Tematyka - Spokojny Umysł
Darmowa Dostawa Od 199 zł ✨
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Search in posts
Search in pages
product

Tematyka

Książki poświęcone samorozwojowi, psychologii czy ogólnie pojętemu zdrowemu stylu życia.
show blocks helper
Zwiń filtry

Tematyka książki

Książki są od lat inspiracją, formą relaksu, odskoczni od swojego życia codziennego. To z książek czerpiemy wiedzę, nowe informacje i ciekawostki. To właśnie książki często przenoszą nas w niesamowity świat wyobraźni, gdzie wszystko jest możliwe, a my możemy wczuć się w każdego bohatera, w różnych, nawet najbardziej abstrakcyjnych sytuacjach.

W zależności od naszej sytuacji życiowej, wieku, statusu społecznego czy upodobań czytamy różne książki. Jedni uwielbiają powieści przygodowe, thrillery czy romanse. Inni namiętnie zaczytują się w poradnikach, książkach motywacyjnych czy inspirujących biografiach. Dla jeszcze innych ulubioną książką może być książka kucharska czy kolorowa pozycja z literatury dziecięcej. I każda z tych książek wnosi do naszego życia coś nowego i może przynieść nam wiele korzyści. Więc czytajmy to, co lubimy, tak, aby sprawiało nam to przyjemność!

Zalety czytania książek

Książki, bez względu na to czy czytamy je w formie ebooków czy klasycznej papierowej, doskonale wpływają na naszą koncentrację i wyobraźnię. To samo dotyczy słuchania audiobooków – udowodniono bowiem, że dla naszego mózgu nie ma większego znaczenia czy sięgniemy po książkę czytaną czy słuchaną. 

Kolosalne znaczenie ma tu działanie samej książki na różne obszary naszego mózgu, wyobraźnie, kreatywne myślenie itp. Dzięki czytaniu lub słuchaniu książek znacząco poprawia się wydolność naszego mózgu, zwiększamy jego zdolności poznawcze, opóźniamy procesy starzenia się mózgu oraz trenujemy naszą pamięć. 

Książki zwiększają poziom naszej wiedzy i inteligencji. To z nich uzyskujemy dużo ciekawych informacji, które są łatwiej przyswajane przez nasz mózg. Czytanie sprawia, że informacje docierają do nas wolniej, niż np. w przypadku telewizji. Dzięki temu, nasz mózg ma czas je przeanalizować, poukładać i skutecznie przyswoić. Stopniowe dawkowanie informacji sprawia także, że uczymy się cierpliwości i dłużej pozostajemy skupieni.

Czytanie książki ma jeszcze jedną, niewątpliwą zaletę – doskonale relaksuje i wycisza. Wielu z nas sięga podświadomie po książki np. wieczorem, po ciężkim dniu, kiedy chcemy oderwać się na chwile od rzeczwstości i skupić myśli na czymś innym. Udowodniono nawet, że już po 6 minutach czytania, poziom naszego stresu zmniejsza się o 60%. Jak widać czytanie książek jest doskonałym patentem na spokojny umysł.

Typy książek

Dawniej dostępne były tylko książki w formie papierowej. Czytanie takich książek ma szereg zalet i swój niewątpliwy urok, jednak w dzisiejszych czasach, kiedy żyjemy szybko, często w biegu lub podróży, szukamy rozwiązań wygodniejszych i bardziej dostępnych. Odpowiedzią na potrzeby współczesnego świata są ebooki i audiobooki. Czym się różnią i jakie są ich wady i zalety?

Książka papierowa

Po wprowadzeniu książek w wersji elektronicznej, wiele osób wróżyło klasycznym książkom papierowym rychłą śmierć. Na szczęście taka sytuacja nie miała miejsca i nic nie wskazuje na to, żeby pozycja książek papierowych była zagrożona. Czytanie książek tworzy wyjątkową atmosferę – zapach drukowanego papieru czy dźwięk przewracanych stron są nie do podrobienia. Książka papierowa daje nam także możliwość zaznaczania ciekawych fragmentów czy wracania do wybranych stron. Można powiedzieć, że papierowa książka pochłania nas w całości – absorbuje w 100% nasz czas i uwagę. Może być to uznawane zarówno za wadę jak i za zaletę.

Ebook

Ebooki to elektroniczna forma klasycznej książki. Możemy odczytywać je na swoich smartfonach lub przy pomocy specjalnych czytników do ebooków. Ich niewątpliwą zaletą jest fakt, że na co dzień możemy mieć przy sobie wiele pozycji książkowych i możemy do nich zaglądać w każdej wolnej chwili – w poczekalni, w tramwaju czy leżąc wieczorem w łóżku. Książki w wersji elektronicznej, czyli ebooki i audiobooki możemy kupować na własność lub korzystać z rozwiązań abonamentowych (stała, miesięczna opłata upoważnia nas do korzystania z ogromnych zasobów internetowych bibliotek). W nową książkę elektroniczną możemy zaopatrzyć się w każdej chwili, są dostępne na naszych czytnikach po kilku kliknięciach. 

Audiobook

Niezwykle interesującym typem książek, które w ostatnich czasach zyskują ogromnie na popularności są audiobooki. Są to dźwiękowe zapisy książek papierowych, często wzbogacone także o specjalne efekty dźwiękowe, dzięki czemu takie słuchowisko może w magiczny sposób przenieść nas do świata książki. Bez wątpienia największą zaletą audiobooków jest to, że nie wymagają od nas 100% skupienia i uwagi. Tego typu książki możemy więc słuchać jadąc samochodem, na siłowni czy wykonując domowe obowiązki. To także doskonała opcja dla osób z wadami wzroku lub dla tych, którzy lubią czytać wieczorem, ale wrażliwych na sztuczne światło. Audiobooki i ebooki są propozycjami przyjaznymi dla środowiska – do ich produkcji nie wykorzystuje się bowiem ani papieru ani tuszu, a przeczytaną książkę możemy po prostu skasować.

Tematyka książek

Rodzaje czy gatunki książek to temat praktycznie nieograniczony. W dobrze zaopatrzonej księgarni czy bibliotece znajdziemy książki na każdy temat, a także otrzymamy odpowiedzi na wiele pytań z różnych dziedzin. Możemy więc książki podzielić na różne sposoby i według wielu tematów, ale dla ułatwienia wyróżniamy kilka podstawowych gatunków literackich, takich jak np.

 • Poradniki
 • Powieści młodzieżowe
 • Thrillery i kryminały
 • Powieści historyczne
 • Fantastyka i science fiction
 • Literatura motywacyjna
 • Romanse
 • Literatura piękna
 • Biografie
 • Książki przygodowe
 • Reportaże
 • Literatura dziecięca

W Spokojnym Umyśle pasjonujemy się zdrowym i świadomym stylem życia. Czerpiemy wiedzę z różnych kultur i chcemy się wciąż rozwijać oraz coraz lepiej się poznawać. Dlatego też książki, które Wam proponujemy krążą wokół tematyki samorozwoju, zdrowego stylu życia i poznawania siebie wciąż na nowo. 

Na wirtualnych półkach naszego sklepu znajdziecie zarówno klasyczne tytuły od najbardziej poczytnych autorów oraz wiele noszowych, ale bardzo wartościowych książek czy ebooków zgodnych z nurtem idei Spokojnego Umysłu.

Tematykę książek w naszym sklepie, podzieliliśmy na następujące kategorie: