Palo santo
Temat Palo Santo wzbudza w ostatnim czasie sporo emocji. Z jednej strony to święte drzewo używane przez szamanów w rytualnych ceremoniach czy modlitwach. Z drugiej strony kultura zachodnia zaczęła doceniać Palo Santo z uwagi na jego piękny zapach, przyjemny rytuał palenia oraz rozprzestrzeniającą się modę na epatowanie duchowością i medytacją. Mamy więc dwa skrajne zastosowania tego niezwykłego kadzidła.
Skąd pochodzi Palo Santo?
Palo Santo (Bursera graveolens), oznacza dosłownie “święte drzewo” lub “święty patyczek”. Roślina ta występuje naturalnie w wielu krajach Ameryki Południowej i Środkowej, a także w Meksyku i na Wyspach Galapagos. Jest jednym z najintensywniej pachnących drzew na świecie! Jego subtelny aromat jest zupełnym przeciwieństwem tego, czego można spodziewać się po palonym drzewie. Zapach jest wyraźny i intrygujący, można go określić jako drzewny z nutą cytryny, mięty i sosny. Ten gatunek drzewa pochodzi z tej samej rodziny co np. mirra czy kadzidłowiec.
Właściwości lecznicze Palo Santo
Oprócz niezwykłego aromatu, palenie Palo Santo niesie ze sobą szereg właściwości prozdrowotnych. Pozytywnie wpływa na drogi oddechowe, działa antybakteryjnie i zwalcza stany zapalne. Może pomóc rozluźnić mięśnie (więc doskonale sprawdzi się w przypadku bólu brzucha) oraz ukoić bóle głowy spowodowane stresem i napięciem. Dym powstały w wyniku palenia tego kadzidła ma fantastyczny wpływ na osoby mające problem z oddychaniem – alergików i astmatyków.
Olejki eteryczne zawarte w tej roślinie, bardzo cenione w medycynie naturalnej, wspomagają układ nerwowy i odpornościowy oraz ułatwiają trawienie. Poza tym ten niezwykle cenny olejek eteryczny skutecznie zwalcza infekcje grzybiczne i działa antyseptycznie, czyli mogą służyć do odkażania i dezynfekcji ran
Czy Palo Santo leczy raka?
Według najnowszych badań, limonen zawarty w cytrusach, ale także w drzewie Palo Santo, wykazuje właściwości przeciwnowotworowe. Jak dowiedli naukowcy z Uniwersytetu w Wisconsin, jest zabójczy dla komórek nowotworowych i może hamować rozmnażanie, czyli proliferację komórek raka piersi. Mechanizm jego działania wciąż pozostaje jednak zagadką. Badanie, w którym uczestniczyły kobiety z nowotworem piersi typu MCF-7 pokazało, że już po dwóch do sześciu tygodniach przyjmowania 2g limoneum, zauważono korzystny wpływ na poziom hormonów stymulujących wzrost guza.
Możemy więc przypuszczać, że w niedalekiej przyszłości zawarty w Palo Santo limonen może być skuteczną bronią w walce z nowotworami piersi.
Aromaterapia
Cytrusowy aromat Palo Santo ma również szerokie zastosowanie w aromaterapii i sprzyja medytacji. Jego wspaniały zapach wprowadza dobrą atmosferę, uwalnia od negatywnej energii i uspokaja emocje. Ma także właściwości oczyszczające umysł. Pomaga uwolnić się od depresyjnych nastrojów, koi zmysły i harmonizuje ciało. Pobudza kreatywność i koncentrację. Ten niezwykle przyjemny zapach sprawia, że w naszych umysłach może zagościć mądrość, a w sercach wdzięczność. Co ciekawe, nawet niezapalone drewienko wydziela subtelną, drzewno-cytrusową woń, dlatego doskonale sprawdza się jako naturalny odświeżacz zapachów w mieszkaniu, szafie czy w samochodzie. Palo Santo stało się także, jako drzewo o niezwykłych właściwościach, skuteczną bronią przeciw negatywnej energii. Oczyszcza dom, usuwa złą energię, a jego zapach, który unosi się w pomieszczeniu, zapewnia ochronę energetyczną.
