Jakie są najlepsze kadzidełka? - Spokojny Umysł
Darmowa Dostawa Od 199 zł ✨
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Search in posts
Search in pages
product
blank

Jakie są najlepsze kadzidełka?

W dzisiejszych, zwariowanych czasach, kiedy świat pędzi do przodu, a życie wymaga od nas ciągłego pośpiechu i skupienia, coraz bardziej potrzebujemy wyciszenia i wyłączenia się. Dlatego szukamy alternatywnych metod. Jedną z nich, coraz bardziej popularną w naszych kręgach kulturowych jest medytacja, joga i ogólnie pojęta aromaterapia.

Jakie są najlepsze kadzidełka?

W dzisiejszych, zwariowanych czasach, kiedy świat pędzi do przodu, a życie wymaga od nas ciągłego pośpiechu i skupienia, coraz bardziej potrzebujemy wyciszenia i wyłączenia się. Nie zawsze możemy sobie pozwolić na częste wyjazdy na łono natury. Dlatego szukamy alternatywnych metod. Jedną z nich, coraz bardziej popularną w naszych kręgach kulturowych jest medytacja, joga i ogólnie pojęta aromaterapia. Przy medytacji i jodze potrzebujemy trochę przestrzeni, czasami kilku niezbędnych akcesoriów i odrobinę wiedzy. Dobrze jest zacząć pod okiem instruktora, który wprowadzi nas w świat asan i czakr.

W przypadku aromaterapii sprawa jest dużo prostsza. Wystarczy wybrać zapach, który lubimy lub aromat posiadający specjalne właściwości (relaks, koncentracja, energia itp.) i od razu można cieszyć się jego dobroczynnym działaniem. Form aromaterapii jest wiele, dlatego każdy znajdzie tu coś dla siebie. Możemy wybrać olejki eteryczne, kadzidełka zapachowe czy świece.

W tym artykule chciałabym pomóc Ci wybrać najlepsze kadzidełko. Podpowiem jakie kadzidełka wybrać, w czym mogą pomóc, na co warto zwrócić uwagę przy zakupie kadzidełek oraz m.in. jakie będą najskuteczniejsze kadzidełka na komary.

Palo santo

Rodzaje kadzidełek

Kadzidła naturalne

Kadzidełka w pęczku

Zacznijmy od tego czym właściwie są kadzidełka. Potocznie nazywamy tak bardzo wiele rzeczy – kawałki kory, drewienka, kolorowe patyczki czy pachnące zioła. W praktyce “prawdziwe” naturalne kadzidło to kawałeczki żywicy z jednego tylko rodzaju drzewa – kadzidłowca. Najsłynniejsze drzewa rosną w Omanie, ale są również odmiany występujące w Indiach, Somalii, we Wschodniej Afryce czy Kenii. Na potrzeby tego artykułu możemy jednak przyjąć, że kadzidełka to różnego typu substancje, które po podpaleniu wydzielają aromatyczny zapach.

Kadzidełka patyczkowe

Kadzidełka patyczkowe

Chyba najbardziej popularny rodzaj kadzidełek to właśnie patyczki. Wyróżniamy dwa główne rodzaje kadzidełek patyczkowych – pospolite bambusowe patyczki owinięte masą kadziową i kadzidła laski, które są w całości uformowane z kadziowej masy. Masa ta, to starannie skomponowana mieszanka naturalnych składników, takich jak kwiaty, żywice, zioła, drewno i miód.

Jako ciekawostkę warto wspomnieć, że kadzidełka laski, w przeciwieństwie do klastycznych kadzidełek patyczkowych są bezdymne. Brak bambusowego patyczka w środku sprawia, że spalanie przebiega bez zbędnego dymu, a w pomieszczeniu unosi się tylko aromat ziół, roślin itp.

W przypadku kadzidełek patyczkowych wybór zapachu jest ogromny. Możemy zdecydować się na pojedyncze aromaty jak jaśmin, opium czy wanilia, albo skorzystać z gotowych mieszanek zapachów (np. Smocza krew czy Anielski Pył).

W naszym spokojnym sklepie, znajdziecie ogromny wybór kadzidełek patyczkowych najlepszych producentów m.in HEM, Satya, Song of India, Nippon Kodo czy Sattva Ayurveda.

