Jak używać kadzidełek zapachowych? - Spokojny Umysł
Darmowa Dostawa Od 199 zł ✨
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Search in posts
Search in pages
product
blank

Jak używać kadzidełek zapachowych?

Aromaterapia staje się w ostatnich czasach coraz popularniejsza. Można stwierdzić, że powoli wracamy do korzeni i coraz częściej sięgamy po dary Matki Natury. Dodatkowo jesień i zima to okres, kiedy chętniej sięgamy po dobroczynne właściwości kadzidełek zapachowych i olejków eterycznych.

Coraz dłuższe wieczory, aura niesprzyjająca wychodzeniu z domu i często dopadająca nas jesienna chandra, sprawiają, że w tym czasie obserwujemy wzrost zainteresowania kadzidełkami, olejkami eterycznymi, kocami i pysznymi herbatami. Kiedy więc zdecydujemy się wprowadzić trochę subtelnego aromatu do naszego domu i zechcemy sięgnąć po kadzidełka, warto zadać sobie pytanie jak używać kadzidełek zapachowych i na co zwrócić szczególną uwagę przy ich wyborze.

W tym wpisie postaramy się pomóc Ci dokonać najlepszego wyboru kadzidła, podpowiemy jak palić kadzidełka zapachowe i po jakie akcesoria warto sięgnąć, żeby móc w pełni wykorzystać dobroczynne właściwości kadzidełek.

Rodzaje kadzidełek zapachowych

kadzidełka
Kadzidełka

Decydując się na wyjątkowy rodzaj aromaterapii, jaką są kadzidełka zapachowe, warto najpierw zastanowić się nad tym, jaka forma kadzidła będzie dla nas najlepsza. Rodzajów kadzidełek jest mnóstwo, więc wierzę, że każdy z nas jest w stanie wybrać kadzidełko najodpowiedniejsze dla siebie. Dla jednych najważniejszą kwestią będzie jak najbardziej naturalna forma kadzidła, dla innych ważne będą oryginalne zapachy, a dla jeszcze innych wyjątkowa i niespotykana forma samego kadzidła lub sposób jego palenia. 

Spróbuję więc podzielić kadzidełka zapachowe na kilka podstawowych rodzajów.

Kadzidełka patyczkowe

To jedne z najpopularniejszych kadzidełek zapachowych. Są powszechnie stosowane w indyjskich sklepach z kadzidełkami, świątyniach, szkołach jogi czy chińskich knajpach. Kadzidełka patyczkowe są niezwykle powszechne, może je znaleźć nawet w sklepach popularnych sieciówek. Dzięki swojej dostępności, są najczęściej wybierane przez wielbicieli orientalnych zapachów i kadzidełkowych klimatów. 

kadzidełka
Kadzidełka

Decydując się na kadzidełka patyczkowe niezwykle istotne jest zwrócenie uwagi na skład, pochodzenie i producenta takiego kadzidełka. Niestety, przez swoją ogromną popularność, na rynku pojawia się coraz więcej tanich, chińskich podróbek naturalnych kadzideł. Ich skład pozostawia wiele do życzenia i na pewno nie warto ich wybierać nawet na jednorazowe sesje kadzidełkowe. Takie chińskie kadzidełka są po prostu szkodliwe i mogą być niebezpieczne.

Naturalne kadzidełka patyczkowe znajdziesz oczywiście w naszym spokojnym sklepie. W swojej ofercie posiadamy ogromny wybór kadzideł najlepszych producentów, takich jak HEM, Song of India, Satya, Nippon Kodo czy Sattva Ayurveda.

Co ciekawe, kadzidełka patyczkowe dostępne są w dwóch formach – jedna z nich zawiera bambusowy patyczek i to na niego nakładana jest kadzidlana masa, a druga forma kadzidełek patyczkowych to po prostu zrolowane patyczki, w całości wykonane z masy, w której skład wchodzą kwiaty, żywice, zioła, drewno, mód i olejki eteryczne.

Kadzidełka stożkowe

Ten rodzaj kadzidełek zyskuje ostatnio na popularności. Te niewielkie, ręcznie formowane stożki, kryją w sobie niezwykły aromat, który bardzo szybko rozprzestrzenia się po pomieszczeniu. Powstają one zazwyczaj z wysokiej jakości sproszkowanych ziół, kwiatów, kory drzew, żywic i olejków eterycznych.

Kadzidełka stożkowe
Kadzidełka stożkowe

Ich wyjątkowy kształt i zgrabna forma sprawiają, że kadzidełka stożkowe są niezwykle praktyczne. Można z łatwością umieścić je na dedykowanej podstawce lub choćby w doniczce z ziemią, podpalić i cieszyć się ich pięknym zapachem, bez obawy o to, że popiół rozsypie nam się w niekontrolowany sposób.

Kadzidełka stożkowe palą się zazwyczaj od 15 do 35 minut, w zależności od wielkości stożka i od producenta. Im dłużej trwa palenie tym więcej masy kadzidlanej się spala, a tym samym zapach jest intensywniejszy. 

Kadzidła naturalne

kadzidła naturalne
Kadzidełka naturalne

Naturalnymi kadzidełkami nazywamy najczęściej kawałki drewna lub pęczki suszonych liści, gałązek i ziół. Jest to jedna z najprostszych i najbardziej naturalnych form kadzidełek. Najpopularniejszymi kadzidłami naturalnymi są bez wątpienia Palo Santo i biała szałwia. Mają one szczególne znaczenie rytualne oraz duchowe, a w niektórych częściach świata są wręcz uznawane za święte rośliny. Kadzidła naturalne cechują się niezwykłym aromatem, a doceniane są szczególnie za swoje właściwości oczyszczające, wzmacniające i łagodzące bóle czy niepokój.

W naszym spokojnym sklepie znajdziesz kadzidełka naturalne tylko od sprawdzonych producentów, pozyskiwane z poszanowaniem środowiska i tradycji.

Kadzidła żywiczne

kadzidełka żywiczne
Kadzidła żywiczne

Kadzidełka żywiczne są najbardziej pierwotną formą kadzideł. W większości to czyste żywice drzew, czasami z dodatkiem naturalnych olejków eterycznych. W sprzedaży dostępne są zazwyczaj w formie bryłek o różnej wielkości lub aromatycznego proszku. Poza najpopularniejszymi żywicami z kadzidłowca, do kadzideł żywicznych zaliczamy także kadzidełka drewienka, bursztyn, kadzidełka greckie, skrystalizowaną kamforę czy żywice z mirry, świerka i sosny. Wszystkie są oczywiście dostępne w naszym sklepie.

Kadzidełka sznurkowe

kadzidła sznurkowe
Kadzidełka sznurkowe

Kadzidła sznurkowe największą popularność zyskały w Indiach, Tybecie i Nepalu. Co ciekawe, powstały dużo wcześniej niż popularne dziś kadzidełka patyczkowe. Te aromatyczne sznureczki, to nic innego, jak sproszkowane płatki kwiatów, kory drzew, zioła i olejki eterycznych, zawinięte w oryginalny papier Lokta. Nawet nie zapalone kadzidła sznurkowe wydzielają piękny aromat, więc doskonale sprawdzą się jako naturalny odświeżacz powietrza do pokoju, auta czy szafy.

Jak wybrać najlepsze kadzidełko zapachowe?

Jak widzisz, rodzajów i form kadzidełek jest wiele. Więc tylko od Ciebie zależy które wybierzesz. Jeśli masz jakieś wątpliwości lub w Twojej głowie zrodziły się pytania związane z rodzajami kadzidełek, możesz śmiało do nas napisać! Z radością podzielimy się naszą wiedzą i w miarę możliwości pomożemy dokonać Ci odpowiedniego wyboru.

