Od wieków ludzie poświęcali szczególną uwagę pielęgnacji ciała. Balsamowali się słodkimi olejkami, myli się aromatycznymi mieszankami ziół i malowali się barwnymi pudrami czy woskami. Dziś dbanie o skórę, włosy czy paznokcie wygląda nieco inaczej, ale wciąż bardzo chętnie sięgamy po kosmetyki naturalne do pielęgnacji.
Historia naturalnej pielęgnacji
Zwyczaj dbania o ciało czy włosy z wykorzystaniem naturalnych składników sięga nawet do 5000 lat wstecz. Pierwsze udokumentowane wzmianki o naturalnych kosmetykach sięgają bowiem 3000 lat p.n.e i pochodzą z Egiptu. To tam uprzywilejowani mieszkańcy korzystali z dobrodziejstw kosmetyków naturalnych i oddawali się masażom, kąpielom, nacieraniu i tedy malowaniu ciała. Ponadto już wtedy używano wszelkich mazideł i wosków do ochrony przed palącym słońcem. W końcu to właśnie jasna cera była symbolem bogactwa i dostojności.
Wysokie temperatury i bardzo duża wilgotność panująca w tym rejonie sprzyjała rozwojowi wielu chorób, dlatego też Egipcjanie bardzo szybko zaczęli szczególnie dbać o higienę, wykorzystując do tego rośliny i inne naturalne składniki.
W starożytnym Egipcie niezwykle popularne było farbowanie włosów przy użyciu barwników roślinnych oraz malowanie twarzy. Charakterystyczne dla Egipcjanek były także mocno podkreślone oczy, najczęściej czarną lub zieloną kredką oraz mocno zarysowane brwi.
Starożytni Rzymianie czy Grecy również bardzo dbali o swoją higienę i piękny wygląd. Kobiety balsamowały się różnymi olejkami i woskami, nakładały na twarz różnorakie maseczki, a ogromną popularnością cieszyły się łaźnie rzymskie, które były centrami higieny tamtych czasów.
Średniowieczny brak higieny
Co ciekawe, od czasów Średniowiecza, czyli od kiedy zaczęły rozszerzać się wpływy chrześcijaństwa, przestano dbać o higienę. Według kościoła stosowanie kosmetyków było wymysłem pogan, a przywiązywanie uwagi do wyglądu czy higienu uznawano za przejaw grzesznej próżności.
W czasach Średniowiecza, Renesansu, Baroku i Oświecenia dbanie o higienę uważano za całkowicie zbędną czynność. W tym okresie skupiano się na malowaniu twarzy, perfumerii czy ziołolecznictwie, stosowano też charakterystyczne peruki.
Higieniczna rewolucja XIX wieku
Dopiero w XIX wieku na nowo zaczęto doceniać zalety higieny osobistej i stosowania niektórych kosmetyków. Do łask wróciły lecznicze kąpiele i kompresy z ziół i roślin.To własnie w XIX wieku, w laboratoriach powstają pierwsze, współczesne mydła, pudry, pachnidła, róże czy szminki. Kosmetyki te powstawały głównie na bazie syntetycznych środków, z dużą zawartością metali ciężkich i np. hormonów.
Współczesne kosmetyki
Dziś kosmetyka to nie tylko higiena czy podstawowa pielęgnacja. Obecnie podlega ona głębokiej globalizacji i jest przedmiotem badań wielu naukowców i producentów kosmetyków. To właśnie producenci prześcigają się w wymyślaniu coraz to nowszych i doskonalszych form kosmetyków, które mają przywrócić młody wygląd i zdrowie naszej skórze czy włosom.
Na szczęście, w obecnych czasach znacząco wzrasta świadomość konsumencka. Dziś już nie zależy nam przede wszystkim na natychmiastowych efektach stosowania maseczek czy kremów. W obecnych czasach ogromną wagę przykładamy do składu kosmetyków (oraz żywność, ubrań, środków czystości itp.) z których korzystamy. Coraz chętniej sięgamy więc znów po kosmetyki naturalne do pielęgnacji. To one doskonale wpływają na stan naszej skóry oraz są przyjazne dla środowiska. Ich produkcja natomiast najczęściej przebiega w zgodzie ze zrównoważonym rozwojem. Producenci kosmetyków naturalnych to zazwyczaj nieduże manufaktury, w których ręcznie wytwarzana jest większość produktów. To właśnie małe firmy przykładają szczególną wagę do jakości składników i całego procesu powstawania gotowego produktu.