Kadzidła indyjskie

Kadzidła te, to cieniutkie pałeczki, w których aromacie można wyczuć żywicę z dodatkiem węgla drzewnego, drzewo sandałowe oraz olejki eteryczne. Kadzidełka indyjskie charakteryzują się kompozycją trzech nut zapachowych: nuty głowy, serca i bazowej. Ten rodzaj kadzideł powinien być palony o konkretnej porze dnia, zgodnie z przeznaczeniem. I tak, np. rytuał oczyszczenia powinno się przeprowadzać rano, od wschodu słońca do południa. Palenie kadzidła w nocy, wzmacnia więzy miłosne, a rytuał sprzyjający dobrobytowi powinien odbywać się zapalając kadzidło między południem a zachodem słońca.

Kadzidła japońskie
Kadzidełka Palo Santo Morning Star

W Japonii tradycja palenia kadzideł pojawiła się razem z buddyjskimi mnichami, w VI wieku n.e. Japońskie kadzidełka wyróżniają się zdecydowanie bardziej delikatnym aromatem niż kadzidła indyjskie, a patyczki są mniejsze od np. kadzideł bhutańskich. Aromatyczne patyczki tworzone są przez mistrzów sztuki perfumeryjnej, w związku z czym zapachy są bardziej luksusowe, a mniej naturalne niż np. w przypadku kadzideł tybetańskich.

Kadzidła bhutańskie

Ręcznie rolowane z masy roślinnej – bez dodatku kleju, papieru, perfum i sztucznych barwników. Przygotowane w tradycyjny bhutański sposób w oparciu o wielowiekowe receptury buddyjskich mnichów z dokładnie 108 naturalnych składników. W odróżnieniu od kadzideł tybetańskich mają gładką, bardziej zwartą strukturę i są bardziej odporne na złamania co wynika z większej zawartości żywicy. Zapakowane w tubę wykonaną z bambusa i papieru lokta. Ich zapach jest bardzo charakterystyczny co sprawia, że odróżnia je to od wszystkich pozostałych

Kadzidła tybetańskie

Kadzidełka tybetańskie to specjalna mieszanina naturalnych ziół, przetwarzanych manualnie w uświęcony tradycją sposób, bez użycia patyczka bambusowego. Charakteryzuje je nierówna faktura. Zawierają 30 lub więcej składników w postaci roślin, ziół, kwiatów, liści, trawy, przypraw, drewna, kory i minerałów. Wszystkie naturalne składniki najpierw są mielone tak, by uzyskać konsystencję proszku, a następnie mieszane z miodem oraz cukrem trzcinowym. Taka masa przechowywana w cieple, zaczyna fermentować. Z czasem pojawia się specyficzny, nieco piżmowy zapach – to znak, że czas dodać żywicę. Tak przygotowaną masę przepuszcza się przez specjalne formy, a następnie suszy gotowe patyczki przez ok. 5 dni.

Jak palić kadzidełka patyczkowe?

Ten rodzaj kadzidełek jest chyba najprostszy w obsłudze. Wystarczy podpalić jego koniec, a następnie zdmuchnąć płomień, tak aby patyczek tylko lekko się żarzył i już możemy cieszyć się aromatycznym dymem. Kadzidło można umieścić w specjalnej podstawce lub po prostu wbić w ziemię obok ulubionego kwiatka. Należy jednak pamiętać o zachowaniu podstawowych zasad BHP! Poza tym, kadzidełka patyczkowe ulegają spopieleniu, więc warto zadbać o to, aby popiół z kadzidełka mógł swobodnie opadać w bezpieczne miejsce.

W sklepie internetowym SpokojnyUmysl.pl znajdziecie przepiękne podkładki pod kadzidełka, takie jak klasyczna narta ze zdobieniem, okrągła podstawka z drewna mangowego czy praktyczne pudełko-piórnik z indyjskiego drzewa różanego, który nada się równie dobrze do palenia i przechowywania bez utraty aromatu kadzidełek patyczkowych.

Kadzidełka patyczkowe, w zależności od ich rodzaju i wielkości , palą się zazwyczaj od 10 do 30minut.

