Więcej spokoju w życiu codziennym z Ajurwedą - Spokojny Umysł
Darmowa Dostawa Od 199 zł ✨
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Search in posts
Search in pages
product
blank

Więcej spokoju w życiu codziennym z Ajurwedą

“Spójrz na drzewo, kwiat, roślinę. Niech twoja świadomość na tym spocznie. Jak nieruchome są, jak głęboko zakorzenione w bycie. Pozwól, aby natura nauczyła cię spokoju”. – Eckhart Tolle

Więcej spokoju w życiu codziennym, czy to w ogóle jest możliwe? Naszym zdaniem idealnym rozwiązaniem byłoby pokierowanie biegu życia w stronę stylu slow life – któż by tak nie chciał, prawda? I rezygnacja z nadmiaru obowiązków – ale czy to przystoi współczesnemu człowiekowi?! Wiemy, że z odrobiną dobrej woli wszystko jest możliwe. Początki wplatania nowej pozytywnej zmiany w codzienne życie wymaga czasu i dużej dozy cierpliwości, a szczególnie ogromnej porcji łagodności dla siebie. Dlatego spośród dostępnych możliwości zadbania o większy spokój w życiu, na początek warto wybrać dla siebie jedną i sukcesywnie wdrażać w życie. Co na to Ajurweda? Jak z pomocą Ajurwedy wprowadzić więcej spokoju do codziennego życia i zadbać o lepszą jakość emocji? Z odpowiedzią na to pytanie przybywa Ewa Szydłowska (konsultantka ajurwedyjska i masażystka). A więc rozgość się wygodnie i pozwól się zainspirować!

Jak wprowadzić więcej spokoju do codziennego życia i zadbać o lepszą jakość emocji?

Ajurweda poleca praktykę jogi i medytacji. Ale może czasem, zamiast coś sobie dokładać, warto najpierw coś zredukować?

Kliknij, aby zobaczyć maty do jogi.

Ograniczyć multitasking

Zdecydowanie zbyt wielu z nas wpadło w pułapkę kultu wydajności. Jesteśmy zdeterminowani, ale już dawno zapomnieliśmy dokąd zmierzamy. Każdy dzień oceniamy na podstawie swojej skuteczności, a nie satysfakcji.

– Celeste Headlee “Nie rób nic”

Po pierwsze proponowałabym ograniczyć multitasking. Robienie kilku rzeczy na raz, w przekonaniu, że w ten sposób zrobimy więcej w krótszym czasie, jest nieodłącznym elementem współczesnego stylu życia. Tymczasem multitasking bardzo obciąża system nerwowy, w efekcie pod koniec dnia czujemy się zmęczeni i rozchwiani emocjonalnie.

Zdrowy sen

Kliknij, aby zobaczyć poduszki relaksacyjne.

Jedną z kluczowych kwestii dla regeneracji systemu nerwowego, i w ogóle dla funkcjonowania całego organizmu, jest zdrowy sen, w odpowiednich porach – czyli pomiędzy godz. 22:00 a 6:00.

Zadbaj o jelita

Pamiętajmy też, że z systemem nerwowym ściśle związane są jelita. Warto więc zatroszczyć się o nie również z intencją spokojnej głowy. Jelita wspieramy przede wszystkim piciem wody (ciepłej, przegotowanej), ciepłymi posiłkami o w miarę możliwości stałych porach oraz odpowiednią porcją zdrowych tłuszczy w diecie (zalecane jest masło klarowane).

Odpoczynek

Nauczmy się też zwracać większą uwagę na swoje potrzeby – definiować je i podążać za nimi. Mam tu między innymi na myśli potrzebę odpoczynku i tego, w jakiej formie będzie on się odbywał. Ostatnio sporo rozmawiam z klientkami o takim spędzaniu urlopu, z którego wracamy wyczerpani zwiedzaniem, zaliczaniem kolejnych obiektów turystycznych, przebodźcowani nadmiarem wrażeń i ich intensywnością. Ale gdzie tu miejsce na prawdziwy odpoczynek i regenerację? Czy aby na pewno taki urlop będzie wspierający dla mojego organizmu? I czy to, że wszyscy tak robią oznacza, że ja tak muszę?

S.O.S.

Doraźnie, w wyjątkowo stresującym, trudnym dla nas czasie możemy wspierać się ziołami z grupy neurotoników, które na system nerwowy działają wzmacniająco, tonizująco i regenerująco. Do takich ziół należy brahmi, ashwagandha, shankapushpi, a z roślin bliższych ziołolecznictwu słowiańskiemu – np. dziurawiec, melisa, waleriana.

Natura

 “Obecność roślinności oraz strumienia czy rzeki […] budzi w nas naturalne poczucie spokoju. […] “Kąpiąc się w lesie”, obmywamy się ze stresów, trosk, dysharmonii, a napełniamy równowagą, dystansem i siłą witalną.

– Katarzyna Simonienko ” Nerwy w las”

Bardzo ważny dla naszego dobrostanu również emocjonalnego, jest kontakt z Naturą – ona zawsze działa na nas kojąco i regenerująco. Potrzebujemy go tak bardzo jak snu, zdrowego odżywiania i wody.

Masaże

Masaż ajurwedyjski skutecznie uwalnia napięcie emocjonalne […] i sprawia, że czujesz się radosny, pełen optymizmu i głęboko rozluźniony. Spokój, którego doświadczasz po masażu ajurwedyjskim, pozostaje z Tobą przez cały dzień.

– Acharya Shunya “Ajurweda kompletna recepta na optymalizację zdrowia […]”

Masaż ma za zadanie harmonizować i usprawniać przepływ energii życiowej oraz balansować dosze, czyli przywracać nas do równowagi. Jest świetnym narzędziem terapeutycznym przy różnego rodzaju chorobach, ponieważ jest de facto formą ziołolecznictwa. Bowiem przy masażach ajurwedyjskich stosujemy oleje ziołowe. W zależności od problemu ze zdrowiem, czy efektu jaki chcemy osiągnąć, dobieramy dedykowaną mieszankę. Składniki aktywne ziół zawarte w takich ziołowych olejach często wchłaniają się lepiej przez skórę niż przez układ pokarmowy.

Masaże są skuteczną terapią, ale oczywiście musimy też pamiętać o odpowiednim stylu życia, odpowiednim odżywianiu, wysypianiu się – bo to są absolutnie bazowe rzeczy dla naszego dobrostanu.

Polecane linki: