Stres i nerwy stają się powoli praktycznie nieodłącznym elementem naszego życia. Dom, rodzina, praca, nasze ambicje czy presja społeczeństwa, stawiają nam wiele wymagań i zadań do zrealizowania. Często jednak zatracamy się za bardzo w otaczającym nas, pędzącym świecie, narażając się przy tym na stres, nerwy i poczucie presji. Świadomi konsekwencji, jakie niesie ze sobą taki tryb życia, coraz częściej szukamy sposobów na to, jak radzić sobie ze stresem i niepotrzebnymi nerwami. W Spokojnym Umyśle znamy, stosujemy i gorąco polecamy kilka sprawdzonych metod na radzenie sobie z nerwami. Jedną z nich są zioła. Z tego artykułu dowiesz się, jakie zioła na uspokojenie nerwów działają najlepiej.
Lawenda, rumianek, chmiel czy melisa to jedne z najpopularniejszych, naturalnych środków na uspokojenie nerwów i złagodzenie stresu. Co ciekawe, polecamy stosować je nie tylko jako aromatyczne napary i herbatki do picia, ale także np. w formie aromaterapii. Olejki eteryczne, świece, kadzidełka czy oleje do ciała to również doskonała forma radzenia sobie z trudnymi emocjami, nerwami czy stresem.
Stres – wróg czy przyjaciel?
Stres sam w sobie jest naturalnym procesem fizjologicznym, który ma za zadanie dostosowanie naszego organizmu do zmieniających się warunków zewnętrznych. Dzięki niemu, w sytuacjach stresowych zwiększa się nasza wydajność i wydolność, wyostrzają się zmysły i koncentracja, organizm jest lepiej dotleniony przez przyspieszone bicie serca i wzrost ciśnienia krwi. Doskonale spełniało to swoją rolę w czasach prehistorycznych, kiedy to nasz gatunek narażony był na stres związany z walką czy polowaniem. Wtedy aktywizacja naszego ciała do pracy na najwyższych obrotach mogła zwiększyć szanse na przeżycie.
Niestety obecnie, kiedy narażeni jesteśmy na permanentny stres, a także nie potrafimy fizycznie rozładować emocji, taka reakcja naszego organizmu przynosi zazwyczaj więcej szkody niż pożytku. Nierozładowany nadmiar stresu i złych emocji objawia się między innymi pogorszeniem samopoczucia, bólami głowy, bezsennością, spadkiem wydajności, przemęczeniem i rozdrażnieniem. W efekcie może to prowadzić do rozwoju wielu poważnych i groźnych chorób.
Aby do tego nie dopuścić, warto wiedzieć jak radzić sobie ze stresem i nerwowością. Kilka sprawdzonych sposobów opisaliśmy już na naszym blogu. Znajdziesz je tutaj -> Jak się szybko uspokoić? oraz Jak się wyluzować psychicznie?
Jakie zioła na uspokojenie nerwów?
Naturalne zioła doskonale pomagają radzić sobie z wyzwaniami dnia codziennego. Wyciszają one układ nerwowy, pomagają odzyskać dobre samopoczucie, łagodzą niepokój i napięcia, a także ułatwiają zasypianie i relaksację. Co ważne zioła nie uzależniają, są bezpieczne (stosowane z rozsądkiem!), działają łagodnie, rzadziej powodują alergię i są łatwo przyswajalne przez nasz organizm. Ponadto zioła działają zazwyczaj na różnych płaszczyznach i pomagają na wiele schorzeń i dolegliwości. Wpływają więc holistycznie na nasze ciało, umysł i ducha. A jakie zioła sprawdzą się najlepiej w sytuacjach stresowych, na uspokojenie nerwów i złagodzenie napięć?
Melisa
Jest ona jednym z najpopularniejszych ziół na uspokojenie. Świetnie działa także w łagodnych bezsennościach i zaburzeniach pracy układu trawiennego. Działa rozkurczowo i wiatropędnie. Ma ona także właściwości przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie, przeciwwirusowe, a także łagodnie obniża ciśnienie krwi.
Chmiel
Bez wątpienia najpopularniejsze jest jego zastosowanie w piwowarstwie. Warto pamiętać jednak o tym, że chmiel doskonale działa na uspokojenie, łagodzi zaburzenia nastroju i objawy menopauzy, a także pomaga w problemach z zasypianiem. Ponadto pobudza apetyt i działa moczopędnie.
Lawenda
Kwiat lawendy jest źródłem niezwykle wartościowego olejku eterycznego, który przede wszystkim obniża aktywność ośrodkowego układu nerwowego. Lawenda doskonale wpływa na sen – ułatwia zasypianie i gwarantuje zdrowy, nieprzerwany sen. Ponadto lawenda działa uspokajająco, poprawia apetyt, przyspiesza trawienie, łagodzi kolki i wzdęcia, a także ataki migreny oraz bóle menstruacyjne czy reumatyczne. Z dobroczynnych właściwości lawendy możecie korzystać w różnych postaciach – olejku eterycznego, półkuli kąpielowej, suszonych kwiatów czy naturalnego kadzidła.
Rumianek
Rumianek doskonale pomaga się rozluźnić, wycisza i ułatwia zasypianie. Działa przeciwdepresyjnie, rozkurczowo, przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. Napar rumiankowy polecany jest przy dolegliwościach pokarmowych takich jak odbijanie, niestrawność czy wzdęcia. Ponadto kąpiel z rumiankiem lub okłady wygładzają skórę, łagodzą drobne rany, przetarcia i oparzenia.