Kadzidełka stożkowe

Kadzidełka stożkowe

Bardzo popularnym wyborem wśród fanów kadzidełek są także kadzidełka stożkowe. Są to formowane ręcznie stożki, o różnej wielkości. Powstają one z wysokiej jakości, sproszkowanych, naturalnych składników, takich jak kora drzew, suszone zioła, płatki kwiatów, żywice i olejki eteryczne.

Kadzidełka stożkowe warto palić w dużych pomieszczeniach, ponieważ ze względu na swoją budowę dają intensywny zapach w krótkim czasie. Ponadto jest oryginalny kształt sprawia, że jest bardzo praktyczny i można z łatwością bezpiecznie umieścić go na podstawce, czy w doniczce z ziemią, mający przy tym pewność, że się nie przewróci, a popiół powstały po spaleniu kadzidła nie rozsypie się w niekontrolowany sposób.

Jak palić kadzidełka stożkowe?

Ulubione kadzidło stożkowe należy umieścić na żaroodpornej podstawce, np. na specjalnej podstawce w kształcie kwiatu lotosu lub w przepięknej muszli Abalone. Jako podkładka pod kadzidełko stożkowe może służyć także drewniane pudełko-piórnik, elegancka kamienna misa lub kominek zapachowy. W przypadku tego ostatniego, warto jednak zaizolować powierzchnię drobnymi kamyczkami, piaskiem lub solą. Wtedy nasz rytuał będzie jeszcze piękniejszy, a my będziemy mogli być spokojni, że nasze naczynie się nie uszkodzi. Bezpiecznie osadzony stożek należy podpalić, a następnie zgasić płomień i cieszyć się żarzącym się kadzidełkiem stożkowym, z którego unosić się będzie niesamowity, pachnący dym.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, zapraszamy do lektury wpisu na naszym blogu – Jak palić kadzidła stożkowe?

Kadzidełka naturalne

Muszla Abalone do palenia kadzideł

Naturalne kadzidło to obok kadzideł żywicznych, najprostsza forma kadzidełek. Występują najczęściej w formie kawałków drewna lub wiązki suszonych liści i ziół. Stosuje się je zazwyczaj do okadzania siebie, pomieszczeń lub przedmiotów. Mają one wyjątkowe znaczenie rytualne i duchowe, a Palo Santo czy Biała szałwia to w niektórych częściach świata święte rośliny, dlatego warto używać ich z szacunkiem.

Palo santo
Palo Santo

Palo santo oznacza dosłownie “święte drzewo” lub “święty patyczek”. Drzewo Palo santo (Bursera graveolens) rośnie w wielu krajach Ameryki Środkowej i Południowej oraz w Meksyku i na Wyspach Galapagos. Co ciekawe jest to jedno z najintensywniej pachnących drzew na świecie! Nawet niezapalone drewienka, dzięki wysokiej zawartości olejków eterycznych, mają bardzo intensywny zapach. Często wykorzystywane są jako naturalne odświeżacze powietrza do domu czy samochodu.

Kadzidło Palo Santo staje się coraz popularniejsze, dzięki swoim fantastycznym właściwościom. Ten niezwykły cytrusowodrzewny aromat wprowadza pozytywną atmosferę, uwalnia od negatywnych energii, uspokaja emocje i napięcia w ciele. Harmonizuje umysł, koi zmysły, a nawet przegania złe duchy. W medycynie naturalnej jest popularny również jako środek na przeziębienie i grypę. Ma właściwości antyseptyczne i przeciwzapalne, dlatego wspomaga walkę z infekcjami wirusowymi i grzybicznymi. Wspiera układ odpornościowy, oczyszcza drogi oddechowe, łagodzi bóle głowy, objawy astmy, niepokój i depresje.

Jak palić Palo Santo?

Przed przystąpieniem do okadzania Palo Santo warto pomyśleć o intencji, z jaką chcemy zapalić to święte drzewo. Samo palenie drewienka jest zupełnie nieskomplikowane. Należy umieścić kadzidełko nad płomieniem i podpalić je. Po ok. minucie płomień powinien zgasnąć, a z rozżarzonego drewienka będzie unosił się już niezwykły zapach. Palo Santo można zostawić do całkowitego wypalenia, lub zgasić tlące się drewienko w dowolnym momencie, a w razie potrzeby odpalić ponownie. Do rytuału dobrze jest wykorzystać muszle Abalone lub czarną misę.

Biała szałwia
Biała szałwia – pęk liści 22,5 cm

Biała szałwia to pochodząca z Kalifornii i północnej części Meksyku roślina, o oczyszczającym aromacie i niezwykle bogatej historii duchowej. Olejki białej szałwii są stosowane jako antybiotyk i środek bakteriobójczy, a ponadto ma właściwości antyseptyczne i przeciwzapalne.

Jednak ogromną popularność zyskała dzięki swoim niezwykłym, wręcz mistycznym właściwościom duchowym; jest często wykorzystywana w rytuałach oczyszczających i uzdrawiających. Rytuał związany z okadzaniem białą szałwią pozwala oczyścić ludzi, pomieszczenia i przedmioty z negatywnej energii, złych doświadczeń i traum. Zapachy unoszące się podczas palenia, pozytywnie wpływają na koncentracje, czujność i intuicje, a także wprowadzają w dobry nastrój, poprawiają jakość snu i sprzyjają medytacji.

Jak palić białą szałwie?

Biała Szałwia liście (25g)

Aby wykonać rytuał oczyszczania musimy przygotować pęk liści białej szałwi, źródło ognia oraz naczynie żaroodporne do zbierania popiołu (podobnie jak w przypadku palenia drewienek, doskonale nadają się do tego nasze miski czy muszle). W pierwszej kolejności musimy ustalić intencję naszego rytuału. Następnie należy otworzyć okno, aby wraz z dymem mogły swobodnie ulotnić się przez nie złe emocje i negatywne energie. Suche liście należy podpalić, a następnie zdmuchnąć płomień, tak aby z tlących się gałązek uwalniał się gęsty i aromatyczny dym. Kadzidło trzymamy nad naczyniem jedną ręką, a drugą rozprowadzamy jego zapach po domu lub wokół oczyszczanego przedmiotu lub osoby. Czas palenia należy dostosować do swoich potrzeb, ale zdecydowanie nie warto się śpieszyć. Niech to będzie wyjątkowe i magiczne doświadczenie.

Szałwię można również stosować jak klasyczne kadzidło – wystarczy ją podpalić, lekko przygasić i pozostawić tlącą się w ognioodpornym naczyniu. W obu sytuacjach należy zachować szczególną ostrożność oraz nigdy nie pozostawiać tlącej się szałwii bez opieki – szczególnie jeśli w najbliższym otoczeniu znajdują się małe dzieci lub zwierzęta.

Kadzidła żywiczne

Kadzidło żywiczne Olibanum Premium (70g)

Kadzidła żywiczne są najbardziej pierwotną i naturalną formą kadzideł. Są najmniej przetworzone – w większości są to czyste żywice drzew, w formie niewielkich bryłek lub proszku. Czasem producenci dodają do nich olejki zapachowe.

Drzewo kadzidłowca ma przepiękną złotą korę i po nacięciu “płacze” żywicą, która niezwykle pachnie. Takie żywiczne łzy zastygają, tworząc piękne kryształki, przypominające nieco bursztyn, o różnej wielkości i kształcie. Te kryształki to właśnie naturalne kadzidła, które skrywają w sobie jedynie naturalne składniki – kwasy organiczne i olejki zapachowe. To właśnie im zawdzięczamy niesamowite zapachy uwalniające się po podgrzaniu żywicy.

Poza klasycznymi żywicami z kadzidłowca, do tej grupy możemy zaliczyć także kadzidełka drewienka, bursztyn, skrystalizowaną kamforę oraz żywice z mirry, świerka lub sosny. Wszystkie znajdziecie w naszym sklepie.

Jak palić kadzidła żywiczne?

Do palenia kadzideł żywicznych będzie nam potrzebny węgielek trybularzowy, kadzielnica lub inna niepalna podstawka i oczywiście kadzidło. Węgielek należy należy umieścić na podstawce, a następnie podpalić go i ułożyć na nim kryształki żywicy. Ilość kadzidła możemy dowolnie dawkować, w zależności od naszych potrzeba i preferencji. Głęboki zapach i urokliwy dymek zaczną od razu unosić się nad żarzącym się węgielkiem.

