Kamienie, kryształy, minerały - Spokojny Umysł
Darmowa Dostawa Od 199 zł ✨
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Search in posts
Search in pages
product
show blocks helper
Zwiń filtry

Kamienie, kryształy, minerały

Kamienie naturalne, kryształy i minerały kojarzą nam się zazwyczaj z przepiękną biżuterią o różnych kształtach, fasonach i kolorach. Często tego typu biżuteria jest bardzo droga, ponieważ zawiera w sobie wyjątkowe kamienie szlachetne. Charakteryzują się one wyjątkową twardością, trwałością i przepięknymi barwami. Są również niezwykle rzadkie, stąd ich wysoka wartość. Do grupy kamieni szlachetnych zaliczamy przede wszystkim diament, szmaragd, szafir i rubin. Bardziej dostępną grupą kamieni naturalnych są kamienie półszlachetne. Są to np. kryształ górski, jaspis, ametyst, onyks czy lapis lazuli. Z nich również produkuje się biżuterię, którą chętnie noszą zarówno kobiety jak i mężczyźni. 

Warto jednak pamiętać o tym, że kamienie, kryształy i minerały to nie tylko biżuteria ale też przepiękne okazy w czystej, nieoszlifowanej postaci, które mogą stanowić wyjątkowe akcesorium np. do masażu lub przepiękną dekorację każdego wnętrza. 

Moc minerałów

Nie możemy zapomnieć również o niezwykłej mocy jaką posiadają kryształy. Uważa się, że potrafią one kumulować lub przekazywać energię, a także wpływają pozytywnie na nasz nastrój, koncentrację, intuicję czy samopoczucie. Już starożytni Egipcjanie wykorzystywali kamienie naturalne do leczenia i ochrony przed złymi mocami, a indyjskie święte teksty są przepełnione informacjami o specyficznych właściwościach kryształów i ich leczniczym działaniem. W starożytności również Rzymianie i Grecy korzystali z mocy minerałów – wykorzystywali ich ochronne działanie podczas ważnych bitew.

Dziś wielu ludzi wierzy, że kamienie naturalne mogą przynieść pomyślność, miłość czy szczęście. Skupiają one energię, na której poziom reaguje nasze ciało i umysł. Uzupełniają jej braki, tam gdzie jest jej za mało, a kumulują ją tam, gdzie występuje w nadmiarze. Kryształy harmonizują się z naszym organizmem, a ich moc dociera w te miejsca, gdzie równowaga została naruszona.

Znaczenie oraz właściwości minerałów i kryształów

Już od wieków kamieniom naturalnym przypisywano różne znaczenia i właściwości. Często mają też one konkretną symbolikę. Najpopularniejszymi kryształami, które znajdziesz również na wirtualnych półkach naszego sklepu, są między innymi:

  • kryształ górski – przez wielu uważany jest za najdoskonalszy z kamieni leczniczych. Udowodniono, że jego struktura jest podobna do struktury ludzkiej tkanki tłuszczowej, limfy, krwi, systemu nerwowego i soli komórkowych. Kryształ górski przynosi równowagę psychiczną i fizyczną. W medycynie niekonwencjonalnej jest on uważany za kryształ o najsilniejszych właściwościach oczyszczających ciało, umysł i przestrzeń. Działa on także jak swoisty neutralizator i wzmacniacz energii.
  • ametyst – ten niezwykły kryształ o przepięknym fioletowym zabarwieniu, już w starożytności był używany jako talizman o wielkiej mocy. Wierzono, że przynosi on szczęście we wszystkich sferach życia, a najskuteczniej działa noszony w całości, na szyi. Ametyst jest często wykorzystywany w leczeniu bezsenności, przynosi on bowiem zdrowy i spokojny sen. Uważa się, że ametyst chroni także naszą duszę i ciało przed tym co złe, toksyczne i niebezpieczne.
  • kwarc różowy – jest on uważany za kamień miłości, ponieważ emanuje dobrą i ciepłą energią. Pomaga on w samoakceptacji, zwiększa wrażliwość i pobudza empatię. Kwarc różowy wzmacnia także nasze dobre relacje z innymi ludźmi oraz przyciąga przyjaźń, miłość i romans. Uważa się, że wpływa on korzystnie na układ krążenia, łagodzi kaszel i pomaga pozbyć się toksyn z organizmu. Umieszczony w sypialni, blisko łóżka, daje dobry sen i pozwala budzić się wypoczętym i pełnym energii.
  • sodalit – jest nazywany przyjacielem logicznego myślenia. Dzięki swojej energii logiki i rzeczywistości pozwala spojrzeć na świat trzeźwym okiem, z innej perspektywy. Jest bardzo przydatny podczas pracy czy nauki – wpływa na lepsze przyswajanie nowych informacji i pobudza intuicję. Jego kolor, przypominający letnie, lekko zachmurzone niebo, uspokaja, łagodzi stres, lęk i nerwy. 
  • kamień księżycowy – swoją nazwę zawdzięcza charakterystycznej srebrzysto-białej poświacie, która przypomina światło księżyca. Uważany jest za kamień intuicji, który pomaga zachować równowagę emocjonalną. Napełnia on ciało i umysł szczęściem, nadzieją i miłością, łagodzi stres i lęk oraz dodaje pewności siebie. Często łączy się go z energią żeńską – kamień księżycowy wspiera kobiety w czasie PMS, a także podczas ciąży, porodu i karmienia piersią. Wpływa on również korzystnie na układ krążenia, płodność i wygląd skóry. Pomaga regulować gospodarkę hormonalną i wodną organizmu.
  • karneol – nazywany jest kamieniem odwagi, ponieważ silnie oddziaływuje na nasze centrum aktywności i działania. Dodaje pewności siebie w relacjach z płcią przeciwną oraz napełnia motywacją, żeby czerpać z życia więcej i mocniej. Można powiedzieć, że pobudza apetyt na życie, dodaje otwartości, spontaniczności i ciekawości świata. Według medycyny niekonwencjonalnej, karneol przyspiesza gojenie ran, wpływa pozytywnie na jelita i krążenie krwi. Pomaga złagodzić bóle głowy i reumatyzm, a przy tym wspiera leczenie bezpłodności i zwiększa libido.
  • turmalin – jest uważany, za bardzo skuteczny odpromiennik, który chroni przed promieniowaniem elektromagnetycznym. Pozwala pozbyć się negatywnej energii, przekształcając ją w pozytywne wibracje. Neutralizuje szkodliwe zanieczyszczenia powietrza. Turmalin jest także wsparciem w radzeniu sobie z wewnętrznymi konfliktami, oczyszcza negatywne myśli i kieruje umysł na właściwe tory. Równoważy on prawą i lewą półkulę mózgu.
  • agat – to kamień równowagi fizycznej, emocjonalnej i intelektualnej. Dodaje pewności siebie, łagodzi stres, pobudza pozytywne myślenie, a przy tym zwiększa koncentrację i poprawia pamięć. Uważa się, że agat chroni wszystkie czakry, ponieważ gromadzi w nich całą swoją energią. Kamień ten poprawia działanie układu trawiennego, przyspiesza regenerację organizmu oraz wspomaga w leczeniu chorób oczu i skóry.
  • apatyt – jest uważany, za kamień spełnionych marzeń. Pomaga on osiągać fantastyczne efekty własnych działań, wspiera motywację, pomysłowość i konsekwencję w działaniu. Apatyt jest mocno związany z czakrą gardła, w związku z tym umożliwia uczciwą i jasną komunikację. Przywraca równowagę we wszystkich sferach – fizycznej, duchowej, mentalnej, emocjonalnej i czakralnej.

