Właściwości olejków - Spokojny Umysł
Darmowa Dostawa Od 199 zł ✨
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Search in posts
Search in pages
product
show blocks helper
Zwiń filtry

Właściwości olejków eterycznych

Nie od dziś wiadomo, że olejki eteryczne to nie tylko piękny zapach, który poprawia humor i wprowadza wyjątkową atmosferę. Olejki eteryczne to zdecydowanie coś więcej. Skutecznie wspierają w leczeniu kataru, przeziębienia czy w przypadku spadków nastroju. 

W czasach starożytnych olejki eteryczne były niezwykle cenne, a metody ich pozyskiwania znali tylko nieliczni. Na szczęście dziś olejki są ogólnodostępne i każdy z nas może czerpać garściami z ich dobroczynnych właściwości i niezwykłego aromatu jaki wprowadzają w naszych domach.

Czym są olejki eteryczne?

Olejki eteryczne to lotne mieszaniny różnych organicznych związków chemicznych o bardzo intensywnym zapachu. Takich związków w olejku może być od kilkudziesięciu do nawet kilkuset, a są to między innymi terpeny, fenole, alkohole, aldehydy, laktony, ketony, kwasy i estry. Co ciekawe, o zapachu danego olejku decyduje zazwyczaj składnik, którego stężenie jest najwyższe. Na właściwości takiego olejku mają zaś wpływ wszystkie zawarte w nim związki chemiczne i ich wzajemne relacje i oddziaływanie.

Olejki eteryczne występują najczęściej w postaci oleistej cieczy, która rozpuszcza się tylko w alkoholu etylowym, wosku, tłuszczach czy w innych olejach. Dlatego też, chcąc rozcieńczyć olejek, musimy najpierw wymieszać go np. z olejem kokosowym czy oliwą z oliwek, a nie z wodą!

Jak pozyskujemy olejki eteryczne?

Olejki eteryczne występują naturalnie w różnych częściach roślin. Najczęściej pozyskujemy je ze świeżych lub suszonych kwiatów, korzeni, liści, kory, nasion, drzew iglastych, owoców czy z traw. Najpopularniejszymi metodami pozyskiwania olejków eterycznych są:

  • destylacja parą wodną – tą metodą uzyskuje się większość olejków;
  • wyciskanie – inaczej wytłaczanie. Metoda ta dotyczy szczególnie olejków z owoców cytrusowych;
  • ekstrakcja organicznymi rozpuszczalnikami – tak uzyskuje się zazwyczaj olejki do celów przemysłowych
  • technika enfleurage – czyli metoda nawadniania tłuszczów. Jest to najstarsza metoda, po dziś dzień stosowana w perfumiarstwie.

Działanie olejków eterycznych

Olejki eteryczne przenikają do ludzkiego organizmu na różne sposoby. Najczęściej dostają się do krwiobiegu przez skórę (masaże, okłady) lub przez drogi oddechowe (inhalacje, okadzanie). W śluzówce nosa znajdują się chemoreceptory, które przez system nerwowy przekazują bezpośrednio do mózgu informację o obecności cząstek zapachowych w otoczeniu. Informacja ta trafia do części mózgu odpowiedzialnej za kontrolę emocji i podstawowych funkcji życiowych. Dzięki temu procesowi działanie niektórych olejków eterycznych możemy odczuć prawie natychmiast.

Czym jest aromaterapia?

Aromaterapia to popularne w medycynie niekonwencjonalnej leczenie zapachem. Szacuje się, że już ok. 6000 lat temu stosowano aromaterapię do oczyszczania powietrza, pielęgnacji skóry, leczenia wielu dolegliwości czy balsamowania zwłok. Oficjalnie termin “aromaterapia” został użyty po raz pierwszy na początku XX wieku, przez francuskiego chemika i perfumiarza René-Maurice Gattefossé. Zupełnie przypadkowo wyleczył on poparzoną dłoń, zanurzając ją przez pomyłkę w oleju lawendowym zamiast w wodzie.

