Szałwia biała jest rośliną o bardzo wszechstronnych zastosowaniach. Wykorzystywano ją w różnych rytuałach – od rytuałów oczyszczających czy uzdrawiających, po obrzędy mające na celu wypędzenie złych mocy, duchów i negatywnej energii. Dzisiaj jest niezwykle ceniona za swoje właściwości aromaterapeutyczne i prozdrowotne. Wybierając kadzidło z białej szałwii w jej naturalnej postaci, czyli po prostu suszony pęk gałązek i liści, może zrodzić się w naszej głowie pytanie – jak palić białą szałwię?
Palenie szałwii jest proste i intuicyjne – musimy tylko zadbać o to, aby mieć przy sobie naczynie żaroodporne do łapania popiołu. Zaopatrzeni w taki sprzęt, podpalamy pęk liści, który od razu zaczyna wydzielać niezwykle aromatyczny dym. Więcej o tym jak poprawnie palić białą szałwię i z jakich akcesoriów warto skorzystać dowiesz się z tego artykułu.
Wiecznie zielony krzew – Salvia Apiana
Biała szałwia to roślina z rodziny jasnotowatych – jest spokrewniona z naszą polską miętą. Naturalnie występuje na suchych i bardzo słonecznych terenach, szczególnie w Kalifornii i Meksyku. W niektórych krajach jest traktowana jako roślina ogrodowa.
Ten niezwykły krzew osiąga nawet do 1,5 metra wysokości i 1,3 metra szerokości. Jego białawe, wiecznozielone liście, pokryte są licznie malutkimi włoskami, które wydzielają niezwykle intensywny aromat. Dzieje się tak za sprawą licznych olejków eterycznych, które uwalniają swój aromat po potarciu. Wiosną biała szałwia zakwita białymi i jasno-lawendowymi kwiatami, które są niezwykle bogate w pyłek i nektar, przez co przyciągają pszczoły. To im roślina ta zawdzięcza swoją łacińską nazwę, bowiem Apain oznacza pszczołę.
Zastosowanie białej szałwii
Roślina ta w całości wykorzystywana jest przez człowieka – z jej nasion przygotowuje się wiele potraw i deserów, liście i gałązki służą głównie w aromaterapii i w różnych rytuałach. Z korzeni białej szałwii przygotowuje się niezwykle zdrowe napary. Zapach białej szałwii skutecznie odstrasza też uciążliwe owady, takie jak komary, meszki czy kleszcze.
Biała szałwia swoją niezwykłą popularność zyskała przede wszystkim dzięki właściwościom oczyszczającym. Od wieków wykorzystywana jest w wielu mistycznych rytuałach, które mają na celu oczyścić ciało, umysł i przestrzeń. Dym z białej szałwii odgania złe moce, duchy, choroby i negatywne emocje. Szałwia oczyszcza także włosy i ciało z brudu i zanieczyszczeń, pozostawiając je pachnące i odżywione.
Właściwości lecznicze białej szałwii
Już sama łacińska nazwa tej rośliny, czyli Salvia Apiana, świadczy o jej prozdrowotnych właściwościach. Słowo Salva, czyli szałwia, pochodzi bowiem z łacińskiego słowa Salvare, które oznacza uzdrawiać, leczyć.
Szałwia biała wykazuje działanie przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Jest niezwykle skuteczna w zwalczaniu i zapobieganiu infekcji dolnych i górnych dróg oddechowych. Pomaga pozbyć się zalegającej wydzieliny, przez co ułatwia oddychanie i powrót do zdrowia. Leczy także ból gardła, bóle menstruacyjne i powracające przeziębiania.
Biała szałwia może być także skutecznym remedium na dolegliwości układu pokarmowego. Dzięki swoim właściwościom rozkurczowym i przeciwzapalnym wspomaga procesy trawienne i działanie układu krążenia.
Cyneol, który znajduje się w białej szałwii jest silnym antyseptykiem, dzięki czemu roślina ta może pomóc także w odkażaniu ran, a także przynosi ulgę po ukąszeniu owadów.
Przeprowadzono badania, z których wynika, że dym z szałwii białej uwalnia jony ujemne. Neutralizują one szkodliwe jony dodatnie, takie jak np. pleśń, kurz czy roztocza. W związku z tym, okadzanie szałwią może przynieść wiele korzyści dla osób cierpiących na astmę, alergie czy inne choroby układu oddechowego.
