Jak zrobić kadzidełka naturalne? - Spokojny Umysł
Darmowa Dostawa Od 199 zł ✨
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Search in posts
Search in pages
product
blank

Jak zrobić kadzidełka naturalne?

Od wielu lat korzystam z uroków aromaterapii. Uwielbiam olejki eteryczne oraz kadzidełka naturalne. Mam je od dawna w domu i korzystam z nich, gdy chcę wprowadzić trochę atmosfery i pięknego zapachu do naszych wnętrz. Palenie kadzidełek znakomicie nadaje się również do pogłębienia relaksacji czy medytacji. Zastanawiałem się jednak, czy można zrobić kadzidełka samemu i czy to trudne? Jak samodzielnie zrobić naturalne kadzidełka?

Aby zrobić domowe kadzidełka wystarczą podstawowe składniki takie jak suszona lawenda, mięta, melisa, róża lub inne rośliny czy zioła. Można dodać też odrobinę naturalnych olejków eterycznych. Sproszkowane rośliny należy zmieszać z olejkiem eterycznym dodając odrobinę wody, aby uzyskać plastyczną masę. Nadaj masie odpowiednią formę patyczka, stożka lub inną i dokładnie wysusz. Voila! Właśnie stworzyłeś swoje własne kadzidło. Przyjrzyjmy się temu procesowi trochę dokładniej.

Co to są kadzidełka?

Kliknij, aby zobaczyć zioła i przyprawy.

Nim opowiem jak zrobić kadzidełka naturalne zacznę od krótkiego wstępu. Kadzidełka to po prostu sproszkowane zioła, rośliny z domieszką olejków eterycznych, które pali się w różnym celu. O tym napiszę trochę więcej w późniejszej części wpisu. Kadzidełka występują w różnych postaciach; czasem są patyczkami, czasem stożkami, a jeszcze w innych przypadkach prawdziwą żywicą lub specjalnie przygotowanym pękiem ususzonych liści rośliny.

Po co pali się kadzidełka?

Kliknij, aby zobaczyć palo santo.

Palenie kadzidełek to bardzo stara tradycja. Czasem kadzidełka pali się w celach religijnych, rytualnych czy obrzędowych, ale częściej w dzisiejszych czasach pali się kadzidła, aby wprowadzić piękne zapachy do pomieszczeń oraz jako pomoc w koncentracji czy medytacji.

Świetnie pogłębiają relaksację oraz medytację. Ich zapach i składniki pomagają skupić się na chwili obecnej i głęboko się zrelaksować.

Warto też wspomnieć, że kadzidełka są najstarszą formą aromaterapii pochodzącą z Indii. Aromaterapia to po prostu leczenie zapachem. W Indiach do tej pory stosuje się kadzidła w celach zdrowotnych i leczniczych. 

Więcej o aromaterapii olejkami eterycznymi i o tym jak wprowadzić ją do swojego życia dowiesz się w tym wpisie. Na półkach Spokojnego znajdziesz też wiele naturalnych olejków eterycznych oraz kadzideł, które są stosowane w aromaterapii

Skąd pochodzą kadzidełka?

Kadzidełka chyba najbardziej kojarzą się z Indiami i stąd też głównie pochodzą. Indie mają najstarszą tradycję robienia i palenia kadzidełek. Są też największym na świecie ich konsumentem.

Kliknij, aby zobaczyć kadzidła patyczkowe.

Na naszym kontynencie również istniały tradycje palenia kadzideł. Na przykład Celtowie przeprowadzali rytuał “saining”, w którym kropili osobę specjalną wodą i okadzali go palącymi się gałęziami z jałowca. 

Grecja również ma tradycję palenia kadzideł. Każdy z greckich bogów miał przypisane kadzidło. Paliło się je podczas obrzędów przeprowadzanych dla tych bogów.

W Skandynawii w czasie pogrzebów palono różne rośliny takie jak jagody jałowca, czosnek i inne.

