Książki - Spokojny Umysł
Darmowa Dostawa Od 199 zł ✨
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Search in posts
Search in pages
product

Książki

Selekcja klasyków jak również nowe niszowe wydania. Relaksuj się i poszerzaj swoje horyzonty z najlepszymi książkami.
show blocks helper
Zwiń filtry

Książki

Książki to, wydawać by się mogło, relikt przeszłości. W dzisiejszych czasach, kiedy wszystko mieści się w naszym podręcznym telefonie komórkowym, a świat praktycznie przeniósł się do internetu, wielu ludzi wróżyło papierowym książkom rychły koniec. Na szczęście czytelnictwo ma się dobrze i wielu ludzi wciąż z radością sięga po literaturę piękną, książki przygodowe, thrillery czy poradniki

Dziś dostępne są różne formy książekebooki, audiobooki czy klasyczne książki drukowane. Dlatego każdy z nas może dostosować formę czytania do swojego stylu życia. Udowodniono nawet, że nasz mózg nie widzi różnicy między książką czytaną a słuchaną – obie pozycje stymulują wydolność mózgu i jego funkcje poznawcze.

Książkowe statystyki

Książki towarzyszą nam od najmłodszych lat. Pierwsze książeczki z kolorowymi obrazkami, potem bajki czytane przez rodziców, aż w końcu pierwsza przeczytana samodzielnie książka. Później zaczyna się okres obowiązkowych lektur w szkole i niestety często na tym etapie wielu młodych ludzi kończy swoją przygodę z książkami. 

Jak podaje Biblioteka Narodowa w 2021 roku tylko 38% Polaków przeczytało w ciągu 12 miesięcy co najmniej jedną książkę. To wynik nie najgorszy, ale mogło być zdecydowanie lepiej. Co ciekawe, z tych samych badań wynika, że wśród osób biedniejszych, którym starcza tylko na podstawowe potrzeby, tylko 17% zadeklarowało przeczytanie co najmniej 1 książki w ciągu roku. Wśród osób, którym starcza na wszystko i oszczędzają na przyszłość, odsetek osób czytających wynosi aż 64%.

Poziom wykształcenia również wpływa na stan czytelnictwa. Mianowicie osoby z wyższym wykształceniem czytają niemal dwukrotnie więcej książek niż osoby z wykształceniem podstawowym. 

Badania przeprowadzone przez Krajowy Instytut Mediów w 2021 roku, pokazują, że najwięcej osób czytających książki jest w grupie wiekowej od 18 do 24 lat – to aż 64% z nich. Dla porównania wśród osób w przedziale wiekowym 45 do 64 lat, tylko 38% deklaruje, że czyta książki. Wyniki tych badań pokazują także, że to kobiety są gorliwszymi czytelniczkami – aż 51% badanych kobiet zadeklarowało czytanie książek, natomiast wśród mężczyzn odsetek ten wynosił jedynie 36%.

Korzyści płynące z czytania książek

Bez wątpienia słyszeliśmy wielokrotnie o fantastycznych korzyściach, jakie niesie czytanie książek. Często deklaracje te padają z ust polonistek lub polonistów, którzy chcą w ten sposób zachęcić młodzież do czytania. Chociaż często sami, nawet podświadomie, czujemy jak wiele dobrego wnosi czytanie książek do naszego życia.  Jedne z najważniejszych korzyści płynących z czytania książek (najlepiej regularnego) to:

 • czytanie pobudza wyobraźnię – dzieje się tak, poprzez stymulacje prawej półkuli mózgu. To ona odpowiedzialna jest za wyobraźnie i kreatywne myślenie. Świat książek, często fantastyczny i nierzeczywisty doskonale pobudza te obszary. 
 • czytanie zwiększa inteligencję i poziom wiedzy – książki są skarbnicą wiedzy o innych krajach, kulturach, historii, przyrodzie oraz praktycznie wszystkim, co nas zainteresuje. Czytanie, poza dostarczaniem informacji, doskonale poszerza także nasz zasób słów, a to korzystnie wpływa na wszystkie aspekty naszego życia.
 • czytanie poprawia wydolność mózgu – uważa się, że czytanie jest dla mózgu tym, czym sport dla ciała. Regularne czytanie książek poprawia kondycję komórek mózgowych, a także pozwala lepiej zapamiętywać. Dzięki temu, w naturalny sposób możemy opóźnić procesy starzenia się mózgu oraz zapobiegać takim chorobom, jak np. Alzheimer. 
 • czytanie pomaga wyciszyć się i zrelaksować – w dzisiejszych, zabieganych czasach pragniemy w naturalny sposób wyciszyć swój organizm i złagodzić stres. Takie efekty przynosi czytanie książek. Już 6 minut czytania wystarczy, aby zredukować uczucie stresu aż o 60%! Bez znaczenia jest to, jaką książkę wybierzemy – ważne, żeby nas wciągnęła i pozwoliła zapomnieć o wyzwaniach dnia codziennego.
 • czytanie wyrabia cierpliwość – w dzisiejszym świecie otrzymujemy bardzo dużo informacji w krótkim czasie. To nie pozwala nam na zapamiętanie ich lub choćby ich przemyślenie. Nasze myślenie staje się bardziej impulsywne niż refleksyjne. Antidotum na to jest oczywiście czytanie, w trakcie którego przetwarzanie informacji zachodzi w świadomości, a przez to przebiega wolniej i bardziej się na nich skupiamy. 

