Zapachy olejków eterycznych - Spokojny Umysł
Darmowa Dostawa Od 199 zł ✨
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Search in posts
Search in pages
product
show blocks helper
Zwiń filtry

Olejki eteryczne kojarzą nam się zazwyczaj z cudownym aromatem unoszącym się nad kominkiem zapachowym czy niezastąpionym wsparciem w postaci inhalacji, kiedy pojawiają się pierwsze objawy kataru czy przeziębienia. Ale czy wiesz, jakie jeszcze sekrety skrywają różne zapachy olejków eterycznych, jakie mają właściwości i jakie korzyści mogą przynieść dla ciała i ducha?

Czym są olejki eteryczne?

Olejki eteryczne to mieszanka nawet do kilkuset różnych związków chemicznych. Na działanie olejku mają wpływ wszystkie te substancje, natomiast na zapach wpływa głównie związek chemiczny, którego stężenie w olejku jest najwyższe.

Olejki zawarte są w różnych częściach roślin. Najczęściej odzyskujemy je z kwiatów (róża), liści (mięta), korzeni (imbir), nasion (pieprz), kory (cynamon), drzew iglastych (sosna), owoców (cytrusy) czy z traw (lemongrass).

Zawartość olejków eterycznych w roślinie to najczęściej od 1% do 3%. Istnieją rośliny niezwykle bogate w olejki eteryczne, np. w goździkach, olejki eteryczne osiągają aż 18%.

Olejki eteryczne pozyskiwane są najczęściej metodą destylacji parą wodną lub hydrodestylacją. Często stosuje się także wyciskanie – szczególnie w przypadku olejków z owoców cytrusowych. Ekstrakcję rozpuszczalnikami organicznymi stosuje się aby pozyskać olejki do celów przemysłowych.

Aromaterapia

Aromaterapia to inaczej leczenie zapachem, szczególnie popularna w medycynie niekonwencjonalnej. Wykorzystuje ona zazwyczaj dobroczynne działanie olejków eterycznych, ale także kadzidełek, ziół, wosków czy olejów kosmetycznych. 

Aromaterapia była znana i z powodzeniem stosowana już w starożytności. Sam Hipokrates, uważany za ojca medycyny, zalecał palenie aromatycznych ziół. Miało to leczyć i chronić przed rozwojem wielu zakaźnych chorób. Olejki eteryczne stosowano natomiast często w obrzędach religijnych, a także do namaszczania ciała.

Dzisiaj coraz chętniej sięgamy po dobroczynną moc aromaterapii, najczęściej jako przyjemny i odprężający rytuał. Często też stosujemy leczenie zapachem jako wsparcie konwencjonalnych metod leczenia wielu schorzeń i dolegliwości.

Działanie olejków eterycznych

Olejki eteryczne wybieramy zazwyczaj wtedy, kiedy planujemy klimatyczny wieczór z blaskiem świec i aromatem wprawiającym nas w dobry nastój, albo wtedy kiedy dopada nas katar i próbujemy wszystkich znanych nam metod, aby skutecznie się go pozbyć. Warto pamiętać jednak o tym, że olejki eteryczne oferują naprawdę szeroką gamę korzyści, zarówno dla naszego ducha jak i ciała. Mogą ułatwić zasypianie, pobudzić naszą intuicję czy koncentrację, a niektóre pomogą pozbyć się uciążliwych dolegliwości, jak migreny czy kaszel.

Zapachy olejków eterycznych

Wymienienie wszystkich dostępnych na rynku olejków eterycznych, może być bardzo trudne, ponieważ wachlarz zapachów jest bardzo szeroki. Ponadto producenci codziennie tworzą nowe mieszanki i kompozycje, aby każdy z nas mógł znaleźć zapach idealny dla siebie. Ogólnie zapachy olejków eterycznych możemy podzielić na dwie grupy:

  • naturalne jednoskładnikowe – czyli takie, gdzie dominuje jedna nuta zapachowa. Zazwyczaj pochodzą one z jednej rośliny, np. olejek sosnowy z sosny czy olejek imbirowy z imbiru.
  • mieszanki zapachowe – to specjalnie skomponowane mieszanki, których składniki razem świetnie się komponują lub po prostu pięknie pachną. Przykładem takich kompozycji może być np. Olejek Sleep Easy, który łączy w sobie moc olejków z rumianku rzymskiego, szałwii i bergamotki.

Możemy jednak wyróżnić kilka najpopularniejszych zapachów czy nut zapachowych wśród olejków eterycznych

Lawenda 

Bez wątpienia lawenda może walczyć o miano królowej olejków eterycznych. Jej kojący, kwiatowy zapach wpływa bezpośrednio na ośrodkowy układ nerwowy. Zmniejsza on stany napięcia nerwowego i uczucie niepokoju, a przy tym wykazuje działanie przeciwlękowe, uspokajające i antydepresyjne. Zapach olejku lawendowego to najpopularniejsze, naturalne wsparcie w problemach z zasypianiem i złą jakością snu. Wiele badań potwierdziło także przeciwdrobnoustrojowe, przeciwgrzybiczne i przeciwpleśniowe działanie tego niezwykłego olejku. Nie możemy zapomnieć także o tym, że zapach lawendy skutecznie odstrasza mole, komary i inne uciążliwe insekty.

