Sposoby na uspokojenie myśli - Spokojny Umysł
Darmowa Dostawa Od 199 zł ✨
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Search in posts
Search in pages
product
blank

Sposoby na uspokojenie myśli

Czasami niechciane myśli i dziwne wizje, nie dają nam spokoju i za nic nie chcą nas opuścić. My podświadomie wciąż je analizujemy i przetwarzamy, a to tylko potęguje ich negatywne działanie. Sprawdź więc, jak sobie z nim skutecznie poradzić.

Lęki, stres czy nadmiar obowiązków mogą nas czasem wprowadzić w błędne koło negatywnych myśli. Jak to działa? Może być tak, że jakaś sytuacja działa na nas stresująco, więc zaczynamy o niej myśleć. Wałkujemy ją w głowie, rozważamy różne scenariusze (zazwyczaj te najczarniejsze), nakręcamy się negatywnie, w efekcie czego stresujemy się jeszcze bardziej. Spotęgowany stres wciąż pobudza w nas czarne myśli, a one powodują stres. Koło się zamyka, a my tkwimy w swojej bańce pełnej stresu, negatywnych myśli i złych emocji. Jak się z niej uwolnić? Jakie są sposoby na uspokojenie myśli?

Przede wszystkim nasze myśli musimy przepracować. Na chwilę się zatrzymać, zastanowić i przeanalizować sytuację na chłodno. Istnieje kilka sprawdzonych metod, które mogą okazać się niezwykle przydatne, kiedy pragniemy uspokoić nasze myśli. 

Wyzwania dnia codziennego

W dzisiejszym świecie nie lada wyzwaniem jest zachowanie spokojnego umysłu i równowagi emocjonalnej. Stresująca praca, obowiązki domowe, wymagania społeczne i nasze własne ambicje sprawiają, że często bierzemy na siebie za dużo. Nadmiar obowiązków i bodźce stresogenne sprawiają, że powoli stajemy się wyczerpani, sfrustrowani i wypompowani z energii. Towarzyszą temu często negatywne emocje i tzw. czarne myśli. Można powiedzieć, że w ten sposób sami kopiemy sobie dołek. Pogrążamy się w naszym pędzącym kołowrotku, bagatelizując sygnały jakie daje nam nasze ciało. W efekcie prowadzi to do destrukcji naszego organizmu. Jeśli nic z tym nie zrobimy, prędzej czy później na pewno odczujemy skutki takiego trybu życia. 

Dlaczego spokojny umysł jest tak ważny?

Wiemy już, że dzisiejszy tryb życia wielu ludzi, jest delikatnie mówiąc.. mocno wymagający. Na szczęście w tym wszystkim nie jesteśmy z góry skazani na porażkę. Wystarczy wprowadzić do naszego życia kilka przyjemnych rytuałów, które staną się naszą odskocznią od codzienności, uspokoją i pomogą uwolnić się od stresu. 

Więcej na ten temat dowiesz się między innymi z tych artykułów dostępnych na naszym blogu -> Jak się wyluzować psychicznie? oraz Jak się szybko uspokoić?

Energia naszych myśli

Kiedy uspokoimy już nasze ciało, warto skupić się również na naszych myślach. To właśnie one często odpowiedzialne są za nasz pogłębiający się smutek, lęki, stres czy depresję. 

Myśli po prostu są i musimy to zaakceptować. Warto jednak spróbować je przepracować, tak aby przynosiły nam radość i motywację. Nie od dziś wiadomo bowiem, że myśli są energią. I tak jak każda energia, potrafią niszczyć albo budować. Ponadto każda myśli wibruje z określoną częstotliwością, przyciągając do siebie myśli i emocje o podobnych wibracjach. Tak więc zgodnie z prawem przyciągania, przyciągamy do swojego życia to co sami od siebie wysyłamy. Jeśli jesteśmy przepełnieni gniewem, stresem i frustracją – takie same myśli i emocje oddaje nam świat. Jeśli natomiast wysyłamy do wszechświata radość, energię i optymizm, wracają one do nas z nawiązką.

Sposoby na uspokojenie myśli

Ale jak radzić sobie z myślami, które nie pozwalają nam osiągnąć spokoju i równowagi? Wiele osób po prostu “zamiata je pod dywan”. Wydaje nam się, że jeżeli wyprzemy jakieś myśli z umysłu, przestaną one po prostu istnieć. Niestety tak się nie dzieje. Myśli, które świadomie lekceważymy zazwyczaj wracają do nas ze zdwojoną siłą. Dlatego tak istotne jest, abyśmy potrafili sobie poradzić z naszymi myślami. Jak je przepracować i jak uspokoić niechciane myśli? Oto kilka naszych sprawdzonych metod. Wypróbuj je i sam sprawdź, która z nich jest dla Ciebie najlepsza i najskuteczniejsza.

Medytacja i joga

Medytacja i jogą są wyjątkową formą ćwiczeń, które uspokajają nie tylko ciało ale także duszę i myśli. Zarówno joga i medytacja różnią się nieco od siebie – nadrzędnym celem medytacji jest trening świadomości własnego “ja”, joga natomiast skupia się na treningu ciała i ducha, dzięki ćwiczeniom fizycznym, umysłowym i oddechowym. Bez wątpienia jednak obie te metody są tożsame i doskonale pomagają poradzić sobie z natłokiem myśli czy stresem. Zamieniają je bowiem w spokój i akceptację, wprowadzając przy tym do naszego życia harmonię i równowagę. 

Jeżeli zastanawiasz się jak zacząć medytować, zachęcamy Cię do lektury tego wpisu na naszym blogu -> Medytacja dla początkujących – czyli jak zacząć medytować? Przydatne akcesoria do jogi i do medytacji znajdziesz też w naszym spokojnym sklepie.

Mindfulness, czyli trening uważności

Trening uważności to świadome skupienie się na tym, co tu i teraz. Na zapachach, dźwiękach, fakturach czy kolorach otaczającej nas rzeczywistości. W mindfulness wyciszamy nasz umysł i emocje, a skupiamy się tylko na fizycznym doświadczaniu świata. Nie oceniamy, nie interpretujemy i nie analizujemy. Po prostu jesteśmy. Taki trening pomaga nam spojrzeć na nasze myśli z zupełnie innej perspektywy. Ułatwia on także poznanie i kierowanie myślami, ich akceptowanie lub negowanie.

Jeżeli zainteresował Cię temat uważności to zachęcamy do zapoznania się z książkami, dostępnymi w naszym sklepie, związanymi z mindfulness – “Mindfulness dla zdrowia” lub bestsellerowa “Praktyka uważności dla początkujących”.

Umysłowa odskocznia

Czasami zatracamy się już w natłoku myśli i obowiązków. Kołem ratunkowym w takiej sytuacji może być znalezienie sobie zajęcia, które zmusi nas do skupienia się na danej czynności i nie pozwala myśleć o czymś innym. Dla każdego będzie to coś innego. Może to być lektura książki (najlepiej pełnej przygód i zwrotów akcji), kolorowanie popularnych ostatnio kolorowanek antystresowych, rysowanie, szydełkowanie, odkurzanie, porządki w szafie, spacer czy wyjście na basen lub siłownię. Tego typu czynności wymagają od nas skupienia i nakierowują nasze myśli na konkretne działanie.