Kadzidełka

Pamiętaj jednak, że każde kadzidełko jest inne, każdy rodzaj pali się inaczej i zapach też będzie różny. Jeżeli jesteś na początku drogi z kadzidełkami, polecamy Ci troszeczkę poeksperymentować, sprawdzić różne formy i różnych producentów. Świat kadzidełek jest fantastyczny i stoi przed Tobą otworem, a według nas, zdecydowanie warto się w niego zagłębić.

Najlepsze zapachy kadzidełek

Po wybraniu formy kadzidełka, przyszedł czas na decyzję, jakim aromatem chcemy się otaczać. Tu wybór jest prawie nieograniczony, ponieważ rynek kadzidlany wciąż się rozwija i wciąż czerpie nowe inspiracje. Dlatego też z każdym dniem przybywa nowych, niezwykłych aromatów.

Dla wielbicieli delikatnych, naturalnych zapachów polecamy przede wszystkim niezwykłe Palo Santo i wiązanki z białą szałwią

biała szałwia
Biała szałwia

Do praktyk jogi czy medytacji świetnie sprawdzą się zapachy lekkie, zwiększające koncentrację, np. ziołowo-kwiatowe. Tu dobrym wyborem będą np. kadzidełka patyczkowe.

Ciężkie, ziemiste zapachy znajdziesz między innymi w patyczkowych kadzidełkach tybetańskich czy bhutańskich.

Fani mocnych, kadzidlanych aromatów powinni sięgnąć zdecydowanie po kadzidła żywiczne.

Więcej o tym, jakie są najładniejsze aromaty kadzidełek zapachowych i jakie właściwości mają poszczególne zapachy, dowiesz się z TEGO wpisu na naszym blogu. Zapraszamy do lektury!

Jak używać kadzidełek zapachowych?

biała szałwia
Biała szałwia

Udało się! Wybrałeś już rodzaj i zapach kadzidełka. Teraz pozostaje tylko podpalić je i już możesz cieszyć się nowym, niezwykłym aromatem w swoim domu. Ale czy na pewno? 

Odpowiedź na to pytanie, nie zawsze jest jednoznaczna. Aby móc w pełni cieszyć się aromatem i niezwykłym klimatem jaki tworzy palące się kadzidełko, warto się czasem trochę przygotować i sprawdzić, jak prawidłowo używać kadzidełek zapachowych oraz jak palić kadzidełka stożkowe, patyczkowe czy żywiczne.

Jak palić kadzidełka patyczkowe?

Kadzidełka patyczkowe swoją popularność zyskały między innymi dlatego, że są niezwykle łatwe w obsłudze. Aby cieszyć się aromatycznym dymem, wystarczy podpalić kadzidełko, a następnie zdmuchnąć płomień, aby patyczek tylko lekko się żarzył. Teraz należy umieścić je w bezpiecznym miejscu, najlepiej na dedykowanej podstawce, ale można również włożyć je do ziemi w doniczce z ulubioną roślinką. Pamiętajmy o tym, że kadzidełka patyczkowe ulegają spopieleniu, więc warto zadbać o to, aby popiół mógł swobodnie opaść w bezpieczne miejsce. 

My do palenia kadzidełek patyczkowych polecamy dostępne w naszym sklepie internetowym przepiękne akcesoria do aromaterapii. W przypadku tych kadzidełek, najlepiej sprawdzą się:

Metalowa podstawka pod kadzidła Buddha

Pudełko na kadzidełka

Rzeźbiona podstawka pod kadzidła

Jak zgasić kadzidełko patyczkowe?

Kiedy stwierdzimy, że zapach kadzidełka jest zbyt intensywny, albo z jakiegokolwiek innego powodu zechcemy zgasić kadzidło patyczkowe, wystarczy chwycić końcówkę patyczka, a następnie potrzeć jego żarzącą się i dymiącą część o żaroodporne naczynie, albo włożyć je po prostu do ziemi. Kadzidełko powinno zgasnąć. Takie niedopalone kadzidło można użyć ponownie.

kadzidełka
Kadzidełka

Jak palić kadzidełka stożkowe?

