Medytacja - Spokojny Umysł
Darmowa Dostawa Od 199 zł ✨
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Search in posts
Search in pages
product

Medytacja

Wszystko to co pomaga medytować głębiej, obserwować uwarunkowany umysł i odkrywać pokłady świadomości.
show blocks helper
Zwiń filtry

Medytacja

Medytacja staje się ostatnio niezwykle popularną formą relaksacji. Uspokaja umysł, przynosi spokój i jasność myślenia. Jej korzenie sięgają epoki antycznej. Dziś jest podstawą religii Wschodu – buddyzmu, hinduizmu czy konfucjanizmu. Jest także często nieodłącznym elementem praktyk jogi. Współcześnie z dobrodziejstw, jakie daje medytacja, z radością czerpią takie osoby jak Sting, Beyonce, Oprah Winfrey, Julia Roberts, Jimmy Carey, Lady Gaga, Hugh Jackman, Nicole Kidman, Katy Perry, Gwyneth Paltrow, Donna Karan, Martin Scorsese, George Lucas, Jeff Bridges, Jeff Goldblum, Cameron Diaz, Rusell Brand i wielu, wielu innych.

Co to jest medytacja?

Medytacja jest wyjątkowym treningiem umysłu. Zawiera on w sobie elementy relaksacji, świadomości i skupienia. Jej głównym celem jest budowanie harmonijnego życia oraz lepsze wsłuchanie się w siebie i zrozumienie swoich potrzeb. Dzięki temu, nasze życie staje się łatwiejsze, pełniejsze i jaśniejsze – ogólnie mówiąc szczęśliwsze. 

Mówi się, że medytacja jest dla umysłu tym, czym dla ciała są ćwiczenia fizyczne. Warto też zaznaczyć, że medytacja jest procesem, wyjątkową umiejętnością, którą trzeba trenować. Podobnie jak w przypadku innych czynności, np. nauki języka obcego czy szpagatu, aby osiągnąć upragniony efekt potrzeby jest regularny trening. Tylko systematyczne praktyki medytacji pozwolą nam w pełni osiągnąć spokój i harmonię. 

Jak działa medytacja?

Medytacja, czyli pełne skupienie na sobie, daje nam poczucie harmonii i wewnętrznego spokoju. Przynosi ona także klarowność myśli, inspirację, kreatywność oraz dobre samopoczucie, witalność i optymizm. Medytacja pozwala zachować zdrowy dystans od spraw, które nas otaczają lub przytłaczają oraz zaakceptować w pełni to, co przynosi życie. Regularna praktyka wzmacnia połączenie z samym sobą, z naszą intuicją i wewnętrznym głosem. Przynosi także lepsze, szczęśliwsze i bardziej spełnione życie. 

Udowodniono, że już 10 minut medytacji dziennie pomaga uwolnić się od stresu, poprawia jasność myślenia i łagodni niepokój. 

Co ciekawe, medytacja uaktywnia te obszary mózgu, które na ogół są przez nas niewykorzystywane. Naukowcy stwierdzili, że po ok. 25 – 30 roku życia nasz mózg zaczyna się kurczyć. W przypadku osób, które medytują taka sytuacja w ogólnie nie ma miejsca. Mózg osób regularnie medytujących nie tylko się nie kurczy, ale wciąż systematycznie się rozwija, dzięki czemu możemy zachować jasność i sprawny umysł na długie lata.

Jak zacząć medytować?

Medytacja sama w sobie jest niezwykle prosta i intuicyjna. Wystarczy zadbać o chwilę nieprzerwanego spokoju (wyłączyć telefon, radio, wyprosić kota z pokoju) i przyjąć wygodną pozycję, najlepiej leżącą lub siedzącą. Wielu ludzi poleca medytować rano, ponieważ wtedy nasz umysł jest wypoczęty i czysty. Nasza pierwsza medytacja może trwać minutę lub dwie – chodzi o to, aby powoli wprowadzać się w stan medytacji i z upływem czasu oraz praktyką wydłużać każdą sesję. Do medytacji warto jest przystępować nie od razu po obfitym posiłku – pełny brzuch na pewno nie pomaga w skupieniu. Zdecydowanie pomaga natomiast rozluźnione ciało, dlatego wcześniej wykonaj kilka głębokich, powolnych oddechów.

Pamiętaj o tym, że medytacja nie polega na powstrzymywaniu myśli. Zabronić umysłowi myśleć, to tak jakby sercu zabronić pompować krew. Nie da się tego zrobić. Medytacja polega na oswojeniu się ze swoimi myślami, na stawaniu się świadomym obserwatorem i nie angażowaniu się w nie emocjonalnie.