Według oficjalnej definicji, aromaterapia to terapeutyczne lub medyczne zastosowanie olejków eterycznych do holistycznego leczenia. Dzisiaj leczenie zapachem jest skutecznym wsparciem konwencjonalnych metod leczenia i popularnej farmakologii. 

Czym kierować się podczas zakupu olejków eterycznych?

Decydując się na zakup olejków eterycznych, możemy uzyskać wiele korzyści zarówno dla naszego ciała jak i ducha. Odpowiednio skomponowane mieszanki olejków eterycznych mogą pomóc w leczeniu kilku schorzeń jednocześnie lub zagwarantować nam niespotykane wrażenia zapachowe. Wybór olejku powinien być jednak kwestią indywidualną. Nie warto stosować nawet najlepszych olejków, kiedy ich zapach nam się nie podoba lub działa na nas drażniąco. 

Kolejną istotną sprawą jest zwrócenie uwagi na to, czy kupujemy olejki eteryczne czy olejki zapachowe. Te pierwsze to ekstrakty z naturalnych roślin i mogą być one z powodzeniem stosowane w aromaterapii. Olejki zapachowe, pachną zazwyczaj intensywniej niż olejki eteryczne, ale powstają one w laboratoriach i są mieszanką sztucznych substancji. Znajdą one zastosowanie w aromatyzowaniu pomieszczeń, ale nie przyniosą żadnych korzyści prozdrowotnych.

Właściwości olejków eterycznych

Zastosowanie olejków eterycznych może być praktycznie nieograniczone – od aromatyzowania pomieszczeń, po pobudzenie koncentracji, wsparcie w trudnych pracach umysłowych, relaks i wyciszenie, a także wsparcie w walce z przeziębieniem, migrenom czy uciążliwymi owadami. 

Wybierając olejki eteryczne dla siebie, możemy kierować się naszymi indywidualnymi preferencjami zapachowymi albo zasugerować się właściwościami olejków. Dobieranie zapachu według naszej aktualnej potrzeby jest świetnym wstępem do świata aromaterapii

Właściwości olejków eterycznych często pokrywają się ze sobą, jeden olejek może mieć kilka zastosowań, a połączenie niektórych substancji może przynieść nowe korzyści. Wyróżniamy jednak kilka głównych właściwości tych niezwykłych olejków aromaterapeutycznych.

Olejki o działaniu relaksującym i wyciszającym

Ciągły stres i napięcie to w dzisiejszych czasach nieodłączny element życia wielu ludzi. W takiej sytuacji naturalnym sposobem na relaks, może być aromaterapia z wykorzystaniem olejku neroli, melisowego, ylangowego, różanego czy bergamotowego.

Olejki na bezsenność

Niekwestionowaną królową wśród tych olejków jest olejek lawendowy. Jest on doskonałym wsparciem w problemach z zasypianiem i złą jakością snu. Ponadto na bezsenność może pomóc aromat olejku z rumianku, majeranku, mandarynki czy melisy. Kilka kropel wybranego olejku można dodać do wieczornej kąpieli lub aromatyzować nim powietrze w sypialni.

Olejki wspomagające pamięć i koncentrację

Podczas zajęć, które wymagają od nas zwiększonej koncentracji, podczas pracy umysłowej czy w czasie nauki warto wesprzeć się również dobroczynnym działaniem aromaterapii. Wsparcie w takich sytuacjach uzyskamy przy pomocy olejku rozmarynowego, bazyliowego, geraniowego, z mięty pieprzowej lub z trawy cytrynowej. Ich zapach łagodzi zmęczenie wysiłkiem intelektualnym, pomaga rozjaśnić umysł i poprawia pamięć. 

Zapachy pobudzające i odświeżające

Czasami potrzebujemy dodatkowych pokładów energii, świeżości i pobudzenia. W takich momentach warto zastosować olejek cytrynowy, miętowy, grejpfrutowy czy rozmarynowy. Wprawiają one w doskonały nastrój, dodają energii i przywołują pozytywne myśli.