Rzymianie również sprowadzali żywicę kadzidlaną oraz drewno cedrowe aby palić je w każdej możliwej okazji.

Kadzidełka występowały również w wielu innych miejscach takich jak Japonia czy Nepal, jednak nie sposób wymienić ich tu wszystkich. Jednak to co chciałem przekazać to fakt, że palenie kadzideł jest dość uniwersalną tradycją. Występowała i nadal występuje w wielu częściach świata.

 

Jakie są rodzaje kadzidełek?

Oczywiście rodzajów kadzidełek jest mnóstwo. Sporą część różnych rodzajów możesz znaleźć na półkach Spokojnego. Najważniejsze rodzaje to kadzidełka patyczkowe, stożkowe, sznurkowe, żywiczne czy pyłkowe. Są też naturalne kadzidła ziołowe, czyli zawinięte, wysuszone liście ziół takich jak biała szałwia, lawenda, mięta. Są kadzidełka cienkie, długie oraz grubsze i krótsze – wszystko zależy od kraju pochodzenia oraz ich przeznaczenia. 

Kadzidełka patyczkowe, na których tu się skupiam mają w sobie patyczek, na który nawinięta jest masa kadzidłowa, czyli zmieszane i sproszkowane zioła, rośliny i przyprawy. Są również kadzidełka, które wyglądają jak patyczkowe, ale nie mają w sobie drewienka (czyli patyczka). Takie kadzidełka zwykle mniej dymią.

Jeśli nie lubisz zbyt dużej ilości dymu i preferujesz po prostu aromat to takie kadzidełka będą bardziej odpowiednie dla Ciebie. My w domu wybieramy właśnie takie. Tu znajdziesz więcej takich kadzideł.

Kliknij, aby zobaczyć kadzidła stożkowe.

Kadzidełka stożkowe są również bardzo popularne. Składają się one z takiej samej masy kadzidłowej lecz ich kształt przypomina stożek. Warto zaznaczyć też, że nie zawierają w sobie patyczka. Jeśli chodzi o robienie kadzidełek, to muszę też powiedzieć, że łatwiej jest takie kadzidełka zrobić.

Każde z tych kadzidełek przygotowuje się inaczej. Dziś skupimy się jednak na przygotowaniu kadzidełek patyczkowych. Na blogu znajdziesz też wpisy, mówiące jak zrobić kadzidełka takie jak pyłkowe czy z pęków liści.

W jaki sposób robione są kadzidełka?

Jakimi sposobami robi się kadzidełka? W większości są robione ręcznie. Zwykle nad przygotowaniem kadzidełek pracuje grupa kobiet i/lub mężczyzn. Każde z nich zajmuje się inną częścią procesu; jedni przygotowują mieszanki, inni przygotowują patyczki (tak, one również zwykle są cięte ręcznie), a jeszcze inni zawijaniem, suszeniem oraz pakowaniem.

Mimo tego, że samo przygotowanie kadzidełek nie jest skomplikowane to zrobienie ich od początku do końca wraz z opakowaniem zajmuje trochę czasu.

Warto też dodać, że w dzisiejszych czasach zdarzają się też producenci, którzy wykorzystują maszyny do produkcji kadzidełek. W Spokojnym staramy się unikać tak przygotowanych kadzideł.

Oczywiście, kadzidełka przygotowane za pomocą maszyny niekoniecznie muszą być gorsze jednak w Spokojnym cenimy sobie rękodzieło. Przedmioty wykonane w taki sposób mają w sobie więcej duszy. Nie są może tak idealne, ale dzięki temu każde z nich jest unikalne.

Z czego robi się naturalne kadzidełka?

Kliknij, aby zobaczyć zioła i przyprawy.

Naturalne kadzidełka robi się z mieszanek ziół, roślin oraz przypraw. Ich dobór zależy głównie od tego jakie zapachy chcemy uzyskać oraz do jakiego celu chcemy je stosować. Bardzo ważnym aspektem jest też oczywiście sam aromat.

