Właściwości lecznicze białej szałwii - Spokojny Umysł
Darmowa Dostawa Od 199 zł ✨
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Search in posts
Search in pages
product
blank

Właściwości lecznicze białej szałwii

Biała szałwia nazywana jest czasem wielkim strażnikiem zdrowia. Jej nasiona wykorzystuje się do oczyszczania oczu. Jej aromatyczne liście odkażają rany. Korzenie z szałwii wykorzystuje się do przygotowania naparów dodających energii i przynoszących ulgę. 

Ta niesamowita roślina, kryje w sobie wiele tajemnic i ma niezwykłe działanie. Poznamy dziś najważniejsze właściwości lecznicze białej szałwii. A naprawdę jest o czym opowiadać. W medycynie naturalnej wykorzystuje się praktycznie każdą część tego krzewu, a niezwykle dobroczynne działanie ma także już sam aromat szałwii i dym powstały z jej palenia.

Pochodzenie białej szałwii

Szałwia biała jest spokrewniona z naszą, rodzimą miętą – obie rośliny należą do rodziny jasnotowatych Lamiaceae. Biała szałwia występuje przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych, głównie w Meksyku i Kalifornii. Lubi tereny suche i mocno nasłonecznione. W naturalnych warunkach jest to wiecznie zielony, silnie rozgałęziony krzew, który osiąga nawet 1,5 metra wysokości. 

Ma ona wyjątkowe biało-srebrzyste liście, którym zawdzięcza swoją nazwę zwyczajową. Potarte liście, dzięki wysokiej zawartości olejków eterycznych, wydzielają bardzo intensywny zapach. 

Swoją łacińską nazwę Salvia Apiana, szałwia zawdzięcza pszczołom. Pszczoła to po łacinie Apain, i to właśnie te małe owady szczególnie upodobały sobie pyszny nektar z jej jasno-fioletowych kwiatów. Pozyskiwany w ten sposób miód jest bardzo ceniony za swoje właściwości antyalergiczne i bakteriobójcze. 

Biała szałwia – historia i wierzenia plemienne

Już od najdawniejszych czasów szałwia biała była ceniona za swoje właściwości lecznicze. Wierzono także, że roślina ta ma niespotykaną magiczną moc, dzięki czemu uwalnia od złych mocy i przepędza duchy. Największą popularność zyskała jednak dzięki Indiańskim plemionom. To oni wykorzystywali ją do leczenia infekcji i chorób oraz wykorzystywali w czasie licznych rytuałów oczyszczania.

Dla rdzennych plemion Ameryki, szałwia biała jest wciąż bardzo ważną, wręcz świętą rośliną. Szamani po dziś dzień wykorzystują jej niezwykłe właściwości w czasie swoich praktyk. Warto o tym pamiętać, sięgając po kadzidło z białej szałwii. Paląc je, miejmy na uwadze jej świętości i traktujmy ją z należytym poszanowaniem. 

Palenie szałwii

Po dziś dzień, szałwię pali się aby oczyścić przestrzeń ze złych mocy i energii. Wiele plemion paliło szałwię białą, np. w szałasie potów. Miało to wspierać walkę z chorobami i gorączką. Budowanie i palenie ceremonialnych ognisk myśliwskich miało pomóc w udanych polowaniach. 

Napar z liści i korzeni 

Napar z białej szałwii był podawany kobietom po porodzie, aby ułatwić im szybkie dojście do siebie i odzyskanie sił. Taka szałwiowa herbata była także przygotowywana w przypadku uciążliwego kaszlu i gorączki.

Szałwia w plemiennej kuchni

Plemię Cahuilla przygotowywało z suszonych nasion szałwii ciasteczka i słodki kleik. Do nasion dodawano mąkę i cukier. Nasiona są także głównym surowcem do wyrobu pinole. Jest to proszek, skomponowany przez Azteków, składający się z mąki kukurydzianej oraz mielonych nasion i przypraw. Służy on do tworzenia różnych produktów spożywczych i napojów.

