Jak używać kamieni naturalnych? - Spokojny Umysł
-10% Na Walentynki ❤️ Zobacz
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Search in posts
Search in pages
product
blank

Jak używać kamieni naturalnych?

Kamienie naturalne od wieków zachwycają, urzekają i intrygują. Są piękne i tajemnicze, a skrywane w nich sekrety od zawsze fascynują ludzi, którzy się nimi interesują. 

Kamienie, kryształy i minerały na co dzień najczęściej towarzyszą nam w formie biżuterii lub oryginalnych ozdób w domu. Jednak czy zastanawiałeś się kiedyś jaką one skrywają w sobie moc, jakie mają właściwości i jak używać kamieni naturalnych? W tym artykule znajdziesz podpowiedzi i wskazówki dotyczące działania i wykorzystania kamieni i ich energii.

Czym są kamienie naturalne?

Kamienie naturalne wykorzystywane są najczęściej w jubilerstwie oraz jako dekoracja stroju czy pomieszczenia. Zazwyczaj dzielimy je na dwie, bardzo ogólne grupy:

 • kamienie szlachetne, charakteryzujące się przede wszystkim charakterystycznym połyskiem, niezwykłym ubarwieniem i trwałością. Są to kamienie bardzo rzadkie i niezwykle pożądane, stąd też wynika ich wysoka cena. Do grupy kamieni szlachetnych zaliczamy np. diament, topaz, szmaragd, szafir, turmalin i rubin.
 • kamienie półszlachetne, które nie są może tak trwałe i olśniewające, jak kamienie szlachetne, ale również zachwycają one swoim pięknem i niezwykłymi właściwościami. Ta grupa kamieni jest szeroka, są one powszechniejsze i przez to bardziej dostępne. Kamienie półszlachetne to między innymi agat, kryształ górski, kamień księżycowy, ametyst, jaspis, kwarc różowy, kwarc dymny, tygrysie oko, malachit, cytryn czy granat.

Podział kamieni naturalnych ze względu na ich strukturę

Ten podział stosuje się przede wszystkim w branży jubilerskiej czy dekoracyjnej. Fascynaci kamieni naturalnych w ich bardziej naturalnych formach nieco inaczej kategoryzują kamienie, kryształy i minerały. Popularnym jest podział ze względu na strukturę kamienia, czyli de facto jego formę i wygląd zewnętrzny.

 • geody, czyli specyficzne przestrzenie w masach skalnych wypełnione wyjątkowymi minerałami. Tworzą się one najczęściej w skałach wulkanicznych, kiedy to pęcherzyk gazu zostanie uwięziony w stygnącej lawie. Powstała w ten sposób wolna przestrzeń, która zazwyczaj przybiera owalny kształt, dzięki procesowi krystalizacji wypełnia się różnymi kryształami i minerałami. W ten sposób tworzą się tzw. szczotki kryształów i są to najczęściej agaty, ametysty, kalcyty czy kwarce
 • szczotki krystaliczne – powstają one najczęściej w pustkach lub na ścianach szczelin skalnych. Tak zwane szczotki to inaczej skupienie kryształów o różnej wielkość, które narastają blisko siebie. Tworzą się one z jednego lub kilku minerałów, a najczęściej są to kwarce, granaty, baryty i gipsy.

 • surowe bryłki – to najpopularniejsza struktura kamieni naturalnych, w ich naturalnej, nieobrobionej formie. Kryształy i minerały zachwycają swoimi oryginalnymi formami i ciekawymi strukturami. Niektórzy uważają, że to właśnie surowe bryłki posiadają największą moc i to właśnie w nich ukryta jest najsilniejsza energia. Czasami surowe bryłki kamieni naturalnych przyjmują bardzo symetryczne i foremne kształty, np. sześciany (piryt), ośmiościany foremne (fluoryt) czy dwunastościany foremne (granat).
 • obelisk, czyli podłużna forma kamieni, czasami występuje naturalne, a czasami została ona nadana przez człowieka. Uważa się, że ich oryginalny kształt sprzyja przepływowi energii, dzięki czemu często często są one wykorzystywane jako talizmany czy różdżki.
 • kamienie oszlifowane to nic innego jak surowe bryłki poddane procesowi polerowania. W ten sposób pozbywamy się ich szorstkich krawędzi, które stają się zaokrąglone i gładkie. Wciąż mają one zazwyczaj nieregularny kształt, ale ich forma jest bardziej “szlachetna”.
 • Różne formy szlifowane – coraz popularniejszym trendem staje się nadawanie kryształom i minerałom oryginalnych, często symbolicznych kształtów. Technika pozwala dziś wydobyć z kamieni dowolną formę, ograniczeniem jest już tylko wyobraźnia fachowca, który się tym zajmuje. Tajemnicze księżyce, piękne kule, delikatne motylki czy serca to tylko kilka z nich. 

