Kamienie zodiakalne - Spokojny Umysł
-10% Na Walentynki ❤️ Zobacz
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Search in posts
Search in pages
product
show blocks helper
Zwiń filtry

Kamienie zodiakalne

Kamienie, kryształy i minerały od wieków zachwycały ludzi swoim pięknem i wyjątkową strukturą. Drogocenne kamienie naturalne były symbolem władzy, statusu społecznego i bogactwa. Z czasem stały się coraz popularniejsze i ogólnodostępne, w związku z czym każdy mógł posiąść te wyjątkowe dary Matki Natury. Dziś traktujemy je jako oryginalną dekorację naszego domu, wsparcie w medytacji czy jodze lub nietuzinkowe uzupełnienie codziennej (lub okazjonalnej) stylizacji w formie naturalnej biżuterii.

Wielu ludzi uważa, że kamienie, kryształy i minerały, poza oryginalnym i czarującym wyglądem, posiadają także niezwykłą moc. Mogą wspierać nas w działaniu, dodawać energii i wiary w siebie lub odganiać złe emocje czy negatywne wpływy.

Według wierzeń, jedną z doskonalszych form dobierania idealnych kryształów i minerałów dla siebie, jest kierowanie się swoim znakiem zodiaku lub datą urodzenia. 

Znaki zodiaku

W astrologię i idee znaków zodiaku można wierzyć lub nie, ale domyślam się, że każdy z nas, chociaż raz w życiu przeczytał znaczenie i horoskop dedykowany swojemu zodiakowi i poświęcił chwilę na jego analizę. Ludzie od wieków wierzyli w moc gwiazd, a ruch planet często wpływał na ich życie i podejmowane decyzje. 

Znaki zodiaku wyznaczono już w starożytności. Około 2500 lat temu, w Babilonie podzielono okrąg wielki nieba – czyli ekliptykę – na 12 równych części. Każdą z nich nazwano według gwiazdozbioru, który znajdował się najbliżej niej. 

Każdy znak zodiaku ma przypisane sobie wyjątkowe cechy i umiejętności. Każdy z nich ma również swoją patronkę – gwiazdę, kamień mocy, typowy kolor i pasujący żywioł. Wielu ludzi traktuje te dane z przymrużeniem oka, jednak często zdarza się, że opis konkretnego znaku zodiaku wyjątkowo pokrywa się z naszą osobowością i temperamentem.

Historia kamieni zodiakalnych i urodzinowych

Początki łączenia kamieni naturalnych z datą urodzenia czy zodiakiem można znaleźć w Biblii. Mianowicie w Księdze Wyjścia, pierwszy kapłan Izraelitów nosił pektorał, czyli napierśnik z dwunastoma wyjątkowymi kamieniami. 

“Zrobisz też napierśnik wyroczny (…) Osadzisz na nim zestaw z drogich kamieni w czterech rzędach: pierwszy rząd to rubin, topaz i szmaragd; drugi rząd to karbunkuł, szafir i beryl. Trzeci rząd to opal, agat i ametyst. Czwarty rząd to chryzolit, onyks i jaspis. Osadzone będą w oprawach ze złota. A kamieni tych będzie, według imion synów izraelskich, dwanaście, według ich imion; na każdym będzie wyryte jak na pieczęci imię jednego z dwunastu plemion.” 

(Wj, 28,15-21)

Kamienie te reprezentowały przede wszystkim dwanaście plemion Izraela, ale niosły też ze sobą magiczną moc. Dzięki temu, w tradycji chrześcijańskiej popularnym stało się noszenie przy sobie dwunastu kamieni – na początku wszystkich razem, a z czasem tradycja ta ewoluowała do noszenia kamienia odpowiadającego danemu miesiącowi. 

Na początku naszej ery najpierw Filon z Aleksandrii, a później także Józef Flawiusz, św. Hieronim ze Strydonu oraz św. Tomasz z Akwinu, zaczęli łączyć 12 kamieni szlachetnych wymienionych w Księdze Wyjścia z 12 znakami zodiaku. 

Dobór kamieni zodiakalnych wciąż ewoluował i lekko się zmieniał, a ostatnia i najbardziej znacząca zmiana miała miejsce w XVIII wieku w Polsce. To właśnie w naszym kraju żydowscy handlarze wymyślili sposób na zwiększenie sprzedaży kamieni naturalnych, poprzez przywiązanie ich do miesiąca urodzenia. Na taką decyzję wpływ miały potrzeby rynku i popyt, ale także tradycja. Polscy Żydzi pielęgnowali wciąż pamięć o dwunastu plemionach Izraela i ucieczce ludu Izraelskiego z Egiptu.