Wybrane kadzidełko stożkowe należy ułożyć na odpowiedniej, żaroodpornej podstawce lub, jak w przypadku kadzidełek patyczkowych w doniczce z ziemią, a następnie podpalić jego czubek. Kiedy stożek będzie się już żarzył, należy zdmuchnąć płomień. Piękny zapach powinien bardzo szybko wypełnić pomieszczenie, w którym palimy to kadzidełko. Jakich akcesoriów warto użyć do palenia kadzidełek stożkowych? Np. takich:

Drewniane pudełko na kadzidła stożkowe

Muszla Abalone do palenia kadzideł

Kamienna podstawka pod kadzidła z kamyczkami

Jak zgasić kadzidło stożkowe?

W przypadku tych kadzideł niezwykle często pojawia się pytanie jak zgasić kadzidełko stożkowe? To proste. Wystarczy chwycić kadzidełko od spodu, tam gdzie jest najmniej rozgrzane, i potrzeć jego rozżarzony koniec np. o żaroodporne naczynie. Należy jednak zachować przy tym szczególną uwagę, gdyż podpalone kadzidełko może być naprawdę gorące!

kadzidło
Kadzidełko

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, zapraszamy do lektury wpisu na naszym bloguJak palić kadzidła stożkowe?

Jak palić kadzidła naturalne?

Wyróżniamy dwa główne rodzaje kadzidełek naturalnychdrewienka (np. Palo Santo) i pęczki roślin (np. Biała Szałwia albo Lawenda). Do palenia obu form kadzideł naturalnych przydadzą nam się np. takie podstawki:

Naczynie z muszli do palenia kadzideł

Kadzielniczka glazurowana, żółta

Podstawka pod kadzidła Czarna Misa

Jak używać Palo Santo?

Palo Santo należy podpalić i poczekać ok. minuty aż drewienko się rozżarzy, a płomień zgaśnie. Delikatny, lekko cytrusowy zapach zacznie unosić się w pomieszczeniu wraz z dymem z tlącego się kadzidełka. Palo Santo dość szybko zgaśnie samoistnie – wtedy można odpalić je ponownie. Żarzące się Palo Santo można odłożyć np. na dedykowaną, żaroodporną podstawkę i pozostawić do całkowitego wypalenia, ciesząc się jego niezwykłym zapachem. Co ciekawe, drewienka Palo Santo, pochodzą z najintensywniej pachnącego drzewa na świecie, więc nawet niezapalone drewienka będą pięknie pachnieć i świetnie sprawdzą się jako naturalny odświeżacz powietrza. 

święte drzewo
Palo Santo

Jak używać białą szałwię?

Palenie pęków liści, gałązek czy ziół może stać się prawdziwym, aromatycznym rytuałem. Na początku należy zadbać o to, aby popiół mógł opadać w bezpiecznie miejsce. Do tego warto wykorzystać nasze akcesoria do aromaterapii. Przed podpaleniem Białej Szałwii warto ustalić intencję, z jaką chcemy spalić to święte zioło. Zanim zaczniemy rytuał kadzenia, należy otworzyć okna, aby zadbać o odpowiednią wentylację, a także po to, żeby zła energia mogła ulotnić się z naszego mieszkania razem z kadzidlanym dymem. 

biała szałwia
Szałwia biała

Pęk liści należy podpalić, a następnie zdmuchnąć płomień. Gęsty, aromatyczny dym zacznie unosić się z naszego kadzidła naturalnego. Dymiącą Szałwię Białą, lub inne aromatyczne zioło, można odłożyć na dedykowaną, żaroodporną podstawkę albo trzymając w dłoni przejść się po pomieszczeniu czy domu, tak, aby jej niezwykły aromat wypełnił każdy kąt.