Jeśli chcesz zrobić swoje własne kadzidełka, najlepiej dobierać zioła i przyprawy, które na co dzień lubisz. Dobór składników zależy w zupełności Ciebie. Kluczowym czynnikiem jest oczywiście aromat – niektóre zioła pachną intensywnie, gdy są świeże. Jednak, gdy je zapalimy okazuje się, że nie mają aż tyle zapachu.

Z czasem dobierzesz dla siebie takie składniki, które lubisz oraz mające w sobie dużo zapachu.

Wymienię tu kilka najczęściej stosowanych i dostępnych u nas w Polsce składników: mięta, róża, dziewanna, bylica, jałowiec, lubczyk, rozmaryn, krwawnik pospolity, tymianek, lawenda, melisa, kozłek lekarski, nawłoć, hyzop, cyprys czy szałwia. Mogą to też być płatki róży.

Bardzo ważne aby zwrócić uwagę na pochodzenie składników. Jak ze wszystkimi składnikami, zwróć szczególną uwagę, aby nie były niczym pryskane. Najlepiej nie zbierać roślin, które rosną blisko ruchliwych ulic itd. Pamiętaj aby pochodziły z pewnego źródła i były w pełni naturalne.

Krok 1: Zacznij od siebie

Jeśli zastanawiasz się jak zrobić kadzidełka, dobrze jest zacząć od siebie. Spójrz na ten proces jak na rytuał. To może być piękna chwila, pełna uważności, gdy przygotujesz coś wyjątkowego dla siebie i swoich najbliższych. Dobre, naturalne kadzidełko pomoże się skupić, rozluźnić i odpocząć.

Przed rozpoczęciem pracy nad swoimi własnymi kadzidłami spędź chwilę, aby wsłuchać się w siebie. Bardzo dobrym pomysłem jest zastanowienie się nad intencją. Dlaczego robisz te kadzidła?

Twoja intencja może brzmieć następująco: niech zioła i aromaty użyte w kadzidle przyniosą więcej spokoju do mojego życia lub niech zioła i aromaty oczyszczą moją przestrzeń z mało korzystnej energii. Możesz zainspirować się, ale pamiętaj intencja powinna wypływać z Twojego serca i  w pełni zależy od Ciebie. 

Pamiętaj również, że samo przygotowanie kadzideł może być swoistą medytacją. Wykonuj wszystkie czynności spokojnie, powoli. Zwracaj uwagę na zapachy ziół, ich teksturę i kolor. W jaki sposób pachną gdy są świeże? Jak zmienia się ich tekstura i plastyczność, gdy dodajesz wody i olejków eterycznych?

Uważność włożoną w rytuał tworzenia swojego kadzidełka można przenieść oczywiście na inne czynności jak zmywanie, gotowanie, spacerowanie, ale o tym w osobnym wpisie.

Krok 2: Patyczek do kadzidła

Kliknij, aby zobaczyć kadzidła żywiczne.

Patyczek kadzidełka znajduje się w jego środku. Wybierając drewienko na taki patyczek zwróć uwagę, aby był z drewna, które nie wydziela zbyt dużo dymu. Chodzi o to, aby dym z palącego się patyczka nie przyćmił palących się ziół i roślin.

Aby patyczek nie dymił musi być przede wszystkim bardzo dobrze wysuszony. Dobrze nadaje się do tego drewno z bambusa. Można je kupić w kwiaciarniach a nawet sklepach budowlanych. Jeśli używasz naturalnego bambusa, zwróć uwagę, aby był bardzo suchy. Jeśli nie masz dostępu do naturalnego bambusa możesz skorzystać z patyczków do szaszłyków, ale rozdziel go wpierw nożem na kilka części – taki prosto ze sklepu będzie za gruby.

W tym wpisie opowiem o przygotowaniu kadzidełek patyczkowych. Jednak warto tu zaznaczyć, że zrobienie kadzidełek na patyczku jest trochę bardziej skomplikowane niż przygotowanie kadzideł z pęku liści lub kadzideł sypkich.

