Akcesoria do aromaterapii - Spokojny Umysł
Darmowa Dostawa Od 199 zł ✨
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Search in posts
Search in pages
product

Akcesoria do aromaterapii

Poznaj akcesoria, dzięki którym będziesz mógł w pełni wykorzystać dobroczynne działanie aromaterapii.
show blocks helper
Zwiń filtry

Akcesoria do aromaterapii

Już od wieków ludzie otaczali się zapachami. Czasami przywiązujemy do tego większą uwagę, czasem nie, ale zapachy towarzyszyły nam od zawsze. Dawniej zapachom przypisywano niesamowite właściwości – leczyły, poprawiały nastrój i wypędzały złe duchy. Dziś zapachy służą nam przede wszystkim do aromatyzowania pomieszczeń i pozbycia się nieprzyjemnych zapachów. Warto jednak zauważyć, że obecnie coraz więcej ludzi znów sięga po pierwotne, dobroczynne działanie zapachów. Aromaterapia wraca do łask. 

Czym jest aromaterapia?

Aromaterapia jest niezwykle interesującą gałęzią medycyny niekonwencjonalnej. Wykorzystuje ona moc zapachów, a do jej praktykowania używa się najczęściej naturalne substancje, takie jak olejki eteryczne, zioła, kadzidełka, woski, świece czy oleje kosmetyczne.

Sekretem aromaterapii jest fakt, że działa ona zarówno na poziomie fizycznym jak i psychicznym – emocjonalnym. Coraz więcej osób zaczyna rozumieć, że wykracza ona poza zwykły zapach i standardowe podejście do medycyny.

Aromaterapia w historii

Historia aromaterapii sięga zarania dziejów. Już najstarsze cywilizacje wykorzystywały zioła i ich olejki eteryczne do leczenia różnych schorzeń, balsamowania zwłok czy w różnych innych fizycznych i duchowych potrzebach. Dawniej bazowały na niej przede wszystkim ludy zamieszkujące Chiny, Indie czy Egipt. Co ciekawe, pierwsze próby destylowania olejków eterycznych, przypisuje się Persom żyjącym w X wieku, jednak wielu badaczy uważa, że metoda ta była znana już dużo wcześniej.

Aromaterapia to dosłownie “leczenie zapachem”. Termin ten został oficjalnie wprowadzony przez francuskiego perfumiarza i chemika René-Maurice’a Gattefossé. W 1937 roku, opublikował on książkę opisującą działanie olejków eterycznych w leczeniu różnych schorzeń. Gattefossé zainteresował się prozdrowotnym działaniem olejków eterycznych, kiedy przypadkowo zanurzył poparzoną dłoń w olejku lawendowym, zamiast w wodzie. Ta pomyłka przyniosła nieoczekiwanie pozytywne efekty.

Jak działa aromaterapia?

Według niektórych badań, ludzki węch jest nawet 10 000 razy silniejszy niż pozostałe nasze zmysły. Ludzki nos może rozróżnić około bilion różnych zapachów! Te niesamowite cechy naszego powonienia wykorzystuje między innymi aromaterapia. W czasie wąchania różnych zapachów, do naszego nosa, a konkretnie jego błony śluzowej, docierają lotne cząsteczki związków zapachowych. Dzięki receptorom węchowym, trafiają one prosto do mózgu. Tam działają one na połączenia nerwowe, które są odpowiedzialne między innymi za przekazywanie sygnałów bólowych, aktywność mięśniową, a także za działanie układu oddechowego. 

5 reguł stosowania aromaterapii

  • Reguła indywidualności – w aromaterapii należy kierować się przede wszystkim indywidualnymi preferencjami zapachowym. Niezwykle istotną kwestią jest to, aby wybierać zapachy, które nam się podobają. Powodzenie terapii zapachem zależy nie tylko od właściwości samych olejków czy kadzidełek ale także od ich oddziaływania na naszą psychikę. Zapachy, które są dla nas nieprzyjemne lub drażniące, mogą nie przynieść oczekiwanych rezultatów.
  • Reguła wszechstronnego działania – olejki eteryczne, na których bazuje aromaterapia, są mieszaniną kilkudziesięciu lub nawet kilkuset różnych związków chemicznych. Każdy z nich działa trochę inaczej i pomaga na różne schorzenia. W związku z tym jedno schorzenie możemy leczyć przy pomocy różnych olejków, a także jeden olejek może wspierać leczenie różnych schorzeń.
  • Reguła odpowiedniego dozowania – w aromaterapii, jak i w każdej innej dziedzinie życia, umiar jest kluczowy. Więcej nie zawsze oznacza lepiej i ta zasada sprawdza się także w tym przypadku. Terapie zapachem zawsze stosujmy od najmniejszych dawek, w razie potrzeby stopniowo ją zwiększając czy modyfikując. W aromaterapii zdarza się często, że mniejsze dawki mogą dawać lepsze rezultaty.
  • Reguła długości trwania aromaterapii – czas trwania terapii zapachem jest również niezwykle istotny w kontekście jej efektywności. Przyjmuje się, że np. inhalacje można stosować z powodzeniem od 7 do 10 dni z częstotliwością raz lub dwa razy dziennie. W przypadku choroby, aromatyczne kąpiele warto przygotować 2 do 3 razy w tygodniu, aż objawy nie ustąpią. Masaż natomiast przyniesie najlepsze efekty stosowany co 2 – 3 dni.
  • Reguła łączenia innych metod leczenia z aromaterapiąaromaterapię można stosować samodzielnie, jednak dużo lepsze efekty może przynieść w połączeniu z innymi konwencjonalnymi lub niekonwencjonalnymi metodami leczenia. Warto zwrócić uwagę tu szczególnie na połączenie aromaterapii z psychoterapią, refleksoterapią, fizjoterapią czy masażem. Połączenie różnych metod leczenia zwiększa ich skuteczność i działanie.

