Struktura kamieni - Spokojny Umysł
Darmowa Dostawa Od 199 zł ✨
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Search in posts
Search in pages
product
show blocks helper
Zwiń filtry

Struktura kamieni

Kamienie naturalne różnią się nie tylko kolorami. Cechą, która szczególnie je wyróżnia jest często wyjątkowy kształt i struktura. Te niezwykłe wytwory Matki Natury potrafią zachwycać swoją oryginalną i wyjątkową formą, a współczesne jubilerstwo dokłada wszelkich starań, aby nawet niepozorne kryształy robiły wrażenie.

Czym różnią się kryształy i minerały?

Aby poznać różnice między minerałami i kryształami, musimy sięgnąć do wiedzy z geologii i mineralogii. Minerały to nieorganiczne, naturalnie występujące substancje o krystalicznej strukturze. Powstają one w wyniku różnych procesów geologicznych – krzepnięcia magmy, ruchów górotwórczych, wietrzenia, sedymentacji. Przyjmuje się podział minerałów na pięć gromad: pierwiastki rodzime, halogenki, siarczki i siarkosole, tlenki i wodorotlenki (żelaza, glinu lub tytanu) oraz sole kwasów tlenowych (azotany, siarczany, węglany, fosforany, krzemiany lub glinokrzemiany. Aby ciało było minerałem musi spełniać kilka warunków:

  • musi być jednorodną substancją chemiczną pochodzenia naturalnego
  • nie może być pochodzenia organicznego
  • musi być ciałem stałym
  • musi mieć strukturę krystaliczną, czyli posiadać uporządkowaną strukturę wewnętrzną.

Większość minerałów występuje w naturze w postaci kryształów, ale nie każdy kryształ jest minerałem. Kryształ to ciało stałe, które składa się z atomów, cząsteczek lub jonów o uporządkowanej strukturze we wszystkich trzech wymiarach przestrzennych. Jego regularna budowa wewnętrzna często ma odzwierciedlenie również w symetrycznym kształcie zewnętrznym, widocznym gołym okiem. Kryształy powstają w wyniku krystalizacji zazwyczaj w szczelinach wulkanicznych. Kiedy magma zastyga i zaczyna twardnieć, niektóre cząsteczki wytrącają się, gromadzą się razem i stabilizują się. Dzieje się to według jednolitego i powtarzalnego wzoru, który tworzy kryształ.

Wyróżniamy siedem rodzajów kryształów: trójskośny, rombowy, jednoskośny, trygonalny, tetragonalny, heksagonalny i sześcienny.

Co wpływa na wygląd kryształów i minerałów?

Zdecydowanie na wygląd kryształów i minerałów wpływa ich struktura wewnętrzna. W odpowiednich warunkach wygląd zewnętrzny często odpowiada strukturze wewnętrznej – np. Hiszpańskie piryty mają kształt idealnych sześcianów. Zdarza się jednak, że warunki, w których krystalizują konkretne okazy nie pozwalają na wykształcenie się idealnych form. Często też nie można ocenić gołym okiem, czy mamy do czynienia z kryształem czy nie, ponieważ zdarza się, że przyjmują one formę skrytokrystaliczną. Takim minerałem jest np. chalcedon.

Na finalny wygląd kamieni naturalnych wpływ ma oczywiście także ich przeznaczenie. Kryształy i minerały wykorzystywane w jubilerstwie do produkcji biżuterii, są zazwyczaj szlifowane i polerowane. Chociaż zdarza się, że możemy kupić np. zawieszkę z kamieniem w swojej naturalnej formie. Kryształy wybierane przez pasjonatów do swoich kolekcji, jako dekoracja czy wyjątkowe akcesorium do jogi i medytacji są zazwyczaj dostępne w swoich naturalnych formach.

Struktura kamieni

Wygląd i struktura kamieni sprzedawanych w sklepach czy na targach i giełdach tematycznych może być naprawdę przeróżna – od naturalnych form przez wymyślne kształty nadane przez jubilerów. Możemy wyróżnić kilka podstawowych form, w jakich najczęściej występują popularne kryształy i minerały.

Geody

To wypełnione minerałem przestrzenie w masach skalnych. Najczęściej tworzą się one w skałach wulkanicznych, kiedy pęcherzyk gazu zostaje w stygnącej lawie. Powstaje w ten sposób wolna przestrzeń, zazwyczaj o owalnym kształcie, która na skutek krystalizacji wypełnia się minerałami i kryształami. Na ściankach geody tworzą się wyjątkowe szczotki kryształów. W formie geody najczęściej spotykamy ametyst, agat, kalcyt i kwarc.

Szczotki krystaliczne

Szczotki krystaliczne powstają przez skupienie kryształów o różnej wielkości. Narastają one blisko siebie, najczęściej w ścianach szczelin skalnych lub pustkach. Mogą być one zbudowane z kryształów jednego lub kilku różnych minerałów, najczęściej kwarców, barytów, granatów czy gipsów. W Spokojnym umyśle znajdziecie przepiękne ametystowe szczotki krystaliczne lub kwarc dymny w formie szczotki.

Surowe bryłki

Są to zazwyczaj samodzielne minerały w postaci nieobrobionej, naturalnej bryłki. Najczęściej spotykamy bryłki o nieregularnych kształtach, chociaż niektóre minerały występują w regularnych formach. Najciekawsze z nich to piryt (sześcian), fluoryt (ośmiościan foremny) lub granat (dwunastościan rombowy). Często mówi się, że surowe bryłki mają największą moc, a ich energia jest najsilniejsza, ponieważ są w naturalnej formie, nienaruszonej przez człowieka.

Kamienie oszlifowane

Surowe bryłki czasami poddaje się polerowaniu, aby ich szorstkie krawędzie stały się gładkie i zaokrąglone. Wykorzystuje się w tym procesie bębnówkę, czyli obracający się cylinder z materiałami ściernymi.

Obelisk

Ciekawą formą, w której niektóre kryształy występują naturalnie, a inne, np. z kamienia księżycowego, są szlifowane i nadawane ręcznie jest obelisk. Podłużna forma sprzyja przepływowi energii, dzięki czemu tego typu kształt wykorzystywany jest często jako różdżka lub talizman. 

Inne formy szlifowane

W dzisiejszych czasach kształt, jaki możemy nadać kamieniom naturalnym jest praktycznie nieograniczony. Robi się z nich rzeźby, fantazyjne lampy, zawieszki czy specyficzne talizmany. Na wirtualnych półkach naszego sklepu znajdziecie przepiękny agat, kryształ górski czy kwarc różowy w formie księżyca. Bardzo ciekawie prezentuje się też kwarc różowy oszlifowany w formie kuli.

Orgonit

Ten oryginalny przedmiot jest mieszanką żywicy organicznej, metalu i kryształów. W naszym sklepie, znajdziecie je w formie kopuły, która emanuje pozytywną energią i odpycha wszelkie złe moce, uroki i negatywne wibracje. Warto trzymać je zawsze w pobliżu, najlepiej w miejscu, gdzie spędzamy dużo czasu – np. przy biurku w pracy lub na stoliku nocnym w sypialni.

Jak wybrać swój kamień?

Istnieją różne szkoły, mówiące o tym czym kierować się przy wyborze kryształów i minerałów dla siebie. Chyba najłatwiej dobrać jest swój kamień na podstawie znaku zodiaku lub daty urodzenia. Jeżeli jesteśmy osobami spod znaku Barana, zwróćmy szczególną uwagę na hematyt, rubin, chalcedon, karneol, turmalin czy kyanit. Koziorożce natomiast powinny wybierać  turmalin, kwarc różowy, obsydian, jaspis, kamień księżycowy czy spinel. Każdy znak zodiaku, posiada swoją wyjątkową grupę kamieni ochronnych i wspierających. 

Często praktykuje się też wybór kamieni na podstawie indywidualnych potrzeb i aktualnej sytuacji. Jeżeli brakuje Ci pewności siebie, dobrym wyborem będą np. cytryn, lapis lazuli, turmalin, kwarc różowy czy kamień słoneczny. Jeśli szukamy szczęścia i pomyślności wybierzmy awenturyn, bursztyn lub cytryn. Dla ludzi żyjących w stresie doskonałym wsparciem będzie jaspis, larimar lub diopsyt.

Kryształy i minerały zachwycają często swoją barwą i ogólnym wyglądem, a to też może wpływać na nasz wybór. W końcu otaczanie się pięknymi przedmiotami, które wyjątkowo nam się podobają, już samo w sobie ma doskonały wpływ na nasze samopoczucie.

Bardzo duża grupa ludzi, dobiera kryształy i minerały na podstawie intuicji i tzw. pierwszego wrażenia. Po prostu  czasami jakiś okaz wyjątkowo wpadnie nam w oko, albo od razu czujemy, że ma na nas niesamowity wpływ. Intuicja zazwyczaj daje nam bardzo dobre wskazówki i wybory z jej pomocą są często bardzo trafne. 

Dla osób, które zupełnie nie wiedzą od czego zacząć przygodę z kryształami i minerałami, polecamy zakup kryształu górskiego. Jest on uważany, za jeden z najsilniejszych kryształów o niezwykłej mocy. Pomoże on nam w dalszych wyborach, oczyści i zapewni harmonię ciała i duszy.

W Spokojnym Umyśle znajdziecie szeroki wybór kamieni, minerałów i kryształów w naturalnej formie. Ponadto oferujemy przepiękną biżuterię z kamieni naturalnych, a także wyjątkowe i prozdrowotne lampy naturalne z selenitu i lampy solne.