Rześkie zapachy lasu

Do tej grupy zapachów, możemy zaliczyć między innymi Olejek ze świerka czarnego, Olejek z jodły syberyjskiej, olejek eukaliptusowy, olejek świerkowy czy jodłowy. Te odświeżające aromaty przywodzą nam na myśl spacer po pachnącym lesie, pomagają się odprężyć i zrelaksować. Są one także niezawodnym wsparciem w leczeniu infekcji układu oddechowego, a masaż lub okłady z ich dodatkiem skutecznie usuwają ból mięśni czy stawów.

Zapachy korzenne

Olejek goździkowy, anyżowy, imbirowy czy cynamonowy to zdecydowani faworyci wśród korzennych aromatów. Ich zapach przywodzi na myśl święta, gorącą herbatę czy grzane wino. Każdy z nich różni się nieco właściwościami, ale bez wątpienia wszystkie wprawiają nas w doskonały nastrój, koją zmysły i dodają energii. 

Na szczególną uwagę zasługuje olejek goździkowy, który ma w sobie bardzo dużo substancji aktywnych i jest niezwykle skuteczny w leczeniu różnych schorzeń. Łagodzi on ból głowy czy zębów, pobudza krążenie krwi, łagodzi nudności, ma działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe oraz przeciwgrzybiczne, obniża poziom złego cholesterolu, a przy tym przyspiesza gojenie ran i podnosi libido. 

Zapachy cytrusowe

Zapachy cytrusowe, takie jak Olejek cytrynowy, Olejek cytronelowy Jawa, Olejek z grejpfruta różowego, Olejek pomarańczowy, Organiczny olejek trawa cytrynowa, Olejek lemongrasowy, Olejek z zielonej cytryny, Olejek Neroli, Olejek limetkowy, Olejek grejpfrutowy, Olejek z pomarańczy gorzkiej, Olejek z pomarańczy słodkiej, Organiczny olejek bergamotowy, Olejek mandarynkowy czy Olejek dzika pomarańcza mają zdecydowanie dużą rzeszę swoich fanów. Ich zapach dodaje energii i siły, orzeźwia oraz wprowadza pozytywny nastrój. Cytrusowe zapachy przywodzą nam na myśl słoneczne wakacje, gorące plaże i orzeźwiające napoje. Często sięgamy po nie, kiedy dopada nas chandra, zły nastrój czy po prostu kiedy brakuje nam słońca i pozytywnych wibracji. 

Warto tu wspomnieć również o tym, że zapachy cytrusowe przynoszą również korzyści prozdrowotne. Na przykład olejek grejpfrutowy działa silnie przeciwgrzybiczo, antybakteryjnie i przeciwnowotworowo. Z kolei olejek cytrynowy działa odkażająco, dezynfekująco i ułatwia wykrztuszanie zalegającej wydzieliny. 

Stosując olejki cytrusowe, pamiętajmy, że niektóre z nich są fototoksyczne. Oznacza to, że po nałożeniu olejku (szczególnie nierozcieńczonego) na skórę, powinniśmy unikać przebywania na pełnym słońcu nawet przez 14 godzin. Dotyczy to zwłaszcza olejku cytrynowego i bergamotowego. 

Drzewo herbaciane

Olejek z drzewa herbacianego ma charakterystyczny i bardzo intensywny, korzenno-kamforowy zapach. Ma on bardzo wysokie stężenie substancji aktywnych dlatego zawsze, stosując go, należy zachować szczególną ostrożność. Wykazuje on silne działanie antyseptyczne, przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. W związku z tym jest szczególnie polecany do pielęgnacji skóry problematycznej – pomoże w leczeniu trądziku, łupieżu, łuszczycy czy zmian zapalnych skóry. Jest także doskonałym wsparciem w przypadku przeziębienia, bólów mięśni czy stawów, a także w leczeniu grzybicy i odparzeń. 

Zapachy żywiczne

Do tej grupy zapachów możemy zaliczyć Olejek kadzidłowy, Olejek mirrowy Premium, Olejek Palo Santo, Olejek sandałowy czy Olejek Frankincense Indie. Charakteryzują się one drzewnym, korzenno-żywicznym aromatem. Odprężają, poprawiają nastrój, inspirują i uspokajają. Często przypisuje się im także działanie wzmacniające umysł i zwiększające koncentrację. Są one często wybierane podczas praktyki jogi i medytacji, ponieważ przynoszą spokój umysłu i wzmacniają naszą uważność.

Ziołowe aromaty

Olejek tymiankowy, Olejek jałowcowy, Olejek pieprzowy, Olejek tymiankowy, Olejek rozmarynowy, Olejek miętowy, Olejek kolendrowy, Olejek bazyliowy, Olejek z białego tymianku zdecydowanie kojarzą nam się z kuchenną rutyną. Ale nie zapominajmy, że zioła, oprócz niezwykłych zapachów, posiadają także szereg właściwości prozdrowotnych. Ziołowe olejki eteryczne często działają przeciwzapalnie, bakteriobójczo i antyseptycznie. Doskonale sprawdzają się w przypadku przeziębień czy grypy. Ponadto ich aromat działa pobudzająco, podnoszą nastrój, pomagają się skupić oraz rozbudzają i wzmacniają umysł.