Jak działają kosmetyki naturalne do pielęgnacji?
Kosmetyki naturalne działają na naszą skórę, włosy czy paznokcie zupełnie inaczej niż ich syntetyczne odpowiedniki. Naturalne składniki w nich zawarte wspomagają i pobudzają fizjologiczne procesy zachodzące w naszym organizmie. Przywracają naturalny rytm naszego ciała, a także wspomagają regenerację i odbudowę skóry. Te naturalne procesy są niestety często hamowane lub zakłócone przez wieloletnie stosowanie syntetycznych kosmetyków.
Naturalna pielęgnacja służy więc pobudzeniu pierwotnych procesów zachodzących w naszej skórze, a następnie przywrócenie jej równowagi i samoregulacji. Proces ten zazwyczaj wymaga czasu, dlatego też nie oczekujmy natychmiastowych efektów. Zamiast tego możemy spodziewać się długotrwałej i bardzo korzystnej zmiany w wyglądzie naszej skóry czy włosów.
Właściwości naturalnych składników
Składniki kosmetyków naturalnych to przede wszystkim rośliny, minerały i zioła. Ich właściwości już same w sobie są niezwykłe, np. olejek arganowy, który jest często stosowany w naturalnej pielęgnacji, wykazuje właściwości wzmacniające, nawilżające i regenerujące.
Jeden z głównych składników maści Tygrysiej Czerwonej, czyli kamfora, silnie rozgrzewa i działa znieczulająco.
Masło shea zaś, które jest podstawą wielu kosmetyków, między innymi naszego peelingu do ciała Truskawka i Werbena, skutecznie chroni skórę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, takimi jak mróz, wiatr czy słońce. Ponadto jest ono bardzo bogatym źródłem witaminy A i E, oraz bardzo skutecznie łagodzi podrażnienia.
To tylko niektóre z wielu składników czynnych zawartych w kosmetykach naturalnych. Tak naprawdę, ich składy są bardzo przemyślane i starannie dobrane, dlatego często każdy składnik takiego kosmetyku wnosi coś dobrego i może przynieść naszej skórze czy włosom wiele korzyści.
Gdzie kupić najlepszej jakości kosmetyki naturalne?
W Spokojnym Umyśle zebraliśmy dla Was najlepsze kosmetyki naturalne bez parabenów, SLES-ów, PEG-ów, SLS-ów, detergentów, ulepszaczy, silikonów i sztucznych zapachów. Na wirtualnych półkach naszego sklepu znajdziesz tylko w pełni naturalne kosmetyki o bezpiecznym i starannie dobranym składzie. Często pochodzą one z małych manufaktur, gdzie ich ręczna produkcja sprawia, że każdy produkt jest dopracowany i starannie wykonany, z dbałością o każdy szczegół.
Współpracujemy między innymi z takimi markami jak:
Dzikie Zbiory, Eliah Sahil, Hygge Nights, Bounty Himalaya, Dworzysk, La-Le, Mydlarnia Cztery Szpaki, Najel, Sattva Ayurveda, Lady of Nature, Ministerstwo Dobrego Mydła, Song of India, MOHANI czy Soil & Earth.
W naszej ofercie znajdują się kosmetyki do codziennej pielęgnacji, między innymi mydła, szampony, peelingi czy toniki. Ponadto polecamy wyjątkowe, ziołowe wcierki do włosów i aromatyczne kule do kąpieli, które sprawiają, że każda kąpiel jest aromatyczną i niezwykle odżywczą rozkoszą.
Nasz sklep oferuje także oryginalne produkty dla mężczyzn – kremy, hydrolaty czy kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji brody i zarostu. Ich naturalne składniki skutecznie wspomagają funkcjonowanie wymagającej, męskiej skóry, a także pomagają w utrzymaniu zdrowego i bujnego zarostu.
Niezwykle interesującą propozycją dostępną w Spokojnym sklepie są naturalne mgiełki i perfumy. W ich składzie znajdziemy głównie olejki eteryczne, oleje roślinne, hydrolaty oraz wyciągi z kwiatów i ziół. Już sama forma naszych perfum jest wyjątkowa – dostępne są one w postaci kremu, olejku z roll-onem, a także w klasycznej formie sprayu.