Działanie kamieni, kryształów i minerałów

Moc i energia kamieni naturalnych przez stulecia była kwestią wiary i ludowych tradycji. Dziś wiemy, że kryształy i minerały poza tym, że oddziaływają na naszą psychikę, działają też fizycznie na nasze ciało. 

Dzieje się tak za sprawą drgań emitowanych przez kamienie naturalne. Udowodniono, że wszystko co nas otacza, cała materia, składa się na podstawowym poziomie ze strun energii elektrycznej, które nieustannie wibrują. Kryształy i minerały są natomiast jednymi z najdoskonalszych i najlepiej zorganizowanych struktur w naturze. W związku z tym ich niemal doskonała siatka atomów, drgając wytwarza specyficzną energię, która dąży do ustalenia równowagi w swoim otoczeniu. Dzięki temu odkryciu wiemy, że kamienie np. poprzez kontakt z ludzką skórą, potrafią stymulować do prawidłowej wibracji nasze komórki nerwowe. Kamienie uzupełniają energię, w przypadku jej braku lub pobierają ją i gromadzą, kiedy występuje ona w nadmiarze.

Cała niezwykłość tego zjawiska opiera się również na tym, że częstotliwość drgań minerałów i kryształów jest wyższa niż ta wytwarzana przez zdrowy, ludzki organizm. Dzięki temu, stymulacja kamieniami, jest w stanie uruchomić w ciele człowieka specyficzne reakcje i wydzielanie konkretnych substancji odpowiedzialnych za pracę i działanie naszych organów, ale także np. za postrzeganie przez nas świata i rzeczywistości.

Jak używać kamieni naturalnych

Moc kamieni, kryształów i minerałów możemy wykorzystywać i stosować na wiele, różnych sposobów. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby korzystać z ich energii na różnych płaszczyznach i stosując kilka metod. Najpopularniejszymi z nich są:

 • noszenie kamieni przy sobie – jeden z najpopularniejszych i prawdopodobnie najskuteczniejszych sposobów korzystania z kamieni naturalnych. Najwygodniejszą formą jest biżuteria z kryształami i minerałami – dzięki jej ponadczasowej i uniwersalnej formie możemy nosić taką biżuterię do każdej stylizacji, także na co dzień. Pasuje ona zarówno na wielkie wyjścia, jak i do pracy czy na spacer. Dzięki naszyjnikowi, zawieszce, bransoletce, pierścionkowi czy kolczykom kamienie są ciągle w bezpośrednim kontakcie z naszą skórą, a wiele osób wierzy, że właśnie przez taki kontakt, energia działa na nas najlepiej i najkorzystniej.
 • otaczanie się kamieniami naturalnymi – dobrym pomysłem jest także położenie jednego lub kilku różnych okazów w swoim najbliższym otoczeniu. Takie kamienie nie tylko pięknie wyglądają i są doskonałą dekoracją, która wpasowuje się w stylistykę niemal każdego wnętrza. Kamienie naturalne rozstawione w różnych pomieszczeniach emanują swoją energią i wpływają między innymi na aurę, która panuje w domu. Odpowiedni kamień, np. cytryn czy ametyst, postawione na biurku w pracy mogą zwiększyć koncentrację i rozbudzić kreatywność. Jadeit lub bursztyn znajdujące się w sypialni, na szafce nocnej czy pod poduszką, ułatwiają zasypianie i przynoszą zdrowy sen. 

