Kadzidełka - Spokojny Umysł
Darmowa Dostawa Od 199 zł ✨
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Search in posts
Search in pages
product

Kadzidełka

Piękne zapachy o różnorodnym, dobroczynnym działaniu. Dobre dla ciała, umysłu i ducha.
show blocks helper
Zwiń filtry

Kadzidełka i kadzidła czym są

Słowo kadzidło wywodzi się z łaciny „incendere”, co w tłumaczeniu oznacza „palić”. Kadzidełka to kompozycja różnych materiałów roślinnych, do których często dodawany jest olejek eteryczny. W wyniku spalania powstaje dym wpadający w piękny zapach nuty kwiatowej, drzewnej czy też żywicznej.

Piękny zapach

Kadzidła niezbędne są w ceremoniach religijnych lub rytuałach duchowych. Jednak zasięg użycia kadzidełek sięga o wiele dalej. Otóż kadzidełka zapachowe pomyślnie można stosować w aromaterapii (często poprawiają samopoczucie i wprowadzają przyjemną atmosferę), do neutralizowania nieprzyjemnych zapachów, podczas medytacji, niektóre zapachy potrafią odstraszyć nawet owady.

Jak wiemy, od wieków charakteryzuje je zdolność wprowadzenia nas w dobry nastrój. Piękny zapach relaksuje, tworzy przyjemną atmosferę, ale również przynosi odprężenie. Kadzidła pozwalają zniwelować zmęczenie, uczucie niepokoju oraz stres. Jednym słowem kadzidełka zapachowe od wieków wprowadzają lepsze samopoczucie.

Kadzidełka rys historyczny

Zdaniem niektórych archeologów, materiały wrzucane do ognia w postaci cedru, korzeni i żywic to pierwsze kadzidełka od chwili wynalezienia ognia. Na całym świecie można zauważyć ślad kadzidła.

Tradycja w Grecji

W tradycji Grecji każdy z greckich bogów miał przypisane kadzidło. Paliło się je podczas obrzędów przeprowadzanych ku czci bogów.

Starożytny Egipt

Starożytni Egipcjanie do spalania używali palnych bukietów. Taka forma kadzidełek miała za zadanie zlikwidować niemiłe zapachy. Wierzono, że rytuał palenia kadzidełka z pewnością rozproszy negatywną energię, a to z kolei miało uspokoić bogów. Dodatkowo z archeologicznych ciekawostek wynika, iż najstarsze znalezione kadzidełko pochodzi z czasów V dynastii starożytnego Egiptu trwającej między 24 a 25 w. p.n.e.

Tradycja w Chinach

W starożytnych Chinach około roku 2000  p.n.e. kadzidełka najczęściej używano w ceremoniach religijnych, a do ich wykonania wybierano zioła takie jak kasja, cynamon, drzewo sandałowe. Za czasów dynastii Song (960-1279), gdy kadzidełka osiągnęły swój szczyt, wiele budynków zostało zbudowanych jako miejsca ceremonii do kadzenia kadzidełek.

Tradycja w Korei

Koreańscy mnisi buddyjscy przywieźli kadzidełka do Japonii w VI wieku, od tego czasu były zarezerwowane tylko dla arystokracji.

Skandynawia

W Skandynawii w czasie pogrzebów palono różne rośliny, takie jak jagody jałowca, czosnek i inne.

Celtowie

Celtowie przeprowadzali rytuał “saining” – stosowana była specjalna woda, którą skrapiano osobę i okadzano palącymi gałęziami z jałowca.

Kadzidełka pochodzenie

Różnorodność kulturowa i tradycja przekazywana z pokolenia na pokolenie wpływa na technikę i różnice w subtelności odbioru różnych gam zapachu kadzidła.

Tradycja tworzenia kadzideł nadal utrzymuje się w południowej Azji. Tu można znaleźć tradycyjnie rolowane patyczki ze sproszkowanych ziół z dodatkiem żywic o bogatych aromatach. Aby urozmaicić piękny zapach kadzidełek często dodaje się do nich także olejek eteryczny.

Rodzinne receptury

Rodzinne receptury, które przekazywane są z pokolenia na pokolenie przetrwały prawie 700 lat. “Mały” producent często zatrudnia członków rodziny oraz sąsiadów – społeczność ta żyje blisko siebie i zazwyczaj produkcja kadzidełek to ich jedyne źródło zarobku.

W naturalne kadzidełka zapachowe zaopatrzony jest nasz sklep. W naszej ofercie są kadzidełka z Bhutanu, Nepalu, Japonii, Indii czy Tybetu.