Aromaterapia
W aromaterapii szałwia biała jest niezwykle ceniona, za swój specyficzny, mocny zapach. To właśnie on skutecznie rozluźnia ciało, wprowadza dobrą energię, uspokaja umysł i przynosi relaks i ukojenie. Przeprowadzono badania nad działaniem aromatu szałwii na nasz umysł i ciało. Wynika z nich, że zapach szałwii białej skutecznie pobudza funkcje umysłowe, pobudza kreatywność i intuicję, wzmacnia funkcje pamięciowe mózgu i pobudza wyobraźnię. Zapach ten skutecznie łagodzi także stany depresyjne i pomaga uwolnić się od chandry i złego nastroju.
Aromat białej szałwii często towarzyszy praktykom jogi czy medytacji – pozwala skupić się na swoich myślach, uwalnia od złej energii i pomaga osiągnąć spokój i harmonię.
Jakie kadzidło z białą szałwią wybrać?
Znając już fantastyczne właściwości tego kadzidła, możemy wypróbować na sobie jego dobroczynne działanie. Wychodząc naprzeciw Waszym oczekiwaniom, w Spokojnym Umyśle przygotowaliśmy kilka wariantów do wyboru z białą szałwią w roli głównej.
Kadzidło naturalne
Najpopularniejszym kadzidłem z szałwią są bez wątpienia suszone pęki liści i gałązek. To najbardziej pierwotna i najbliższa naturze wersja kadzidła. Gałązki szałwii są zawiązywane w formie gotowych pęków w różnych rozmiarach – małym, dużym czy średnim. Czasami do takich wiązanek dodaje się także inne aromatyczne liście, np. lawendę lub eukaliptus. Takie dodatki wzmacniają działanie aromaterapeutyczne szałwii i dodają całemu rytuałowi delikatnej, odświeżającej nuty zapachowej.
Kadzidełka patyczkowe
Te aromatyczne patyczki o różnych rozmiarach, zyskały na świecie już ogromną rzeszę entuzjastów. Są bardzo popularne, ogólnie dostępne, łatwe w obsłudze i mają bardzo szeroką gamę zapachów do wyboru. W naszym sklepie znajdziecie kilka rodzajów kadzidełek patyczkowych z aromatem białej szałwii. Są to między innymi:
- Kadzidła organiczne White Sage firmy Song of India
- Kadzidełka patyczkowe Biała Szałwia firmy HEM
- Kadzidełka Scentsual Biała Szałwia firmy Nippon Kodo
- Kadzidełka patyczkowe Biała Szałwia + Lawenda firmy Tribal Soul
- Kadzidła ajurwedyjskie Biała Szałwia firmy Sattva Ayurveda
Kadzidełka stożkowe
Kadzidełka zapachowe w formie stożków zyskują ostatnio na popularności. Są niewielkie, łatwe w użyciu i wydzielają bardzo aromatyczny dym. Stożki o zapachu białej szałwii to np.:
Mamy nadzieję, że taki wybór produktów sprawi, że każdy będzie mógł wybrać coś dla siebie.
Jak palić białą szałwię?
Jeżeli wybraliśmy już ulubione kadzidło, to przyszedł czas na jej odpalenie i uwolnienie mistycznego aromatu. W przypadku kadzidła naturalnego, kadzidełka stożkowego i patyczkowego, sposób palenia będzie się trochę od siebie różnił.
Jak palić kadzidło naturalne?
Zanim zaczniemy nasz rytuał warto pomyśleć o intencji z jaką chcemy palić tą świętą roślinę. Poza tym warto otworzyć okna, aby zapewnić odpowiednią wentylację w pomieszczeniu oraz umożliwić wydostanie się wraz z dymem złych emocji, duchów i negatywnej energii.
Przygotujmy sobie kadzidło, źródło ognia i żaroodporne naczynie, które będzie służyło do łapania popiołu, a w razie potrzeby będziemy mogli odłożyć na nie tlące się kadzidło.
Wybrany pęk liści należy podpalić i jeżeli liście zaczną się żarzyć, a płomień nie gaśnie, powinniśmy sami go zdmuchnąć. Takie tlące się kadzidło jest gotowe do działania. Możemy obejść z nim pomieszczenie, które chcemy okadzić, tak aby dym wypełnił wszystkie kąty i zakamarki.