Rytualne palenie Palo Santo
Palo Santo to, obok Białej Szałwii, najpopularniejsze naturalne kadzidła na świecie. Uznanie zyskało nie tylko dzięki pięknym aromatom rozchodzącym się w czasie jego palenia. To mistyczne kadzidło o wręcz magicznych, niezwykłych właściwościach, głównie dla rdzennych mieszkańców Ameryki. Rytualne palenie świętego drzewa to tradycja sięgająca już czasów Imperium Inków. Tysiące lat temu uzdrowiciele i szamani wykorzystywali moc Świętego Drzewa do utrzymywania czystej i uziemionej energii. Po dziś dzień, m.in. w Andach, można spotkać tamtejszych szamanów, dla których Bursera graveolens to wciąż nieodłączny element każdej ceremonii.
Czy Palo Santo jest gatunkiem zagrożonym?
To pytanie ostatnio coraz częściej pojawia się w wyszukiwarkach i w mediach społecznościowych. Temat wycinek drzew Palo Santo wzbudza spore kontrowersje, głównie z powodu podobieństwa dwóch gatunków botanicznych. Ale uspokajamy – Bursera graveolens, czyli nasze święte drzewo, nie jest gatunkiem krytycznie zagrożonym. Na czerwonej liście IUCN oraz w CITES, wymienione jest Bulnesia sarmientoi, czyli inna roślina ale potocznie nazywana również Palo Santo. Ten gatunek jest zagrożony ponieważ był wykorzystywany na skalę przemysłową, jako surowiec drzewny w budownictwie.
Jak pozyskiwane są drewienka Palo Santo?
Już sam sposób pozyskiwania drewienek jest wyjątkowy – respektujący jego świętość, kultywując dalsze życie i utrzymując przepływ energii. Święte drzewo rośnie przez ok. 40 lat, a następnie obumiera. Takie drzewo lub opadnięte gałęzie pozostawia się w lesie, w suchych i bardzo nasłonecznionych warunkach, do leżakowania na okres minimum 3-5 lat. W tym czasie, w drzewie zachodzi szereg reakcji chemicznych, w wyniku których krystalizują się soki i formuje się aromatyczna żywica Palo Santo. Dopiero takie drzewo, które umarło naturalnie i miało czas “dojrzeć” daje nam pełnie swego niezwykłego aromatu i cudownych właściwości.
W jaki sposób sprawdzić czy Palo Santo, które chce kupić pozyskane jest legalnie i ekologicznie?
Szukając w sklepach Palo Santo należy zwrócić uwagę na jego etyczne pochodzenie ze sprawdzonego źródła. Każdy sklep, mający w swojej ofercie bezpieczne i certyfikowane drewienka na pewno informuje o tym swoich klientów. My, w Spokojnym możemy pochwalić się Palo Santo sprowadzanym z rejonów Peru, pozyskiwanym tylko z drzew obumarłych i opadłych gałęzi, które posiada certyfikat leśny oraz fitosanitarny (można zobaczyć go TUTAJ).
Jak inaczej upewnić się, że Palo Santo pozyskane jest etycznie z legalnego wywozu?
Zdecydowanie poprzez zapach drewienek. Nawet niewprawione nosy zauważą znaczącą różnice w unikalnym zapachu Palo Santo pozyskanego z naturalnie powalonych drzew, a tego ścinanego nielegalnie, z żywych drzew (które często są sztucznie aromatyzowane i niewiadomego pochodzenia).
Jak palić Palo Santo?
Palo Santo w swojej podstawowej formie to wyjątkowe kadzidło w najczystszej postaci. Jest to po prostu fragment drzewa, o bardzo dużej zawartości olejków eterycznych. Jego palenie jest niezwykle proste – drewienko należy trzymać nad płomieniem, pod kątek 45 stopni, do momentu, kiedy złapie ogień. Wtedy można zdmuchnąć palące się drewienko – powinno się wtedy zacząć intensywnie dymić. Aromatycznym dymem możemy okadzać ludzi, przedmioty lub pomieszczenia, albo pozostawić żarzące się drewienko w bezpiecznym, niepalnym miejscu i cieszyć się aromaterapeutyczną chwilą spokoju i refleksji. Drewienko po pewnym czasie samo zgaśnie, ale bez problemu można odpalić je ponownie.
Akcesoria do palenia Palo Santo
Do palenia Palo Santo warto wykorzystać specjalne, dedykowane podstawki lub misy. W naszym Spokojnych sklepie znajdziecie przepiękne muszle z zatopionymi perłami lub elegancką kamienną podstawkę, które doskonale sprawdzą się do łapania popiołu i zapewnią bezpieczne palenie naszego ulubionego kadzidła.
