Kamienie zodiakalne - Spokojny Umysł
Darmowa Dostawa Od 199 zł ✨
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Search in posts
Search in pages
product
show blocks helper
Zwiń filtry

Kamienie zodiakalne

Kamienie, kryształy i minerały od wieków zachwycały ludzi swoim pięknem i wyjątkową strukturą. Drogocenne kamienie naturalne były symbolem władzy, statusu społecznego i bogactwa. Z czasem stały się coraz popularniejsze i ogólnodostępne, w związku z czym każdy mógł posiąść te wyjątkowe dary Matki Natury. Dziś traktujemy je jako oryginalną dekorację naszego domu, wsparcie w medytacji czy jodze lub nietuzinkowe uzupełnienie codziennej (lub okazjonalnej) stylizacji w formie naturalnej biżuterii.

Wielu ludzi uważa, że kamienie, kryształy i minerały, poza oryginalnym i czarującym wyglądem, posiadają także niezwykłą moc. Mogą wspierać nas w działaniu, dodawać energii i wiary w siebie lub odganiać złe emocje czy negatywne wpływy.

Według wierzeń, jedną z doskonalszych form dobierania idealnych kryształów i minerałów dla siebie, jest kierowanie się swoim znakiem zodiaku lub datą urodzenia. 

Znaki zodiaku

W astrologię i idee znaków zodiaku można wierzyć lub nie, ale domyślam się, że każdy z nas, chociaż raz w życiu przeczytał znaczenie i horoskop dedykowany swojemu zodiakowi i poświęcił chwilę na jego analizę. Ludzie od wieków wierzyli w moc gwiazd, a ruch planet często wpływał na ich życie i podejmowane decyzje. 

Znaki zodiaku wyznaczono już w starożytności. Około 2500 lat temu, w Babilonie podzielono okrąg wielki nieba – czyli ekliptykę – na 12 równych części. Każdą z nich nazwano według gwiazdozbioru, który znajdował się najbliżej niej. 

Każdy znak zodiaku ma przypisane sobie wyjątkowe cechy i umiejętności. Każdy z nich ma również swoją patronkę – gwiazdę, kamień mocy, typowy kolor i pasujący żywioł. Wielu ludzi traktuje te dane z przymrużeniem oka, jednak często zdarza się, że opis konkretnego znaku zodiaku wyjątkowo pokrywa się z naszą osobowością i temperamentem.

Historia kamieni zodiakalnych i urodzinowych

Początki łączenia kamieni naturalnych z datą urodzenia czy zodiakiem można znaleźć w Biblii. Mianowicie w Księdze Wyjścia, pierwszy kapłan Izraelitów nosił pektorał, czyli napierśnik z dwunastoma wyjątkowymi kamieniami. 

“Zrobisz też napierśnik wyroczny (…) Osadzisz na nim zestaw z drogich kamieni w czterech rzędach: pierwszy rząd to rubin, topaz i szmaragd; drugi rząd to karbunkuł, szafir i beryl. Trzeci rząd to opal, agat i ametyst. Czwarty rząd to chryzolit, onyks i jaspis. Osadzone będą w oprawach ze złota. A kamieni tych będzie, według imion synów izraelskich, dwanaście, według ich imion; na każdym będzie wyryte jak na pieczęci imię jednego z dwunastu plemion.” 

(Wj, 28,15-21)

Kamienie te reprezentowały przede wszystkim dwanaście plemion Izraela, ale niosły też ze sobą magiczną moc. Dzięki temu, w tradycji chrześcijańskiej popularnym stało się noszenie przy sobie dwunastu kamieni – na początku wszystkich razem, a z czasem tradycja ta ewoluowała do noszenia kamienia odpowiadającego danemu miesiącowi. 

Na początku naszej ery najpierw Filon z Aleksandrii, a później także Józef Flawiusz, św. Hieronim ze Strydonu oraz św. Tomasz z Akwinu, zaczęli łączyć 12 kamieni szlachetnych wymienionych w Księdze Wyjścia z 12 znakami zodiaku. 

Dobór kamieni zodiakalnych wciąż ewoluował i lekko się zmieniał, a ostatnia i najbardziej znacząca zmiana miała miejsce w XVIII wieku w Polsce. To właśnie w naszym kraju żydowscy handlarze wymyślili sposób na zwiększenie sprzedaży kamieni naturalnych, poprzez przywiązanie ich do miesiąca urodzenia. Na taką decyzję wpływ miały potrzeby rynku i popyt, ale także tradycja. Polscy Żydzi pielęgnowali wciąż pamięć o dwunastu plemionach Izraela i ucieczce ludu Izraelskiego z Egiptu.

