Jednym z najbardziej interesujących kadzidełek zapachowych jest biała szałwia. Te niewielkie, białe liście kryją w sobie moc niezwykłych właściwości. Dobroczynne działanie białej szałwii, znane jest od wieków i od dawna stosuje się ją w aromaterapii, a także do leczenia różnych dolegliwości ciała i duszy.
Biała szałwia przynosi szczęście, łagodzi stany depresyjne, udrażnia drogi oddechowe, wspomaga układ trawienny, a pięknie przy tym pachnąc, oczyszcza także duszę i ciało.
Z tego artykułu dowiesz się, jakie jest podstawowe działanie białej szałwii, do czego wykorzystują ją rdzenni mieszkańcy Ameryki oraz jak skutecznie przeprowadzić rytuał oczyszczania szałwią białą.
Salvia Apiana – co to za roślina
Na bardzo suchych i silnie nasłonecznionych terenach Stanów Zjednoczonych, przede wszystkim w Kalifornii i Meksyku, rośnie niezwykły, wiecznie zielony krzew, o nieocenionych właściwościach prozdrowotnych. Jego srebrzysto-białe liście wydzielają bardzo charakterystyczny i intensywny aromat, a cały krzew może osiągać nawet do 1,5 metra wysokości.
Nektar z jasnofioletowych kwiatów szałwii jest ogromnym przysmakiem pszczół. To właśnie tym niewielkim owadom roślina ta zawdzięcza swoją łacińską nazwę – apain znaczy pszczoła.
Wszystkie elementy tej rośliny są wykorzystywane m.in. w medycynie naturalnej. Liście i gałęzie służą przede wszystkim do okadzania i aromaterapii. Z korzeni zaś przygotowuje się zdrowe napary. Nasiona natomiast często są składnikiem wielu potraw, szczególnie tych słodkich.
Święta roślina
Dla wielu plemion Ameryki, takich jak np. Lakota, Szejeni, Komancze, Arapaho czy Nawaho szałwia biała jest uważana za świętą roślinę. W związku z tym, wykorzystując ją w swoim domu i na własny użytek, miejmy na uwadze jej świętość i traktujmy tę roślinę z należytym szacunkiem.
Biała szałwia powinna być zbierana tylko w dobrej intencji, z poszanowaniem zarówno samej rośliny jak i ziemi, w której rosła. Korzeń szałwii powinno się zostawić w ziemi, aby roślina mogła odrodzić się na nowo. Po żniwach zaś odmawiano modlitwy dziękczynne. Wierzono, że dzięki temu będzie można w pełni wykorzystać ogromny potencjał tej rośliny – między innymi jej niezwykłe oczyszczające moce.
Jak działanie szałwii białej wykorzystują niektóre plemiona rdzennych Amerykanów?
W związku z tym, że kolebką szałwii białej są Stany Zjednoczone, to właśnie tam była i jest ona najpopularniejsza. Łatwy dostęp do tej rośliny oraz jej niesamowite właściwości sprawiły, że już od wieków była ona stosowana przez szamanów i znachorów wielu amerykańskich plemion.
Używano jej przede wszystkim w wszelkiego rodzaju rytuałach oczyszczających i uzdrawiających. Wierzono, że aromat szałwii białej uwalnia od złych mocy i duchów, a także oczyszcza ciało, przynosi szczęście i leczy wiele schorzeń.
Szałwia palona w tak zwanym szałasie potów, miała uwolnić chorego od gorączki i wesprzeć go w walce z chorobą.
Ogniska z dodatkiem liści szałwii palono, aby przynieść pomyślność na nadchodzące polowania.
Wciąż aktualną praktyką, jest przygotowywanie naparów z liści szałwii (a czasem również z korzeni. Taka szałwiowa herbata pomaga przy uciążliwym kaszlu oraz łagodzi objawy przeziębienia. Często była podawana także kobietom po porodzie, aby szybko odzyskały siły, a ich organizm wrócił do równowagi.
Szałwia, a szczególnie jej nasiona, są często wykorzystywane w plemiennej kuchni. Ten składnik, razem z mąką i cukrem, sprawiają, że ciasteczka czy słodkie kleiki przygotowywane na ich bazie są pyszne i pożywne.
