Olejki eteryczne - Spokojny Umysł
Darmowa Dostawa Od 199 zł ✨
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Search in posts
Search in pages
product

Olejki eteryczne

Poznaj niezwykłe działanie i moc zapachów skrytych w olejkach eterycznych.
show blocks helper
Zwiń filtry

Olejki eteryczne to w rzeczywistości lotna mieszanina od kilkudziesięciu do kilkuset różnych związków chemicznych. O ich zapachu decyduje zazwyczaj związek, którego stężenie w mieszance jest najwyższe. Na działanie olejku mają natomiast wpływ wszystkie związki chemiczne w nim zawarte, a także ich wzajemne oddziaływanie. 

Olejki eteryczne pozyskiwane są z różnych części roślin, między innymi z liści (rozmaryn), kwiatów (lawenda), nasion (pieprz), korzeni (imbir), owoców (cytrusy), kory (cynamon), drzew iglastych (świerk) czy z traw (trawa cytrynowa).

Co ciekawe zawartość olejków w roślinach mieści się zazwyczaj w przedziale od 1% do 3%. Ale istnieją także rośliny (lub ich części), w których zawartość olejków jest dużo wyższa. I tak np. w pąkach goździkowca, czyli popularnych goździkach, zawartość olejków eterycznych wynosi aż 18%!

Jak pozyskiwane są olejki eteryczne?

Naturalne olejki eteryczne pozyskuje się na różne sposoby i zależy to głównie od ich dalszego zastosowania. Najczęściej wykorzystywana jest metoda destylacji parą wodną lub hydrodestylacja, dotyczy ona przede wszystkim świeżych i suszonych roślin. Olejki np. z owoców cytrusowych pozyskiwane są zazwyczaj poprzez wyciskanie. Olejki do celów przemysłowych otrzymuje się poprzez ekstrakcję rozpuszczalnikami organicznymi, natomiast w perfumerii stosuje się powszechnie starą metodę nawadniania tłuszczów – enfleurage.

Olejki eteryczne a olejki zapachowe

Decydując się na zakup olejków zwróćmy szczególną uwagę na to, czy są to olejki eteryczne czy olejki zapachowe. Te pierwsze są naturalnego pochodzenia, pozyskiwane są one z roślin, niosą więc w sobie moc ich dobroczynnych właściwości i z powodzeniem mogą być stosowane w aromaterapii.

Natomiast olejki zapachowe są skoncentrowanymi, zazwyczaj syntetycznymi mieszankami związków zapachowych. Powstają one w specjalistycznych laboratoriach, dlatego ich zapach jest najczęściej intensywniejszy niż w przypadku naturalnych olejków. Ale tego typu olejki nie nadają się do aromaterapii – nie posiadają one żadnych właściwości prozdrowotnych. Olejki zapachowe służą jedynie do aromatyzowania pomieszczeń.

W naszym Spokojnym sklepie znajdziecie tylko najwyższej jakości, naturalne olejki eteryczne.

Czym jest aromaterapia?

Aromaterapia to wyjątkowa metoda stosowana w medycynie alternatywnej. Wykorzystuje się w niej naturalne substancje, szczególnie olejki eteryczne, ale także zioła, kadzidełka, świece i woski czy oleje kosmetyczne. 

Aromaterapia oznacza dosłownie “leczenie zapachem”. Termin ten po raz pierwszy został użyty przez francuskiego perfumiarza i chemika René-Maurice’a Gattefossé. W swojej książce, opublikowanej w 1937 roku, opisuje on zastosowanie olejków eterycznych w leczeniu różnych schorzeń. 

Historia leczenia zapachem sięga tysięcy lat wstecz. Bazowali wtedy na niej głównie Chińczycy, Hindusi i Egipcjanie. W starożytności wiele składników roślinnych dodawano do balsamów czy olejków. Miało to znaczenie zarówno duchowe (religijne) jak i medyczne. 

Pierwsze opublikowane informacje o destylacji olejków eterycznych w XVI wieku pochodzą z Niemiec. Nieoficjalnie za ojców destylacji uznaje się Persów żyjących w X wieku, chociaż niektórzy badacze twierdzą, że metoda ta mogła być znana już wcześniej.

Dziś medycyna i nauka coraz chętniej sięga po dobroczynne działanie aromaterapii. Nie bez powodu zyskuje ona coraz większe uznanie – wiele badań potwierdziło skuteczność aromaterapii i jej korzystne oddziaływanie na naszą strefę psychiczną i fizyczną.

Właściwości olejków eterycznych

Każdy olejek eteryczny posiada szereg właściwości prozdrowotnych i może być stosowany na wiele różnych sposobów. Swoją wszechstronność olejki zawdzięczają nawet kilkuset różnym substancjom chemicznym, z których się składają. 

Ogólnie przyjmuje się, że olejki eteryczne działają uspokajająco, kojąco, odprężająco i relaksująco. Wiele z nich, między innymi olejek z drzewa herbacianego, olejek lawendowy, tymiankowy, goździkowy czy rozmarynowy wykazują działanie antywirusowe i antybakteryjne. Dzięki temu mogą być doskonałym wsparciem w leczeniu wielu chorób. Pamiętajmy jednak o tym, że naturalne olejki eteryczne wykazują w przypadku wielu schorzeń i dolegliwości przede wszystkim działanie terapeutyczne, a nie lecznicze. Oznacza to, że mogą być wsparciem w konwencjonalnym leczeniu. Wykazują one bowiem korzystny wpływ na poprawę samopoczucia i ogólny stan zdrowia, a to może mieć znaczenie w walce z konkretną chorobą. Nie bez znaczenia pozostaje też fakt, że wiele substancji zawartych w olejkach eterycznych jest z powodzeniem stosowana w medycynie konwencjonalnej. 

Najpopularniejsze właściwości naturalnych olejków eterycznych to bez wątpienia:

  • poprawiają jakości snu
  • pomagają w leczeniu przeziębienia, kataru i kaszlu
  • zmniejszają stres, niepokój i nadmierne pobudzenie
  • łagodzą bóle mięśni i stawów, a także bóle głowy, zębów i migreny
  • łagodzą infekcje układu oddechowego i pomagają pozbyć się zalegającej wydzieliny
  • zwalczają bakterie, grzyby i wirusy
  • korzystnie wpływają na układ trawienny
  • wzmacniają odporność

Jak stosować olejki eteryczne?

PTA, czyli Polskie Towarzystwo Aromaterapeutyczne podaje, że aromaterapia to wprowadzanie do organizmu różnych substancji czynnych. Może się to odbywać w dwojaki sposób:

  • przez drogi oddechowe – inhalacje, wąchanie, okadzanie;
  • przez skórę – masaże, okłady, kąpiele.

Są to bez wątpienia najpopularniejsze metody aromaterapii. Warto jednak wspomnieć, że na rynku pojawiły się już olejki eteryczne, które można stosować doustnie. Marka doTerra, dostępna w Spokojnym Umyśle, jako jedyna posiada olejki eteryczne, które nadają się do użytku wewnętrznego. Olejek cytrynowy, rozmarynowy czy z mięty pieprzowej – bez rozcieńczania – nadaje się do aromatyzowania napojów, deserów i wielu innych potraw. 

Aby móc w pełni cieszyć się dobroczynnym działaniem olejków eterycznych i wykorzystać ich potencjał, możemy zastosować je na kilka sposobów. Niektóre metody możemy wypróbować od razu, a do innych warto zaopatrzyć się w dedykowane akcesoria do aromaterapii.

Najciekawsze akcesoria do aromaterapii znajdziesz w Spokojnym sklepie -> tutaj.

Inhalacje

To jedna z najpopularniejszych metod zastosowania olejków eterycznych. Inhalacje są znanym sposobem na wsparcie organizmu przy pierwszych objawach przeziębienia czy infekcji dróg oddechowych. Do miski z gorącą wodą należy wlać kilka kropel wybranego olejku lub mieszanki olejków. Następnie należy pochylić się nad parującą mieszanką i nakryć głowę ręcznikiem. Inhalacja powinna trwać od 5 do 10 minut. W ten sposób olejki eteryczne działają bezpośrednio na drogi oddechowe.

Nebulizator lub nawilżacz powietrza

Najprostszą metodą stosowania olejków eterycznych będzie wykorzystanie nebulizatora lub przystosowanego do aromaterapii nawilżacza powietrza. Kilka kropel olejku należy wlać w odpowiednie miejsce (w zależności od rodzaju urządzenia), a później wystarczy włączyć urządzenie i już możemy cieszyć się niezwykłym aromatem w naszym domu. W przypadku nebulizatorów i nawilżaczy powietrza, zawsze powinniśmy stosować się do zaleceń producenta odnośnie użytkowania i eksploatacji.

Kominek zapachowy

Popularnym akcesorium do aromaterapiikominki zapachowe. Doskonale nadają się one do podgrzewania olejków eterycznych. Do misy kominka wystarczy wlać wodę i dodać wybrany olejek. Pod wpływem ciepła palącej się świeczki, woda zacznie się podgrzewać, a olejki zaczną parować. Jest to doskonały sposób między innymi na aromatyzowanie pomieszczeń.

Aromatyczna kąpiel

Wyjątkowo relaksującą formą aromaterapii możemy być kąpiel z dodatkiem kilku kropel naturalnego olejku eterycznego. Do wanny z ciepłą wodą wystarczy dodać wybrany olejek. Jego ilość należy dostosować do indywidualnych preferencji i zawsze warto go przed użyciem rozcieńczyć w oleju bazowym, np. w oleju kokosowym czy oliwie z oliwek. W ten sposób unikniemy podrażnień, które mogą wystąpić w przypadku silnych, nierozcieńczonych olejków.

Okłady i maści

Ulubiony olejek eteryczny lub kombinację kilku różnych zapachów, można wymieszać również z olejem bazowym, np. z olejem kokosowym, olejkiem ze słodkich migdałów czy jojoba, a następnie taką mieszanką masować klatkę piersiową i plecy. Pod wpływem temperatury ciała, olejki zaczną parować i naturalnie oczyszczać drogi oddechowe. Taką maść można również stosować jako okłady w przypadku bólu stawów czy mięśni.

Czy naturalne olejki eteryczne są bezpieczne?

Olejki eteryczne stosowane z umiarem i zgodnie z zaleceniami producenta są w pełni bezpieczne. Należy jednak zwrócić uwagę na kilka kwestii, które mogą wpłynąć na bezpieczeństwo stosowania olejków eterycznych.

  • Substancje zawarte w niektórych olejkach mogą być silnymi alergenami. Są to między innymi: Linalol, Eugenol, Citronellol, Limonen, Cytral i Geraniol. 
  • Szczególną ostrożność należy zachować stosując olejki eteryczne u dzieci. Niektóre z nich, np. olejek z oregano lub z drzewa herbacianego, można bezpiecznie stosować od 6 roku życia, natomiast olejek eukaliptusowy zaleca się stosować dopiero od 10 roku życia. 
  • Ostrożnie z naturalnych olejków powinny korzystać kobiety w ciąży i kobiety karmiące piersią. Niektóre olejki są niewskazane w tym okresie.
  • Większość olejków nie nadaje się do użytku wewnętrznego, a do stosowania na skórę należy używać zawsze olejków rozcieńczonych.