Jak sobie radzić z natrętnymi myślami? 5 sposobów na spokojny umysł - Spokojny Umysł
Darmowa Dostawa Od 199 zł ✨
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Search in posts
Search in pages
product
blank

Jak sobie radzić z natrętnymi myślami? 5 sposobów na spokojny umysł

Natłok spraw, obowiązków i emocji może bardzo szybko doprowadzić do przeładowania naszego umysłu. Przeciążony i zestresowany umysł ma tendencję do zapętlania się w kołowrotki myślowe i natrętne myśli, które wracają do nas jak bumerang. Jak odpuścić myśli i wyciszyć umysł? Oto 5 sprawdzonych sposobów.

W tym artykule podajemy Wam sprawdzone przez nas sposoby na radzenie sobie z naprawdę natrętnymi myślami.

Takie myśli, nadmierna analiza, niepokój, niemożność uspokojenia się, często towarzyszą stanom lękowym oraz różnym nerwicom. Doświadczają ich osobowości neurotyczne, a także osoby wysoko wrażliwe WWO. Niekiedy nasz umysł potrafi nam płatać niezłe figle. Nawet osoby stabilne emocjonalnie mogą, w niektórych sytuacjach, doświadczać trudności w zapanowaniu nad umysłowym chaosem.

Sekretem zdrowia, zarówno umysłu, jak i ciała, nie jest opłakiwanie przeszłości ani zamartwianie się przyszłością, lecz mądre życie w chwili obecnej.”

– Budda

Spokojny umysł to… mądry wybór! W zasadzie wystarczy, że wybierzesz jedną z omawianych tu technik i zaczniesz ją wykonywać tak solidnie jak tylko potrafisz. Jeśli chcesz opanować umysł najlepiej jest wybrać jedną technikę i osiągnąć w niej mistrzostwo.

Wsparcie z zewnątrz w walce z negatywnymi, natrętnymi myślami.

W osiągnięciu spokojnego umysłu i uwolnieniu się od natrętnych myśli, może wesprzeć Cię np. wyciszający i relaksujący aromat kadzidełek zapachowych albo niezwykła moc kryształów i kamieni naturalnych

Aromaterapia

Zobacz nasze produkty związane z aromaterapią.

Cudowne właściwości aromaterapii są znane nie od dziś – niektóre zapachy działają na nas uspokajająco i odprężająco, a inne pobudzają naszą kreatywność i dodają nam sił witalnych. Substancje czynne zawarte w ziołach i olejkach eterycznych mogą przynieść nam także ukojenie i pomóc zwalczyć natrętne, niechciane myśli. 

Jeżeli chciałbyś przeczytać więcej na temat różnorodności aromatów kadzidełek zapachowych, zapraszamy Cię do lektury naszego wpisu na blogu na ten temat. Znajdziesz go -> o tutaj!

Kadzidełka zapachowe

Zobacz nasze kadzidełka zapachowe

Warto też wspomnieć o kadzidełkach, jako o często nieodłącznym elemencie praktyk jogi i medytacji. Wprowadzają one rytualny, czasem wręcz mistyczny klimat, pomagają skupić się na swoich zmysłach, myślach i działaniach. Te praktyki są również doskonałym wsparciem w walce z negatywnymi myślami. 

Palenie kadzidełek często ma także charakter bardzo rytualny – łączy się je z konkretną intencją (np. Chcę pozbyć się TEJ myśli).

Kamienie naturalne

Zobacz kamienie naturalne dostępne w naszym sklepie

Otaczanie się kryształami i kamieniami naturalnymi, również może być świetnym wsparciem i niejako naszym “talizmanem”. Kamienie same w sobie posiadają niesamowitą energię, która może przyciągać lub odpychać od nas konkretne myśli i emocje. Często stają się też symbolem, który przypomina nam o naszych założeniach, celach albo misji. Kamieniami, które pomagają uwolnić się od złych i negatywnych myśli są między innymi kryształ górski, kamień słoneczny, turmalin czarny czy fosfosyderyt.

Oto 5 sposobów na to, jak radzić sobie z natrętnymi myślami

1.Wejdź w rolę obserwatora

Porzuć utożsamianie się ze swoimi myślami. Już samo to może przynieść ogromną ulgę dla zatroskanego umysłu. Twoje myśli to nie Ty! Zauważ to. Jest w Tobie niezmienna esencja, część stałej świadomości, która zawsze jest świadoma tego co się dzieje.

Wyobraź sobie, że Ty jesteś niebem. Twoje myśli to swobodnie przepływające chmury. Obserwuj je i akceptuj. To ważne! Niebo nie walczy z chmurami, niebo jest niebem, czyli czymś odrębnym od chmur. Ty widzisz swoje myśli, zatem Ty nie jesteś nimi. Twoje myśli to nie Twoja sprawa, możesz pozwolić im żyć własnym życiem, a Ty zajmij się swoimi sprawami.

