Biała szałwia
Okadzanie to znana od wieków praktyka, służąca oczyszczaniu, ochronie i usuwaniu złej i negatywnej energii. Smużenie po dziś dzień stosowane jest przez wielu szamanów i uzdrowicieli, a także coraz częściej gości w naszych domach. Najpopularniejszym naturalnym kadzidłem, które doskonale sprawdza się w tym rytuale jest biała szałwia i drewienka Palo Santo.
Biała Szałwia czym jest?
To naturalne kadzidło rdzenni amerykanie od wieków używali w celach rytualnych i ceremonialnych. Biała szałwia (Salvia apiana) to roślina pochodząca z Ameryki Północnej, głównie z południowo-zachodniej części Stanów Zjednoczonych (Kalifornii i Meksyku). Najlepiej rośnie na suchych terenach, gdzie dostępne jest mnóstwo światła słonecznego. W warunkach naturalnych jest to silnie rozgałęziony, wiecznie zielony krzew, który osiąga nawet do 1,5 metra wysokości i nierzadko ponad metr szerokości. Jego jasne, białe liście pokrywają srebrzysto-białe włoski, a przy potarciu roślina ta, dzięki licznym olejkom eterycznym, wydziela niezwykle aromatyczny zapach.
Biała szałwia to inaczej Salvia apiana, a “apain” po łacinie znaczy “pszczoła”. I to właśnie głównie pszczoły uwielbiają nektar z jasno-lawendowych kwiatów szałwii białej.
Pamiętaj! Biała szałwia jest świętą rośliną dla rdzennych Amerykanów, dlatego zawsze traktujmy ją z należytym szacunkiem.
Jakie są właściwości Szałwii Białej?
Ta wyjątkowa roślina aromatyczna jest powszechnie ceniona nie tylko za swoje walory zapachowe, ale także za właściwości ochronne i oczyszczające ciało i umysł. Ma szerokie zastosowanie zarówno w medycynie naturalnej jak i w wielu mistycznych rytuałach. Co ciekawe już sama nazwa tej rośliny świadczy o jej zdrowotnych właściwościach. Słowo szałwia, czyli salvia, pochodzi od łacińskiego salvare, czyli leczyć, uzdrawiać. Jej zapach, podobnie jak Palo Santo (Święte Drzewo), odstrasza owady.
Szałwia biała w medycynie naturalnej
Szałwia jest niezwykle popularna i od wieków stosowana w medycynie ludowej na całym świecie. Ta roślina posiada niesamowite właściwości przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Jej aromat wspomaga, leczy, a nawet zapobiega nawrotom infekcji dolnych i górnych dróg oddechowych. Inhalacje z dodatkiem Salvia apiana ułatwiają usunięcie zalegającej wydzieliny z dróg oddechowych, wspierają leczenie przeziębienia czy bólu gardła.
Dym palonej szałwii uwalnia jony ujemne, które neutralizują jony dodatnie, takie jak roztocza, kurz czy pleśń. Dzięki temu okadzanie białą szałwią może być niezwykle pomocne dla osób cierpiących na choroby układu oddechowego, astmę czy alergie. Bardzo dobrze sprawdzi się też do naturalnego oczyszczania powietrza i odkażania domów.
Dzięki właściwościom przeciwzapalnym i rozkurczowym, napary z szałwii skutecznie wspomagają leczenie infekcji układu pokarmowego, usprawniają procesy trawienne organizmu, a także wspierają układ krążenia.
Za dobroczynne działanie Salvia apiana odpowiada między innymi cyneol, który wykazując działanie antyseptyczne, doskonale sprawdza się do odkażania ran. Ponadto cyneol ma właściwości przeciwzapalne, przeciwskurczowe i uśmierzające ból, dlatego szałwia będzie także doskonałym panaceum na bóle menstruacyjne.
Biała szałwia jako lekarstwo duszy
Szałwia jest uważana za najskuteczniejsze kadzidło o właściwościach oczyszczających. Jest powszechnie stosowana do uwalniania od złych uczuć, złych mocy, duchów czy niekorzystnych wpływów zewnętrznych i negatywnej energii. Idealnie oczyszcza przestrzeń, przedmioty i ludzi, dlatego często stosuje się ją po przeprowadzce do nowego miejsca, czy w przypadku nowych zakupów. Te aromatyczne, białe liście warto zapalić także po kłótni lub chorobie, ponieważ uwalniają one przestrzeń od złej aury, trudnych uczuć i negatywnych wibracji.
