Na co zwracać uwagę kupując olejki do aromaterapii - Spokojny Umysł
Darmowa wysyłka od 150 zł
blank

Na co zwracać uwagę kupując olejki do aromaterapii

Kiedy zaczynasz się stykać z tematem aromaterapii, widzisz przeróżne nazwy olejków. Olejki aromatyczne. Zapachowe. Naturalne. Eteryczne. Naturalne klasy terapeutycznej. Olejki do masażu. I co tu wybrać? Na co zwrócić uwagę, by sobie nie zaszkodzić? I jak nie wyrzucić pieniędzy w błoto?

Olejki to pierwsza rzecz jaka przychodzi mi do głowy, gdy myślę o aromaterapii. I jestem przekonana, że i ty tak masz. Mało kto wtedy myśli o aromatach, estrach i fenolach. Mało kto zastanawia się, czy to już aromaterapia czy jeszcze leczenie zapachem. Chociaż, jeżeli czytałeś poprzedni artykuł (o ten) to już doskonale wiesz jaka jest różnica. Znasz też podstawowe zasady. Dziś chciałabym Ci napisać więcej konkretów. Podpowiedzieć, na co musisz zwrócić uwagę, gdy decydujesz się użyć w swoim życiu mocy aromaterapii.

Natura daje najwyższą jakość

Stosując aromaterapię chcemy dzięki temu, co daje nam natura uzyskać jakiś efekt terapeutyczny, leczniczy. Dlatego kupując olejki, kupujmy tylko i wyłącznie te naturalne. Czyli mówimy tu o naturalnych olejkach eterycznych, a nie o olejkach zapachowych czy aromatycznych. Powinny one być również najwyższej jakości. Powinny to być oryginalne, w 100% naturalne olejki. Czasami możemy świadomie zdecydować się na zakup mieszanki czy olejku rozpuszczonego w inny np. ze względu na jego drogocenne źródło. Bo właśnie ze względu na sposób pozyskiwania różnica pomiędzy olejkami może być znaczna.

[pinboard id=6215]

Foto: Brittany Neale on Unsplash

Aby wyprodukować, w dużym uproszczeniu, 1 kg olejku potrzebujemy ok. 100 kg surowca. To musi kosztować. Bo im olejek jest pozyskiwany z „cenniejszej” rośliny, zbieranej z jej naturalnego środowiska, a nie np. z plantacji, tym wartość olejku rośnie. Dlatego też jedną ze wskazówek, przy zakupie olejków, jest jego cena. Ceny będą różnić się właśnie w zależności od części rośliny (np. inną cenę będzie miał olejek z liści cynamonowca i inny z kory, ale też i inne będą ich właściwości), miejsca pochodzenia, certyfikatów, jakie posiada destylarnia i dystrybutor. Chociaż z tymi certyfikatami bywa różnie, zwłaszcza dystrybutorów (jest wiele firm i wiele certyfikatów). To właśnie te certyfikaty, które często towarzyszą olejkom klasy terapeutycznej. Jednak one dają nam przede wszystkim informację o wiarygodności i transparentności danej firmy, o jej systemach zarządzania jakością – od pozyskiwania po dystrybucję.

“Piosenki i zapachy przenoszą człowieka w czasie bardziej niż cokolwiek innego. To zadziwiające, ile można sobie przypomnieć dzięki kilku dźwiękom albo odrobinie zapachu.

– Emily Giffin

Jak to łatwo o podróbkę

Olejki pod nazwą aromaterapeutycznych lubią być podrabiane. Do naturalnych olejków dodawane są chemiczne aromaty. Mieszane są z podobnie pachnącymi tańszymi olejkami. Rozcieńcza się je w olejach nośnikowych. Dodaje różne związki chemiczne. Do najczęściej podrabianych olejków możemy zaliczyć właśnie wyżej wspomniany olejek z cynamonowca, który bywa mieszanką oleju z kory i liści. Olejek cytrynowy fałszowany bywa terpentyną. Olejek geraniowy składnikami syntetycznymi. Olejek różany jest często podrabiany tańszymi składnikami syntetycznymi lub olejkiem geraniowym. Nie ma problemu, gdy świadomie decydujemy się na zakup mieszanek olejków czy olejków do masażu aromatyzowanych tymi 100%. O ile jesteśmy tego świadomi, a producent jasno i otwarcie nam to komunikuje na etykiecie. Bo na etykiecie powinniśmy mieć wszystko jasno określone.

Etykiety

Kupując olejki do aromaterapii, w pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na etykietę na buteleczce. Na takiej nalepce powinny się znaleźć (takie absolutne minimum): · określenie „olejek naturalny”, · polska i łacińska nazwa rośliny i części (np. łodyga, liść, kora), z której dany olejek został pozyskany, · miejsce pochodzenia olejku (np. naturalny olejek z drzewa manuka z Nowej Zelandii), · data produkcji lub data przydatności. Wskazane jest również, aby się znajdowały sposób pozyskiwania olejku (tłoczenie/ destylacja – ten tłoczony jest cenniejszy), dawkowanie, certyfikaty (EKO, bez GMO, ISO itp). Zasadniczo im więcej konkretnych informacji na etykiecie tym lepiej. Czasami do olejków dołączone są dedykowane ulotki w kartonikach z olejkami.

“Życie nie jest niczym innym jak wymianą zapachów.”

– Italo Calvino

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Olejki kupujemy tylko w buteleczkach wykonanych z ciemnego szkła (brązowe, zielone, niebieskie), ponieważ większość olejków jest wrażliwa na światło słoneczne, a w przezroczystych uległyby zniszczeniu ich właściwości terapeutyczne. Olejki kupujemy tylko ze sprawdzonych źródeł. Z miejsc, w których wiemy, jak były przechowywane, dostarczane i gdzie sprzedawca będzie doskonale wiedział, co sprzedaje.

A gdy już się zaopatrzymy w olejki eteryczne pamiętajmy by przechowywać je w ciemnym i chłodnym miejscu. Lodówka jest najlepsza. A także by stosować zgodnie z przeznaczeniem oraz naszą wiedzą. Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości warto poszukać w okolicy i skonsultować się z doświadczonym terapeutą.


Agnieszka Krzyżosiak. Autorka bloga Holistyczne.pl. Pielęgniarka, pasjonatka holistycznego podejścia do zdrowia. Oddycha. Smakuje. Żyje. Wspiera w poszukiwaniu złotego środka. Szczególną troską otacza osoby wycieńczone i zagubione w trudnej codzienności. Prywatnie: żona, mama, kociara.