Sprawdź nasze maty do jogi.

Praktykuj takie podejście, a na pewno zobaczysz efekty. Z początku może nie być to takie proste jak się wydaje. Nie bagatelizuj tej techniki. Jest bardzo potężna. 

To, co ułatwia wejście w rolę obserwatora to nazwanie tego co widzimy na zasadzie ,,Jest myśl, że…’’. Jeśli męczy Cię jakiś temat np. niezapłacone rachunki i ciągle wracają do Ciebie myśli typu ,,Muszę zarobić pieniądze, muszę wydać tyle i tyle’’ to spróbuj podejść do tego właśnie na zasadzie ,,Ok, jest myśl, że trzeba wydać pieniądze, jest myśl, że trzeba załatwić jakąś sprawę’’.

Czy nie brzmi to dużo lżej? Nazywając po prostu rzeczy, myśli, zdarzenia i pozostawiając je bez oceny ściągamy z siebie tą całą niepotrzebną odpowiedzialność wynikającą z utożsamiania się z daną sytuacją. Jeśli coś JEST, to po prostu zauważasz to jako fragment rzeczywistości.

Jeżeli szczególnie zainteresował Cię ten temat, zapraszamy do lektury książek dostępnych w naszym Spokojnym sklepie. Polecamy przede wszystkim niezwykłą “Potęga teraźniejszości” Eckharta Tolle oraz “Medytacja to nie to, co myślisz”, której autorem jest dr Jon Kabat-Zinn.

2. Trenuj świadomość ciała

Poduszka z solą

Kolejna metoda to intensywne skupienie się na odczuciach płynących z ciała. 

Wyobraź sobie, że Twoja uważność to 100%. Jeśli jesteś tylko w umyśle, to cały ładunek energetyczny poświęcasz na analizowanie tego co dzieje się w Twojej głowie.

Skup się na ciele! Wybierz sobie jedną partię ciała, z którą będziesz pracować. Mogą to być na przykład stopy, ramiona, uda, brzuch. Staraj się jak najmocniej poczuć to miejsce. Poczuj jak każda komórka ciała dotyka czegoś, skup się na dotyku. Poszukaj przyjemnych doznań w ciele. Zobacz jakie to przyjemne czuć!

Zamiast nieustannie przypatrywać się temu co dzieje się w Twojej głowie przerzuć uwagę na ciało! Rozłóż te 100% na umysł  i ciało. Nawet jeśli poświęcisz tylko część swojej uwagi na ciało, to i tak zdejmujesz z siebie spory ciężar. Jedno jest pewne, im bardziej czujemy ciało, tym mniej doświadczamy myśli.

Niech i ta technika swoja prostotą Cię nie zmyli. Pilnowanie tego, aby być świadomym ciała to także spore wyzwanie! 

Czujesz, że ta technika jest stworzona dla Ciebie, ale masz problem ze skupieniem się na konkretnej partii ciała? Tu zdecydowanie może Ci pomóc wykorzystanie np. akcesoriów do medytacji, takich jak Poduszka z solą (kompres) Wisteria lub Poduszka simple z łuską gryki Moon. Jej ciężar i sam dotyk sprawi, że łatwiej będzie Ci poczuć to miejsce. Pomocnym może okazać się także Szal w etniczne wzory niebieski albo Szal z kaszmirem Natural, których miękkość i ciepło otulą Twoje ciało.

3. Zastosuj trening autogenny

Spokojne ciało = spokojny umysł. A nic tak nie relaksuje ciała jak trening autogenny. Trening autogenny to pogłębiona relaksacja ciała, która regeneruje i odpręża równie dobrze jak głęboki sen. Pozwala jednak zachować świadomy umysł i doświadczyć jego czystego, wolnego od myśli, błogiego stanu. Trening autogenny polega na tym, że kładziesz się w spokojnym miejscu i kawałek po kawałku relaksujesz całe swoje ciało. Jest to praca z przenoszeniem uważności na poszczególne partie ciała i z oddechem.

Końcowym efektem treningu jest ciało w stanie podobnym do tego w jakim przebywa podczas snu, natomiast Twoja świadomość pozostaje przebudzona, klarowna, ukojona. Nadmiar myśli znika, a Ty możesz poznawać spokojne stany umysłu.

Na początek, aby w pełni nauczyć się tej techniki, polecamy skorzystać z gotowych nagrań, takich jak to poniżej. Po prostu załóż słuchawki, otul się przyjemnym kocem (np. wyjątkowym kocem tybetańskim, dostępnym w naszym sklepie) i zrelaksuj swój umysł!