Jak gasić szałwię białą?
kadzidło naturalne
Kadzidło

Najlepiej pozwolić białej szałwii wypalić się samoczynnie. Jeśli zdecydujesz się jednak zgasić ją wcześniej wciśnij jej tlący się czubek w naczynie odporne na ogień. Unikaj gaszenia białej szałwii wodą, ponieważ może to utrudnić jej ponowne rozpalenie.

Jak palić kadzidła żywiczne?

kadzidło żywiczne
Kadzidło żywiczne

Aby uwolnić niezwykły aromat ukryty w malutkich kryształkach żywicy, należy przygotować sobie ulubione kadzidło, kadzielnice lub inną niepalną podstawkę, węgielek trybularzowy oraz źródło ognia, np. zapalniczkę. Węgielek umieszcza się na kadzielniczce i podpala. Następnie należy ostrożnie umieścić na nim kryształki żywicy, dostosowując ich ilość do naszych potrzeb i wielkości pomieszczenia. W trakcie palenia możemy dokładać kryształki, jeżeli zajdzie taka potrzeba.

Do palenia kadzidełek żywicznych polecamy wykorzystać dostępne w naszym sklepie akcesoria:

Kadzielniczka glazurowana, morska zieleń

Kadzielniczka glazurowana, żółta

Węgielki Three Kings rolka

Jak palić kadzidełka sznurkowe?

Kadzidełka sznurkowe palą się szybko i intensywnie, dlatego zaleca się używać ich w dużych pomieszczeniach albo jednorazowo palić tylko kawałek sznurka. Do ich palenia warto użyć specjalnej podstawki, np. jednej z tych:

Podstawka pod kadzidła Czarna Misa

Kominek zapachowy Głowa Buddy różowy

Muszla Abalone do palenia kadzideł.

Kadzidełko sznurkowe należy umieścić w naczyniu odpornym na ogień i podpalić. I już! 

Jak bezpiecznie używać kadzidełek zapachowych?

Wiemy już na co zwracać uwagę przy wyborze kadzidełek zapachowych oraz jak palić kadzidełka. Teraz chciałabym zwrócić jeszcze uwagę na to, jak bezpiecznie używać kadzidełek.

Najważniejsza kwestia jest taka, aby z kadzidełek zapachowych nie korzystały dzieci poniżej 3 roku życia, kobiety w ciąży, osoby starsze, astmatycy, ludzie z zaburzeniami lękowymi oraz chorujący na przewlekłe choroby układu oddechowego i mają problem z oddychaniem.

Warto pamiętać o tym, że nawet naturalne kadzidełka mogą wywołać reakcje alergiczne, zawroty i ból głowy oraz mdłości. 

Paląc kadzidełka w obecności zwierząt, powinniśmy umożliwić zwierzęciu swobodne opuszczenie pomieszczenia oraz zadbać o odpowiednią wentylację.

Kadzidełka należy stosować z umiarem. Czas palenia warto dostosować do własnych preferencji, jednak nie zalecane jest wielogodzinne okadzanie.

Podczas palenia kadzidełek zapachowych, zawsze należy przestrzegać zaleceń producenta.

pudełko piórnik na kadzidełka
Pudełko piórnik na kadzidełka

Nie wolno zostawić palącego się kadzidła bez opieki, szczególnie kiedy w tym samym pomieszczeniu znajdują się zwierzęta lub dzieci.

Przed paleniem kadzideł należy zadbać o odpowiednią wentylację pomieszczenia.

Podsumowanie

Z powyższego wpisu wynika, że używanie kadzidełek zapachowych może być fantastyczną przygodą, pełną niezwykłych aromatów i nowych doświadczeń. Warto zadbać przy tym o bezpieczeństwo i komfort użytkowania. My w Spokojnym Umyśle gorąco zachęcamy Cię do zagłębienia się w świat kadzidełek i aromaterapii. Według nas zdecydowanie warto!