Jakie zioła na uspokojenie nerwów - Spokojny Umysł
Darmowa Dostawa Od 199 zł ✨
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Search in posts
Search in pages
product
blank

Jakie zioła na uspokojenie nerwów

Kiedy dopada nas stres, nerwy i złe emocje, warto sięgnąć po naturalne sposoby radzenia sobie z nimi. Podpowiadamy jakie są najskuteczniejsze zioła na uspokojenie oraz jak możemy stosować je w codziennym życiu.

Stres i nerwy stają się powoli praktycznie nieodłącznym elementem naszego życia. Dom, rodzina, praca, nasze ambicje czy presja społeczeństwa, stawiają nam wiele wymagań i zadań do zrealizowania. Często jednak zatracamy się za bardzo w otaczającym nas, pędzącym świecie, narażając się przy tym na stres, nerwy i poczucie presji. Świadomi konsekwencji, jakie niesie ze sobą taki tryb życia, coraz częściej szukamy sposobów na to, jak radzić sobie ze stresem i niepotrzebnymi nerwami. W Spokojnym Umyśle znamy, stosujemy i gorąco polecamy kilka sprawdzonych metod na radzenie sobie z nerwami. Jedną z nich są zioła. Z tego artykułu dowiesz się, jakie zioła na uspokojenie nerwów działają najlepiej.

Lawenda, rumianek, chmiel czy melisa to jedne z najpopularniejszych, naturalnych środków na uspokojenie nerwów i złagodzenie stresu. Co ciekawe, polecamy stosować je nie tylko jako aromatyczne napary i herbatki do picia, ale także np. w formie aromaterapii. Olejki eteryczne, świece, kadzidełka czy oleje do ciała to również doskonała forma radzenia sobie z trudnymi emocjami, nerwami czy stresem.

Stres – wróg czy przyjaciel?

Stres sam w sobie jest naturalnym procesem fizjologicznym, który ma za zadanie dostosowanie naszego organizmu do zmieniających się warunków zewnętrznych. Dzięki niemu, w sytuacjach stresowych zwiększa się nasza wydajność i wydolność, wyostrzają się zmysły i koncentracja, organizm jest lepiej dotleniony przez przyspieszone bicie serca i wzrost ciśnienia krwi. Doskonale spełniało to swoją rolę w czasach prehistorycznych, kiedy to nasz gatunek narażony był na stres związany z walką czy polowaniem. Wtedy aktywizacja naszego ciała do pracy na najwyższych obrotach mogła zwiększyć szanse na przeżycie.

Niestety obecnie, kiedy narażeni jesteśmy na permanentny stres, a także nie potrafimy fizycznie rozładować emocji, taka reakcja naszego organizmu przynosi zazwyczaj więcej szkody niż pożytku. Nierozładowany nadmiar stresu i złych emocji objawia się między innymi pogorszeniem samopoczucia, bólami głowy, bezsennością, spadkiem wydajności, przemęczeniem i rozdrażnieniem. W efekcie może to prowadzić do rozwoju wielu poważnych i groźnych chorób.

Aby do tego nie dopuścić, warto wiedzieć jak radzić sobie ze stresem i nerwowością. Kilka sprawdzonych sposobów opisaliśmy już na naszym blogu. Znajdziesz je tutaj -> Jak się szybko uspokoić? oraz Jak się wyluzować psychicznie? 

Jakie zioła na uspokojenie nerwów?

Naturalne zioła doskonale pomagają radzić sobie z wyzwaniami dnia codziennego. Wyciszają one układ nerwowy, po­ma­ga­ją od­zy­skać dobre sa­mo­po­czu­cie, łagodzą niepokój i napięcia, a także ułatwiają zasypianie i relaksację. Co ważne zioła nie uzależniają, są bezpieczne (stosowane z rozsądkiem!), działają łagodnie, rzadziej powodują alergię i są łatwo przyswajalne przez nasz organizm. Ponadto zioła działają zazwyczaj na różnych płaszczyznach i pomagają na wiele schorzeń i dolegliwości. Wpływają więc holistycznie na nasze ciało, umysł i ducha. A jakie zioła sprawdzą się najlepiej w sytuacjach stresowych, na uspokojenie nerwów i złagodzenie napięć?

Melisa

Jest ona jednym z najpopularniejszych ziół na uspokojenie. Świetnie działa także w łagodnych bezsennościach i zaburzeniach pracy układu trawiennego. Działa rozkurczowo i wiatropędnie. Ma ona także właściwości przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie, przeciwwirusowe, a także łagodnie obniża ciśnienie krwi. 

Chmiel

Bez wątpienia najpopularniejsze jest jego zastosowanie w piwowarstwie. Warto pamiętać jednak o tym, że chmiel doskonale działa na uspokojenie, łagodzi zaburzenia nastroju i objawy menopauzy, a także pomaga w problemach z zasypianiem. Ponadto pobudza apetyt i działa moczopędnie.

Lawenda

Kwiat lawendy jest źródłem niezwykle wartościowego olejku eterycznego, który przede wszystkim obniża aktywność ośrodkowego układu nerwowego. Lawenda doskonale wpływa na sen – ułatwia zasypianie i gwarantuje zdrowy, nieprzerwany sen. Ponadto lawenda działa uspokajająco, poprawia apetyt, przyspiesza trawienie, łagodzi kolki i wzdęcia, a także ataki migreny oraz bóle menstruacyjne czy reumatyczne. Z dobroczynnych właściwości lawendy możecie korzystać w różnych postaciach – olejku eterycznego, półkuli kąpielowej, suszonych kwiatów czy naturalnego kadzidła.

Rumianek

Rumianek doskonale pomaga się rozluźnić, wycisza i ułatwia zasypianie. Działa przeciwdepresyjnie, rozkurczowo, przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. Napar rumiankowy polecany jest przy dolegliwościach pokarmowych takich jak odbijanie, niestrawność czy wzdęcia. Ponadto kąpiel z rumiankiem lub okłady wygładzają skórę, łagodzą drobne rany, przetarcia i oparzenia.