Inne zastosowanie drzewa Palo Santo
Palo Santo to nie tylko kadzidła w formie drewienek. W naszym Spokojnym sklepie można znaleźć także bardzo popularne kadzidełka patyczkowe o unikalnym zapachu Palo Santo, sprzyjające medytacji kadzidełka stożkowe, olejek eteryczny 100% Palo Santo oraz świece sojowe – piękna i kolorowa świeca z zatopionymi suszonymi kwiatami, naturalnymi kwiatami i kawałkami Palo Santo lub świeca z dodatkiem 100% olejku eterycznego. Każdy znajdzie u nas coś dla siebie 🙂
Biżuteria
Kawałki drewna wykorzystywane są do produkcji biżuterii. Naturalne bransoletki, przyciągające wzrok wisiorki czy piękne kolczyki, chronią przed złymi mocami, a przy tym przepięknie pachną. Biżuteria ta jest uniwersalna, doskonale pasuje do wielu stylów i świetnie sprawdzi się jako prezent dla bliskiej osoby.
Naczynia
Święte drzewo należy do grupy materiałów, wykorzystywanych do wyrobu matero, czyli specjalnych naczyń do parzenia herbat Yerba Mate. Ponoć ten, kto chociaż raz spróbuje yerby z matero z Palo Santo, już nigdy nie zechce pić jej z innego naczynia. Niezwykle aromatyczną żywicę, której smak przedostaje się do napoju pod wpływem temperatury wody, docenią wszyscy smakosze Yerba mate.
Naczynia i biżuteria ze świętego drzewa będą różnić się kolorem – jego barwę możemy określić od jasnego, oliwkowego, po ciemnobrązowy, wręcz czekoladowy. Im dłużej drzewo leżakuje w promieniach słońca tym staje się ciemniejsze i bardziej aromatyczne.
Romantyczna legenda o Palo Santo
Na koniec, w ramach ciekawostki, legenda o Palo Santo, z wielką miłością w tle.
U zarania dziejów, kiedy na Ziemi żyła jedynie garstka ludzi, najprzystojniejszy i najbardziej cnotliwy z nich, Cosokait, zakochał się w uroczej dziewicy. Niestety, piękna wybranka jego serca nie odwzajemniała jego uczuć. Dziewczyna pozostawała obojętna na jego zajoty, choć ten co dzień starał się zwrócić na siebie jej uwagę i rozkochać ją w sobie. Cosokait cierpiąc z powodu nieszczęśliwej miłości, tracił powoli sens życia, jego serce pozbawiało się nadziei i stało się zupełnie opustoszałe. Młody mężczyzna zapadł na ciężką chorobę – chorobę smutku i samotności, lecz nadal nie potrafił zapomnieć o dziewczynie. Ten okropny smutek przyprowadził do niego śmiertelną gorączkę. Na łożu śmierci Cosokait wzywał swą ukochaną, ale ona się nie pojawiła. Zanim śmierć zabrała go z tego świata, wykrzyknął jeszcze swoje ostatnie słowa;
„Proszę, powiedzcie mojej ukochanej, że ja nie chcę umierać, ale Yago (Bóg) zabiera mi moje życie. Zawsze będę przy niej. Udekoruję jej głowę pachnącymi kwiatami. Odgonię wszelkie insekty od niej. Nadam smak wodzie, której posmakują jej usta. Pójdę do nieba w aromatycznym dymie podczas ceremonii NAREG. Będę zawsze przy niej i dam jej wszystko o co tylko poprosi…”
A potem, wołając imię dziewczyny, odszedł do krainy śmierci. Ciało Cosokaita pochowano nad rzeką. Pewnego razu, kiedy wybranka jego serca przechodziła obok miejsca jego pochówku, jakaś niewidzialna siła przywołała ją do groby Cosokaita. Pod wpływem impulsu, dziewczyna dotknęła ziemi, a wtedy duch jej zalotnika zaczął się materializować w postaci niezwykłego drzewka o wielu pąkach. Jeden z nich wpięła sobie we włosy. Miękki zapach drzewka roztaczał się wokół dziewczyny i wprawiał ją we wspaniały nastrój. Poczuła w sobie czystą miłość i radość. To magiczne drzewko swoim aromatem odstraszało insekty i nadawało cudowny smak wodzie. Tym sposobem Cosokait mógł już na zawsze zostać przy swojej ukochanej.
Palo Santo (Bursera graveolens) stało się symbolem wiecznej miłości, oczyszczonej ze wszelkich oczekiwań i skłonnej do największych poświęceń.