Olejki na ból głowy

Niektóre zapachy mogą nam przynieść ukojenie, kiedy dopada nas fizyczny ból. W przypadku migreny czy bólu głowy możemy wspomóc się aromatem olejku lawendowego, eukaliptusowego, miętowego, rozmarynowego, melisowego czy z drzewa różanego.

Olejki na rozdrażnienie

Niektóre zapachy sprawdzą się doskonale, kiedy potrzebujemy odzyskać równowagę emocjonalną i ukoić nerwy. Do tej grupy należą olejek pomarańczowy, mandarynkowy, sandałowy, geraniowy czy cyprysowy.

Olejki na chandrę i przygnębienie

Kiedy dopada nas spadek nastroju, przygnębienie czy depresja, warto wypróbować działanie olejku z drzewa różanego, bergamotowego, sandałowego, petitgrain, paczulowego czy geraniowego. Można stosować je według potrzeby np. w kominku zapachowym czy w nebulizatorze. Doskonałe efekty przynosi też masaż z dodatkiem oleju nośnikowego i kilku kropel wybranego olejku eterycznego lub aromatyczna kąpiel.

Olejki na przeziębienie

Kiedy dopadają nas pierwsze objawy przeziębienia albo czujemy, że przemarzneliśmy świetnym pomysłem będzie przygotowanie rozgrzewającej kąpieli. Kilka kropel olejków cynamonowego, imbirowego, rozmarynowego i mandarynkowego, dodane do wanny z ciepłą wodą przyniosą ukojenie i przyjemnie rozgrzeją nas wewnętrznie i zewnętrznie.

Olejki w walce z infekcjami dróg oddechowych

Uciążliwy katar, kaszel, ból gardła czy ból zatok to objawy mogące świadczyć o infekcjach górnych i dolnych dróg oddechowych. Nieocenionym wsparciem w takich sytuacjach może okazać się inhalacja z wykorzystaniem między innymi takich olejków jak olejek tymiankowy, sosnowy, anyżowy, eukaliptusowy, z drzewa herbacianego lub z mięty pieprzowej. Pomagają one oczyścić drogi oddechowe i zatoki z zalegającej wydzieliny oraz łagodzą kaszel i katar.

Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat skutecznych olejków w walce z katarem i przeziębieniem, zachęcamy do lektury tego wpisu na naszym blogu -> Naturalne olejki eteryczne na katar i przeziębienie.

Olejkowe afrodyzjaki

Niektóre zapachy pobudzają zmysły, wprowadzają wyjątkową atmosferę i pozytywnie wpływają na libido. Do tej grupy należą szczególnie takie olejki jak olejek goździkowy, różany, z kopru włoskiego, ylangowy, rozmarynowy, sandałowy czy imbirowy. Wybrany olejek można stosować w nebulizatorze lub w kominku zapachowym. W tym przypadku sprawdzi się też fantastycznie masaż z aromatycznym dodatkiem.

Jak używać olejki eteryczne?

Najlepsze korzyści dla naszego układu oddechowego przyniesie bezpośrednia inhalacja olejkami. W domowych warunkach możemy wykorzystać do tego miskę z gorącą wodą. Wystarczy nakryć głowę ręcznikiem i pochylić się nad miską. W ten sposób będziemy mogli swobodnie wdychać aromatyczną parę. 

Aby móc w pełni cieszyć się dobroczynnym działaniem aromaterapii, warto wykorzystać do tego dedykowane akcesoria. Do olejków eterycznych najlepiej sprawdzą się nebulizator i kominek zapachowy. Oczywiście jeżeli nie posiadamy akurat żadnego z nich, możemy skropić kilkoma kroplami olejku np. poduszkę lub koc, albo dodać odrobinę olejku do prania.

Niewielką ilość olejków eterycznych (najlepiej rozcieńczonych w oleju bazowym) można dodać również do wanny z ciepłą wodą. Taka pachnąca kąpiel przyniesie korzyści nie tylko naszym zmysłom, ale również całemu organizmowi.