Szałwia jako talizman

Indianie wierzyli, że noszenie przy sobie szałwii białej w purpurowym woreczku, da im mądrość, moc i bystrość umysłu. Jej niezwykły zapach, który dzięki temu towarzyszył im na co dzień, pomagał zwiększyć wewnętrzną, duchową więź, a także skutecznie wzmacniał poczucie nieśmiertelności.

Higiena

Wiele plemion wykorzystywało oczyszczające właściwości szałwii białej, aby zadbać o higienę. Liście szałwii miażdżono i mieszano z wodą. Taką mieszankę stosowano do mycia ciała i włosów.

Właściwości lecznicze białej szałwii

Biała szałwia jest od lat ceniona w medycynie naturalnej. W dzisiejszych czasach, kiedy także my wracamy powoli do niekonwencjonalnych metod leczenie i coraz chętniej sięgamy do dobrodziejstw Matki Natury, można powiedzieć, że szałwia biała wraca do łask. I bardzo słusznie, ponieważ jej właściwości prozdrowotne są bardzo szerokie i działają na wiele aspektów naszego życia. Lecznicze działanie białej szałwii potwierdza już sama jej nazwa Salvia Apiana. Salvia bowiem pochodzi od łacińskiego słowa salvare, czyli leczyć, uzdrawiać.

Działanie bakteriobójcze

W roku 1991r., na Uniwersytecie w Arizonie, przeprowadzono badania, z których jasno wynika, że szałwia biała ma silne działanie bakteriobójcze. Działa niezwykle skutecznie przeciwko takim patogenom, jak np. Candida brassicae, Bacillus subtilis, Staphylococcus aureus i Klebsiella penumoniae. Szałwia ma przy tym właściwości przeciwdrobnoustrojowe i przeciwzapalne w związku z czym, doskonale wspomaga powrót do zdrowia w przypadku chorób wirusowych i bakteryjnych. 

Właściwości antyoksydacyjne

Antyoksydanty, czyli inaczej przeciwutleniacze, to grupa związków chemicznych, mających za zadanie chronić organizm przed stresem oksydacyjnym. Inaczej mówiąc hamują one procesy utleniania w organizmie. Przeciwutleniacze zawarte w białej szałwii mogą przynieść korzyści w profilaktyce i leczeniu takich chorób jak np. cukrzyca, nowotwory, choroby układu krążenia czy schorzenia neurodegradacyjne.

Szałwia na ból zatok

Salvia Apiana leczy i skutecznie zapobiega uciążliwemu zapaleniu zatok. Inhalacje i napary z białej szałwii pomagają usunąć zalegającą wydzielinę z zatok i dróg oddechowych, ułatwiając przy tym oddychanie. Inhalacje z szałwii pomagają także w walce z innymi dolegliwościami górnych i dolnych dróg oddechowych, takimi jak katar, kaszel czy chrypka. 

Układ pokarmowy

Udowodniona także dobroczynne działanie szałwii białej na układ pokarmowy. Dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym i rozkurczowym, szałwia wspomaga procesy trawienne, leczy infekcje i dolegliwości układu pokarmowego, wspomagając przy tym pracę układu krążenia. 

Szałwia na bóle menstruacyjne i w czasie połogu

Dzięki substancji zwanej cyneol, szałwia biała wykazuje także właściwości przeciwbólowe, rozkurczowe i przeciwzapalne. W związku z tym będzie niezastąpiona w przypadku uciążliwych bólów menstruacyjnych. Cyneol ma ponadto silne działanie antyseptyczne, dlatego jest skuteczny w przypadku odkażania ran. Szałwię wykorzystywano także w okresie połogu, jako środek silnie regenerujący i dodający sił.

Neutralizacja szkodliwych jonów dodatnich

Badania pokazują, że dym z palącej się szałwii białej, zawiera w sobie jony ujemne. Mają one za zadanie neutralizować szkodliwe jony dodatnie, czyli kurz, roztocza czy pleśń. Ta informacja przyda się wszystkim chorującym na alergię, astmę czy inne choroby układu oddechowego. Ponadto okadzanie szałwią białą to także doskonała metoda na naturalne oczyszczenie powietrza i odkażanie pomieszczeń.