Przeprowadzono badania nad właściwościami dymu z Salvia apiana, z których jasno wynika, że pobudza ona funkcje umysłowe, łagodzi stany depresyjne oraz działa stymulująco na funkcje pamięciowe mózgu.
Palenie szałwii i Palo Santo to zwyczaj często stosowany w rozmaitych ceremoniach i rytuałach. Dym i zapach tych naturalnych kadzideł sprzyja medytacji i jest doceniany w czasie praktyk jogi . Pomaga uspokoić umysł, rozluźnić ciało, wprowadza dobry nastrój i koi zmysły. Wspiera koncentrację i intuicję, pobudza umysł do pracy i wyobraźni.
W magii miłosnej, biała szałwia stosowana jest często do przyciągnięcia nowej miłości, a w istniejących związkach odświeża i chroni uczucia.
Biała szałwia jako lek na długowieczność
Szałwia jest powszechnie stosowana we wszelkich ceremoniach przyciągających dobrobyt i dostatek, pomaga osiągnąć długowieczność. Według mitologii greckiej szałwia biała została odkryta przez Asklepiosa, boga Uzdrawiania i Medycyny. Przez pewien czas używał jej do przywracania życia umarłym, przez co bardzo naraził się Hadesowi. Bóg podziemnego świata zmarłych postanowił poskarżyć się Zeusowi, że Asklepios wykrada mu poddanych. Asklepios został ukarany przez porażenie piorunem, a razem z nim zginęła wiedza o tym, jak stosować szałwię do pokonania śmierci.
Wierzenia plemienne związane z białą szałwią
Od wieków szałwia ceremonialna jest niezwykle popularna i powszechnie stosowana w tradycyjnych kulturach wielu plemion Ameryki. W plemionach Cahuilla i Kumeyaay popularny zwyczaj zjadania i palenia w szałasie potów liści szałwii, służył do walki z chorobą i gorączką. Napar z liści był także popularnym lekiem na kaszel oraz wspierał kobiety po porodzie w szybkim odzyskaniu sił. Plemię Cahuilla suszyło nasiona szałwii białej na słońcu, a następnie mieszano je z mąką i cukrem, aby zrobić ciastka lub słodki kleik.
Ludzie z plemienia Luiseno zjadali młode wierzchołki łodyg białej szałwii oraz często budowali z nich ceremonialne ogniska myśliwskie, które miały wspierać nadchodzące polowania.
Biała szałwia była stosowana także do zwiększenia higieny – jej liście były miażdżone, a następnie mieszane z wodą. Taką substancję nakładano na ciało, aby zniwelować nieprzyjemny zapach i oczyścić się, a także stosowano jako szampon czy odżywkę.
Zgodnie z tradycją indiańską, szałwia noszona w purpurowym woreczku, przynosi mądrość, moc i bystrość umysłu. Jej ładny zapach pomaga w zwiększeniu głębszej, duchowej więzi, oraz wspiera poczucie nieśmiertelności.
Jak palić białą szałwię?
Przed użyciem kadzidła, w którego składzie znajduje się szałwia biała, pomyśl o intencji, z którą wykonasz rytuał okadzania, a następnie otwórz okno. Zostaw uchylone okno przed, w trakcie i po okadzeniu białą szałwią, a dzięki temu wraz z dymem ulotnią się z pomieszczenia wszystkie złe doświadczenia, negatywne myśli i pozostałości złej energii.
