Zapach cynamon - Spokojny Umysł
Darmowa Dostawa Od 199 zł ✨
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Search in posts
Search in pages
product

Zapach cynamon

Dawniej cenniejszy niż złoto, uważany za ambrozję bogów.
show blocks helper
Zwiń filtry

Cynamon

Aromaterapia

Zapach cynamonu nieodłącznie kojarzy nam się z zimą i Świętami. Pachnące pierniczki, gorący grzaniec czy aromatyczny kompot z suszonych owoców – już na samą myśl o tym zaczynamy się uśmiechać 🙂 Nic dziwnego, zapach cynamonu działa kojąco i poprawia samopoczucie. Jego ciepły, korzenny aromat wprowadza miłą atmosferę i pozytywną energię. Poza tym wspiera pracę mózgu i poprawia jego aktywność – wpływa pozytywnie na dopływ krwi do mózgu, przez co uzyskujemy jasny umysł, lepszą pamięć i koncentrację. W ezoteryce uznaje się, że cynamon przyciąga do nas bogactwo, obfitość i radość życia. 

Właściwości i zastosowanie

Historia

Cynamon ma niezwykle bogatą historię. Uważany niegdyś za “ambrozję bogów”, był jednym z najbardziej pożądanych towarów na świecie. Wierzono, że leczy umysł i ciało, nadając mu boski, złoty kolor. Już w 2000 r.p.n.e., starożytni Egipcjanie używali go do balsamowania zwłok. W Starym Testamencie cynamon był składnikiem oleju namaszczającego. Dla Egipcjan, Fenicjan i Izraelitów, kora cynamonu była równie cenna jak złoto. 

Europejczycy na temat cynamonu wiedzieli niewiele. Poza informacją, że jest importowany zza Morza Czarnego, pochodzenie cynamonu było owiane legendą i krążyło wokół niego wiele historii. Cynamon miał być ponoć wyciągnięty z sieci zarzuconych u źródła Nilu, albo przyniesiony ludziom przez mityczne ptaki, żyjące na najwyższych szczytach gór. Według innych podań cynamon był zbierany w głębokich kanionach, których strzegły potworne węże. Rzymski filozof Pliniusz Starszy, głosił, że cynamon przypływa z Etiopii na tratwach bez żagli i wioseł, a napędza je jedynie odwaga sterujących ludzi. 

Właściwości lecznicze

Cynamon od tysięcy lat jest ceniony za swoje niezwykłe właściwości lecznicze. Ma silne działanie przeciwwirusowe, przeciwpasożytnicze i bakteriobójcze. Wpływa na ogólną kondycję układu krwionośnego i wspomaga w walce z infekcjami układu oddechowego. Pomaga także w wielu problemach z układem trawiennym – pobudza wydzielanie soków trawiennych, obniża poziom cukrów i cholesterolu we krwi, podkręca metabolizm, a przy tym koi system nerwowy. Doskonale nadaje się także do walki z trądzikiem i innymi niedoskonałościami skóry – świetnie nawilża, odżywia i natłuszcza cerę, oraz usuwa wszelkie stany zapalne. Wykazuje działanie antyoksydacyjne i jest zalecany w profilaktyce chorób nowotworowych.

Pochodzenie

Popularny cynamon to wysuszona kora drzewa cynamonowego, najczęściej cynamonowca cejlońskiego (Cinnamomum verum). Drzewo to rośnie najczęściej w egzotycznych rejonach Azji – w Indiach, Birmie i na Sri Lance. Niektóre odmiany cynamonowca można też spotkać w Afryce, na Karaibach i na terenach Azji Wschodniej. Dziś największym producentem cynamonu są Chiny, a następnie Indonezja i Sri Lanka.

Korę z cynamonowca ściąga się w czasie pory deszczowej, a następnie poddaje się krótkiemu procesowi fermentacji. Kora jest suszona, przez co zwija się w charakterystyczny rulon i nabiera pięknego, brązowego koloru. Taka forma cynamonu nadaje się już do sprzedaży, choć często jest jeszcze mielona, aby uzyskać wygodną formę proszku. 

Nasze propozycje

Cynamon jest nieodłącznym składnikiem wielu naturalnych kadzideł. Jego bogaty, korzenny aromat jest niezwykle często wykorzystywany przy produkcji kadzideł tybetańskich i nepalskich. Te drzewno-korzenne mieszanki są fantastycznym uzupełnieniem sesji jogi czy medytacji. W naszym sklepie możecie znaleźć między innymi kadzidła tybetańskie Guru Padmasambhava lub kadzidła nepalskie Dorjee Samba

Aromat kadzidła Tendan Meiko może przywodzić na myśl zapach starych świątyń i niesie ze sobą poczucie wieczności. 

Przyjemny, korzenny aromat dadzą nam także Kadzidła ajurwedyjskie Cynamon

Błogi, jesienno-zimowy klimat wprowadzą do naszego domu kadzidełka patyczkowe Cynamon Jabłko. Klasyczna forma kadzidełek patyczkowych ułatwia ich użycie i sprawia, że bez problemu możemy cieszyć się cynamonowym aromatem.

Bardzo interesującą formą kadzidełek o cynamonowym aromacie jest kadzidło stożkowe Cynamon. Jego niebanalna forma sprawia, że kadzidło to szybko się pali i daje intensywny aromat nawet w dużych pomieszczeniach. Paląc kadzidełka stożkowe warto zaopatrzyć się w żaroodporną podstawkę, taką jak np. kamienna podstawka pod kadzidła z kamyczkami czy drewniane pudełko na kadzidła stożkowe.

Zobacz także artykuł na naszym blogu -> Jak palić kadzidła stożkowe?

Inne nasze propozycje

Cynamon jest niezwykle popularny w aromaterapii i medycynie naturalnej, dlatego stał się składnikiem wielu produktów dostępnych w naszym sklepie. Jest chętnie wykorzystywany między innymi jako składnik herbat (np. Teapigs Jabłko i Cynamon, Clipper Herbata czarna Chai z cynamonem i goździkami, czy wspierająca metabolizm herbata Oh my gut). 

Jego właściwości odżywiające i regenerujące docenili także producenci mydeł. Pokruszony cynamon znajdziecie np. w naszym ręcznie robionym, wegańskim mydle Cynamon oraz w niezwykle aromatycznych półkulach do kąpieli Cynamon. Ciekawe propozycje ma także mydlarnia Cztery Szpaki – naturalne mydło Zimowe albo mydło w płynie Korzenna Kola.

Najlepiej przyswajalną formą dobroczynnych właściwości cynamonu jest olejek eteryczny 100% cynamon. W naszym sklepie dostępne są również mieszanki olejków z cynamonem w roli głównej, między innymi wspomagający leczenie dróg oddechowych olejek Breath Easy czy przywołujący świąteczną atmosferę olejek Zapach Świąt 100%.

Cynamon to przede wszystkim niezwykle aromatyczna przyprawa, dlatego w Spokojnym mamy również cynamon Cejloński w laskach lub gotową mieszankę do piernika, doskonałą także do przygotowania ajurwedyjskiej herbaty.

 

Jeżeli jesteś ciekawy jak zrobić kadzidełka naturalne, między innymi z cynamonu, zapraszamy do lektury TEGO artykułu.