Aromaterapia

Nie możemy również zapomnieć o niezwykłych właściwościach szałwii białej w kontekście leczenia zapachem. Jej mocny, mistyczny aromat rozluźnia ciało, wprowadza dobrą energię oraz łagodzi niepokój i przygnębienie.

Przeprowadzono badania, z których wynika, że aromat białej szałwii skutecznie pobudza funkcje umysłowe i stymuluje funkcje pamięciowe. Jej zapach pobudza też koncentrację i wyobraźnie, a także wspiera intuicję.

Biała szałwia, jest obok Palo Santo jednym z najpopularniejszych kadzideł. Niezwykle często sięgają po nią jogini i osoby praktykujące medytację. Jej niezwykły dym i wyjątkowy zapach, sprawiają, że jest idealnym dopełnieniem sesji jogi czy medytacji. Zapach szałwii sprzyja skupieniu, rozluźnia ciało i oczyszcza umysł. 

Właściwości oczyszczające białej szałwii

Szałwia biała największą popularność zyskała dzięki swoim niezwykłym właściwościom oczyszczającym. Uważa się, że okadzanie szałwią pomaga pozbyć się złych uczuć, duchów, negatywnych emocji czy niekorzystnych energii. Szałwia biała jest powszechnie stosowana do oczyszczania przestrzeni, a także ludzi i rzeczy.

Wśród rdzennych Amerykanów szałwię wykorzystuje się w wielu oczyszczających i uzdrawiających rytuałach. W naszych kręgach kulturowych sięga się po nią, zazwyczaj wtedy, kiedy czujemy po prostu taką potrzebę. 

Sygnałem, że warto przeprowadzić na sobie oczyszczający rytuał białą szałwią może być utrzymujący się spadek nastroju, chandra, złe i negatywne myśli, ciągłe zmęczenie czy powracające infekcje i przeziębienia. 

Często z oczyszczających właściwości szałwii, korzysta się również po przeprowadzce do nowego domu lub w przypadku nowych zakupów. W tym przypadku okadzanie może pomóc nam pozbyć się aury poprzednich właścicieli i zrobić miejsce na nowe emocje i nastroje.

Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat oczyszczania białą szałwią, zapraszamy Cię do lektury tego wpisu na naszym blogu ->  Biała szałwia – rytuał oczyszczania.

Gdzie najlepiej kupić białą szałwię?

Najwyższej jakość szałwię, pochodzącą ze sprawdzonych źródeł i bezpiecznych upraw znajdziecie w Spokojnym sklepie. Dostępna u nas szałwia jest zbierana z poszanowaniem tej rośliny i jej upraw. 

Możecie kupić ją w formie aromatycznych pęków w 3 rozmiarach – dużym, średnim i małym, a także w formie suszonych liści, które świetnie sprawdzą się np. do przyrządzania naparów. 

Ciekawą alternatywą dla klasycznych pęków szałwii są wiązanki z dodatkiem pachnącej lawendy czy eukaliptusa. Wprowadzają one do kadzidlanego rytuału dodatkowe nuty zapachowe. 

Ponadto aromatem białej szałwii możecie cieszyć się także wybierając nasze Kadzidło stożkowe Kalifornijska Biała Szałwia lub Kadzidełka patyczkowe Biała Szałwia.

Podsumowanie

Szałwia biała jest bez wątpienia kadzidłem wyjątkowym. Nie bez przyczyny uważana jest przez niektórych za świętą roślinę. Jej mistyczny zapach i dobroczynne właściwości sprawiają, że coraz chętniej sięgamy po to naturalne kadzidełko na co dzień. Pamiętajmy jednak, aby traktować je z należytą uwagą, a paląc pęk tych aromatycznych gałązek zachowajmy podstawowe zasady bezpieczeństwa i zdrowego rozsądku. Okadzanie szałwią białą może być naprawdę wyjątkowym doświadczeniem, które może też przynieść nam szereg korzyści i pozytywnej energii.