Dzięki temu biżuteria z kamieniami zodiakalnymi stała się niezwykle popularna w całej Polsce. W XIX wieku, imigranci z Polski, rozsławili ten zwyczaj w innych krajach Europy, a także w Stanach Zjednoczonych. Przemysł jubilerski w Ameryce bardzo szybko i optymistycznie zareagował na nową modę przywiezioną z Polski i wiele popularnych firm, jak np. Tiffany & Co. zaczęło tworzyć swoje unikatowe kolekcje na podstawie kamieni zodiakalnych. 

To właśnie w Stanach, w 1912 roku, Narodowy Związek Jubilerów ogłosił oficjalną listę kamieni zgodnych z miesiącem urodzenia.

 • Styczeń – granat
 • Luty –  ametyst
 • Marzec – akwamaryn, krwawnik
 • Kwiecień – diament
 • Maj – szmaragd
 • Czerwiec – perła, kamień księżycowy
 • Lipiec – rubin
 • Sierpień – sardonyks, oliwin
 • Wrzesień – szafir
 • Październik – opal, turmalin
 • Listopad – topaz
 • Grudzień – turkus, lapis lazuli

 I chociaż od tego czasu lista ta nieco się zmieniła i poszerzyła, wciąż pozostaje aktualna.

Znaki zodiaku i ich kamienie zodiakalne

Jak już wiemy, każdy znak zodiaku, ma przypisany sobie kamień lub grupę kamieni, które mają pobudzić jego ukryte moce, zwiększyć pomyślność i pozwolić czerpać z życia pełnymi garściami. Aktualna lista opiera się nieco na tabeli Narodowego Związku Jubilerów z 1912 roku, ale także została wzbogacona o kryształy i minerały, których moc odpowiada “zapotrzebowaniom” danego zodiaka. 

Zodiakalny Baran (21.03 – 20.04)

Kamienie zodiakalne: jaspis, heliotrop, hematyt, rodonit, ametyst, karneol, krzemień pasiasty, diament

Barany są z natury ambitne, nieustraszone i przepełnione entuzjazmem. Są świetnymi liderami, ponieważ często podchodzą do swoich zadań z pasją i determinacją. Jaspis przypisywany Baranom pomaga im zachować energię i pewność siebie. Ponadto z tym znakiem zodiaku silnie związany jest diament – najtwardszy ze wszystkich kamieni naturalnych, ma w sobie męską siłę, przywołuje wewnętrznego wojownika i pomaga wytrwać w postanowieniach i dążyć do osiągnięcia swojego celu.

Zodiakalny Byk (21.04 – 20.05)

Kamienie zodiakalne: kwarc różowy, agat, bawole oko, malachit, chalcedon, szmaragd

Tym znakiem zodiaku rządzi planeta Wenus, a zodiakalne Byki uwielbiają otaczać się pięknymi rzeczami i kochają luksus. Aby osiągnąć swój cel, czyli wygodne i dostatnie życie, mogą niestrudzenie i z determinacją wykonywać swoje zawodowe obowiązki. Często są też zazdrośni i zaborczy. Kamieniem, który “czuwa” nad Bykami, jest kwarc różowy, który jest symbolem uczciwości, zaufania i czystości. Wpływa on również pozytywnie na determinację i cierpliwość zodiakalnych Byków. 

Zodiakalne Bliźnięta (21.05 – 21.06)

Kamienie zodiakalne:  agat, tygrysie oko, kamień księżycowy, jaspis, cytryn, chryzokola, turkus, perły

Bliźnięta są zazwyczaj niezwykle kreatywne, wszechstronne i elastyczne. Mają dużo pomysłów, a agat, czyli ich kamień przewodni, pomaga stąpać twardo po ziemi i uspokoić natłok myśli. Dodaje on także witalności i odwagi, pobudza intelekt, wyostrza wzrok oraz chroni przed stresem i złą energią.

Zodiakalny Rak (22.06 – 22.07)

Kamienie zodiakalne: opal, awenturyn, karneol, jaspis, amazonit, jadeit, nefryt, chalcedon, rubin

Osoby urodzone pod znakiem Raka, mają doskonałą intuicję i potrafią odczytywać energię panującą w danym pomieszczeniu lub aurę, którą emanuje konkretna osoba. Raki mają wyjątkową wyobraźnię, są emocjonalne i bardzo sympatyczne. Często jednak ukrywają swoją prawdziwą twarz przed zewnętrznym światem, są powściągliwe i skore do rozpamiętywania dawnych błędów czy niepowodzeń. Ich kamieniem jest opal, który pomaga skupić się na tym co tu i teraz, bez patrzenia wstecz.