Zastosowanie kadzideł i kadzidełek

Kadzidełka prawdopodobnie wykorzystywane są na całym świecie i przede wszystkim słyną z tego, iż poprawiają samopoczucie jak również:

Wspierają kreatywność

Odpowiednio dobrany zapach może wzmocnić przepływ pomysłów i pobudzić sprawność umysłu. Przy użyciu kadzidełka Twój nastrój poszybuje w górę. Wybierz np. zapach mandarynki.

Poprawiają koncentrację

Zapach, w odróżnieniu od grającej muzyki w tle, jest mniej inwazyjny, ponieważ subtelniej wpływa na umysł i ciało. Dzięki czemu piękny zapach może okazać się idealnym towarzyszem do pracy, nauki lub czynności, która wymaga szczególnej uważności.

Pomagają w zasypianiu

Zbyt duża ilość bodźców może zakłócić jakość snu i doprowadzić do bezsenności, dlatego polecam zapalić kadzidełka szczególnie o zapachu lawendy, tuż przed snem. Może to okazać się dobrą praktyką wyciszającą umysł i polepszającą samopoczucie.

Oczyszczają powietrze

Kadzidełka są szybkim i skuteczny sposobem na zminimalizowanie nieprzyjemnych zapachów. Co więcej, niektóre składniki kadzidełek znane są z właściwości antybakteryjnych.

W praktyce jogi

Aromatyczny dym kadzideł tlący się w czasie praktyki jogi wyciszy zmysły i pomoże głębiej wejść w doświadczenie odczuwania swojego ciała. Wykorzystanie zapachu w praktyce jogi jeszcze lepiej wpłynie równowagę w praktyce czy w życiu.

W medytacji

Kadzidełka i medytacja to idealny duet dla zachowania spokojnego umysłu. Zapachowe kadzidełka znane są ze swojej funkcji oczyszczania przestrzeni z nagromadzonej energii, tak przygotowany pokój ułatwi wejście stan medytacji. Polecam tu szczególnie białą szałwię.

W jaki sposób robione są naturalne kadzidełka zapachowe?

Rękodzieło

W większości są robione ręcznie. Zwykle nad przygotowaniem kadzidełek pracuje grupa ludzi. Ich zadaniem jest przygotowanie mieszanki, patyczków (zwykle są ręcznie cięte) oraz zawijanie, suszenie i kolejny etap to opakowanie. Tak powstają gotowe produkty, których ostatnim etapem jest dostawa.

Staranność

Samo przygotowanie kadzidełek nie należy do skomplikowanej czynności, ale każdy etap tworzenia, a także ich opakowanie wymaga nakładu czasu i staranności.

Wyjątki od reguły

Warto podkreślić, że bywa i taki producent, który wykorzystuje maszyny do produkcji kadzideł. Nasz sklep Spokojny stara się unikać takich producentów.

Oczywiście, kadzidełka przygotowane za pomocą maszyny niekoniecznie muszą być gorsze. Jednak w naszym sklepie cenimy rękodzieło. Być może produkty przygotowane w ten sposób odbiegają od ideału, ale to czyni je unikalnymi.

Czy naturalne kadzidełka są zdrowe?

Tanie kadzidełka zapachowe

Zachowaj czujność przy wyborze kadzidełek i uważaj na tanie produkty pochodzące z Chin. Ich zapach jest mało intensywny lub nie pachną w ogóle. Ryzykowny może okazać się także skład kadzidełek, do produkcji których stosowany jest syntetyczny i tani materiał.

Kadzidełka naturalne

Jeżeli kadzidło jest wyprodukowano ze składników naturalnych (czyli sproszkowanych ziół, kory, dodano również olejek eteryczny) i nie występują schorzenia dróg oddechowych takich jak astma i alergie na składniki zawarte w kadzidle, wówczas stosowany produkt jest w pełni bezpieczny.

Nadwrażliwość

Nawet naturalne kadzidła mogą okazać się niebezpieczne w przypadku nadwrażliwości czy alergii na składniki. Obserwuj czy nie pojawiają się bóle głowy.

Alergię mogą wywołać zarówno substancje sztuczne czyli syntetyczne, jak i substancje pochodzenia odzwierzęcego oraz roślinnego. Potencjalnym alergenem może być silnie uczulający rumianek czy brzoza, ale również miód i żywice.

Uważność

Pamiętaj, by używać kadzidełka zapachowe z wielką uważnością. Poniższa lista posłuży Ci do zapoznania się z przeciwskazaniami: małe dzieci (poniżej 3 r.ż), kobiety w ciąży, osoby starsze, astmatycy, osoby chorujące na przewlekłe choroby układu oddechowego lub mające problemy z oddychaniem, osoby cierpiące na zaburzenia lękowe (związane z obecnością dymu lub lęk klaustrofobiczny).

Jak palić kadzidło patyczki?