Jeśli obawiasz się ugniatania masy i obtaczania masy na patyczek zacznij od przygotowania sobie kadzidełka sypkiego lub naturalnego kadzidełka z liści. O przygotowaniu kadzidełka sypkiego i naturalnego kadzidełka z pęku liści znajdziesz osobny wpis na blogu.

Krok 3: Przygotowanie masy kadzidłowej

Zacznijmy od składników na masę kadzidłową. Najlepiej sprawdzą się zioła, przyprawy w proszku na przykład czerwone drzewo sandałowe, cynamon, bazylia, majeranek, przytulia, mięta pieprzowa, anyż.

Ich proporcje zależą w pełni od Ciebie. Podobnie jak w gotowaniu, z proporcjami najlepiej jest poeksperymentować, aby znaleźć tę, która spodoba Ci się najbardziej.

Gdy wymieszasz wszystkie sypkie składniki, możesz dodać odrobinę swoich ulubionych olejków eterycznych. W zależności od ilości ziół i przypraw dodaj kilka do kilkunastu kropli wybranych olejków.

Podobnie jak ze składnikami, ich wybór zależy w pełni od Ciebie. Nie bój się posłuchać swojej intuicji.

Dodaj trochę wody. Efekt końcowy powinien być podobny do masy na ciasto chlebowe, więc dodaj tyle wody, aby uzyskać odpowiednią konsystencję.

Ważne jest, aby wodę dodawać w małych ilościach regularnie mieszając i sprawdzając plastyczność masy.

Zamiast wody możesz spróbować dodać soku z roślin. Nie może to jednak być sok z cukrem – muszą to być naturalne składniki.

Tak jak wspominałem wcześniej, chodzi o to, aby uzyskać masę podobną do ciasta; podobną do plasteliny. Z czasem, w trakcie mieszania i ugniatania, masa powinna przestać lepić się

Masa nie powinna lepić się do rąk.

Krok 4: Zawijanie

Kliknij, aby zobaczyć kadzidełka.

 

Gdy masa ma już odpowiednią plastyczność, trzeba ją uformować.

Oderwij kawałek masy i roluj ją, aby uzyskać coś na kształt patyczka z masy kadzidłowej. Gdy go uformujesz weź patyczek i połóż go wzdłuż uformowanej masy. Następnie obtaczaj je razem. Po kilku chwilach masa kadzidłowa oraz patyczek powinny się połączyć.

Powtórz tę samą czynność z pozostałą częścią masy.

Zwróć uwagę, aby kadzidełko nie było zbyt grube. Nie przejmuj się jeśli nie jest idealnie proste. Z czasem będą wychodzić Ci coraz doskonalsze.

Krok 5: Suszenie kadzidełka

Aby móc zapalić kadzidełka, muszą one być dokładnie wysuszone. To jak długo będą się suszyły zależy od wielu czynników. W lato, gdy świeci słońce powinny suszyć się około tygodnia, ale tak jak wspomniałem wcześniej – wszystko zależy od wilgotności, nasłonecznienia i przewiewu.

Kliknij, aby zobaczyć  akcesoria do kadzidełek.

Przechowywanie

Kadzidełka najlepiej przechowywać w suchym i przewiewnym miejscu. W innym wypadku jest ryzyko, że się popsują.

Palenie kadzidełek

Kadzidełka patyczkowe można palić wkładając je do podstawki na kadzidła. Kadzidełka żywiczne możesz palić używając węgiel drzewny do kadzideł. W osobnym wpisie opisaliśmy jak używać kadzidełek.

Podsumowanie

Mam nadzieje, że w pełni odpowiedziałem na pytanie jak zrobić kadzidełka. Jestem pewien, że zapach własnoręcznie zrobionego kadzidełka będzie wspaniały i jego palenie przyniesie Ci wiele przyjemności.