Dzięki temu biżuteria z kamieniami zodiakalnymi stała się niezwykle popularna w całej Polsce. W XIX wieku, imigranci z Polski, rozsławili ten zwyczaj w innych krajach Europy, a także w Stanach Zjednoczonych. Przemysł jubilerski w Ameryce bardzo szybko i optymistycznie zareagował na nową modę przywiezioną z Polski i wiele popularnych firm, jak np. Tiffany & Co. zaczęło tworzyć swoje unikatowe kolekcje na podstawie kamieni zodiakalnych. 

To właśnie w Stanach, w 1912 roku, Narodowy Związek Jubilerów ogłosił oficjalną listę kamieni zgodnych z miesiącem urodzenia.

 • Styczeń – granat
 • Luty –  ametyst
 • Marzec – akwamaryn, krwawnik
 • Kwiecień – diament
 • Maj – szmaragd
 • Czerwiec – perła, kamień księżycowy
 • Lipiec – rubin
 • Sierpień – sardonyks, oliwin
 • Wrzesień – szafir
 • Październik – opal, turmalin
 • Listopad – topaz
 • Grudzień – turkus, lapis lazuli

 I chociaż od tego czasu lista ta nieco się zmieniła i poszerzyła, wciąż pozostaje aktualna.

Znaki zodiaku i ich kamienie zodiakalne

Jak już wiemy, każdy znak zodiaku, ma przypisany sobie kamień lub grupę kamieni, które mają pobudzić jego ukryte moce, zwiększyć pomyślność i pozwolić czerpać z życia pełnymi garściami. Aktualna lista opiera się nieco na tabeli Narodowego Związku Jubilerów z 1912 roku, ale także została wzbogacona o kryształy i minerały, których moc odpowiada “zapotrzebowaniom” danego zodiaka. 

Zodiakalny Baran (21.03 – 20.04)

Kamienie zodiakalne: jaspis, heliotrop, hematyt, rodonit, ametyst, karneol, krzemień pasiasty, diament

Barany są z natury ambitne, nieustraszone i przepełnione entuzjazmem. Są świetnymi liderami, ponieważ często podchodzą do swoich zadań z pasją i determinacją. Jaspis przypisywany Baranom pomaga im zachować energię i pewność siebie. Ponadto z tym znakiem zodiaku silnie związany jest diament – najtwardszy ze wszystkich kamieni naturalnych, ma w sobie męską siłę, przywołuje wewnętrznego wojownika i pomaga wytrwać w postanowieniach i dążyć do osiągnięcia swojego celu.

Zodiakalny Byk (21.04 – 20.05)

Kamienie zodiakalne: kwarc różowy, agat, bawole oko, malachit, chalcedon, szmaragd

Tym znakiem zodiaku rządzi planeta Wenus, a zodiakalne Byki uwielbiają otaczać się pięknymi rzeczami i kochają luksus. Aby osiągnąć swój cel, czyli wygodne i dostatnie życie, mogą niestrudzenie i z determinacją wykonywać swoje zawodowe obowiązki. Często są też zazdrośni i zaborczy. Kamieniem, który “czuwa” nad Bykami, jest kwarc różowy, który jest symbolem uczciwości, zaufania i czystości. Wpływa on również pozytywnie na determinację i cierpliwość zodiakalnych Byków. 

Zodiakalne Bliźnięta (21.05 – 21.06)

Kamienie zodiakalne:  agat, tygrysie oko, kamień księżycowy, jaspis, cytryn, chryzokola, turkus, perły

Bliźnięta są zazwyczaj niezwykle kreatywne, wszechstronne i elastyczne. Mają dużo pomysłów, a agat, czyli ich kamień przewodni, pomaga stąpać twardo po ziemi i uspokoić natłok myśli. Dodaje on także witalności i odwagi, pobudza intelekt, wyostrza wzrok oraz chroni przed stresem i złą energią.

Zodiakalny Rak (22.06 – 22.07)

Kamienie zodiakalne: opal, awenturyn, karneol, jaspis, amazonit, jadeit, nefryt, chalcedon, rubin

Osoby urodzone pod znakiem Raka, mają doskonałą intuicję i potrafią odczytywać energię panującą w danym pomieszczeniu lub aurę, którą emanuje konkretna osoba. Raki mają wyjątkową wyobraźnię, są emocjonalne i bardzo sympatyczne. Często jednak ukrywają swoją prawdziwą twarz przed zewnętrznym światem, są powściągliwe i skore do rozpamiętywania dawnych błędów czy niepowodzeń. Ich kamieniem jest opal, który pomaga skupić się na tym co tu i teraz, bez patrzenia wstecz.