Akcesoria do aromaterapii

Aby móc w pełni wykorzystać dobroczynne działanie aromaterapii, warto skorzystać z dedykowanych akcesoriów, które nie tylko zwiększą walory estetyczne całej kuracji, ale także mogą poprawić skuteczność działania niektórych metod.

W naszym Spokojnym sklepie znajdziecie wiele przepięknych akcesoriów, które ułatwią Wam korzystanie z olejków eterycznych, kadzidełek czy wosków.

Akcesoria do olejków eterycznych

Olejki eteryczne są najpopularniejszą formą aromaterapii. Aby cieszyć się w pełni ich dobroczynnym zapachem polecamy wykorzystać nasze dyfuzory, nebulizatory i kominki zapachowe.

Dyfuzor

Dyfuzory marki doTerra dostępne w naszym sklepie łączą w sobie prostotę i innowacyjność. Do tych niewielkich urządzeń wystarczy wlać czystą wodę oraz od 5 do 15 kropli wybranego olejku eterycznego. Po włączeniu urządzenia w pomieszczeniu zacznie unosić się przyjemny aromat. W zależności od modelu możemy ustawić 2 lub 3 różne tryby działania dyfuzora. 

Nebulizator

Nebulizatory wykorzystują w swoim działaniu metodę zimnej dyfuzji. Dzięki temu nie potrzebują one dodatku wody. Cząsteczki czystego olejku eterycznego łączą się z powietrzem, tworząc aromatyczną mgiełkę. Ponadto wyjątkowy design urządzenia sprawia, że doskonale pasuje on do wielu wnętrz. 

Kominki zapachowe

Najczęściej w aromaterapii olejkami eterycznymi wykorzystujemy kominki zapachowe. Są one tanie, łatwe w obsłudze i utrzymaniu czystości, a ich szeroki asortyment sprawia, że każdy może znaleźć kominek, który wyjątkowo przypadnie mu do gustu i będzie pasował do wystroju wnętrza. Do misy kominka wystarczy wlać odrobinę wody i kilka kropel olejku eterycznego. Paląca się niżej świeczka sprawi, że woda wraz z olejkiem zacznie się podgrzewać i uwalniać przy tym swój aromat.

Pudełka na olejki

Wyjątkowym akcesorium do olejków eterycznych są przepiękne, drewniane pudełka do przechowywania olejków. W naszym sklepie znajdziecie aż 6 różnych rodzajów takich pudełek! Pudełka nadają się do przechowywania 12, 24, 25, 32 i aż 80 olejków! To prawdziwa gratka dla koneserów aromaterapii.

Akcesoria do kadzidełek

Aby bezpiecznie korzystać z kadzidełek zapachowych, dobrze jest zaopatrzyć się w piękne i ułatwiające ich użytkowanie podstawki i inne akcesoria. W zależności od wybranego rodzaju i kształtu kadzidełek możecie zdecydować się np. na podstawki pod kadzidełka patyczkowe, drewniane pudełko na kadzidła stożkowe, uniwersalną kamienną podstawkę pod kadzidła z kamyczkami, okrągłą podstawkę na kadzidła ze zdobieniem lub niezwykle piękne Naczynie z muszli do palenia kadzideł. Do przechowywania kadzidełek doskonale nadaje się nasze Pudełko piórnik na kadzidełka.

Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat działania kadzidełek oraz tego jak używać kadzidełek zapachowych zachęcamy Cię do lektury tych wpisów na naszym blogu:

Działanie kadzidełek 

Jak używać kadzidełek zapachowych.

Woski i świece

Coraz popularniejszą formą aromaterapii stają się pachnące woski i świece. W Spokojnym sklepie znajdziecie naturalne woski sojowe o niezwykłych zapachach. Polecamy szczególnie woski o zapachu cytrusów, eukaliptusa i mięty pieprzowej oraz wosk sojowy Dziki Świt marki Dzikie Zbiory. Można je z powodzeniem wykorzystać do palenia w kominkach zapachowych. Aby zadbać o bezpieczeństwo w czasie palenia świec, warto skorzystać z drewniana podstawka pod świecę Orzech. Jest ona piękna i uniwersalna, a przy tym zabezpiecza podłoże przed nagrzewającą się świecą lub kapiącym woskiem.