Oczyszczające działanie szałwii białej wykorzystywano także do utrzymania higieny. Ze zmiażdżonych liści i wody przygotowywano mieszankę, którą stosowano jak współczesne mydło, szampon czy odżywkę.
Działanie białej szałwii współcześnie
Dziś, w naszych kręgach kulturowych, szałwia biała jest ceniona przede wszystkim za swoje niezwykłe właściwości aromaterapeutyczne. Chętnie sięgamy po naturalne pęki liści, kadzidełka stożkowe czy olejki eteryczne, które wprowadzają do naszego domu i do naszej przestrzeni wyjątkowy aromat szałwii.
Aromaterapia
Zapach białej szałwii niezwykle skutecznie wpływa na pracę naszego mózgu. Udowodniono, że aromat szałwii pobudza funkcje umysłowe, wspiera intuicję i koncentrację, a także skutecznie rozbudza wyobraźnię.
Dym z palonej szałwii stymuluje funkcje pamięciowe, łagodzi napięcia nerwowe, rozluźnia ciało i sprzyja skupieniu. To sprawia, że jest niezwykle popularna podczas praktyk jogi czy medytacji.
Właściwości lecznicze białej szałwii
Szałwia biała jest często wykorzystywana także w medycynie naturalnej. Dzięki swoim właściwościom przeciwwirusowym i przeciwbakteryjnym, jest skutecznym remedium na infekcje górnych i dolnych dróg oddechowych. Pomaga w leczeniu bólu gardła, przeziębienia czy kaszlu, a przy tym skutecznie usuwa zalegającą wydzielinę z dróg oddechowych.
Ponadto Salvia Apiana pomaga także w leczeniu infekcji układu pokarmowego. To dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym i rozkurczowym. Wspiera przy tym procesy trawienne organizmu oraz działanie układu krążenia.
Szałwia biała to także silny antyseptyk o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym i rozkurczowym. Dzięki zawartości cyneolu doskonale sprawdzi się do odkażania ran, a także w przypadku uciążliwych bólów menstruacyjnych
Badania udowodniły, że dym unoszący się podczas palenia szałwii białej, zawiera w sobie jony ujemne, które neutralizują kurz, pleśń i roztocza – czyli szkodliwe jony dodatnie.
Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat prozdrowotnych właściwości Salvia Apiana, zachęcamy do lektury tego wpisu na naszym blogu -> Właściwości lecznicze białej szałwii.
Oczyszczające działanie szałwii białej
Szałwia biała swoją niezwykła popularność zyskała przede wszystkim za sprawą swoich oczyszczających właściwości. Po dziś dzień jest to główny cel jej stosowania. Szałwia działa oczyszczająco na kilka stref:
- oczyszcza ciało – z toksyn, wirusów, bakterii, brudu i zanieczyszczeń;
- oczyszcza umysł – z trosk, problemów i trudnych emocji;
- oczyszcza przestrzeń – ze złych energii, duchów i negatywnych wibracji ;
- oczyszcza otoczenie – pomaga pozbyć się toksycznych ludzi, wampirów energetycznych i rzeczy, które mają na nas zły wpływ;
- oczyszcza relacje – np. po kłótni, kiedy między ludźmi panuje napięcia i zła atmosfera.
Ciekawym i nieszablonowym wykorzystaniem oczyszczających właściwości białej szałwii, jest stosowanie jej nasion do oczyszczania oczu. Indianie wkładają jej nasiona na noc pod powieki. Dzięki ruchom gałek ocznych, nasiona pęcznieją, usuwając z oczy wszelkie zanieczyszczenia i choroby.
Okadzanie szałwią biała jest także popularne do oczyszczania przestrzeni po przeprowadzce do nowego miejsca, lub po zakupie nowej rzeczy – najczęściej używanej. W ten sposób możemy pozbyć się energii poprzednich właścicieli i wprowadzić np. do mieszkania nowe, dobre i pożądane emocje.
Jak używać białej szałwii?
Przed użyciem warto pomyśleć o intencji, z jaką chcemy zapalić tą świętą roślinę. Taka wypowiedziana intencja może wzmocnić działanie całego rytuału.