Kadzidła sznurkowe

Kadzidła sznurkowe Krishna

Kadzidełka sznurkowe powstały dużo wcześniej, niż najpopularniejsze dziś kadzidełka patyczkowe. Najbardziej cenione były w Indiach, Nepalu i Tybecie.

Te pachnące sznureczki wykonane są ze sproszkowanych płatków kwiatów, ziół, kory drzew i olejków, które następnie zawija się w papier Lokta i ciasno skręca, formując małe sznurki.

Niezwykle interesującym elementem tych kadzidełek, jest właśnie papier, w którym są formowane. Papier Lokta to papier czerpany, pochodzący z Nepalu. Jest on niezwykle wytrzymały, ma unikalną strukturę, a ponadto jest odporny na insekty, wilgoć i pleśń. Kora z wiecznie zielonych krzewów papyracei Daphne Cannabina, rosnących wysoko na stokach Himalajów, jest zbierana z poszanowaniem środowiska. Włókno tej rośliny jest prawdopodobnie jednym z najmocniejszych włókien naturalnych.

Jak palić kadzidła sznurkowe?

Kadzidła nepalskie sznurkowe Amitabha Buddha

Kadzidła sznurkowe same w sobie wydzielają cudowny zapach, więc nawet niezapalone sprawdzą się doskonale jako naturalny odświeżacz zapachu do szafy czy samochodu.

Aby uwolnić aromaty ukryte w tych niepozornych zawiniątkach, należy umieścić kadzidło na dedykowanej podstawce (np dołączonej do zestawu tych kadzidełek), a następnie podpalić. Kadzidło pali się szybko, a dym pachnie bardzo intensywnie, dlatego zaleca się używać tych kadzidełek w dużych pomieszczeniach lub palić jednorazowo tylko kawałki sznurka.

Jak wybrać najlepszy rodzaj kadzidełka?

Kadzidełka

Odpowiedź jest niezwykle prosta – wyrób należy do Ciebie 🙂

Zastanów się w jakich warunkach będziesz palić kadzidełka zapachowe, czy będziesz chciał korzystać z dodatkowych akcesoriów, czy jest dla Ciebie ważne znaczenie rytualne czy ma być to tylko chwila przyjemności. Palenie kadzidełek może być bardzo ciekawym doświadczeniem, więc warto spróbować różnych opcji i znaleźć swój rodzaj kadzidełek, który będzie nam najbardziej odpowiadał.

Zapachy

Sposób palenia kadzidła to jedno. Prawdziwe wyzwanie pojawia się, kiedy stajemy przed wyborem zapachu. Tu wybór jest ogromny – słodki zapach kwiatów, ciężki, ziemisty zapach żywic i drzew, orzeźwiające, owocowe aromaty czy delikatna woń ziół. Wybierając zapach swojego kadzidła, możemy kierować się indywidualnymi preferencjami dotyczącymi ulubionego zapachu lub zasugerować się konkretnymi właściwościami jakie posiadają poszczególne zapachy.

Aromaterapia

 

Aromatoterapia, niezwykle popularna w medycynie ludowej, to inaczej leczenie zapachem. Już Hipokrates, uważany za ojca medycyny, zalecał palenie aromatycznych ziół, ponieważ chroniło to przed rozwojem wielu chorób zakaźnych. Substancjami leczniczymi są tu przede wszystkim naturalne olejki eteryczne.

W trakcie aromaterapii, lotne cząsteczki związków zapachowych docierają do błony śluzowej nosa, a następnie, dzięki receptorom węchowym, trafiają prosto do mózgu. Oddziaływają tam na połączenia nerwowe, odpowiedzialne m.in. za działanie układu oddechowego, aktywność mięśniową czy przekazywanie sygnałów bólowych.

Każdy zapach ma swoje właściwości i może być wykorzystany w konkretnym celu. Większość zapachów, ma więcej niż jedno zastosowanie, ale ogólnie możemy podzielić je na kilka zasadniczych grup.

