Medytacja dla początkujących - czyli jak zacząć medytować? - Spokojny Umysł
Skorzystaj z darmowej dostawy na zamówienia powyżej 150 zł
blank

Medytacja dla początkujących – czyli jak zacząć medytować?

Czym jest medytacja? To sposób na życie. Wizerunek medytacji, który funkcjonuje w popkulturze, to jedynie wierzchołek góry, na którą składają się różne sposoby obserwacji swojego uwarunkowanego umysłu. Medytacja niesie za sobą wiele korzyści. Przede wszystkim pozwala żyć świadomiej, będąc tu i teraz. Nic dziwnego, że korzysta z niej wielu ludzi sukcesu – biznesmenów, naukowców, aktorów i prawników. Staje się również praktyką stosowaną przez amerykańskich żołnierzy i marynarkę wojenną. W najbliższym czasie ma stać się również częścią programu edukacyjnego w kanadyjskich szkołach publicznych.

Co nieco o medytacji

Medytacja stała się modna i jest już prawie tak popularna jak bieganie. Dziś już nie tylko nieliczni, ale każdy z nas może czerpać korzyści z jej źródła. Czym ono jest? To świadome życie tu i teraz, wyzbycie się negatywnych nawyków i branie z życia tego, co naprawdę daje szczęście i ubogaca. Medytować można zawsze i wszędzie. Najłatwiej jest na macie lub w wygodnym fotelu w odpowiedniej pozycji. Zaawansowani potrafią utrzymać medytacyjną uważność nawet w trakcie spacerów, sprzątania a nawet rozmowy. Najważniejsze jest to, by być świadomym swoich myśli, emocji i otoczenia.

Co daje medytacja? Uwalnia od lęku, stresu i ludzi, którzy mają negatywny wpływ na nasze życie. Daje także większą kontrolę nad myślami, a więc pozwala wyzbyć się nawyków i uwarunkowań, które sprawiają, że nie możesz poczuć się w pełni wolny i rozwinąć skrzydła. Nauczysz również cieszyć się chwilą i drobnymi przyjemnościami.

ABC medytacji, czyli kilka metod dla początkujących

Medytować można na wiele sposobów. Kluczem jest pełne wsłuchanie się w siebie i swoje ciało. Najłatwiej usiąść w ciszy w spokojnym miejscu, w którym nie rozpraszają Cię niepotrzebne bodźce. Warto przy tym stworzyć atmosferę sprzyjającą medytacji. W jej budowaniu pomogą świece, kadzidła, male czy instrumenty takie jak misy tybetańskie. Można również wykorzystać maty i poduszki do medytacji, które ułatwią zachowanie odpowiedniej pozycji.

[pinboard id=4569]

Jak medytować? Bardzo popularnym rodzajem medytacji jest podążanie za oddechem, tak aby być w pełni świadomym liczby wdechów i wydechów, ich głębokości oraz przerw. Można także spróbować przenieść poczucie uważności na spacer, tak by wczuć się we własne zmysły. Warto wtedy wsłuchać się w dźwięki i zapachy w otoczenia –poczuć wiatr na skórze i we włosach, a także doświadczyć pełniej tego, jak stopy dotykają ziemi. Dobrym pomysłem może być również próba spokojnego obserwowania swoich uczuć w oderwaniu od emocji, które do tej pory im towarzyszyły. Na chłodno, bez oceniania siebie, tak by zbudować dystans pomiędzy „ja” i emocjami.

Innymi sposobem na medytację jest śpiew. Dla niektórych jest on najłatwiejszą metodą na to, by osiągnąć większą uważność. Intonowanie mantr pomaga poczuć energię przepływająca przez ciało i umysł, która powoli wybrzmiewa w ciszy, która powstaje po ustaniu dźwięku. Możesz także wsłuchać się w muzykę medytacyjną i starać się rozpłynąć w jej brzmieniach. Mogą być to zarówno kompozycje melodyczne, jak i dźwięki natury.

Jak jeszcze można medytować? Jeśli nie przekonał Cię żaden z powyższych sposobów i potrzebujesz przewodnika, medytuj z YouTube. Nie, to nie żart. Na najpopularniejszym portalu z filmami dostępne są nagrania wielkich mistrzów, którzy przeprowadzą Cię przez kolejne etapy, tak byś poczuł pełne odprężenie. Dobrym pomysłem jest też skorzystanie z gotowych aplikacji do medytacji. Możemy polecić choćby Insight Timer, Headspace, Calm.

