blank Biała szałwia właściwości - Spokojny Umysł
Darmowa Dostawa Od 199 zł ✨
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Search in posts
Search in pages
product
blank

Biała szałwia właściwości

Biała szałwia to jedno z najpopularniejszych kadzideł naszych czasów. Jest znana od wieków i z powodzeniem stosowana przez wielu ludzi i różne grupy etniczne. Poznaj jej właściwości i główne zastosowania.

Szałwia biała i Palo Santo to zdecydowanie dwa najczęściej wybierane kadzidła naturalne. Wśród rdzennych Amerykanów są od pokoleń wykorzystywane w wielu rytuałach i modlitwach, a do naszej zachodniej kultury wkroczyły jako wyjątkowo aromatyczne kadzidła. Biała szałwia ma przy tym szereg właściwości prozdrowotnych, przez co coraz chętniej wykorzystywana jest współcześnie w naszych domach. W tym artykule poznamy bliżej temat biała szałwia właściwości i zastosowanie.

blank

Czym jest biała szałwia?

Szałwia biała to niezwykle aromatyczna roślina, która pochodzi przede wszystkim z południowo-zachodniej części Stanów – z Kalifornii i  Meksyku. Najbardziej lubi tereny suche i mocno nasłonecznione. W naturalnych warunkach, biała szałwia rośnie jako wiecznie zielony i silnie rozgałęziony krzew, osiągający nawet 1,5 metra wysokości. Jej białe liście pokryte są gęsto srebrzysto-białymi włoskami, które przy potarciu wydzielają niesamowity zapach. To zasługa licznych olejków eterycznych, w które ta roślina jest niezwykle bogata.

Szałwia biała swoją łacińską nazwę, czyli Salvia apiana, zawdzięcza pszczołom. Te owady szczególnie upodobały sobie nektar z białych lub jasno-lawendowych kwiatów tej rośliny, a apain po łacinie oznacza właśnie pszczołę.

Szałwia biała w wierzeniach plemiennych

blank

Dzięki swym niezwykłym właściwościom, szałwia biała jest i była niezwykle popularna wśród rdzennych plemion Ameryki.

Plemiona Cahuilla i Kumeyaay miały w zwyczaju zjadanie i palenie liści szałwii w szałasie potów. Miało to służyć walce z chorobą i gorączką. Na kaszel oraz jako skutecznie wsparcie dla kobiet po porodzie, podawano napar z liści szałwii białej. W plemieniu Cahuilla popularnym zwyczajem było także przygotowywanie ciastek i słodkiego kleiku z suszonych nasion szałwii, mąki i cukru. 

Plemię Luiseno zjadało młode wierzchołki łodyg tej niezwykłej rośliny, a także budowali z niej ceremonialne ogniska myśliwskie. Miało to pomóc w nadchodzących polowaniach. 

W tradycji indiańskiej wierzono, że szałwia biała noszona w purpurowym woreczku przyniesie moc, mądrość i bystrość umysłu. Jej zapach pomagał zwiększyć duchową więź i wzmacniał poczucie nieśmiertelności.

Szałwię białą stosowano też powszechnie jako środek do zwiększenia higieny. Zmiażdżone i zmieszane z wodą liście szałwii, nakładano na ciało. Miało to zmniejszyć nieprzyjemny zapach oraz oczyścić ciało. Taką mieszankę stosowano też do mycia i odżywiania włosów. 

Biała szałwia właściwości

blank

Szałwia biała jest wyjątkową rośliną o naprawdę szerokim zastosowaniu. Jest ceniona za swoje właściwości aromaterapeutyczne i niezwykły zapach. Ponadto jest jednym z najpopularniejszych kadzideł o właściwościach oczyszczających, przez co jest też często używana w wielu mistycznych i ezoterycznych rytuałach. Jest często wykorzystywana w rytuałach miłosnych, a także tych mających przynieść szczęście, dostatek i dobrobyt. Badania pokazują, że biała szałwia ma także działanie lecznicze w przypadku różnych schorzeń. Już sama nazwa, Salvia Apiana, to potwierdza. Salvia czyli szałwia, pochodzi od łacińskiego słowa leczyć, uzdrawiać – salvare. Co ciekawe, zapach szałwii, podobnie jak Palo Santo, skutecznie odstrasza komary i inne uciążliwe owady.

Właściwości oczyszczające białej szałwii

blank

Biała szałwia to bez wątpienia roślina o niezwykłych wręcz właściwościach oczyszczających. Doskonale oczyszcza ludzi, przestrzeń i przedmioty, uwalniając je od złych mocy, duchów, złych uczuć czy niekorzystnej energii. Białą szałwię często stosuje się po przeprowadzce do nowego miejsca czy w przypadku nowych zakupów. Okadzanie szałwią warto także zastosować po chorobie czy kłótni, aby uwolnić przestrzeń i siebie od negatywnych wibracji i trudnych uczuć.

Aromaterapia 

Biała szałwia charakteryzuje się mocnym, specyficznym, wręcz mistycznym zapachem.

Z przeprowadzonych badań wynika, że aromatyczny dym z szałwii białej pobudza funkcje umysłowe, stymuluje funkcje pamięciowe mózgu i łagodzi stany depresyjne. 