Zapach relaksu i odprężenia

Jest to chyba najczęściej stosowana w aromaterapii grupa zapachów. Wspomagają wyciszenie i zasypianie, mają działanie relaksacyjne i odprężające oraz pomagają w redukcji stresu i sprzyjają medytacji. Najbardziej odprężająco pachną:

Zapach odświeżenia i energii

Zapachy z tej grupy orzeźwiają umysł, zwalczają senność i dodają energii. Warto stosować je rano, kiedy potrzebujemy “kopa” do działania, lub w trakcie dnia, jeśli zaobserwujemy spadek nastroju czy zmęczenie. Zapach, który działa pobudzająco to przede wszystkim:

Zapach poprawiający nastrój

Podnoszą na duchu, poprawiają samopoczucie, wprowadzają pozytywną energię, szczęście, a czasem podnoszą poziom endorfin w organizmie. Warto po nie sięgnąć, kiedy dopada nas chandra i zły nastrój. Najbardziej pozytywnie pachnie:

Zapach pobudzający kreatywność i koncentrację

Te zapachy są niezwykle popularne wśród osób praktykujących jogę i medytację, ponieważ pozytywnie wpływają na równowagę i zwiększają koncentrację. Dobrym pomysłem jest także otaczanie się tymi zapachami w czasie nauki czy pracy, a także podczas wykonywania zadań, które wymagają od nas większego skupienia. Takie zapachy to przede wszystkim:

Zapach pobudzający zmysły

Ta grupa zapachów sprawdzi się świetnie wieczorem, kiedy pragniemy relaksu i ukojenia, a także kiedy chcemy stworzyć intymną atmosferę w domu. Niektórym zapachom przypisuje się właściwości afrodyzujące. Najbardziej zmysłowe zapachy na romantyczny wieczór to:

Wyjątkowe zapachy do wyjątkowych zadań

Kadzidełka Palo Santo

Niektóre zapachy mają specjalne przeznaczenie i możemy się nimi wspomagać w wielu, często nieoczywistych sytuacjach.

O czym warto wiedzieć sięgając po kadzidełka zapachowe?

Kadzidła Biała Szałwia

Istnieje kilka uniwersalnych zasad dotyczących aromaterapii i samego stosowania kadzidełek, o których należy pamiętać.

Przede wszystkim z kadzidełek nie powinny korzystać: dzieci poniżej 3 roku życia, osoby starsze, kobiety w ciąży, astmatycy, osoby z zaburzeniami lękowymi oraz osoby chorujące na przewlekłe choroby układu oddechowego i mające problem z oddychaniem.

Nawet kadzidełka naturalne mogą powodować reakcje alergiczne, bóle i zawroty głowy czy mdłości.

Kiedy palimy kadzidło w obecności zwierząt, nie powinniśmy okadzać pomieszczeń przez długi czas oraz musimy zadbać o odpowiednią wentylacje.

Paląc kadzidełka zawsze powinniśmy przestrzegać zaleceń podanych przez producenta. Z kadzidełek należy korzystać w wentylowanym pomieszczeniu i nie wolno zostawiać kadzidła, które się pali, bez opieki, szczególnie kiedy w pomieszczeniu znajdują się dzieci lub zwierzęta.

Więcej nie zawsze znaczy lepiej – kadzidełka należy stosować z umiarem. Czas palenia należy dostosować do własnych preferencji. Nie zalecane jest wielogodzinne przebywanie w pomieszczeniu okadzanym dymem.

Podsumowanie

Zapytać jakie kadzidełka są najlepsze to tak jakby pytać o to jakie auto jest najlepsze. Każdy z nas szuka czegoś innego. Jedni potrzebują wyciszenia, a inny dodatkowych pokładów energii. Lubimy bardziej zapachy cytrusowe, kwiatowe lub wolimy bardziej ciężkie, ziemiste aromaty. Część z nas lubi otaczać się leciutką aromatyczną mgiełką a inni z kolei wolą gęste i wyraziste zapachy.

Z kadzidełkami warto eksperymentować, ponieważ, bezpiecznie stosowane, mogą być wspaniałą przygodą, wsparciem w wielu sytuacjach czy niezastąpionym elementem sesji jogi czy długich, jesiennych wieczorów. Z czasem, testując różne opcje i warianty będziemy mogli sami zdecydować jakie jest najlepsze kadzidło dla nas.

Jeżeli przed Tobą pierwsze zakupy i wciąż stoisz przed dylematem jakie kadzidełko wybrać, od czego zacząć palenie kadzidełek czy jaki zapach wybrać możesz śmiało do nas napisać, a my pomożemy Ci wybrać coś dla Ciebie!