Wymiary maty - Spokojny Umysł
Darmowa Dostawa Od 199 zł ✨
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Search in posts
Search in pages
product
show blocks helper
Zwiń filtry

Wymiary mat do jogi

Wybór maty do jogi to zazwyczaj pierwszy poważny dylemat, przed którym stają początkujący jogini. Zresztą nierzadko zdarza się również, że doświadczeni praktykujący też mają z tym niemałe wyzwanie. Jeszcze nie tak dawno na rynku dostępny był tylko jeden rodzaj maty, w kolorze różowym lub fioletowym. Wtedy wybór był prosty. Początkowo jogę praktykowano na zwierzęcych skórach lub specjalnych matach wykonanych z trawy i przykrytych dla higieny i wygody, płóciennym materiałem. Potem zaczęto korzystać z dywaników.

Jednak dzisiaj, producenci mat chcą zapewnić swoim klientom maksymalny komfort użytkowania i bezpieczeństwo. Joga wciąż zyskuje na popularności i staje się wyjątkowym trendem w kulturze zachodniej, więc producenci prześcigają się w tworzeniu coraz to nowszych i fantazyjnych mat. Mamy do wyboru różne materiały i tworzywa oraz ich połączenia i mieszanki. Część mat zachwyca unikalnym designem i kolorowymi wzorami. Możemy wybierać wśród mat cienkich, grubych, dużych i małych. Podpowiemy co jest szczególnie istotne w wyborze maty i na co warto zwrócić uwagę.

Co jest ważne przy wyborze maty?

Zanim zaczniesz przeglądać szeroką ofertę mat do jogi, warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań, które mogą naprowadzić Cię na trop maty doskonałej. Zastanów się:

  • jaki typ jogi lubisz najbardziej?
  • jakie są Twoje warunki fizyczne – wzrost, wrażliwość kości i stawów?
  • jaki jest Twój poziom zaawansowania?
  • gdzie najczęściej praktykujesz – w domu, w szkole jogi?
  • czy często podróżujesz z matą lub nosisz ją na zajęcia?
  • czy masz jakieś alergię?
  • czy bardzo się pocisz?
  • czy wygląd maty ma dla Ciebie znaczenie?

Każda z odpowiedni na te pytania da Ci wskazówkę związaną z idealną matką dla Ciebie. Twój wzrost wpłynie na długość maty, alergie na wybór materiału, a wrażliwość kolan może definiować preferowaną grubość maty.

Wymiary maty

Jedną z ważniejszych kwestii, aby zachować komfort użytkowania maty jest jej rozmiar. Standardowe maty do jogi mają wymiary około 180 cm na 60 cm. Dla większości praktykujących takie maty są jak najbardziej w porządku. Standardowe wymiary maty to także większa możliwość wyboru pokrowca (większość z nich “skrojona” jest właśnie pod klastyczne maty).

Długość maty

Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że wyższe osoby mogą potrzebować dłuższej maty. Przyjmuje się, że jej długość powinna być mniej więcej 10 cm większa, niż wzrost ćwiczącego. Inna zasada mówi o tym, że długość maty powinna zapewnić komfort podczas wykonywania savasany. W związku z tym, wysokim joginom polecamy szczególnie nasze większe maty, o długości ok. 200 cm. Takie maty to między innymi Mata do jogi Almost Perfect PROLite Long Midnight czy Mata do jogi eKO Acai Midnight long.

Szerokość maty

W większości przypadków standardowa szerokość mat, czyli ok. 60-61 cm jest w zupełności wystarczająca. Wyższe osoby mogą potrzebować więcej miejsca, w związku z tym dłuższe maty są zazwyczaj szersze. 

Szerokość maty może mieć duże znaczenie, jeżeli korzystamy z własnej maty na zajęciach w szkole jogi. Wtedy rozmiar maty w pewien sposób definiuje naszą prywatną przestrzeń, dlatego wiele ludzi bardzo docenia te kilka dodatkowych centymetrów.

Materiały mat do jogi

Materiał z jakiego wykonana jest mata ma ogromny wpływ na jej właściwości i użytkowanie. To właśnie od tworzywa zależy czy nasza mata będzie ślizgać się po podłodze czy będzie doskonale wchłaniać. Wybór materiału wpływa także znacząco na ciężar, cenę i trwałość maty. Najpopularniejszymi materiałami wykorzystywanymi przy produkcji mat do jogi są:

PVC

Tego typu maty cechuje bardzo dobra trwałość, dobra przyczepność (szczególnie na sucho), łatwość w utrzymaniu higieny oraz stosunkowo niska cena. Dzięki temu są one często wybierane przez początkujących joginów, a także są popularnym wyborem w szkołach jogi. Pamiętaj jednak o tym, że maty z PVC powinny mieć certyfikat, który daje gwarancję o braku toksycznych substancji – Standard 100 by Oeko-Tex®️

TPE

Maty wykonane z pianki termoplastycznej TPE są wyjątkowo lekkie. Nawet grube maty o wysokiej amortyzacji cechują się niską wagą. Ponadto TPE jest materiałem ekologicznym i nadaje się do recyklingu. Niestety nie jest tak trwały jak PVC, a mimo to wybiera go coraz więcej osób. 

Kauczuk i korek

Zaletą tych dwóch materiałów jest zdecydowanie fakt, że są to materiały naturalne i biodegradowalne, a ich wykorzystanie jest przyjazne dla środowiska i sprzyja zrównoważonemu rozwojowi. Ze względu na swoją chropowatą strukturę cechują się one doskonałą przyczepnością – maty kauczukowe są szczególnie polecane wśród mat antypoślizgowych. Kauczuk i korek nie jest jednak tak trwały jak np. PVC, w związku z czym może zacząć się kruszyć z upływem czasu.

Mikrofibra

Mikrofibra to materiał, który jest niezastąpiony w czasie intensywnej praktyki, upałów czy Hot Jogi. Doskonale wchłania pot, a jej przyczepność wzrasta wprost proporcjonalnie do wzrostu wilgotności. Ponadto maty z mikrofibry są lekkie i wyjątkowo łatwe w utrzymaniu czystości. Jednak sama mikrofibra lubi ślizgać się po podłodze, dlatego często można spotkać maty z wierzchnią warstwą z mikrofibry, a dolną warstwą np. z kauczuku. 

Grubość maty

W naszym Spokojnym sklepie dostępne są maty o szerokości od 1,5 mm do 6 mm. Cieńsze maty są zazwyczaj lżejsze i bardziej kompaktowe. Maty grubsze natomiast zapewniają lepsza amortyzację dla naszych kości i stawów. Większość standardowych mat ma grubość ok. 3-4 mm.

Przeznaczenie maty do jogi

Maty do jogi możemy również podzielić ze względu na ich przeznaczenie.Taka klasyfikacja może zdecydowanie pomóc w wyborze maty. W naszym sklepie przyjęliśmy następujący podział mat, ze względu na ich zastosowanie: