Często zastanawiamy się na jakie kadzidełka się zdecydować i czym kierować się w ich wyborze. Ogólnie kadzidełka dzielimy ze względu na ich kształt, formę, metodę palenia czy aromat. Zdarza się, że zapominamy o niezwykłych właściwościach kadzideł. W końcu składniki z jakich powstają kadzidełka, a także niesamowity zapach unoszący się w trakcie ich palenia, mają często bardzo pozytywny wpływ na naszą duszę i ciało. Jakie jest działanie kadzidełek? Jaki zapach wybrać jeżeli dopadła nas chandra albo potrzebujemy pracować na najwyższych obrotach? Najciekawsze informacje znajdziesz w tym artykule.
Najpopularniejsze rodzaje kadzidełek
Dzisiaj kadzidełka przyjmują bardzo różne rodzaje i kształty. Możemy spotkać je w formie wygodnych patyczków, niewielkich stożków, proszku z żywicy czy kolorowych sznureczków. Jednak najstarszą znaną formą kadzidła, są kadzidła żywiczne i kadzidła naturalne.
- Kadzidła żywiczne – to nic innego jak zastygnięta żywica drzew – oryginalne drzewa kadzidłowca. Kadzidła te swoją formą, przypominają nieco nasz polski bursztyn. Ten rodzaj kadzidła pali się zazwyczaj na kadzielniczce, z wykorzystaniem węgielka trybularzowego.
- Kadzidła naturalne – są obok kadzideł żywicznych, najmniej przetworzoną i najbardziej naturalną formą kadzidełek. Naturalne kadzidełka to po prostu suszone zioła, liście i kwiaty (np. biała szałwia), albo fragmenty drzew (np. Palo Santo), które spalając się wydzielają piękny zapach o dobroczynnych właściwościach.
- Kadzidełka patyczkowe – to prawdopodobnie najpopularniejszy rodzaj kadzidełek. Są powszechnie dostępne, łatwe w obsłudze i znamy je już od dawien dawna. Kadzidełka patyczkowe często palone są w chińskich restauracjach, sklepach ezoterycznych czy w szkołach jogi. Wyróżniamy kilka rodzajów tych kadzidełek, między innymi kadzidełka japońskie, bhutańskie, ajurwedysjkie, indyjskie, nepalskie czy tybetańskie. Każde z nich różni się nieco składem, zapachem, metodą produkcji i wyglądem.
- Kadzidełka stożkowe – dzięki swojemu oryginalnemu kształtowi, kadzidełka stożkowe palą się szybko i intensywnie, wydzielając przy tym dużo aromatycznego dymu. Dzięki temu są powszechnie stosowane w dużych pomieszczeniach i korytarzach, a także w sytuacjach kiedy chcemy szybko wypełnić pomieszczenie kadzidlanym aromatem.
- Kadzidełka sznurkowe – ten rodzaj kadzidełek powstał dużo wcześniej niż popularne patyczki, chociaż największym uznaniem cieszą się w Indiach, Nepalu i Tybecie. Ciekawostką jest, że nawet nie zapalone kadzidełka sznurkowe wydzielają piękny zapach, więc często są stosowane jako naturalny i delikatny odświeżacz powietrza.
Czym właściwie są kadzidełka?
W przypadku kadzidełek żywicznych i naturalnych, skład jest oczywisty. Jest to czysta żywica, czasami z dodatkiem aromatycznych olejków eterycznych, a w przypadku kadzidełek naturalnych to suszone gałązki np. białej szałwii, lawendy, eukaliptusa czy Palo Santo.
Prawdziwą ucztą dla zmysłów są natomiast niesamowite mieszanki, z których powstają kadzidełka stożkowe, patyczkowe czy sznurkowe. W ich składzie możemy często znaleźć korę drzew, suszone zioła i kwiaty, żywicę, miód czy olejki eteryczne. W zależności od tego, który składnik jest dominujący, zapach kadzidełek może być bardziej wyrazisty, kwiatowy czy głęboko drzewny. Skład kadzidełek ma także ogromny wpływ na działanie aromaterapeutyczne.