Zodiakalny Lew (23.07 – 23.08)

Kamienie zodiakalne: onyks, kryształ górski, bursztyn, karneol, rubin, sardonyks, oliwin, granat, kwarcowe kocie oko, krzemień pasiasty

Lwy są kreatywne, skuteczne w działaniu i uwielbiają czerpać z życia pełnymi garściami. Mają niespożytą energię i jak nikt wierzą we własne siły. Nie dręczą się niepewnością, poczuciem wstydu czy lękami egzystencjalnymi. Ich kamieniem jest onyks, który wspiera ich intuicję i silnie inspiruje oraz pomaga stać się bardziej tolerancyjnym i hojnym. 

Zodiakalna Panna (24.08 – 23.09)

Kamienie zodiakalne: agat, karneol, lapis lazuli, sodalit, jaspis, szafir, oliwin

Panny zazwyczaj są niezwykle skrupulatne, cierpliwe i opanowane. Często uważane są za perfekcjonistów, planujących i analizujących wszystko w każdym szczególe. Karneol ma pomóc Pannom podchodzić do życia bardziej praktycznie oraz uwolnić je od trosk i niepokoju.

Zodiakalna Waga (24.09 – 23.10)

Kamienie zodiakalne: perydot, opal, tygrysie oko, kwarc różowy, amazonit, topaz, turmalin

Wagi są szczere, hojne i często bardzo aktywne społecznie. Dążą one do zjednoczenia, pragną tworzyć harmonijne relacje z innymi ludźmi. Często mają wyrafinowany gust i artystyczne uosobienie. Ich kamieniem jest perydot, czyli szlachetny oliwin, który podkreśla indywidualność Wag i ich twórczy umysł. Pomaga on także zachować równowagę we wszystkich dziedzinach życia.

Zodiakalny Skorpion (24.10 – 22.11)

Kamienie zodiakalne: malachit, karneol, cytryn, granat, jaspis, tygrysie oko, topaz, hematyt, koral, obsydian

Skorpiony cechuje doskonała intuicja, potrafią bez trudu trafnie oceniać ludzi. Są to również bardzo często silne charaktery, które są zdeterminowane w swoich działaniach i tego samego oczekują od innych. Skorpiony są pewne swoich uczuć i bardzo namiętne. Malachit, ich kamień, działa uspokajająco, a także pobudza wyrozumiałość wobec świata i samego siebie. 

Zodiakalny Strzelec (23.11 – 21.12)

Kamienie zodiakalne: topaz, chalcedon, lapis lazuli, agat, ametyst, turkus, sodalit, chryzopraz, tanzanit

Osoby urodzone pod znakiem Strzelca są niezwykle kreatywne, energiczne i inteligentne. Są przy tym cierpliwi i bardzo gościnni, przez co łatwo zjednują sobie prawdziwych przyjaciół. Strzelec uwielbia przygodę i adrenalinę, dlatego chętnie realizuje swoje marzenia i jest otwarty na nowe znajomości. Kamieniem zodiakalnym Strzelca jest topaz, który przynosi spokój, dobrobyt i porządek w życiu. 

Zodiakalny Koziorożec (22.12 – 20.01)

Kamienie zodiakalne: rubin, granat, onyks, obsydian, kamień księżycowy, kwarc dymny, ametyst, kryształ górski, opal

Koziorożce są zazwyczaj ambitni i bardzo zdyscyplinowani. Łatwo wpadają w wir pracy, zapominając przy tym o przyjemnościach życia. Osoby spod znaku Koziorożca są obiektywne w trudnych i stresujących sytuacjach oraz twardo stąpają po ziemi. Ich kamieniem jest rubin, który negatywne myśli zamienia w pozytywną energię, a także rozpala miłość do siebie i innych ludzi.

Zodiakalny Wodnik (21.01 – 19.02)

Kamienie zodiakalne: turkus, ametyst, cytryn, sokole oko, jaspis, chryzokola, amazonit, kryształ górski

Wodniki są pełni pasji i pomysłów, mają twórcze myśli i często są filozofami, którzy pragną zmienić świat. Zdarza się, że dają się ponieść emocjom i nie boją się eksperymentować. Przekraczają granice i łamią zasady – dla dobra ogółu. Ogromnie cenią sobie niezależność i wolność. Często są jednak zagubione i przytłoczone własnymi myślami. Ich kamieniem jest turkus, który chroni przed złymi doświadczeniami i niepowodzeniem.

Zodiakalne Ryby (20.02 – 20.03)

Kamienie zodiakalne: akwamaryn, ametyst, heliotrop, chalcedon, fluoryt, kwarc różowy, hematyt, jaspis, oliwin, turkus

Ryby są bardzo komunikatywne, otwarte i opiekuńcze. Często mają niezwykłą wyobraźnię i są bardzo wrażliwe. Ich kamieniem jest akwamaryn, który pomaga uspokoić umysł i układ nerwowy. Odpycha on także od Ryb wszelkie negatywne wibracje. Akwamaryn pomaga Rybom łagodzić napięcie i niepokój oraz otworzyć się na miłość.