 • praktyka jogi i medytacjakamienie naturalne sprzyjają również dobrej i głębokiej praktyce, polegającej na skupieniu i medytacji. Trzymane w dłoni lub ułożone blisko ciała pomagają w skupieniu, zebraniu myśli, oczyszczeniu umysłu i uzyskaniu tzw. wyższej świadomości. Korzystanie z kryształów i minerałów w czasie praktyk jogi i medytacji pozwala nam także jeszcze bardziej i głębiej “naładować się” ich energią.
 • litoterapia – to inaczej leczenie kamieniami. Jest ona elementem medycyny niekonwencjonalnej, chociaż tradycyjne metody leczenia, również z niej korzystają (np. nalewki czy maści z bursztynów czy innych minerałów). Litoterapia skupia się na osiągnięciu równowagi w całym organizmie, który traktuje jako jedność i często praktykuje się np. masaż z wykorzystaniem kamieni lub uciskanie nimi bolących miejsc. Chociaż wiele ludzi uważa, że doskonałe efekty można uzyskać już nawet leżąc z ułożonymi na ciele kamieniami, które przez kontakt ze skórą wpływają pozytywnie na nasze organy i funkcjonowanie wszystkich układów. 
 • wyciągi, nalewki i maceraty – zawarte w kamieniach naturalnych związki chemiczne doskonale łączą się np. z wodą, alkoholem lub olejem – czyli z nośnikiem. W związku z tym bardzo popularne są także nalewki i maceraty na bazie kryształów i minerałów (np. wspomniana wcześniej nalewka bursztynowa). Tego typu wyciągi z kamieni, możemy stosować wewnętrznie, np. pijąc nalewki lub wodę, która jest naładowana minerałami. Stosowanie zewnętrznie jest również bardzo popularne – wystarczy zastosować np. olej, w którym moczyły się kryształy do masażu albo przygotować sobie przyjemną kąpiel w takiej wodzie.

Jak dbać o kamienie naturalne?

Aby nasze kryształy i minerały służyły nam długo i abyśmy mogli cieszyć się ich blaskiem i energią przez lata, warto trochę o nie zadbać i poświęcić im nieco uwagi. Wszystko zależy oczywiście od naszej wiary i indywidualnego podejścia do tematu, dlatego zazwyczaj wystarczy je po prostu odkurzyć czy wyczyścić delikatnym środkiem myjącym. Warto także zwrócić uwagę, na położenie naszych kamieni, ponieważ niektóre nie lubią np. długiej ekspozycji na światło słoneczne.

Znawcy tematu uważają, że kamienie naturalne z którymi pracujemy, trzeba od czasu do czasu, np. raz w miesiącu, oczyścić i naładować na nowo energią. Takie zabiegi warto wykonać szczególnie po przebytej chorobie, po intensywnej pracy z danym kamieniem czy po negatywnych wpływach i złej aurze środowiska zewnętrznego.

Oczyszczanie kamieni naturalnych

Istnieje wiele teorii, mówiących o tym, w jaki sposób oczyścić swoje kamienie, kryształy i minerały. Najczęściej wykorzystuje się do tego po prostu strumień bieżącej, zimnej wody. Dzięki takiemu zabiegowi, pozbywamy się z kryształu nie tylko jego zewnętrznych zanieczyszczeń, ale także skrywanej wewnątrz negatywnej energii.

“Zanieczyszczone” kamienie można także włożyć do pojemnika z solą, która pochłania złą energię albo zakopać w ziemi na jakiś czas. Najlepiej wybrać do tego znane sobie miejsce mocy.

Do oczyszczania kamieni naturalnych można także użyć kadzidła lub oczyszczającego dymu z białej szałwii. Takie okadzanie uwalnia kamień od wszelkich złych mocy.

Ładowanie energii kamieni naturalnych

Według wierzeń ezoterycznych, oczyszczone kamienie warto ponownie naładować dobrą energią płynącą z natury. Często praktykuje się np. wystawianie kryształów i minerałów na działanie promieni słonecznych lub ładowanie blaskiem księżyca (szczególnie podczas pełni!). 

Trzymanie ich przez pewien czas na ametystowej szczotce również korzystnie wpływa na ich energię i działanie.

Już samo położenie oczyszczonego kryształu na trawie, pozwoli mu, poprzez bezpośredni kontakt z Matką Naturą, dogłębnie się doczyścić i naładować jej naturalną mocą. 

Aby doładować nasze kamienie naturalne, możemy wykorzystać także kryształ górski. Układając je w grupie, nasze oczyszczone kryształy i minerały mogą energetyzować się mocą kryształu górskiego i dzięki temu zabiegowi, mogą odzyskać swoją energię.

Podsumowanie

W moc kryształów i minerałów możemy szczerze wierzyć, lub traktować to z przymrużeniem oka. Bez wątpienia warto jednak sięgnąć po kamienie naturalne np. w formie pięknej biżuterii czy oryginalnych ozdób. Noszenie ich na pewno nam nie zaszkodzi, a może przynieść wiele korzyści. Już samo otaczanie się ładnymi rzeczami wprawia nas przecież w doskonały nastrój i poprawia nasze samopoczucie.