Kadzidełka patyczkowe

Wystarczy, że zapalisz patyczek, a następnie zdmuchnij płomień i pozwól, by korzystne właściwości kadzidełka otuliły Twoją przestrzeń. Specjalna podstawka dedykowana dla kadzidełek patyczkowych ma niewielki otwór, do którego należy włożyć końcówkę kadzidełka patyczkowego. Użycie podstawki sprawi, że popiół z kadzidła opadnie wprost do podstawki.

W tym miejscu uwagę warto zwrócić na wybór odpowiedniej podstawki i tu ważna informacja, otwór w podstawkach nie pasuje do wszystkich rodzajów kadzidełek. Kadzidełka japońskie i tybetańskie mają grubszy patyczek, dlatego nie pasują do drewnianej podstawki przypominającej kształt narty, dla tej podstawki właściwe będą kadzidełka z patyczkiem bambusowym.

Jak palić kadzidełka stożkowe?

Kadzidełka stożkowe

Mają ciekawy i niewielki kształt, dlatego gwoli inspiracji można umieścić stożek w specjalnym pudełku zwanym piórnikiem. Dobrym miejscem będzie także indyjska okrągła podstawka ze zdobieniem.

Kolejną inspiracją jest kominek zapachowy głowa Buddy (nasz sklep ma w ofercie różne kolory). W tym przypadku warto jednak zadbać o izolację kadzidełka od misy kominka. Można wsypać do niej drobne kamienie lub sól – wtedy nasz rytuał będzie jeszcze piękniejszy. Wybierz najlepszą opcję dla siebie. Ze względu na stabilną podstawę kadzidła stożkowego, można włożyć stożek do donicy z kwiatem, lecz przy tej opcji warto zadbać o BHP. Zapal kadzidełko stożkowe od góry, czyli od szpiczastej krawędzi.

Zobacz także artykuł na naszym blogu -> Jak palić kadzidła stożkowe?

Jak palić kadzidełka proszkowe?

Kadzidełka proszkowe

Do zapalenia warto użyć węgielka trybularzowego. Połóż węgielek na niepalnej podstawce lub kadzielniczce, a następnie go podpal. A teraz na węgielek nasyp proszek. Aromat uwolni się natychmiast i wyczuwalny będzie jeszcze długo po zakończeniu kadzenia.

Jak palić kadzidełka żywiczne?

Kadzidełka żywiczne

Podobnie jak kadzidełka proszkowe, połóż węgielek na niepalnej podstawce czy kadzielniczce, a nawet można skorzystać z muszli Abalone (nasz sklep ma piękne – polecam), zapal węgielek i wsyp odrobinę produktu.

Czy kadzidła są bezpieczne dla zwierząt?

Zwierzęta (koty i psy, ale również inne zwierzęta domowe) mają wrażliwy węch. Podobnie jak u ludzi preferencje zapachowe bywają różne i może im coś nie odpowiadać. Jeśli zauważysz, że Twoje zwierzę dziwnie reaguje na poszczególne zapachy, można rozważyć zamianę zapachu lub rodzaju kadzidełka.

Kadzidła można palić, jeśli w domu mieszka także zwierzę lecz istotne jest, by nie okadzać pomieszczenia przez długi czas. Zadbaj o jakość powietrza, czyli o odpowiednią wentylację. Ważne jest, by zwierzę mogło opuścić pomieszczenie, w którym pali się kadzidełko.

Gdzie kupić kadzidełka zapachowe?

Szeroki wybór kadzidełek zapachowych znajdziesz w sklepie z kadzidłami SpokojnyUmysł.pl<p

. Staranie wybieramy dla Was kadzidełka o najlepszym składzie i co istotne od sprawdzonych producentów. Dbamy, by trafiły do Was kadzidła najwyższej jakości, a opakowania były w miarę możliwości ekologiczne.

W naszej ofercie znajdziesz m.in. akcesoria oraz kadzidełka patyczkowe, żywiczne, stożkowe, sznurkowe, naturalne, tybetańskie czy indyjskie o różnym zapachu – a ich opakowania zazwyczaj są ekologiczne. W sklepie SpokojnyUmysł.pl dostawa brakującego produktu odbywa się bardzo szybko. Produkty są systematycznie uzupełniane.

Dbamy o Twoje zamówienie

Tworzymy przyjazną atmosferę w naszym sklepie, dlatego jakość obsługi jest u nas na wysokim poziomie, serdecznie zapraszamy do kontaktu. Wielką dbałość wkładamy w cały proces przygotowania zamówienia. I co ciekawe naszym atutem jest szybka realizacja Twojego zamówienia. Dbamy również o ekologiczne opakowanie.

Zapraszamy również do naszego wpisu na blogu jak zrobić kadzidełka naturalne:

Jak zrobić kadzidełka naturalne?