Szałwia biała – rytuał okadzania
Przygotuj sobie naczynie do łapania popiołu. W Spokojnych sklepie mamy specjalnie do tego przeznaczone, przepiękne muszle z zatopionymi perłami lub niebanalne misy. Zapal pęk liści, po ok. 20 sekundach płomień powinien zgasnąć. Jeśli nie zgaśnie zdmuchnij go sam. Zwróć uwagę, by liście powoli się tliły. Jeśli gałązki szybko przygasają, to znak, że pomieszczenie jest przepełnione negatywną energią. Szałwię należy wtedy rozdmuchać lub podpalić jeszcze raz. Wydzielający się dym skieruj na przestrzeń, którą chcesz oczyścić. Pamiętaj, że zła energia “lubi” gromadzić się w kątach i zakamarkach pomieszczenia, więc właśnie w tych miejscach bądź szczególnie uważny. Dodatkowo możesz użyć pióra lub wachlarza w celu dokładniejszego rozprowadzenia dymu. Według wierzeń, jeśli chcemy coś odgonić z naszej przestrzeni, pomieszczenie powinno być okadzane przeciwnie do ruchu wskazówek zegara.
Białą szałwią możemy oczyścić także własną aurę. Okadzamy się od ziemi do głowy, z przodu, z tyłu i po bokach. Polecane jest także zataczanie kół w lewą stronę tlącą się wiązką białej szałwii w miejscach głównych czakr.
Jak gasić białą szałwię?
Po skończonym rytualne, pozwól aby szałwia biała samoczynnie się wypaliła, umieszczając ją najlepiej na bezpiecznej podstawce, w centralnym punkcie pomieszczenia. Gdybyś jednak zechciał wcześniej wygasić tlący się pęk, możesz wcisnąć jego czubek w naczynie odporne na ogień. Unikaj użycia wody do gaszenia rozżarzonego kadzidła, gdyż ta czynność może utrudnić ponowne jego rozpalenie. Gdy zakończysz rytuał podziękuj świętej roślinie za wszystko to, co się dokonało i odłóż ją do naczynia.
Jak zakończyć rytuał oczyszczania?
Energia nie lubi próżni. Po skończonym rytuale oczyszczania, warto wprowadzić do pomieszczenia nowa, dobrą energię. Aby naładować dom (lub siebie czy przedmiot) pozytywną energią można zapalić kadzidło o pożądanych przez nas właściwościach. Ciekawą praktyką jest także zapalenie świecy, której kolor odpowiada naszym intencjom:
- biała – odnowienie, oczyszczenie, wsparcie w sferze psychicznej i w rozpoczynaniu nowych działań, rozpraszanie złych mocy, harmonia
- zielona – ukojenie, spokój, zamożność, dobrobyt, płodność, odmłodzenie, ochrona relacji, ludzi i miejsc, sprawność fizyczna, zdrowie
- żółta – pobudzenie umysłu, uczenia się i dążenia do sukcesów, ochrona w podróży, pomoc w rozmowach, spotkaniach biznesowych i zawieraniu umów
- fioletowa – wzmocnienie każdego rytuału, ochrona w sferze duchowej, pomoc w medytacji, rozwijanie psychiki, kreatywności
- niebieska – wewnętrzny spokój, mądrość, inspiracja, praca ze sferą ducha, uzdrawianie, rytuały wizyjne
- czarna – rytuały ochronne, rozwiązujące, odcinające, uwalniające, uzdrawiające, odpędza złe moce, pomaga w pozbyciu się poczucia winy, żalu, niepewności
- czerwona – siła życiowa, witalność, moc, determinacja, szczęście, namiętność, ochrona zdrowia, energia, siła fizyczna i psychiczna, rytuały ochronne, miłosne, seksualne, wzmacniające
- pomarańczowa – rytuały woli, kreatywności, sukcesu, uzdrawiania, radość, optymizm, pobudzenie i stymulacja energii
- bordowa – ochrona, mądrość, namiętność w miłości, stabilizacja, spokój, szczęście, wzmacnianie poczucia własnej wartości, bezpieczeństwo, utwierdzanie stanu posiadania
- różowa – romantyczna miłość, przyjaźń, pojednanie, szczęście, harmonia, pogoda ducha, spokój, opieka, ochrona.
W Spokojnym sklepie dostępna jest biała szałwia w formie suszonych liści lub gotowych pęków. Kadzidła naturalne w formie zwiniętych gałązek możesz wybrać w kilku rozmiarach (mały, średni, duży) lub z dodatkami innych ziół, jak eukaliptus czy lawenda. Ponadto wielbiciele innych kadzidlanych rytuałów, mogą znaleźć niezwykły aromat jaki skrywa w sobie szałwia, w naszych kadzidełkach stożkowych i klasycznych kadzidełkach patyczkowych.