Dobrej jakości kadzidła, są produkowane z bezpiecznych i naturalnych komponentów dlatego z powodzeniem możemy stosować je w aromaterapii.
Działanie kadzidełek
Nie od dziś wiadomo, że kadzidełka mogą wprowadzić nas w dobry nastrój lub zwiększyć koncentrację i skupienie w czasie praktyki jogi czy medytacji. Jednak warto pamiętać o tym, że poza wspaniałym działaniem na nasze samopoczucie, kadzidełka mogą mieć również zbawienny wpływ dla naszego zdrowia. Niektóre składniki kadzidełek są np. szczególnie polecane w przypadku astmy, problemów z zasypianiem czy nadmiernym pobudzeniem.
Kadzidełka możemy podzielić na kilka grup, ze względu na ich zastosowanie i działanie.
Kadzidełka na uspokojenie
W dzisiejszym, zwariowanym i zabieganym świecie, coraz częściej szukamy naturalnych metod na wyciszenie i uspokojenie. Wszechobecny pęd i stres nie sprzyjają naturalnemu rytmowi naszego ciała, w którym niezwykle istotną rolę odgrywa właśnie zdrowy wypoczynek. Ciekawą i niezwykle skuteczną formą wprowadzenia swojego ciała w stan relaksu jest właśnie aromaterapia. Badania potwierdzają, że wiele roślin ma działanie wyciszające i uspokajające. My polecamy Wam szczególnie kadzidełka, które w swoim składzie mają między innymi:
- lawendę (np.Kadzidełka stożkowe na bazie roślin Bujna Lawenda)
- jaśmin (np. Kadzidła organiczne Jasmine)
- cynamon (np. Kadzidło stożkowe Cynamon)
- drzewo sandałowe (np. Kadzidełka Morning Star Drzewo Sandałowe)
Kadzidełka poprawiające nastrój i samopoczucie
Kiedy dopada nas chandra i złe samopoczucie, zamiast sięgać po wielki kubełek lodów możemy spróbować aromaterapii. Niektóre zapachy wpływają bardzo pozytywnie na nasz nastrój, wprowadzają pozytywną energię, a często nawet podnoszą poziom endorfin w naszym organizmie! Zanurzając się w kadzidlanym aromacie możemy szybko odzyskać radość życia i dobre samopoczucie. Najbardziej pozytywnie działają na nas zapachy:
- trawy cytrynowej (np. Kadzidła nepalskie sznurkowe Lemongrass)
- czekolady (np. Półkula do kąpieli Czekolada)
- paczuli (np. Kadzidełka Morning Star Paczula)
- wanilii (np. Kadzidło stożkowe Wanilia)
Zapachy, które pobudzają kreatywność i koncentrację
Kadzidlaną aromaterapią warto wesprzeć się także w czasie intensywnego wysiłku intelektualnego, podczas nauki czy pracy, która wymaga od nas dużego skupienia. Zapachy te doskonale sprawdzą się także w czasie praktyk jogi i medytacji, kiedy to szczególnie skupiamy się na naszej strefie cielesnej i duchowej. Wyjątkowe zapachy, które zwiększają koncentrację to np.:
- Palo Santo (np. Palo Santo drewienka)
- drzewo sandałowe (np. Kadzidło stożkowe Drzewo Sandałowe)
- lotos (np. Kadzidła ajurwedyjskie Lotos)
- rozmaryn (np. Hydrolat rozmarynowy ekologiczny)
Kadzidełka na przeziębienie
Kiedy dopada nas katar i przeziębienie, często przypominamy sobie o starych sposobach naszych babć i mam, które stosowały aromaterapię w leczeniu wielu schorzeń. Inhalację z olejku eukaliptusowego czy gorąca kąpiel z kilkoma kroplami mięty miały często niezwykle dobroczynny wpływ na przebieg naszej choroby. My do walki z przeziębieniem, polecamy także kadzidełka o zapachu np.:
