Dla tych najbardziej wymagających przygotowaliśmy dziś coś specjalnego – instrukcję krok po kroku jak zrobić kadzidło stożkowe. Wbrew pozorom to wcale nie jest takie trudne!
Jak powstają kadzidełka naturalne?
Spora część kadzidełek zapachowych dostępnych na rynku, robiona jest ręcznie. Zazwyczaj nad ich powstawaniem czuwa grupa ludzi. Każdy ma swoje zadanie – jedni przygotowują aromatyczne mieszanki, inny tną ręcznie patyczki, a jeszcze inni suszą, pakują i nadają kadzidełkom finalny kształt. Samo stworzenie kadzidełka od podstaw nie jest może szczególnie skomplikowane, ale na pewno wymaga czasu i wprawy.
Warto tu również wspomnieć o tym, że część producentów wytwarza swoje kadzidełka maszynowo. Nie koniecznie oznacza to gorszą jakość. Jednak my w Spokojnym szczególnie cenimy sobie rękodzieło. Takie przedmioty, np. kadzidełka, nie zawsze wyglądają idealnie, ale mają w sobie duszę i są unikatowe.
Z czego powstają kadzidełka?
Najstarsze kadzidła to po prostu zastygła żywica z drzew – głównie kadzidłowców. Dziś do produkcji kadzidełek zapachowych używa się wielu składników o prozdrowotnych właściwościach oraz bogatych w przeróżne aromaty. Najczęściej w składzie kadzideł znajdziemy olejki eteryczne, mieszanki suszonych ziół, płatki róży i innych kwiatów, naturalne żywice, przyprawy, a także często fragmenty Palo Santo czy białej szałwii.
Jak zrobić naturalne kadzidło stożkowe?
Wiemy już mniej więcej jak i z czego powstają oryginalne kadzidełka stożkowe. Teraz czas skupić się na naszych własnych stożkach. Uzbrój się w cierpliwość, przygotuj niezbędne składniki i do dzieła!
Z czego zrobić domowe kadzidełko stożkowe?
Do przygotowania własnych kadzidełek stożkowych przygotuj najlepiej zioła i przyprawy, których zapach najbardziej lubisz. Pamiętaj przy tym, że aromat niektórych świeżych ziół będzie inny po spaleniu. Z czasem na pewno nabierzesz wprawy i będziesz miał swoją ulubioną mieszankę zapachową.
Do przygotowania kadzidełka możesz wykorzystać różne zioła i rośliny, np. mięte, jałowiec, lubczyk, rozmaryn, krwawnik pospolity, tymianek, goździki, dziewannę, bylice, kozłek lekarski, cyprys lub kilka odmian szałwii. Dobrym wyborem będzie także róża, melisa, lawenda czy odrobina cynamonu.
Wyjątkowe i piękne zapachy uzyskasz dodając do swojej ziołowej mieszanki olejki eteryczne. Dodawaj je jednak bardzo ostrożnie, ponieważ ich zapach i konsystencja mogą znacząco wpłynąć na ostateczną formę naszego kadzidła.
Jak zawsze powtarzamy, że niezwykle istotną kwestią w wyborze kadzidełka, a w tym przypadku jego składników, jest jakość produktów. Zwróć uwagę, czy Twoje zioła nie rosły blisko ruchliwych ulic i czy nie były traktowane szkodliwymi pestycydami czy innymi chemikaliami.
Niezbędnym dodatkiem do naszej masy kadzidlanej będzie odrobina wody. Warto też użyć miodu lub karobu (mączki chleba świętojańskiego). Sprawią one, że masa będzie bardziej plastyczna i będzie miała lepszą konsystencję.
Aby nasze naturalne kadzidełka były wyjątkowe możemy dodać do nich także sproszkowane drzewo sandałowe, Palo Santo, biała szałwia, węgiel drzewny lub trochę żywic (np. mirra). Te składniki sprawią, że nasze kadzidełka będą się lepiej palić.
Jak zrobić kadzidło stożkowe?
W pierwszej kolejności powinniśmy jak najbardziej rozdrobnić suche składniki. Pomocnym może okazać się tu moździerz lub bardzo drobny młynek. Zasada jest taka, że im drobniej tym lepiej.
Następnie do naszego aromatycznego proszku dodajemy kilka kropel olejków eterycznych. Wszystko razem dokładnie mieszamy. Na tym etapie możemy dodać miód lub karob. Na koniec, bardzo ostrożnie, dodajemy wody. Musimy uważać, żeby za bardzo nie rozmoczyć naszych składników i dodać tylko tyle wody, aby masa się połączyła i dała się uformować w stożki. Nasza kadzidlana masa powinna mieć konsystencję podobną do plasteliny i nie powinna lepić się do rąk.
Formowanie stożka
Teraz nadszedł czas na najbardziej artystyczną część naszej produkcji kadzidełek. Z przygotowanej masy odrywamy kawałek i formujemy z niego kształtny stożek. Nasze kadzidełka nie powinny być zbyt duże, mniejsze kadzidełko będzie się łatwiej palić.
Uformowane stożki musimy pozostawić do wyschnięcia. Może trwać to od kilku do kilkunastu dni – w zależności od pogody, temperatury, wilgotności powietrza oraz wielkości naszych kadzidełek stożkowych.
Nasze naturalne kadzidełka należy przechowywać w suchym i przewiewnym miejscu.
Jak palić kadzidło stożkowe?
Nadeszła pora na wielki finał, czyli zapalenie naszego kadzidełka stożkowego! Najlepiej użyć do tego specjalnej podstawki (np. taka Podstawka pod kadzidła Czarna Misa) lub innego naczynia żaroodpornego. Kadzidełko należy podpalić od czubka, a następnie zgasić płomień i już możemy cieszyć się aromatycznym dymem.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o tym jak palić kadzidełka stożkowe przeczytaj o tym na naszym blogu -> Jak palić kadzidła stożkowe?
Podsumowanie
Mamy nadzieję, że nasze rady zawarte w tym króciutkim wpisie, pozwolą Ci stworzyć swoje idealne kadzidełko stożkowe. Już wiesz jak zrobić kadzidełka, jakich składników warto użyć i na co zwrócić uwagę. Więc powodzenia!