej popularne jest zdecydowanie mniej ortodoksyjne podejście do jogi. Traktuje się ją jako naukę o łączeniu ciała i umysłu, a także o równowadze w życiu. Praktykuje się ją poprzez wykonywanie asan, czyli pozycji wygodnych. Równie ważna przy tym  jest technika oddechowa, tzw. pranayama. 

Jakie korzyści przynosi joga?

Regularna praktyka jogi ma wiele zalet. Taki wyjątkowy trening działa korzystnie zarówno na nasze ciało jak i na naszą psychikę. Przede wszystkim zmniejsza ona poziom stresu, wycisza nasz system nerwowy, rozluźnia i odpręża ciało. Udowodniono nawet, że regularna praktyka jogi obniża poziom hormonu stresu, czyli kortyzolu, w naszym organizmie. Ponadto wiele asan wymaga zaangażowania różnych grup mięśni. Utrzymanie prawidłowej pozycji buduje naszą siłę mięśniową, wzmacnia i uelastycznia całe ciało. Wpływa to korzystnie na wygląd sylwetki, a w efekcie poprawia się również postawa całego ciała.

Regularna praktyka korzystnie wpływa również na ciśnienie krwi i gospodarkę hormonalną. Poprawia się przepływ krwi, organizm jest lepiej dotleniony, a to wszystko ma zbawienny wpływ przede wszystkim na nasze serce.

Joga jest doskonałym pomysłem zarówno na energetyczne rozpoczęcie dnia, a także na spokojne jego zakończenie. Poranna joga pobudza lepiej niż kawa – rozkręca naszą przemianę materii i daje dużo pozytywnej energii. Z kolei joga wieczorna skutecznie redukuje stresy i napięcia dnia codziennego, uwalnia od bólu i zmęczenia, a przy tym poprawia jakość snu.

Akcesoria do jogi

Teoretycznie, aby praktykować jogę potrzebujemy tylko wygodnego ubrania i paru metrów wolnej przestrzeni. W praktyce jednak warto zaopatrzyć się w kilka podstawowych akcesoriów, które mogą przydać się zarówno początkującemu jak i bardziej doświadczonemu joginowi. Rynek akcesoriów do jogi jest tak szeroki, że każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. W Spokojnym sklepie znajdziecie między innymi doskonałej jakości wałki do jogi, paski, klocki, ręczniki czy odzież. Przede wszystkim jednak, honorowe miejsce na wirtualnych półkach naszego sklepu zajmują maty do jogi. To zazwyczaj od zakupu maty zaczynamy na poważnie naszą przygodę z jogą

Maty do jogi

Wybór maty do jogi wydaje się całkiem nie skomplikowanym przedsięwzięciem. W praktyce jednak często okazuje się, że znalezienie idealnej maty to nie lada wyzwanie. Całkiem niedawno na polskim rynku był dostępny tylko jeden rodzaj maty, tylko w dwóch kolorach – fioletowym i różowym. Dzisiaj do wyboru mamy już kilkaset modeli, a internet i dostęp do zagranicznych sklepów i dystrybutorów sprawia, że wybór staje się prawie nieograniczony. 

Maty do jogi – materiał

Maty różnią się grubością, fakturą, kolorem, rozmiarem, ale przede wszystkim materiałem. To właśnie materiał, z którego wykonana jest mata wpływa na jej przyczepność, chłonność i np. wagę. Materiały są różne, od naturalnych kauczuków i bawełny, przez tworzywa sztuczne aż po niezliczoną ilość kombinacji jak np. kauczuk z mikrofibrą czy juta z PVC.

Każdy materiał ma swoje zalety i wady, dlatego warto rozpatrzyć różne kombinacje i wybrać najoptymalniejszą matę dla siebie.

Maty z tworzyw sztucznych

Tworzywa sztuczne, z których produkuje się maty do jogi to najczęściej PVC i TPE. Te materiały cechuje doskonała przyczepność na sucho, natomiast kiedy pojawia się wilgoć, np. pot, maty mogą stracić swoją przyczepność i zacząć się ślizgać. Warto wspomnieć też o tym, że tego typu maty muszą się najpierw wyrobić. Mniej więcej po miesiącu użytkowania taka mata uzyskuje swoje optymalne właściwości. 

Maty z PVC, czyli polichlorku winylu, są najpopularniejszymi matami w szkołach jogi. Są także często wybierane przez początkujących i bardziej zaawansowanych joginów. Do ich niekwestionowanych zalet można zaliczyć fakt, że są trwałe, tanie, stosunkowo lekkie i łatwe w pielęgnacji.

Decydując się na matę z PVC, zwróć uwagę czy posiada ona certyfikat Standard 100 by Oeko-Tex®️, który gwarantuje w swoim składzie brak toksycznych substancji.

Maty kauczukowe

Kauczuk jest również bardzo popularnym materiałem wykorzystywanym przy produkcji mat do jogi. Cechuje go przede wszystkim doskonała przyczepność – kauczuk naturalnie jest szorstki i lekko chropowaty, a to znacząco poprawia jego antypoślizgowość. Ogromną zaletą mat z kauczuku jest to, że ten naturalny materiał jest biodegradowalny, a korzystanie z tego typu mat sprzyja zrównoważonemu rozwojowi i jest przyjazne dla środowiska. 

Kauczuk jednak nie jest tak trwały jak tworzywa sztuczne i z czasem może zacząć się kruszyć. Aby mata z kauczuku długo nam służyła, powinniśmy też zwrócić szczególną uwagę na jej pielęgnację. Zaleca się czyszczenie jej roztworem octu i wody. 

Maty z kauczuku mają także swój specyficzny zapach, który wietrzeje po kilku tygodniach. Dla jednych będzie on neutralny, innym może delikatnie przeszkadzać. W takim wypadku dobrym pomysłem jest nie zwijanie maty, a przechowywanie jej rozłożonej. Dzięki temu zapach będzie mógł szybciej się ulotnić.

Maty korkowe

Maty korkowe to bliskie siostry mat z kauczuku. Korek jest również materiałem naturalnym, co jest jego niekwestionowaną zaletą. Maty korkowe zyskują doskonałą przyczepność wraz ze wzrostem wilgotności – doskonale więc nadają się do dynamicznych rodzajów jogi. Aby utrzymać matę korkową w czystości, wystarczy przetrzeć ją po praktyce wilgotną szmatką. Co ciekawe, korek ma właściwości antybakteryjne i antystatyczne. Będzie więc doskonałym wyborem dla alergików. Maty z korka, podobnie jak maty z kauczuku, mogą z czasem zacząć się ścierać i kruszyć.

Maty z bawełny i mikrofibry

Maty z bawełny i mikrofibry działają podobnie jak ręczniki do jogi.  Bardzo dobrze wchłaniają pot, a im stają się bardziej mokre tym ich przyczepność wzrasta. Zaleca się nawet przed rozpoczęciem praktyki, lekko zwilżyć matę z mikrofibry w miejscach dłoni i stóp, aby aktywować jej właściwości. Tego typu maty są doskonałym wyborem podczas upałów, Hot jogi czy kiedy uprawiamy dynamiczne style ( Ashtanga, Vinyasa, Power Yoga). Maty z bawełny i mikrofibry są leciutkie i  bardzo łatwe w utrzymaniu czystości, a poza tym charakteryzuje je niezwykły design. Ten typ mat jest najbardziej kolorowy i bogaty w przeróżne wzory. Należy jednak zwrócić uwagę na to, że takie maty często ślizgają się po podłodze, dlatego coraz częściej możemy spotkać połączenie bawełny lub mikrofibry jako górnej warstwy maty oraz np. korka na dolnej warstwie.

Maty z materiałów mieszanych

Bardzo często na rynku możemy spotkać maty stworzone z kilku rodzajów tworzyw. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ w ten sposób łączy się cechy np. dwóch materiałów, uzyskując w ten sposób matę o dużo lepszych parametrach i właściwościach. Przykładem może być wspomniana wcześniej mata z kauczuku i mikrofibry, która łączy doskonałe właściwości antypoślizgowe kauczuku i bardzo wysoką wchłanialność mikrofibry. W naszym Spokojnym sklepie takie maty to między innymi mata do jogi Flow Nomadic Soul czy mata do jogi Flow Nude Harmony.

Na co zwrócić uwagę kupując matę do jogi?

Jeżeli zdecydowaliśmy się już na matę z konkretnego materiału lub z wybranej kombinacji kilku tworzyw, zostaje nam przed zakupem jeszcze kilka istotnych kwestii. Co jeszcze jest ważne przy wyborze idealnej maty?

  • Rozmiar – wymiary maty powinny być dostosowane do naszego wzrostu. Przyjmuje się, że długość maty powinna być ok. 10 cm dłuższa niż wzrost ćwiczącego. Większa mata zapewni nam też lepszy komfort ćwiczeń i większą “prywatną przestrzeń” na zajęciach w szkole jogi.
  • Grubość –  grubość mat do jogi waha się mniej więcej, między 0,9 mm a 8 mm. Cienkie maty są dużo lżejsze, natomiast grube maty zapewniają lepszą amortyzację i ochronę dla kości i stawów. Grubość wpływa także często na sprężystość i elastyczność maty. 
  • Waga – materiał i grubość maty mają ogromny wpływ na jej wagę. Waga natomiast ma znaczenie, jeśli dużo podróżujemy z naszą matą lub często zmieniamy miejsce ćwiczeń.

Więcej o tym, na co zwrócić uwagę przy wyborze maty do jogi dowiesz się z tego wpisu na naszym blogu -> Jak wybrać matę do jogi?