Trening autogenny to dobry sposób na to, aby złapać pewne jakości. Zobaczysz jak działa odprężony umysł i łatwiej będzie Ci później osiągnąć taki stan na co dzień. Praktykuj trening codziennie – zwłaszcza jeśli prowadzisz stresujący i intensywny tryb życia.

4. Oddaj swoje myśli do Źródła

Jeśli męczą Cię wyjątkowo nieprzyjemne myśli to dobrym sposobem na poradzenie sobie z nimi, jest przekazanie ich wprost do Źródła / Boga / Wszechświata / oświecenia. Zaufaj wyższej inteligencji i po prostu intencjonalnie powierz to z czym sobie nie radzisz do pola świadomości zwanego Bogiem, Źródłem, Twoim wyższym Ja. 

Pamiętaj, nie jesteśmy tutaj sami. Niekiedy nie wiemy co zrobić z pewnym rodzajem myśli, więc jeśli przytłaczają Cię one nawet wtedy, gdy próbujesz je tylko obserwować, zwróć się wprost do Źródła. Poproś o transformowanie tych energii. Zaufaj, że Ty i te myśli jesteście bezpieczni. Wszechświat wie co z Tym zrobić, a Ty możesz się odprężyć. To w końcu… nie Twoja sprawa! Możesz przestać się przejmować i po prostu zaufać.

Inspiracją do rozpoczęcia komunikowania się z Wyższym Ja, może być lektura serii książek pt. “Rozmowy z Bogiem”. Tomy I,II, III i IV poruszają sprawy seksu, władzy, dzieci, małżeństwa, zdrowia, pracy, “życia po życiu” i “życia przed życiem”. Zgłębiają temat wojny i pokoju, ofiarowania i brania, wiedzy i ignorancji, radości i smutku. Dotykają tego co konkretne, i tego co abstrakcyjne, widzialne i niewidzialne, prawdę i nieprawdę.

5. Stosuj technikę uwalniania Hawkinsa

Skup się na emocjach wiedząc, że myśli są wtórne do emocji. Czyli to jakie nosimy w sobie emocje w dużej mierze wpływa na charakter myśli jakich doświadczamy. 

Myśli nigdy się nie kończą, napędzają się same i płodzą jedynie więcej myśli. Myśli są zaledwie racjonalizacjami umysłu, który stara się wyjaśnić obecność uczuć. 

Prawdziwym powodem tego, co czujesz, jest nagromadzone napięcie ukryte za emocjami, które napiera, by uwolnić się w danym momencie. Myśli czy zdarzenia zewnętrzne są jedynie pretekstem wymyślonym przez umysł. Jeśli całkowicie uwolnimy i odpuścimy dane uczucie, zazwyczaj wszystkie myśli z nim powiązane całkowicie znikają – zastępują je ostateczne konkluzje i jest to koniec problemu.

Jak uwolnić uczucie? Skup się na nim i nie stawiaj mu oporu! A nawet zaproś go jeszcze więcej. Więcej lęku, wstydu, stresu… Brzmi strasznie? Pamiętaj, że jesteś niebem! A ten lęk, tak samo jak myśl, to tylko jedna z chmurek. Pozwól emocji wydarzyć się w Tobie. Nic w niej nie zmieniaj, nic nie rób – po prostu obserwuj.

Pozwól, aby swobodnie płynęła. Wyraź zgodę na to, że to czujesz, i skup się na uwolnieniu ukrytej za tym energii. Odpuść też chęć, by mu stawić opór. To właśnie opór powoduje, że uczucie trwa.

Gdy przestaniesz stawiać opór lub próbować je zmienić, przejdzie ono w następne uczucie i będą mu towarzyszyć łagodniejsze doznania. Uczucie, któremu się nie opieramy, zniknie, gdy tylko wyczerpie się energia, która je napędza. To proste! I naprawdę bardzo potężne narzędzie.

O Technice Uwalniania możecie przeczytać więcej w książce o tym samym tytule, której autorem jest niezwykły David R. Hawkins.

David R. Hawkins

Zapraszamy do lektury!

Jeżeli jesteś głodny wiedzy, a ten wpis zainspirował Cię do pracy nad swoimi myślami, umysłem, ciałem i zdrowiem, zapraszamy Cię serdecznie do zapoznania się z pozostałymi pozycjami książkowymi, dostępnymi na wirtualnych półkach sklepu SpokojnyUmysł.pl.

Życzymy spokojnego umysłu!

Wpis powstał we współpracy z Izą Kaczmarską.


Iza Kaczmarska, założycielka portalu GlebokaSwiadomosc.pl. Czynna aktywistka na rzecz kolektywnego rozwoju świadomości. Jej główne obszary zainteresowania to praca z umysłem i pozytywnymi przekonaniami, które jak wierzy, są matrycą naszej rzeczywistości. Według niej najsilniejszym narzędziem transformacji jest… wdzięczność!