Tlące się liście możemy także odłożyć na przygotowanym, żaroodpornym naczyniu i pozwolić, aby wypaliło się samo. Jeżeli kadzidło szybko gaśnie możemy spróbować je rozdmuchać lub zapalić ponownie.
Jak zgasić białą szałwię?
Najlepiej byłoby zostawić tlące się kadzidło do całkowitego wypalenia lub jego samoczynnego zgaszenia. Jeżeli jednak musimy szybciej zgasić kadzidło, należy ostrożnie złapać jego koniec i potrzeć rozżarzoną końcówką o żaroodporne naczynie. Do gaszenia białej szałwii lepiej unikać wody, ponieważ mokre kadzidło może nie zapalić się już ponownie.
Akcesoria do kadzideł naturalnych
Oto najciekawsze propozycje akcesoriów do palenia białej szałwii w formie naturalnych pęków, które są dostępne w naszym Spokojnym sklepie.
- Naczynie z muszli do palenia kadzideł
- Podstawka pod kadzidła z czarnego kamienia mydlanego
- Kamienna podstawka pod kadzidła z kamyczkami
Jak palić kadzidło stożkowe?
Kadzidełko stożkowe należy umieścić na żaroodpornej podstawce i podpalić jego czubek. Płomień powinien sam zgasnąć, pozostawiając tlące się kadzidło. Kadzidła stożkowe palą się szybko i intensywnie, dlatego doskonale nadają się do okadzania dużych pomieszczeń czy korytarzy.
Jeżeli chciałbyś przeczytać więcej o tym jak palić kadzidełka stożkowe, zapraszamy Cię do lektury tego wpisu na naszym blogu -> Jak palić kadzidła stożkowe?
Akcesoria do kadzidełek stożkowych
Do palenia kadzidełek stożkowych sprawdzą się świetnie następujące akcesoria:
- Okrągła podstawka na kadzidła ze zdobieniem
- Drewniane pudełko na kadzidła stożkowe
- Metalowa podstawka pod kadzidła Słoń
Jak palić kadzidełko patyczkowe?
Kadzidełka patyczkowe są niezwykle proste w użytkowaniu. Wystarczy umieścić jego koniec w dedykowanej podstawce i podpalić jego czubek. Kadzidełko patyczkowe można także alternatywnie wbić do doniczki z ziemią, tak aby popiół mógł bezpiecznie opadać do ziemi. Takie tlące się kadzidełko wypala się zazwyczaj całe, ale można je zgasić, pocierając jego rozżarzony koniec o żaroodporne naczynie i w razie potrzeby zapalić ponownie.
Akcesoria do kadzidełek patyczkowych
Oto wyjątkowe akcesoria do kadzidełek patyczkowych:
- Metalowa podstawka pod kadzidła Buddha
- Nepalska podstawka miska pod kadzidła
- Podstawka narta ze zdobieniem pod kadzidła
Jak zakończyć rytuał palenia białej szałwii?
Wiemy już jakie kadzidełko wybrać i jak je używać. Warto pamiętać też o tym, że energia nie lubi próżni. Przeprowadzając rytuał oczyszczania pomieszczenia, przedmiotu lub osoby, pozbywamy się złych energii i negatywnych wibracji. Czasami pozostaje wtedy “pustka”, którą według ezoterycznych wierzeń warto naładować pozytywnymi emocjami, dobrą energią i pożądanymi przez nas cechami.
W tym celu możemy. zapalić kadzidło o wybranych właściwościach, np. Palo Santo, które daje mądrość, eukaliptus przynoszący zdrowie lub goździk wprawiający w dobry nastrój.
Więcej o tym, jakie właściwości mają zapachy kadzidełek przeczytasz w tym wpisie -> Najładniejsze aromaty kadzidełek zapachowych.
Ciekawą praktyką po oczyszczaniu jest także zapalenie świecy, której kolor będzie odpowiadał naszym intencjom. I tak np. biała świeca przynosi harmonię, odnowienie i wsparcie w sferze psychicznej i podejmowaniu nowych wyzwań. Żółta świeca pobudza umysł, wspiera proces uczenia się i poznawania nowych rzeczy, a także pomaga w trudnych rozmowach i w czasie zawiązywania umów. Natomiast niebieska świeca przynosi wewnętrzny spokój, mądrość i uzdrowienie.