Zodiakalny Lew (23.07 – 23.08)

Kamienie zodiakalne: onyks, kryształ górski, bursztyn, karneol, rubin, sardonyks, oliwin, granat, kwarcowe kocie oko, krzemień pasiasty

Lwy są kreatywne, skuteczne w działaniu i uwielbiają czerpać z życia pełnymi garściami. Mają niespożytą energię i jak nikt wierzą we własne siły. Nie dręczą się niepewnością, poczuciem wstydu czy lękami egzystencjalnymi. Ich kamieniem jest onyks, który wspiera ich intuicję i silnie inspiruje oraz pomaga stać się bardziej tolerancyjnym i hojnym. 

Zodiakalna Panna (24.08 – 23.09)

Kamienie zodiakalne: agat, karneol, lapis lazuli, sodalit, jaspis, szafir, oliwin

Panny zazwyczaj są niezwykle skrupulatne, cierpliwe i opanowane. Często uważane są za perfekcjonistów, planujących i analizujących wszystko w każdym szczególe. Karneol ma pomóc Pannom podchodzić do życia bardziej praktycznie oraz uwolnić je od trosk i niepokoju.

Zodiakalna Waga (24.09 – 23.10)

Kamienie zodiakalne: perydot, opal, tygrysie oko, kwarc różowy, amazonit, topaz, turmalin

Wagi są szczere, hojne i często bardzo aktywne społecznie. Dążą one do zjednoczenia, pragną tworzyć harmonijne relacje z innymi ludźmi. Często mają wyrafinowany gust i artystyczne uosobienie. Ich kamieniem jest perydot, czyli szlachetny oliwin, który podkreśla indywidualność Wag i ich twórczy umysł. Pomaga on także zachować równowagę we wszystkich dziedzinach życia.

Zodiakalny Skorpion (24.10 – 22.11)

Kamienie zodiakalne: malachit, karneol, cytryn, granat, jaspis, tygrysie oko, topaz, hematyt, koral, obsydian

Skorpiony cechuje doskonała intuicja, potrafią bez trudu trafnie oceniać ludzi. Są to również bardzo często silne charaktery, które są zdeterminowane w swoich działaniach i tego samego oczekują od innych. Skorpiony są pewne swoich uczuć i bardzo namiętne. Malachit, ich kamień, działa uspokajająco, a także pobudza wyrozumiałość wobec świata i samego siebie. 

Zodiakalny Strzelec (23.11 – 21.12)

Kamienie zodiakalne: topaz, chalcedon, lapis lazuli, agat, ametyst, turkus, sodalit, chryzopraz, tanzanit

Osoby urodzone pod znakiem Strzelca są niezwykle kreatywne, energiczne i inteligentne. Są przy tym cierpliwi i bardzo gościnni, przez co łatwo zjednują sobie prawdziwych przyjaciół. Strzelec uwielbia przygodę i adrenalinę, dlatego chętnie realizuje swoje marzenia i jest otwarty na nowe znajomości. Kamieniem zodiakalnym Strzelca jest topaz, który przynosi spokój, dobrobyt i porządek w życiu. 

Zodiakalny Koziorożec (22.12 – 20.01)

Kamienie zodiakalne: rubin, granat, onyks, obsydian, kamień księżycowy, kwarc dymny, ametyst, kryształ górski, opal

Koziorożce są zazwyczaj ambitni i bardzo zdyscyplinowani. Łatwo wpadają w wir pracy, zapominając przy tym o przyjemnościach życia. Osoby spod znaku Koziorożca są obiektywne w trudnych i stresujących sytuacjach oraz twardo stąpają po ziemi. Ich kamieniem jest rubin, który negatywne myśli zamienia w pozytywną energię, a także rozpala miłość do siebie i innych ludzi.

Zodiakalny Wodnik (21.01 – 19.02)

Kamienie zodiakalne: turkus, ametyst, cytryn, sokole oko, jaspis, chryzokola, amazonit, kryształ górski

Wodniki są pełni pasji i pomysłów, mają twórcze myśli i często są filozofami, którzy pragną zmienić świat. Zdarza się, że dają się ponieść emocjom i nie boją się eksperymentować. Przekraczają granice i łamią zasady – dla dobra ogółu. Ogromnie cenią sobie niezależność i wolność. Często są jednak zagubione i przytłoczone własnymi myślami. Ich kamieniem jest turkus, który chroni przed złymi doświadczeniami i niepowodzeniem.

Zodiakalne Ryby (20.02 – 20.03)

Kamienie zodiakalne: akwamaryn, ametyst, heliotrop, chalcedon, fluoryt, kwarc różowy, hematyt, jaspis, oliwin, turkus

Ryby są bardzo komunikatywne, otwarte i opiekuńcze. Często mają niezwykłą wyobraźnię i są bardzo wrażliwe. Ich kamieniem jest akwamaryn, który pomaga uspokoić umysł i układ nerwowy. Odpycha on także od Ryb wszelkie negatywne wibracje. Akwamaryn pomaga Rybom łagodzić napięcie i niepokój oraz otworzyć się na miłość.