Minerały - Spokojny Umysł
Darmowa Dostawa Od 199 zł ✨
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Search in posts
Search in pages
product

Minerały

Kamienie i minerały, które pomogą Ci osiągnąć świetny spokój w świetnym stylu ;)
show blocks helper
Zwiń filtry

Minerały

Tajemnicze i urzekające kryształy i minerały od stuleci fascynują ludzi. Potrafią oczarować swym blaskiem i zachwycić feerią barw. Wielu ludzi wierzy także w ich niezwykłą moc i energię. Uważa się, że kamienie naturalne mogą wpływać pozytywnie na nasze ciało, umysł i duszę. Poznaj ich niezwykłe właściwości oraz najpopularniejsze zastosowanie. 

Czym są właściwie minerały i kryształy?

Często stosuje się zamiennie różne określenia – kamienie naturalne, kryształy i minerały. Każdy z nas podświadomie, wie o co chodzi i co autor ma na myśli. Warto jednak poznać subtelne różnice między tymi formami.

Kamienie naturalne

Według obowiązującej definicji, są to wszelkie minerały, skały lub substancje stałe o pochodzeniu organicznym, które występują naturalnie w przyrodzie. Zgodnie z tą definicja kamieniem naturalnym jest zarówno diament czy szafir ale także piasek czy zwykły otoczak, który możemy znaleźć podczas spaceru.

Minerały

Są to nieorganiczne substancje o krystalicznej strukturze, występujące naturalnie w środowisku. Minerały powstają w efekcie wielu różnych procesów geologicznych, np. w wyniku krzepnięcia magmy, wietrzenia, sedymentacji czy ruchów górotwórczych. Minerały są zawsze jednorodne pod względem chemicznym i występują w postaci ciała stałego. Minerałami są między innymi kalcyt, topaz, diament czy malachit i większości występują one w naturze w postaci kryształów.

Minerały dzielą się na: pierwiastki rodzime, halogenki, siarczki i siarkosole, tlenki i wodorotlenki oraz sole kwasów tlenowych.

Kryształy

Większość minerałów jest kryształem, ale nie każdy kryształ to minerał. Kryształy są ciałami stałymi, które składają się z atomów, jonów lub cząsteczek o bardzo uporządkowanej strukturze, w każdym z trzech wymiarów przestrzennych. Ich regularna budowa wewnętrzna ma często także przełożenie na symetryczny wygląd zewnętrzny kryształów. Powstają one w wyniku krystalizacji, często w szczelinach wulkanicznych. W czasie zastygania magmy, niektóre jej cząsteczki wytrącają się, a następnie gromadzą się razem i stabilizują. Proces ten zachodzi według powtarzalnego schematu, dzięki czemu w efekcie powstaje kryształ.

Kryształy dzielimy na: trójskośne, rombowe, jednoskośne, trygonalne, heksagonalne, tetragonalne i sześcienne. 

Struktura kamieni naturalnych

Budowa wewnętrzna kamieni naturalnych wpływa często na ich wygląd zewnętrzny. Im bardziej uporządkowana siatka krystaliczna tym piękniejsze i doskonalsze okazy możemy podziwiać w naturze. Na wygląd zewnętrzny surowej bryłki mają także ogromny wpływ warunki środowiskowe, w jakich dany kryształ czy minerał powstają. Nie zawsze jest wystarczająco dużo miejsca, aby kryształy mogły rozwinąć się w pełni. Na finalny wygląd kamieni naturalnych wpływa również bez wątpienia ich przeznaczenie. W jubilerstwie są one zazwyczaj szlifowane i polerowane. To jubiler nadaje im finalny kształt i wygląd, a współczesna technika pozwala naprawdę na dużo w tej kwestii. 

W naszym Spokojnym sklepie przyjęliśmy prosty i intuicyjny podział kamieni, kryształów i minerałów, ze względu na ich strukturę i wygląd zewnętrzny.

Geody

To bardzo wyjątkowe okazy. Są niczym innym jak przestrzeniami w masach skalnych, najczęściej w skałach wulkanicznych, wypełnionymi kryształami minerałów. Powstają one kiedy pęcherzyk gazu zostanie uwięziony w zastygającej lawie. Tworząca się w ten sposób wolna przestrzeń, która zazwyczaj ma owalny kształt, wypełnia się kryształami na skutek krystalizacji. Na ściankach tych wolnych przestrzeni tworzą się tzw. szczotki kryształów. Kryształy najczęściej spotykane w formie geody to ametyst, kalcyt, agat czy kwarc.

Szczotki krystaliczne

Powstają one przez skupienie się kryształów, zazwyczaj o różnej wielkości. Krystalizują one blisko siebie, zazwyczaj w ścianach szczelin skalnych lub w skalnych pustkach. Szczotki krystaliczne mogą tworzyć różne lub jednorodne minerały. Najczęściej w tej formie występuje kwarc, baryt, granat czy ametyst.

Surowe bryłki

To nieobrobione, naturalne bryłki kryształów i minerałów, a także ich niezwykłe połączenia. Zazwyczaj występują one w formie nieregularnych okazów, ale możemy spotkać także bardzo regularne formy – np. piryt w formie sześcianu czy fluoryt w formie ościościanu foremnego. Wielu ludzi uważa, że to właśnie surowe bryłki charakteryzują się największą energią, ponieważ jest to ich naturalny kształt, nienaruszony przez człowieka.

Obelisk

Bardzo ciekawą strukturą jest obelisk, który w przypadku niektórych kryształów występuje naturalnie (np. kwarc dymny czy kryształ górski). Często też jubilerzy nadają taki kształt przez polerowanie surowych bryłek (np. kamień księżycowy obelisk). Uważa się bowiem, że podłużna forma obelisku sprzyja przepływowi energii. Dzięki temu są one często wykorzystywane jako talizmany lub różdżki.

Kamienie oszlifowane

Często surowe bryłki poleruje się, aby uzyskać gładkie i zaokrąglone krawędzie. Takie okazy wciąż mają nieregularny kształt, ale wyglądają jakby szlachetnej i łagodniej. W procesie polerowania wykorzystuje się tzw. bębnówkę, czyli cylinder z materiałami ściernymi, który obracając się, delikatnie poleruje bryłkę. Dziś jubilerzy starają się nadać również bryłką niezwykłe, a czasem nawet magiczne kształty. Coraz popularniejsze stają się księżyce, serca czy kule wykonane z kamieni naturalnych.

Orgonit

To wyjątkowy przedmiot, powstały w wyniku połączenia żywicy organicznej z metalem i kryształami. W Spokojnym sklepie dostępne są one w formie kopuły, która odpycha złe moce i uroki, a przyciąga i uwalnia pozytywną energię. Poleca się trzymać je w miejscach, w których spędzamy dużo czasu – w sypialni lub na biurku w pracy.

Zastosowanie kamieni naturalnych

Jak możemy wykorzystać energię, którą skrywają kryształy i minerały? Jak ich używać i jak stosować, aby przyniosły nam jak najwięcej korzyści? Metod jest kilka i każda z nich jest dobra. Ponadto kamieni naturalnych nie można “przedawkować”, więc jeśli czujemy taką potrzebę, możemy używać ich na kilka różnych sposobów.

Noszenie kamieni przy sobie

Najwięcej ludzi praktykuje właśnie ten sposób wykorzystania kamieni naturalnych. Bez wątpienia największą popularnością cieszy się biżuteria z kryształami i minerałami. Dzięki niej, kamienie mają ciągły i bezpośredni kontakt z naszym ciałem, znawcy tematu twierdzą wręcz, że właśnie w ten sposób działają one najlepiej. Dzisiejsza biżuteria jest ponadczasowa i uniwersalna, dlatego pasuje każdemu i na każdą okazję. Wiele osób nosi także ulubione kamienie naturalne np. w kieszeni. Dzięki temu mogą ją czuć i dotykać, a to przypomina im o właściwościach minerałów lub o intencji nad którą właśnie pracują.

Otaczanie się kryształami i minerałami

Czasami już samo patrzenie na ładne przedmioty o specyficznych kolorach poprawia nasz nastrój. Wielu ludzi rozkłada kamienie naturalne w swoim najbliższym otoczeniu, aby móc cieszyć oko ich widokiem oraz czerpać energię z aury, którą emanują. Odpowiedni kamień w odpowiednim miejscu pomoże nam pobudzić koncentrację, uspokoić umysł czy przynieść dobry sen. Dlatego warto trzymać je np. przy biurku w pracy lub na szafce nocnej w sypialni. Takie okazy nie tylko wyglądają pięknie i oryginalnie, ale podkreślają również charakter każdego wnętrza i przynoszą dobrą energię i pozytywne wibracje.

Kamienie podczas praktyki jogi i medytacji

Towarzystwo kamieni naturalnych doskonale sprawdza się w praktykach jogi i medytacji. Trzymanie ich w dłoni lub położenie blisko siebie pomoże skupić myśli, oczyścić umysł i uwolnić się od niechcianych emocji. Kryształy i minerały pomagają pogłębić naszą praktykę i bardziej naładować się ich energią.

Nalewki i maceraty z kryształów i minerałów

Bardzo często przygotowuje się również wyjątkowe wyciągi z kamieni naturalnych. Zawarte w nich związki bardzo dobrze łączą się z nośnikiem jakim jest np. olej, woda czy alkohol. To sprawia, że w medycynie naturalnej bardzo popularne są np. nalewki z bursztynu czy maceraty olejowe wykorzystywane do masażu. Doskonałe efekty możemy uzyskać także dzięki kąpieli w wodzie, w której wcześniej moczyły się kryształy i minerały. Taka woda czy nalewki nadają się także do bezpośredniego spożycia.

Litoterapia

W medycynie niekonwencjonalnej popularne jest leczenie kamieniami, np. poprzez masaż lub uciskanie bolących miejsc kryształem. Litoterapia traktuje ludzki organizm jako jedność i dąży do uzyskania w nim harmonii i równowagi. Już sam kontakt minerałów z naszą skórą wpływa na częstotliwość drgań jakie emituje nasz organizm, a to prowadzi do pobudzenia i poprawy pracy wielu narządów i układów.