Jak wybrać idealny kamień dla siebie?

Bardziej doświadczeni sympatycy kryształów i minerałów, wiedzą na co zwracać uwagę przy wyborze kamieni dla siebie. Jednak początkujący często mogą mieć z tym problem. Wiesz już, że chciałbyś kupić sobie jakiś kryształ, ale jaki? Czym się kierować przy wyborze? Na co zwrócić uwagę? Podpowiadamy.

Istnieje kilka teorii, mówiących o tym, jak wybierać kryształy dla siebie. Jedni polecają dobierać kamienie zgodnie ze znakiem zodiaku, nasza patronującą planetą lub konkretną datą urodzenia.

Inni wolą dobierać kryształy zgodnie z potrzebą jaką aktualnie odczuwamy. Właściwości kamieni powinny pokrywać się z tym, czego nam brak lub czego pragniemy.

Jedna z teorii przytacza magię kolorów i mówi, że to właśnie według barwy powinniśmy dobierać swoje minerały.

Niektórzy wybierają kamienie, które po prostu im się podobają lub pasują do stylu wnętrza czy ubioru.

Nam najbliższa jest teoria, która mówi, że kryształy powinniśmy wybierać zgodnie z naszą intuicją. Po prostu czasami czujemy, że jeden, konkretny kamień jest nam bliższy, bardziej na nas oddziaływuje i wpływa na nas w wyjątkowy sposób. Więc intuicja w tym przypadku jest bardzo dobrą wskazówką.

Dla osób, które mają problem z wyborem swojego pierwszego kamienia, poleca się w pierwszej kolejności kryształ górski. Jest on jednym z najsilniejszych kamieni o ogromnej mocy. Pomoże on również w podejmowaniu słusznych decyzji i nakieruje na naszą ścieżkę i konkretne kolejne minerały.

Jak używać kryształów i minerałów?

Kryształy i minerały możemy wykorzystywać na wiele sposobów. Najpopularniejszą formą cieszenia się dobroczynnym działaniem kamieni naturalnych jest biżuteria. Piękne kolczyki, pierścionki czy bransoletki sprawiają, że możemy mieć wybrany kamień zawsze przy sobie, blisko ciała. To znacząco wpływa na jakość i działanie danego kryształu. 

Wiele osób traktuje również kamienie naturalne jako wyjątkową ozdobę swojego domu czy mieszkania. Pojedyncze sztuki lub cała kolekcja kamieni pięknie prezentują się na półce i poprawiają aurę w pomieszczeniu.

Kryształy i minerały bardzo często towarzyszą w praktykach jogi i medytacji. Pomagają one skupić się i zebrać myśli. Najczęściej praktykujący trzymają konkretny kamień w dłoni lub układają go blisko siebie.

Minerały w różnej formie są również wykorzystywane w litoterapii. Jest to dziedzina medycyny niekonwencjonalnej, która wykorzystuje moc kamieni między innymi poprzez masaż. Uciskanie bolących miejsc, ułożenie konkretnych kryształów na wysokości czakr lub masaż kamieniami sprawia, że oddają one swoją pozytywną energię lub pochłaniają naszą energię negatywną. Litoterapia traktuje ciało człowieka jako jedność i całość oraz dąży do harmonii jego pracy.