Podczas przygotowań pamiętajmy także o odpowiednim żaroodpornym naczyniu, na które będziemy mogli łapać spadający popiół, lub w razie potrzeby odłożyć tlący się pęk szałwii. My polecamy szczególnie wykorzystać do tego przepiękną Muszlę Abalone do palenia kadzideł albo Kamienną podstawkę pod kadzidła z kamyczkami. Wykorzystanie tych akcesoriów poprawi bezpieczeństwo całego procesu kadzenia, oraz zdecydowanie podniesie jego walory estetyczne.
Przed podpaleniem pęku liści należy otworzyć okno. To poprawi wentylację w pomieszczeniu (pamiętajmy o tym zawsze w przypadku palenia kadzidełek), a także pozwoli ulotnić się z mieszkania, wraz z dymem, złym emocjom i negatywnym energią. Okno powinno być otwarte przed, w trakcie i jeszcze chwilę po całym rytuale oczyszczania.
Wybrany pęk liści należy podpalić i odczekać chwilę, aby gałązki zaczeły się żarzyć, a płomień powinien sam zgasnąć. Jeżeli tak się nie stanie, możemy go delikatnie zdmuchnąć. Tlące się liście zaczną natychmiast wydzielać niezwykle aromatyczny dym. Z takim pachnącym kadzidłem możemy obejść pomieszczenie, aby dokładnie okadzić jego zakamarki. Innym rozwiązaniem jest pozostawienie tlących się gałązek na żaroodpornej podstawce, najlepiej w centralnym miejscu, tak aby dym sam mógł wypełnić przestrzeń.
Szybko gasnące kadzidło może świadczyć o nagromadzeniu się negatywnej energii. W takim przypadku pęk należy rozdmuchać lub odpalić je jeszcze raz.
Według ezoterycznych przekonań, aby odgonić zło i pozbyć się negatywnej energii, powinno się okadzać przestrzeń przeciwnie do ruchu wskazówek zegara.
Gdzie kupić dobrej jakości szałwię białą?
Wiemy już jak dobroczynne działanie na nasze ciało, duszę i otaczającą nas przestrzeń ma biała szałwia.Teraz może się więc pojawić pytanie, gdzie kupić szałwię? Jeżeli cenicie sobie najwyższą jakość, sprawdzonych producentów i roślinę zbieraną i przetwarzaną w zgodzie z naturą i obowiązującymi zasadami – polecamy Wam zakupy w Spokojnym sklepie.
Pęk liści jest dostępny w naszym sklepie w 3 rozmiarach – dużym, średnim i małym. Ponadto możecie zdecydować się na ciekawe połączenie szałwii z lawendą lub eukaliptusem lub klasyczne suszone liście.
Wielbiciele innych kadzidlanych rytuałów znajdą na wirtualnych półkach naszego sklepu kadzidełka stożkowe (np. Kadzidło stożkowe Biała Szałwia) czy kadzidełka patyczkowe ( np. Kadzidełka patyczkowe Biała Szałwia) z białą szałwią w roli głównej.
Ciekawą propozycją z białą szałwią jest także cudownie pachnąca świeca sojowa spirytualna z pokruszoną szałwią białą.
Siostry białej szałwii – chia, szałwia lekarska i mięta
Na koniec chcielibyśmy wspomnieć jeszcze o innych odmianach szałwii. Bowiem nie tylko Salvia Apiana może przynieść nam zdrowotne korzyści. Szałwia biała pochodzi z tej samej rodziny, co nasza polska mięta. Niektórzy twierdzą, że obie te rośliny mają podobny aromat.
Inną ciekawą odmianą szałwii, niezwykle popularna w gastronomii, jest szałwia hiszpańska, czyli popularna chia.
Jako wyjątkowo intrygującą przyprawę możemy wykorzystać ziele szałwii Muszkatołowej. Doskonale nadaje się ona także do przygotowywania aromatycznych naparów.
Szałwia niebieska, inaczej zwana Salvia azurea, ma zbliżone właściwości do szałwii białej, różni się jednak delikatnie aromatem. W naszym sklepie jest dostępna w formie aromatycznego pęku liści do okadzania.
Szałwia lekarska jest popularnym składnikiem wielu farmaceutyków, herbat i leków. W Spokojnym sklepie znajdziecie ją np. w składzie pysznej herbaty Lekki Oddech.