Wymienione działania to zaledwie kilka podstawowych metod z długiej listy praktyk medytacyjnych. Jeśli planujesz medytować na poważnie, koniecznie zapoznaj się także z innymi sposobami panowania nad swoim ciałem i umysłem. Pamiętaj, że medytacja nie zawsze musi przebiegać w pełnej ciszy. Jak już wspomnieliśmy, nie potrzebujesz do niej maty ani mroku. Ważne jedynie, abyś ją świadomie rozpoczął i zakończył. Na początku nie musisz medytować długo. Nie poddawaj się, jeśli skupienie będzie przychodziło Ci z trudem. Wystarczy, że utrzymasz je przez kilka chwil, po to by codziennie wydłużać ten czas. Po pewnym okresie medytacja stanie się dla Ciebie czymś naturalnym.

Po co w ogóle medytować?

Hugh Jackman, Jeff Goldblum, David Lynch, Nicole Kidman, Phil Jackson to początek bardzo długiej listy osób, które wiele zawdzięczają medytacji. Zwiększenie samoświadomości jest dobrym sposobem na uzdrowienie ciała i duszy. Skuteczność medytacji została udowodniona naukowo. Ludzie, korzystają z niej od tysięcy lat – zarówno w aspekcie świeckim, jak i duchowym (głęboka modlitwa też jest medytacją). Zobacz, co może zmienić w Twoim życiu:

 • Dostrzeżesz, że Twój umysł czasami próbuje Cię oszukać. Na przykład każe Ci wierzyć, że błędne decyzje są dla Ciebie korzystne.
 • Twój umysł stanie się bardziej poukładany i nie będziesz doświadczać gonitwy myśli.
 • Będziesz żył bardziej świadomie.
 • Zwiększysz koncentrację.
 • Przestaniesz rozpamiętywać przeszłość i bać się przyszłości.
 • Zyskasz większą kontrolę nad swoim życiem.
 • Będziesz mógł dostrzec prawdziwą naturę rzeczy.
 • Nauczysz się czerpać z życia to, co najlepsze i najbardziej wartościowe.
 • Uwolnisz się od negatywnych myśli oraz destrukcyjnych wzorców i przekonań.
 • Będziesz zdrowszy: obniżysz ciśnienie krwi, zwiększysz odporność.
 • Nauczysz swój mózg jak być szczęśliwszym – badania naukowców z Harvardu dowiodły, że medytacja zmniejsza liczbę szarych komórek odpowiedzialnych za stres. Co więcej, mnoży je w obszarach współczucia i świadomości.

Czy medytacja ma złe strony?

Wszyscy mówią o pozytywnych aspektach medytacji. Niewielu jednak wspomina o tym, że może mieć ona również skutki uboczne, wynikające z błędnego postrzegania jej natury. Pełne wyciszenie, relaks i spokój to odczucia, których oczekujemy po odbyciu seansu. Zdarza się jednak, że zgłębianie meandrów umysłu doprowadza do miejsca, do którego nie chciałeś wrócić. Co więcej, osoba praktykująca medytację, może tłumić niechciane uczucia, które później powrócą ze zdwojoną siłą. Negatywne emocje zawsze należy przepracować. Ich wyciszenie nie sprawi, że znikną.

[pinboard id=4572]

Czy należy bać się tych zagrożeń? Nie, ponieważ medytacja jest bardzo bezpieczną praktyką, a negatywne uczucia pojawiają się tylko w naprawdę skrajnych przypadkach. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że mogą wystąpić. Podstawą do ich uniknięcia jest wiedza o tym, jak medytować dobrze. Można zdobyć ją bezpośrednio od mentorów i nauczycieli lub ze specjalistycznych książek.

Praktykowanie najlepiej zacząć od małych kroczków, takich jak kilka świadomych oddechów czy pełniejszej obserwacji otaczającego świata. Nie można przy tym się do niczego zmuszać, ponieważ medytacja ma przede wszystkim uwalniać, ubogacać i uszczęśliwiać. Praktykowanie medytacji pod ochronnym parasolem wiedzy jest bezpieczne i pozwala w pełni czerpać to, co najlepsze z głębokiej studni świadomego umysłu.