Bliżej siebie z Ajurwedą - Spokojny Umysł
Darmowa Dostawa Od 199 zł ✨
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Search in posts
Search in pages
product
blank

Bliżej siebie z Ajurwedą

“Poznanie typu swojego ciała może się stać kluczem do całkowitej równowagi, a to pozwoli Ci na wprowadzenie istotnych zmian i zobaczenie siebie takim, jakim stworzyła Cię natura.” Dr Deepak Chopra, Zdrowie Doskonałe

Dosze czym są?

W systemie ajurwedyjskim dosze to siły życiowe. Powstają w wyniku łączenia się w pary pięciu elementów: przestrzeni, powietrza, ognia, wody, ziemi. Od chwili narodzenia, w każdej komórce naszego ciała występują i poruszą się trzy dosze: WATA, PITTA, KAPHA. Występują zarówno na poziomie ciała fizycznego a także cech osobowości. Możemy mieć jedną dominującą doszę lub dwie. Czy znajomość wiodącej doszy jest konieczna? Tak, dzięki temu jeszcze lepiej poznasz siebie – zarówno swoje mocne jak i słabe strony – a zalecenia Ajurwedy aktywują wrodzoną mądrość organizmu do utrzymania równowagi.

Wata


Wata jest połączeniem żywiołów powietrza i przestrzeni. Związana jest z ruchem w naszym ciele oraz zmianą. Funkcje, za które odpowiada to oddech, impulsy nerwowe, pracę mięśni, krążenie krwi i limfy. Osoby o konstytucji wata charakteryzuje szczupła i koścista budowa ciała. Skóra sucha, szorstka, matowa. Włosy ciemne, suche i łamliwe. Apetyt bywa zmienny lub stały. Gdy osoby wata są czymś zajęte, często pomijają posiłek. Temperatura ciała jest nieco niższa, dlatego stopy i dłonie bywają często zimne nawet latem. Uchodzą za osoby żywiołowe, znakomicie odnajdują się w obliczu zmian.

Emocje: entuzjazm, spontaniczność, adaptacja do zmian, nerwowość
Objawy dysharmonii: odwodnienie, problem z ruchem, bezsenność, napięcie, brak apetytu
Smak równoważący: słodki, kwaśny, słony

Podstawową wskazówką dla typu wata są dostateczny wypoczynek, unikanie przepracowania i zwrócenie uwagi na regularny tryb życia.

– Dr Deepak Chopra Zdrowie Doskonałe

Pitta


Dosza pitta reprezentuje połączenie elementów ognia i wody. W ciele zarządza metabolizmem, przyswajaniem enzymów. Do cech fizycznych charakteryzujących osoby z dominującą doszą pitta należy średnia budowa ciała. Gładka i jasna skóra  z tendencją do zaczerwienienia. Włosy zdrowe ze skłonnością do wczesnego siwienia i wypadania. To osoby o sporym apetycie lecz ich szybkie tempo metabolizmu nie powoduje  przybierania na wadze.  Znacznie wyższa temperatura ciała może powodować, iż osoby pitta czują się lepiej w zimnym i wietrznym otoczeniu. Charakterystyczną cechą dla konstytucji pitta jest intensywna potliwość. Wskazują ogólną nietolerancję na upały i pokarmy rozgrzewające. Osoby typu pitta ukierunkowane są na cel, mają zdolności przywódcze i skłonności do rywalizacji.

Emocje: emocjonalność, siła woli, irytacja
Objawy dysharmonii: stany spowodowane pieczeniem, gorączką, pieczeniem, złość, krytycyzm
Smak równoważący: słodki, gorzki, cierpki

Podstawową wskazówką dla typu pitta to prowadzenie umiarkowanego trybu życia.

– Dr Deepak Chopra Zdrowie Doskonałe

Kapha


Kapha powstała w wyniku połączenia żywiołów woda i ziemi. Odpowiedzialna jest za odporność, odpowiednie nawilżenie tkanek, komórek i stawów. Budowa ciała osób z dominującą doszą kapha jest masywna. Skóra jest gruba, blada, dobrze nawilżona. Włosy gęste. W przeciwieństwie do pozostałych dwóch dosz, typ kapha ma tendencję do przejadania się, co prowadzi do nadwagi. Co wyróżnia kaphę? Głęboki sen trwający nawet powyżej 8h. Osoby typu kapha rozpoznać można po łagodnym i spokojnym sposobie bycia, często dbają o innych lepiej niż o siebie, a w dodatku lubią rutynę.

Emocje: cierpliwość, miłość, skąpstwo
Objawy dysharmonii: nadmiar śluzu, zatrzymanie wody, niestrawność, depresja, upór
Smak równoważący: ostry, gorzki, cierpki

Podstawową wskazówką dla typu kapha są rozwój, dążenie do zmian, które pobudza ich aktywność

– Dr Deepak Chopra Zdrowie Doskonałe

Jeśli zechcesz bardziej szczegółowo zgłębić temat dosz, zapraszamy Cię do sięgnięcia po literaturę dostępną w naszym sklepie

Bibliografia:

Dr Deepak Chopra – Zdrowie Doskonałe
Light i Bryan Miller – Ajurweda i aromaterapia
Dr Partap Chauhan – Ajurweda i piękno
Susan Weis-Bohlen – Ajurweda dla początkujących