Magia aromaterapii czyli jak wprowadzić moc zapachu do swojego życia? - Spokojny Umysł
Darmowa Dostawa Od 199 zł ✨
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Search in posts
Search in pages
product
blank

Magia aromaterapii czyli jak wprowadzić moc zapachu do swojego życia?

Zamknij oczy. Przypomnij sobie zapach szafy w domu Twojej babci. U mojej pachniało mydłem toaletowym. A teraz pomyśl o zapachu Świąt Bożego Narodzenia. Goździki, cynamon, pomarańcze, ciepło i rodzina. Pewnie teraz pukasz się w głowę i zastanawiasz co ta kobieta opowiada? Zapach ciepła? Ale to właśnie magia zapachu. Ta magia, którą po części wykorzystuje aromaterapia. Magia, którą naukowcy coraz lepiej poznają i rozumieją.

Wystarczy się dobrze rozejrzeć a znajdziesz wiele aromaterapeutycznych produktów, które świetnie wpływają na nasze zdrowie. Zmniejszają lub niwelują stres, który lubi być przyczyną wielu chorób (np. otyłości, cukrzycy, depresji), wspomagają nas w powrocie do zdrowia podczas zwyczajnego przeziębienia czy wspierają walce z artretyzmem, bólami mięśni, nerwobólami czy stanami zapalnymi skóry.

Aromaterapia czy terapia zapachem

Aromaterapia pewnie kojarzy Ci się z tymi wszystkimi pachnącymi olejkami, kadzidełkami, świecami aromatyzowanymi. Ja jednak nazwałabym to terapią zapachem. Aromaterapia to coś więcej. Aromaterapia wykorzystuje konkretne składniki chemiczne, które naturalnie występują w roślinach, do celów terapeutycznych. Głównym środkiem stosowanym przez terapeutów są olejki eteryczne. Są coraz częściej wykorzystywane jako wsparcie dla innych metod leczenia, również tzw. medycyny konwencjonalnej.  A na całym świecie prowadzone są badania, które potwierdzają dobroczynny wpływ aromaterapii na samopoczucie pacjentów. Naukowcy badają jak te wszystkie estry, aldehydy, fenole i tym podobne związki oddziaływają na nasz organizm, a zwłaszcza układ limbiczny, który pierwotnie był kojarzony właśnie ze zmysłem węchu.

Bo aby osiągnąć nasz ten pięknie nazwany cel terapeutyczny możemy nie tylko wąchać (inhalować) ale też wprowadzać te związki np. aplikując na skórę (masaż, kąpiel, okłady). By wykonać inhalację wystarczy nam olejek eteryczny i miska z ciepłą wodą a nawet wata, gazik czy w uzasadnionych sytuacjach możemy powąchać olejek prosto z buteleczki. Możemy również nawaniać nasze pomieszczenia używając kominków aromaterapeutycznych, dyfuzorów ultradźwiękowych czy nakrapiać figurki, glinianą lub porcelanową wypalaną ceramikę oraz nawilżacze ceramiczne. Możemy w ten sposób również dezynfekować powietrze. Korzystając z ciepłej kąpieli możemy jej relaksacyjny skutek wzmocnić dodając kilka kropel olejku. Możemy również poddać się kojącemu lub leczniczemu wpływowi masażu. Kiedy zależy nam na szybszym gojeniu ran możemy użyć okładów.

“Każdy dzień ma swój aromat.”

– M. Wańkowicz

Kluczem, o którym czasem zapominamy, zachłystując się informacjami o dobroczynnym wpływie olejków eterycznych jest pamięć o podstawie aromaterapii – naturze. Wybierając produkty aromaterapeutyczne powinniśmy zwracać uwagę na ich skład. To jak bardzo naturalny jest produkt ma ogromne znaczenie dla efektu, który chcemy osiągnąć. Każdy syntetyczny dodatek może zaburzyć nasze odczucia. Tak, to dlatego czasem może boleć Cię głowa, gdy palisz ulubioną świece.  

Praktykowanie aromaterapii

Praktykowanie aromaterapii jest wyjątkowo proste i powinno być przyjemne. Bo o tą przyjemność też tu się rozchodzi. Jedna z podstawowych zasad aromaterapii mówi: „używaj tylko takich olejów, których zapach najbardziej Ci odpowiada”. Jeżeli słyszałeś, że olejek z drzewa herbacianego powinien działać cuda, ale ty nie znosisz jego zapachu poszukaj innego o podobnych właściwościach. Wierz mi, natura naprawdę potrafi zaskoczyć. A kiedy już znajdziesz te swoje ulubione zapachy, zwłaszcza w formie olejków eterycznych, pamiętaj, aby nie mieszać więcej niż 5. To kolejna z podstawowych zasad aromaterapii.

“Wszystkie łąki i pastwiska, wszystkie góry i pagórki są aptekami.”

– Paracelsus

O tym, że nie powinno się stosować nierozcieńczonych olejków eterycznych na skórę pewnie już gdzieś słyszałeś. Do rozcieńczania olejków używaj naturalnych olejów bazowych. A gdy chcesz zażyć aromaterapeutycznej kąpieli pamiętaj by nie dodawać wraz z olejkiem eterycznym wszelakich pieniących mydeł, płynów i szamponów. Pamiętaj również, by nie stosować większych dawek/objętości olejków niż to jest zalecane, czyli:

  •     5-10 kropli w kominku aromaterapeutycznym,
  •     10-15 kropli w kąpieli w wannie,
  •     15- 30 kropli w 50 ml naturalnego oleju bazowego w masażu.

Dla mnie równie ważna co poprzednie jest ta by samodzielnie nigdy nie przyjmować olejków doustnie. Praktykowanie tzw. aromaterapii wewnętrznej pozostawmy doświadczonym specjalistom i to w wyjątkowych sytuacjach.

I jeszcze ta zasada ponad wszystkie. Wykonaj 12h test uczuleniowy w pierwszym kontakcie z danym olejkiem eterycznym. Kropelkę olejku rozpuść w łyżeczce od herbaty oleju naturalnego i wmasuj w skórę za uchem lub na obojczyku. Jeżeli nie pojawi się odczyn, swędzenie, pieczenie lub złe samopoczucie możesz stosować dany olejek.

Ważne co musisz również zapamiętać to to, że tak jak wiele dobroczynnych zastosowań ma aromaterapia, nieumiejętnie użyta może szkodzić. Nie stosuj samodzielnie aromaterapii w ciąży, u dzieci do 6 roku życia, gdy będziesz wystawiał ciało na promienie UV lub gdy podejrzewasz nadwrażliwość na któryś z olejków. Nie musisz rezygnować z tej formy terapii jednak skonsultuj się z doświadczonym terapeutą.


Agnieszka Krzyżosiak. Autorka bloga Holistyczne.pl. Pielęgniarka, pasjonatka holistycznego podejścia do zdrowia. Oddycha. Smakuje. Żyje. Wspiera w poszukiwaniu złotego środka. Szczególną troską otacza osoby wycieńczone i zagubione w trudnej codzienności. Prywatnie: żona, mama, kociara.