Świece - Spokojny Umysł
Darmowa Dostawa Od 199 zł ✨
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Search in posts
Search in pages
product

Świece

Piękne zapachy o różnorodnym, dobroczynnym działaniu. Dobre dla ciała, umysłu i ducha.
show blocks helper
Zwiń filtry

Świece zapachowe to niewielkie akcesoria, które mają niesamowite właściwości i potrafią stworzyć wyjątkową atmosferę w każdym domu. Współczesne świece, nawet niezapalone, wyglądają zazwyczaj przepięknie i już same w sobie mogą stanowić idealną dekorację, która wpasuje się w klimat każdego wnętrza. Palące się, dobrej jakości świece uwalniają swój niezwykły aromat oraz wypełniają pomieszczenie dobroczynnymi właściwościami olejków eterycznych i wosków, z których są zrobione. Poznaj moc aromatów i zalety korzystania z naturalnych świec zapachowych.

Trochę historii..

Przypuszcza się, że współczesna świeca wywodzi się od półpochodni, z której z upływem czasu zaczęto wyjmować kij, a lniane włókna zamiast nasycać olejem – oblewano woskiem pszczelim.

Historia pierwszych świec sięga nawet 3000 lat p.n.e. Prawdopodobnie były one znane już przez starożytne cywilizacje, głównie na terenie późniejszego Państwa Rzymskiego, które wytwarzały pierwsze świece z łoju zwierzęcego. Pierwsze oficjalne wzmianki o świecach łojowych z knotem z liścia (firletka) w Polsce, datuje się na XVI wiek. Współczesne świece z naturalnych wosków (sojowego i palmowego) zaczęto wytwarzać już w latach 90. XX wieku. Zanim nastała era oświetlenia gazowego czy elektrycznego, świece oraz ogień z kominka czy paleniska, były jedynym sposobem na oświetlenie wnętrz po zachodzie słońca. 

Na co zwrócić uwagę kupując świece zapachową?

Na rynku codziennie pojawia się mnóstwo świec, różniących się kształtem, zapachem, formą czy opakowaniem. Wybór naprawdę jest ogromny. Jak się w tym nie pogubić i na co zwrócić szczególną uwagę wybierając świece dla siebie? Już podpowiadamy!

Zapach

Podstawowym kryterium przy wyborze świecy jest zazwyczaj jej zapach. Z tą kwestią nie ma co dyskutować – zapach powinien nam się podobać, nie może być drażniący czy męczący. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że wosk będzie pachniał nieco inaczej niż paląca się świeca. 

Olejki eteryczne i olejki zapachowe

Za zapach świecy odpowiadają szczególnie olejki dodane do wosku. Zdecydowanie polecamy wybierać świece z dodatkiem olejków eterycznych! Pochodzą one z roślin i niosą w sobie niezwykłą aromaterapeutyczną moc. Tanim zamiennikiem olejków eterycznych są olejki zapachowe – często pachną intensywniej, ale są to sztuczne substancje, które nie mają w sobie żadnych właściwości prozdrowotnych.

Wosk

Kolejną istotna kwestią przy wyborze świecy jest sam wosk, z którego jest zrobiona. Tanie i popularne świece wytwarzane są zazwyczaj z parafiny. Należy ich unikać, ponieważ parafina to pochodna ropy naftowej. Podczas jej spalania wydzielają się substancje, które w nadmiernych ilościach mogą być szkodliwe dla organizmu.

Dużo lepszym wyborem będą świece z wosków naturalnychsojowe, rzepakowe czy z wosku pszczelego. Naturalne świece, zapewne za sprawą wzrostu naszej świadomości, stają się ostatnio coraz popularniejsze. I bardzo dobrze, ponieważ woski te wykazują właściwości prozdrowotne, oczyszczają powietrze i są dużo przyjaźniejsze i zdrowsze dla człowieka i środowiska.

Knot

Materiał, z którego zrobiony jest knot, również wpływa na jakość palenia i na nasze zdrowie. Do produkcji niektórych knotów, zazwyczaj tych w świecach parafinowych, wykorzystuje się ołów, cynę czy cynk. Te metale po podgrzaniu mogą być dla nas szkodliwe. Najlepiej wybierać świeczki z naturalnymi knotami – 100% bawełna lub 100% drewno. 

Niezwykły wosk sojowy

Większość świec dostępnych w Spokojnym sklepie to świece sojowe. Nie bez powodu stawiamy właśnie na taki wosk – wytwarzany jest on z nasion soi nie modyfikowanej genetycznie, która nie zawiera pestycydów oraz substancji uzdatniających. Świece sojowe mają bardzo szerokie zastosowanie w aromaterapii. Już sam wosk przyjemnie pachnie – lekko pudrowo, słodko i łagodnie. Doskonale komponuje się on z naturalnymi olejkami eterycznymi i jest doskonałym nośnikiem innych zapachów.

Wosk sojowy jest również powszechnie stosowany w kosmetyce, ze względu na właściwości odżywiające i natłuszczające skórę. Dlatego świetnym wyborem będą nasze niezwykłe świece sojowe do masażu! Łączą one moc aromaterapii i niezwykłe właściwości odżywiające wosku z nasion soi.

Jak prawidłowo i bezpiecznie używać świec zapachowych?

Użytkowanie świec zapachowych samo w sobie, jest łatwe i przyjemne. Wystarczy umieścić ją w bezpiecznym miejscu, najlepiej na środku pomieszczenia, aby aromat mógł roznosić się równomiernie, a następnie podpalić. 

Warto zwrócić jednak uwagę na to, czy paląca się świeca nie będzie podgrzewała się od spodu. Jeśli tak, należy umieścić ją na żaroodpornej podstawce

Należy też pamiętać o tym, aby nigdy nie zostawiać palącej się świecy bez kontroli – w szczególności jeżeli w pomieszczeniu znajdują się dzieci lub zwierzęta. 

Korzystając ze świec zapachowych należy zadbać o odpowiednią wentylację pomieszczenia. Wywietrzenie pomieszczenia przed zapaleniem świecy sprawi, że zapach będzie bardziej wyczuwalny.

Nawet naturalne świece nie powinny palić się dłużej niż 3-4 godziny. Ten czas wystarczy w zupełności, aby pomieszczenie wypełniło się przyjemnym zapachem. Natomiast my w tym czasie zdążymy nacieszyć się dobroczynnymi właściwościami takiej aromaterapii. 

Nie bez znaczenia jest tu też proces spalania, jaki zachodzi w takiej świecy. Zbyt krótki czas palenia sprawia, że wosk nie roztapia się na całej powierzchni świecy, a tylko w okolicy knota. W ten sposób poziom wosku przy ściankach pozostaje bez zmian, a przy knocie tworzy się charakterystyczny tunel. Z kolei zbyt długie palenie świecy, zazwyczaj powyżej 4 godzin, sprawia, że wosk topi się nie tylko na powierzchni, ale także głębiej. W ten sposób knot może się przesunąć, a to również nie wpłynie korzystnie na żywotność naszej świecy.

Przed każdym użyciem świecy warto obciąć końcówkę knota, mniej więcej do długości 3 – 4mm. Ten zabieg sprawi, że knot nie będzie się kopcił, zminimalizuje to powstawanie sadzy oraz sprawi, że świeca będzie wypalać się czysto.

Nieużywane świece warto przechowywać w zamkniętych pojemnikach lub korzystać z często dołączonych do opakowania przykrywek. W ten sposób zachowamy na dłużej intensywność zapachu.

Niezwykłe zapachy świec

Wyjątkowe zapachy świec uzyskujemy poprzez dodanie do wosków różnych olejków eterycznych. Czasami są to zapachy z jedną dominująca nutą, jak np. Świeca sojowa różana z różanym olejkiem eterycznym i suszonymi kwiatami czy Świeca sojowa Coconut Love o soczystym aromacie świeżego kokosa.

Jednak zdecydowanie częściej możemy spotkać świece o niezwykłych i niespotykanych kompozycjach zapachowych. Producenci prześcigają się w wymyślaniu wciąż coraz to nowszych aromatycznych mieszanek. Dziś nikogo nie dziwią świece o takich zapachach jak 

Silence Bloom, Lato bez komarów, Love elixir czy Dziki Świt. Takie niezwykłe kompozycje to nie tylko uczta dla naszego nosa. Działanie olejków eterycznych jest o tyle niezwykłe, że wszystkie substancje czynne w nich zawarte wpływają na nasze zdrowie i samopoczucie. A to oznacza, że im więcej olejków użyto przy produkcji świecy tym lepiej. Dlatego nie bójmy się eksperymentować i szukać wyjątkowych świec. 

Świece i ogólniej mówiąc aromaterapia mogą przynieść szereg korzyści dla naszego ciała i ducha. Blask palącej się świecy uspokaja i wprowadza niezwykły nastrój, a moc zapachów jaka się w nich kryje jest praktycznie nieograniczona. Niektóre aromaty mogą działać na nas wyciszająco i relaksująco, a inne pobudzać nas do działania i wnosić pozytywną energię. Jedne sprawdzą się lepiej wieczorem, po ciężkim dniu, a inne rano, kiedy potrzebujemy rozbudzić się i naładować energią. Część zapachów może pomóc nam uporać się z uciążliwym katarem czy powracającym przeziębieniem, a inne będą doskonałym wsparciem w stanach depresyjnych czy chandrze. Wystarczy spróbować!