Zapach piżmo - Spokojny Umysł
Darmowa Dostawa Od 199 zł ✨
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Search in posts
Search in pages
product

Zapach piżmo

Zmysłowy, romantyczny, magnetyczny.
show blocks helper
Zwiń filtry

Piżmo

Właściwości i zastosowanie

Zwierzęcy magnetyzm

Niezwykły aromat piżma był doceniany już w czasach antycznych. Arabowie dodawali piżmo do zaprawy i z takiej mieszanki budowali maczety. Pod wpływem promieni słonecznych w budynkach unosił się przyjemny, zmysłowy aromat. Starożytni Grecy wierzyli, że piżmo to bardzo silny afrodyzjak i chętnie używali go podczas zalotów i spotkań damsko-męskich.

Po dziś dzień zapach piżma jest uważany za niezwykle zmysłowy, romantyczny, magnetyczny. Jest z powodzeniem stosowany jako składnik zarówno damskich jak i męskich perfum.

Lecznicze piżmo

Piżmo, poza swoim niesamowitym zapachem, ma także szereg właściwości leczniczych. Z powodzeniem znajduje zastosowanie jako składnik wielu chińskich i koreańskich receptur. Wcierając olejek piżmowy w skronie możemy pozbyć się uciążliwego bólu głowy. Piżmo jest także doceniane w aromaterapii – działa kojąco na zszargane nerwy, przynosi ukojenie i spokój. Ma właściwości uspokajające i relaksujące.

Pochodzenie

Piżmo to jeden z najbardziej pożądanych zapachów w perfumerii. W swojej naturalnej postaci jest substancją droższą od złota! Jego zapach można określić jako mocny, ciężki, przytłaczający ale też ciepły, słodki, pudrowy, zmysłowy i nieco mdlący. 

Oryginalne piżmo to nic innego jak wydzielina, która jest produkowana przez męskie gruczoły zwierząt z rodziny piżmowcowatych – przede wszystkim piżmowca syberyjskiego.

Ten uroczy ssak, zamieszkujący Azję Północno-Wschodnią i Himalaje, wabi zapachem piżma samice w okresie godowym. Wydzielina piżmaka przypomina swym zapachem amoniak. Dopiero w połączeniu z roztworem alkoholowym nabiera swych niesamowitych aromatów.

Wciąż szuka się naturalnych odpowiedników tego niezwykłego surowca. Naukowcy odkryli, że podobny aromat można otrzymać z roślin – kroplika piżmowego (Mimulus moschatus), piżmiana właściwego (Abelmoschus moschatus), a także korzenia arcydzięgla (Angelica archangelica). Obecnie, wykorzystując bardziej humanitarne i sprzyjające środowisku metody, coraz częściej sięga się po piżmo syntetyczne, tzw. białe piżmo. Jest ono w pełni bezpieczne dla zdrowia i życia, ponieważ bazuje na substancjach, które nie są toksyczne. I choć wytworzenie białego piżma jest równie kosztowne co piżma naturalnego, to coraz chętniej sięgamy właśnie po nie, ze względu na to, że przy produkcji nie wykorzystuje się zwierząt. Co ciekawe, odkrycia syntetycznego piżma dokonano zupełnie przypadkowo – przy próbach wynalezienia materiału wybuchowego podobnego do trotylu.

Nasze propozycje

Czy do stworzenia romantycznej, magicznej atmosfery w domu może być coś lepszego niż kadzidełka? Nie sądzę… Dlatego nasz Spokojny sklep ma dla Was wiele kadzidełkowych propozycji. Forma kadzidła i rodzaj palenia mogą być różne, ale łączy je bez wątpienia wspólny orientalny i pociągający aromat białego piżma. 

Najpopularniejsze są ręcznie rolowane kadzidełka patyczkowe, które doskonale sprawdzają się o każdej porze dnia, a ich zbalansowane nuty zapachowe sprzyjają medytacji i koncentracji. Ciekawą propozycją jest także bezdymne kadzidło japońskie, przypominające klasyczne kadzidełka patyczkowe, lecz wykonane w całości z kadzidlanej masy. Brak bambusowego patyczka sprawia, że kadzidło nie wydziela dymu i “produkuje” mniej popiołu.

Coraz popularniejszą formą kadzideł stają się kadzidełka stożkowe. Te niewielkie, wonne stożki uwalniają bardzo intensywny aromat, w krótkim czasie, dlatego doskonale sprawdzają się w dużych pomieszczeniach lub w sytuacjach, kiedy zależy nam na szybkim i skutecznym okadzeniu. Ich przyciągający aromat białego piżma sprawdzi się doskonale jako afrodyzjak.

Inne nasze propozycje

Najpopularniejszą formą zastosowania piżma są perfumy. W Spokojnym znajdziecie niesamowite perfumy w formie kremu lub olejku z roll-onem. Te produkty pochodzącej z Delhi firmy Song of India, bazują na mocy czystych olejków eterycznych, są przyjazne dla środowiska, nietoksyczne i wegańskie. Aromat piżma jest także chętnie wykorzystywany przy produkcji mydeł (np. naturalne mydło himalajskie Musk) oraz naturalnych świec sojowych.

Ciekawostki

Zapach piżma pokochało wiele kobiet, także tych koronowanych. Piżmo było ulubionym zapachem królowej Elżbiety I, Wiktorii, Marii Antoniny czy Józefiny – ukochanej żony Napoleona. Bardzo chętnie po perfumy na bazie piżma sięgała także Coco Chanel.