Medytacja dla początkujących

Usiądź wygodnie ze skrzyżowanymi nogami, plecy trzymaj prosto lub oprzyj je np. o krzesło. Powoli weź głęboki wdech przez nos. Podczas wydechu przez nos powoli zamknij oczy (teraz oddychaj już normalnie). Poświęć chwilę aby zatrzymać się i cieszyć się świadomie tą chwilą. Poczuj przy tym swoje ciało – jego nacisk na podłogę, na ręce, ramiona, brzuch. Skup się na oddechu, na tym jak wpływa on na Twoje ciało. Jeśli czujesz, że Twój umysł ucieka w stronę innych myśli czy dźwięków, staraj się wrócić do oddechu. Kiedy uznasz za stosowne, stopniowo zacznij znów zwracać uwagę na swoje ciało i przestrzeń wokół siebie. Powoli otwórz oczy. Pozostań chwilę w tym przyjemnym uczuciu, które Cię spotkało.

Akcesoria do medytacji

Medytacja nie wymaga od nas właściwie żadnych dodatkowych akcesoriów. Wystarczy trochę wolnej przestrzeni i chwila spokoju. W praktyce jednak często okazuje się, że warto zaopatrzyć się w dodatkowe gadżety, które ułatwią i uprzyjemnią wprowadzenie ciała i ducha w stan medytacji.

Poduszki do medytacji

Przybranie wygodnej pozycji do medytacji wspomaga wewnętrzne podróże. Poduszka do medytacji pozwala utrzymać kręgosłup i biodra w odpowiedniej pozycji oraz sprzyja właściwemu przepływowi energii przez organizm. W naszej ofercie mamy małe i duże poduszki, w różnych kształtach – poduszki okrągłe, w formie pufa, półksiężyca lub klina. Są one wypełnione zazwyczaj naturalną, niepylącą gryką, której ilość można dostosować do własnych potrzeb. Ich poszewki są uszyte najczęściej z grubego lnu lub naturalnej bawełny. Na wirtualnych półkach naszego sklepu znajdziecie poduszki takich marek jak SOBA, WellB, Tworky, Kurma czy Zafu.

Maty do medytacji

Tego typu maty są szczególnie popularne w Japonii, gdzie służą do siedzenia na podłodze i do medytacji. Nasza mata zapewni wygodną pozycję podczas medytacji oraz siedzenia – zapewnia komfort dla kostek, stóp, kolan oraz wszystkich miejsc, w których odczuwamy dyskomfort podczas długiego siedzenia w jednej pozycji. Maty wypełnione są łuską gryki, która jest bardzo przewiewna, chłodna i nie nagrzewa się, nawet podczas długiego użytkowania.

Koce i szale do medytacji

Szale modlitewne mają dla Tybetańczyków szczególne znaczenie. Na misternie tkanych tkaninach znajdują się symboliczne wzory i dobre życzenia. Na Dalekim Wschodzie przykrywa się nimi ołtarze medytacyjne. W naszym Spokojnym sklepie znajdziesz oryginalne szale do medytacji w wielu kolorach. Polecamy też miękkie koce utkane z naturalnych materiałów, które można wykorzystać do medytacji na świeżym powietrzu lub otulić się ich ciepłem i miękkością w chłodne dni.

Instrumenty do medytacji

Ciepły dźwięk instrumentów wprowadza w przyjemny nastrój i pomaga wejrzeć w głąb siebie. Jakie instrumenty wspomagają medytację? 

  • Subtelnie brzmiące dzwonki Koshi – dostępne w wersji dla czterech żywiołów – wody, ognia, powietrza i ziemi. Każdy z nich jest ręcznie wykonany z sercem i pasją u stóp Pirenejów.
  • Misy tybetańskie – ich głęboki i czysty ton wprowadza w stan głębokiego relaksu, a przy tym pomaga uspokoić umysł i wyciszyć ciało.
  • Harmonicznie brzmiące dzwonki tybetańskie Tingsza, których długo brzmiący dźwięk pomoże Ci wprowadzić się w odpowiedni nastrój, oczyści atmosferę i podtrzyma koncentrację.

Oferujemy jedynie wysokiej jakości, oryginalne instrumenty, które zostały stworzone i nastrojone przez artystów-rzemieślników. Dalekowschodnie instrumenty to również efektowny, orientalny akcent, który wzbogaci wystrój każdego wnętrza.

 

Chcesz lepiej poznać siebie? Poprzez medytację zgłębisz uwarunkowania własnego umysłu i zyskasz większą samoświadomość. Będziesz w stanie przebić się przez negatywne nawyki i wdrożyć zmiany, które pozytywnie wpłyną na jakość życia. Na stronach Spokojnego Umysłu znajdziesz dodatkowo szereg produktów, które mogą pozwolić Ci na głębszą i pełniejszą medytację. Sprawdź szeroką ofertę kadzidełek i świec, których aromat pomoże Ci osiągnąć skupienie i koncentrację.