Rodzaje, gatunki i tematyka książek

Tematy do powstawania książek są praktycznie nieograniczone. W dobrze zaopatrzonej bibliotece znaleźć można pozycję na właściwie każdy temat. To sprawia, że każdy z nas może wybrać lekturę doskonale dobraną do swoich preferencji czy potrzeb. Wyróżniamy kilka podstawowych gatunków książek:

 • Poradniki
 • Literatura piękna
 • Thrillery i kryminały
 • Książki przygodowe
 • Fantastyka i science fiction
 • Literatura motywacyjna
 • Romanse
 • Powieści historyczne
 • Biografie
 • Reportaże
 • Powieści młodzieżowe
 • Literatura dziecięca

W Spokojnym Umyśle skupiamy się przede wszystkim na rozwoju duchowym, psychologii, zdrowiu, duchowości, jodze, medytacji czy medycynie niekonwencjonalnej (aromaterapia czy minerały). To właśnie z tych obszarów wyszukujemy wyjątkowe i najbardziej wartościowe książki, które możecie znaleźć na wirtualnych półkach naszego sklepu.

Wybraliśmy szereg interesujących pozycji książkowych, napisanych dla tych, którzy chcą coś zmienić w swoim życiu. Znajdują się wśród nich zarówno klasyczne tytuły stworzone przez najbardziej poczytnych autorów, jak i interesujące nowości oraz niszowe propozycje. Polecamy szczególnie książki z zakresu rozwoju osobistego, poradniki do jogi oraz zestawy książek z przepisami na zdrowe potrawy, superfoods i zielone koktajle.

Typy książek

W zależności od naszych indywidualnych preferencji czy stylu życia możemy wybrać książkę w takiej formie, która najbardziej nam odpowiada. W Spokojnym sklepie dostępne są audiobooki, ebooki i klasyczne, drukowane książki. Każda z nich ma swoje wady i zalety, a także swoich zagorzałych wielbicieli. 

 • książka drukowana – wiele osób przyznaje, że nic nie jest w stanie zastąpić klasycznej książki drukowanej. Jej zapach, dźwięk przewracanych stron czy ulubione zakładki są niepowtarzalne i pozwalają nam zatracić się w czytanej lekturze. To właśnie książka drukowana pozwala nam z łatwości powrócić do wybranych momentów, czy zaznaczyć najciekawsze fragmenty. Jest ona jednak najbardziej absorbująca czas i uwagę, co samo w sobie jest zarówno wadą i zaletą.
 • ebooki – coraz chętniej sięgamy po elektroniczną formę klasycznej książki. Ebooki są niezwykle wygodne – w niewielkim urządzeniu czy na swoim smartfonie, który mamy zawsze przy sobie, możemy “pomieścić” wiele różnych, książkowych pozycji. Tego typu forma sprawdzi się świetnie dla osób lubiących czytać, ale żyjących szybko, lub np. często podróżujących. Ebooki podobnie jak audiobooki, możemy kupować na własność lub korzystać z coraz popularniejszych rozwiązań abonamentowych  – wtedy przy stałej opłacie miesięcznej mamy dostęp do całej biblioteki multimediów. Zaletą ebooków i audiobooków jest więc fakt, że są one dostępne od ręki, a najnowsze pozycje możemy mieć na swoim czytniku już w kilka minut po zakupie, o każdej porze dnia i nocy.
 • audiobooki – ta forma książki zyskuje ostatnio chyba najbardziej na popularności. Audiobooki są dźwiękowym zapisem książki papierowej. Tekst czytany jest przez lektora lub lektorów, a często są one także wzbogacone dźwiękowymi efektami specjalnymi – to tzw. słuchowiska. Niekwestionowaną zaletą audiobooków jest fakt, że nie wymagają od nas tak dużo uwagi, dlatego doskonale sprawdzą się podczas jazdy samochodem, na spacerze, na siłowni czy w czasie wykonywania obowiązków domowych. Są one doskonałą propozycją dla osób z wadami wzroku lub lubiących czytać wieczorem, ale wrażliwych na sztuczne światło. Lektor w audiobooku może sprawić, że książka wciągnie nas do reszty, ale może także skutecznie zniechęcić nas do najbardziej fascynującej książki. Audiobooki i ebooki są także przyjazne dla środowiska, co może mieć duże znaczenie dla wielu osób. Do ich produkcji nie wykorzystuje się papieru ani tuszu, a same książki można zlikwidować jednym kliknięciem.