Niezwykły zapach szałwii białej rozluźnia ciało, uspokaja umysł, wprowadza dobrą energię i potrafi koić zmysły. Skutecznie wspiera także intuicję i koncentrację, pobudzając przy tym wyobraźnię.

Szałwia biała, podobnie jak Palo Santo, są bardzo często wykorzystywane w praktykach jogi i medytacji, ponieważ pomagają się skupić i skoncentrować na tym, co tu i teraz. 

Właściwości lecznicze szałwii białej

blank

Szałwia jest niezwykle cenioną rośliną w medycynie naturalnej, głównie za swoje właściwości przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne. Doskonale sprawdza się w przypadku infekcji dolnych i górnych dróg oddechowych – leczy, wspomaga i zapobiega infekcjom. Ponadto inhalacje Salvia apiana (np. z wykorzystaniem kadzidła), ułatwiają pozbycie się z dróg oddechowych zalegającej wydzieliny, lecząc przy tym ból gardła czy przeziębienie. 

Biała szałwia ma także właściwości przeciwzapalne i rozkurczowe, a jej napary skutecznie leczą infekcje układu pokarmowego, wspierają układ krążenia i procesy trawienne.

blank

Udowodniono, że dym z palonej szałwii białej, uwalnia ujemne jony, które działają neutralizująco na jony dodatnie (czyli kurz, roztocza lub pleśń). Okadzanie białą szałwią, może więc przynieść wiele korzyści dla osób chorujących na astmę, alergie czy choroby układu oddechowego. To sprawia także, że szałwia jest niezastąpiona jako naturalny oczyszczacz powietrza i może z powodzeniem być wykorzystywana do odkażania domów.

Cyneol zawarty w białej szałwii ma silne działanie antyseptyczne, przez co doskonale sprawdza się ona także do odkażania ran. Szałwia to także świetne wsparcie w bólach menstruacyjnych, ponieważ dzięki cyneolowi ma działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwskurczowe.

Jak używać szałwii białej?

Zanim zdecydujesz się na okadzanie szałwią białą, pamiętaj, że dla rdzennych mieszkańców Ameryki jest ona świętą rośliną. W związku z tym staraj się traktować ją z należytym szacunkiem.

Przed rozpaleniem kadzidła, warto pomyśleć o intencji z jaką chcesz wykonać rytuał okadzania. Możesz tylko o niej pomyśleć lub wypowiedzieć ją na głos. 

blank

Okadzanie szałwią białą

W pierwszej kolejności należy przygotować sobie kadzidło, źródło ognia i żaroodporne naczynie do łapania popiołu (np. przepiękna Muszla Abalone do palenia kadzideł lub Kamienna podstawka pod kadzidła z kamyczkami). Następnie warto otworzyć okna i zostawić je uchylone, aż do zakończenia okadzania. Dzięki temu, przez okno, wraz z dymem ulotnią się negatywne myśli i złe energie. 

Teraz można podpalić pęk liści i pozwolić, aby płomień zgasł, a z naszej wiązanki zaczął unosić się aromatyczny dym, a liście tylko delikatnie się tliły. Jeśli płomień nie gaśnie po ok. 20 sekundach, należy go zdmuchnąć. 

Szybko gasnące kadzidło może świadczyć o tym, że w pomieszczeniu znajduje się dużo negatywnej energii. W takim przypadku szałwię należy rozdmuchać lub podpalić ją ponownie. 

blank

Dym z tlącego się pęku liści należy skierować na przestrzeń, rzecz lub osobę, którą chcemy oczyścić. Można także pozostawić dymiące kadzidło na żaroodpornej podkładce – w ten sposób pomieszczenie samo wypełni się aromatycznym dymem. 

Zgodnie z ezoterycznymi wierzeniami, jeżeli chcemy odgonić coś z naszej przestrzeni, pozbyć się czegoś (np. negatywnej energii), kierunek okadzania powinien być przeciwny do ruchu wskazówek zegara. 

Jak okadzać siebie lub kogoś kadzidełem z szałwii białej?

Okadzanie ludzi może służyć oczyszczeniu aury lub pozbyciu się złych emocji, uczuć i myśli. Ułatwia także pozbycie się uroków czy negatywnego wpływu tzw. wampirów energetycznych. Jeżeli obserwujemy u siebie uczucie ciągłego zmęczenia, złe i negatywne myśli lub częste zachorowania na różnego typu infekcje, może być to sygnał, że warto przeprowadzić na sobie rytuał oczyszczania szałwią białą.

Okadzanie należy przeprowadzić od stóp do głowy, z przodu, z tyłu, a także po bokach. W miejscu siedmiu głównych czakr zaleca się aby pękiem szałwii, zataczać koła w lewą stronę.

Podsumowanie

Biała szałwia jest rośliną niezwykłą, o równie niezwykłych właściwościach. Jej liście odkażają rany, zapach pobudza umysł, a dym oczyszcza drogi oddechowe. Warto więc sięgnąć po nią w różnych sytuacjach, szczególnie wtedy, kiedy czujemy się źle czy nieswojo. Korzystając z dobrodziejstw szałwii białej miejmy jednak na uwadze, że w niektórych kręgach kulturowych jest ona uważana, za świętą roślinę. W związku z tym traktujmy ją z szacunkiem, a zyskamy dzięki temu moc i pełne spektrum dobroczynnych właściwości tej rośliny.