Relaksacja - Spokojny Umysł
Darmowa Dostawa Od 199 zł ✨
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Search in posts
Search in pages
product

Relaksacja

Akcesoria pomagające osiągnąć spokojny umysł, zdrowy relaks i skuteczne wyciszenie.
show blocks helper
Zwiń filtry

Relaksacja

Życie w dzisiejszym świecie to nie lada wyzwanie. Wszechobecny stres, gonitwa czy życie w ciągłym pędzie, na najwyższych obrotach, często prowadzą do permanentnego zmęczenia, frustracji i wyczerpania. Na co dzień każdy z nas radzi sobie z tym na swój sposób i po prostu idzie dalej. Jednak nasze ciało nie zapomina stresu i negatywnych emocji jakimi często go karminy. Ludzkie ciało kumuluje i przechowuje w sobie wszystkie emocje i często nie jest sobie w stanie z nimi sam poradzić. W dłuższej perspektywie może to prowadzić do wielu negatywnych skutków, jak choroby fizyczne, depresja czy bezsenność. Jednym z kilku skutecznych sposobów na walkę ze stresem i złymi emocjami jest relaksacja. Pełny relaks i zdrowy wypoczynek, nie tylko uspokoją nasze myśli i emocje, ale także korzystnie wpłyną na fizyczny stan naszego organizmu. 

W Spokojnym Umyśle naszym głównym celem jest właśnie szerzenie wiedzy i praktyk związanych z relaksacją, spokojem czy wyciszeniem. Dlatego na wirtualnych półkach naszego sklepu znajdziecie szereg akcesoriów i przedmiotów ułatwiających skuteczny relaks i pomagających w osiągnięciu spokojnego umysłu.

Czym jest relaks?

Trudno jednoznacznie określić czym właściwie jest relaks, ponieważ dla każdego z nas będzie czymś innym. Ogólnie przyjmuje się jednak, że relaks jest stanem fizycznego i psychicznego odprężenia. Podczas relaksu zmniejsza się napięcie mięśniowe i tempo pracy serca, spowalnia oddech i obniża się ciśnienie krwi. Zdrowy odpoczynek i skuteczny relaks przyczyniają się do zmniejszenia uczucia zmęczenia i przygnębienia, uwalniają od szkodliwego stresu oraz pomagają uporać się ze złym samopoczuciem, rozdrażnieniem czy brakiem koncentracji.

Stres – jego przyczyny i skutki

Żyjemy w takich czasach, kiedy każdy z nas jest w mniejszym lub większym stopniu narażony na stres, napięcia i trudne emocje. Czynników może być wiele – nasze życie prywatne, rodzicielstwo, praca czy informacje jakie z każdej strony docierają do nas ze świata. I chociaż sam w sobie, stres nie jest zły – przecież już w czasach prehistorycznych stres wzmagał czujność, mobilizował i pomagał przetrwać – to jego nadmiar może być dla nas bardzo szkodliwy.

Stres powoduje napięcie całego organizmu i zwiększenie produkcji kortyzolu i adrenaliny. Wysoki poziom tych hormonów pomógł nam przetrwać, ale utrzymywanie takiego stanu przez dłuższy czas, wyniszcza organizm i prowadzi do powstawania wielu problemów zdrowotnych. Permanentny stres może prowadzić do dolegliwości somatycznych, takich jak: ból pleców czy głowy, brak lub nadmierny apetyt, zaburzenia miesiączkowania, trudności w sferze seksualnej, a także choroby autoimmunologiczne, choroby serca czy nowotwory. Stres wpływa także niekorzystnie na naszą sferę psychiczną i może prowadzić do ciągłego zmęczenia, drażliwości, bezsenności, zaburzeń psychicznych, depresji czy lęków.

Jak radzić sobie ze stresem?

Metod radzenia sobie ze stresem jest wiele, a nasz dzisiejszy styl życia sprawia, że ciągle wymyślane i opracowywane są nowe sposoby. Każdy z nas powinien wypracować sobie swoją własną metodę na skuteczny relaks i wyciszenie. W końcu każdy człowiek ma inny temperament, charakter, zainteresowania czy predyspozycje. Warto więc wsłuchać się w siebie i we własne potrzeby.

W Spokojnym Umyśle polecamy szczególnie zapoznać się z naturalnymi, zdrowymi i często intuicyjnymi sposobami na osiągnięcie relaksu, wyciszenia i spokoju. Należą do nich między innymi:

Relaksacja

Jednym z najskuteczniejszych metod na pozbycie się uczucia stresu i zmęczenia jest relaksacja. Relaksować możemy się na wiele różnych sposobów, ważne jest jednak, żeby zadbać o ty, by była to skuteczna relaksacja. Bowiem każdy może spróbować wszystkich technik relaksacji, ale nie każda metoda będzie dla nas skuteczna i przyjemna.  Dla jednych będzie to np. masaż czy aktywność fizyczna. Dla kogoś innego te czynności mogą być frustrujące i prowadzące do jeszcze większego napięcia. Dlatego niezwykle istotne jest odnalezienie swojej ścieżki relaksacji, która zaprowadzi nas do stanu wyciszenia i spokojnego umysłu. 

Skuteczna relaksacja sprawia, że nasz organizm staje się rozluźniony i spokojny, a wszystkie reakcje stresowe są zatrzymywane. Obniża się poziom adrenaliny i kortyzolu, a także ciśnienie krwi, napięcie mięśniowe i tempo pracy serca. 

Relaksacja może być kluczem do uczucia ulgi i spokoju, a przy bardziej złożonych problemach, może stanowić skuteczny, aczkolwiek dodatkowy element terapii np. z psychologiem czy farmakoterapii.

Jak zacząć?

W skutecznej relaksacji najważniejsze jest, aby nie odkładać tego na potem. Zacznijmy tu i teraz. Skuteczny relaks trzeba wytrenować, dzięki czemu w sytuacjach stresowych będziemy wiedzieć jak zareagować i co zrobić. Najlepsze efekty uzyskamy zapewne stosując niektóre metody relaksacji pod okiem wyszkolonego trenera czy terapeuty, ale większość polecanych przez nas sposobów, możecie praktykować w domowym zaciszu, bez udziału osób trzecich.

Rozpoczęcie praktyk relaksacyjnych nie wymagają od nas wielkich nakładów finansowych czy specjalnego organizowania swojej przestrzeni. Aby zacząć, potrzebujemy jedynie ok. 15-20 minut niezakłóconego czasu dla siebie i cichego miejsca, w którym będziemy mogli przyjąć wygodną pozycję leżącą czy siedzącą. Skutecznej relaksacji sprzyja także wygodny strój niekrępujący ruchów, przyjemna, spokojna muzyka oraz często ulubiony, delikatny zapach w postaci palącego się kadzidła czy olejku eterycznego.

Sposoby na skuteczny relaks

W Spokojnym Umyśle szczególnie cenimy sobie zdrowy relaks, równowagę, wyciszenie i harmonię z naturą. Szerzymy wiedzę i sami często praktykujemy wiele metod na spokojny umysł, a w ramach skutecznej relaksacji polecamy Wam szczególnie kilka z nich:

  • Medytacja – czyli wyjątkowy trening umysłu, który zawiera w sobie elementy relaksacji, świadomości i skupienia. Medytacja pomaga budować harmonijne życie, zrozumienie swoich potrzeb i lepsze wsłuchanie się w siebie. Przynosi także inspirację, klarowność myśli, kreatywność, witalność i dobre samopoczucie. Regularna praktyka medytacji wzmacnia nasze połączenie z samym sobą, naszą intuicją i tzw. wewnętrznym głosem. Sprawia ona także, że nasze życie staje się szczęśliwsze, lepsze i bardziej świadome. W praktyce medytacji pomocne mogą okazać się nasze komfortowe poduszki do medytacji oraz instrumenty, które wprowadzają niesamowity nastrój i pozwalają głębiej przeżywać te wyjątkowe momenty. 
  • Relaks i sen – o ile relaks jest stanem, o który sami musimy zadbać i wprowadzić go do swojego życia, tak sen jest podstawową czynnością fizjologiczną naszego ciała. Jakościowy i zdrowy sen pomaga w regeneracji naszego organizmu, wzmacnia układ odpornościowy, a także pomaga radzić sobie ze stresem. Kiedy jesteśmy wyspani, pracujemy i działamy efektywniej, mamy lepszą koncentrację czy refleks. Dobry sen spowalnia także procesy starzenia się organizmu, zmniejsza ryzyko udaru i zawału, a także oczyszcza organizm z toksyn i zmniejsza ryzyko pojawienia się otyłości i nadwagi. Aby osiągnąć zdrowy sen czy dobroczynny relaks, przydatne mogą okazać się nasze poduszki i woreczki na oczy, a także naturalne termofory, które pomagają łagodzić ból, wyciszyć organizm czy usunąć stres.
  • Masaż – jest to niezwykle przyjemna forma relaksu i wyciszenia. Skuteczny masaż odpręża, uspokaja, wycisza, a także może regulować wiele procesów zachodzących w naszym ciele. Dobrze wykonany masaż usuwa zmęczenie, rozluźnia ciało, eliminuje ból, a także zmniejsza napięcie mięśni. Może prowadzić także do zmniejszenia lub usunięcia uciążliwych objawów różnych urazów czy chorób. W praktyce masażu warto wykorzystać kilka dodatkowych akcesoriów, aby wzmocnić jego efekt i stworzyć przy tym wyjątkowy klimat. Polecamy szczególnie wypróbować świece i olejki do masażu, a także ostatnio niezwykle popularne rollery do twarzy, pomocne przy automasażu.