- cytronelli (np. Kadzidła sznurkowe Citronella)
- tymianku (np. Tymianek ziele cięte)
- eukaliptusa (np. Kadzidełka patyczkowe Eukaliptus)
- mirry (np. Kadzidełka patyczkowe Mirra)
Kadzidełka na dolegliwości układu oddechowego
Ból gardła, katar, zalegająca wydzielina, która uniemożliwia normalne funkcjonowanie, ból głowy, problemy z oddychaniem i zasypianiem – brzmi znajomo? Domyślamy się, że szczególnie w sezonie jesienno-zimowym, wielu z nas boryka się z nieprzyjemnymi dolegliwościami górnych i dolnych dróg oddechowych. Na szczęście, badania pokazują, że wiele naturalnych roślin może pomóc nam zapobiegać i leczyć te dolegliwości. Najskuteczniejszym wsparciem w leczeniu chorób układu oddechowego są:
- biała szałwia (np. Kadzidło stożkowe Biała Szałwia)
- sosna (np. Kadzidełka japońskie Oedo Koh Sosna)
- eukaliptus (np. Kadzidła indyjskie Wellness)
- Palo Santo (np. Palo Santo drewienka)
Zapachy na migrenę i ból głowy
Wiele zapachów ma potwierdzone działanie przeciwbólowe. Dlatego też jeżeli nasze dolegliwości nie są bardzo uciążliwe, to zanim sięgniemy po medykamenty możemy spróbować złagodzić ból głowy aromatem kadzidełek. Najpopularniejsze aromaty o działaniu przeciwóbolowym to:
- mięta (np. Kadzidełka Scentsual Hinoki i Mięta)
- lawenda (np. Kadzidełka Ka Fuh Lawenda)
- eukaliptus (np. Biała Szałwia i Eukaliptus pęk liści)
- Frankincense (np. Kadzidła tybetańskie Frankincense)
Kadzidełka w walce z owadami
Jeżeli już mówimy o dobroczynnym działaniu kadzidełek, nie możemy zapomnieć o tym, że niektóre zapachy są niezwykle skuteczne w walce z uciążliwymi owadami. Komary, meszki, kleszcze czy mole nigdy nie są mile widziane w naszym otoczeniu. Kadzidełka po które warto sięgnąć w tym przypadku to na pewno:
- lawenda (np. Kadzidełka stożkowe na bazie roślin Bujna Lawenda)
- trawa cytrynowa (np. Kadzidełka patyczkowe Trawa Cytrynowa)
- cynamon (np. Kadzidła nepalskie Dorjee Samba)
- mięta pieprzowa (np. Mięta Pieprzowa liść)
Kadzidełkowe afrodyzjaki
Kadzidełka bardzo często kojarzą nam się z relaksem, wyciszeniem i błogim wieczorem w miłym towarzystwie. Niektóre zapachy pobudzają zmysły, tworzą intymną atmosferę, a także wykazują właściwości afrodyzujące. Do najbardzej zmysłowych zapachów możemy zaliczyć:
- piżmo (np. Kadzidełka patyczkowe na bazie roślin Słodkie Piżmo)
- paczula (np. Kadzidło stożkowe Patchouli)
- wanilia (np. Zestaw aromatyczny dla dosza Pitta Jaśmin i Wanilia)
- róża (np. Kadzidło greckie Bułgarska Róża)
Podsumowanie
Świat kadzidełek jest niezwykły i z każdym dniem przybywa nowych i oryginalnych ich kompozycji zapachowych. Działanie kadzidełek jest niezwykle szerokie i różnorodne, w zależności od formy, zapachu i składu konkretnego kadzidła. My przedstawiliśmy w tym artykule tylko kilka podstawowych zastosowań kadzidełek zapachowych. Wierzymy, że każdy z nas jest w stanie odnaleźć w kadzidełkach to, czego szuka i czego potrzebuje.